گزارش FAO GlobeFish از بازار میگو در آسیا

گزارش ماه مارس 2015 از بازار میگو که در سایت گلوب فیش منتشر شده حاوی نکات بسیار جالبی است که شاید مطالعه آن برای دست اندرکاران این صنعت خالی از لطف نباشد. در این مطلب بخش مربوط به آسیا و سایر بازارها (Asia and other markets) در این گزارش را ترجمه نموده ام که به دلیل نقشی که بعضی کشورهای عمده در بازار میگو پرورشی ایران همه ساله ایفا می کنند ، مطالعه آن را مفید دانستم :

در بازارهای غیر سنتی ( ژاپن، اروپا ، آمریکا و ...) ، تقاضا برای میگو نسبتاً بالا بود.چین در خلال نه ماهه ابتدای سال 2014 در حدود 20% بیش از مدت مشابه در سال قبل از آن از سایر کشورها میگو وارد نمود. این وضعیت در کشورهای دیگر نظیر کره جنوبی(6.6%)،مالزی(7%)،مکزیک(30%) نیز بر همین منوال بود.

در این کشورها میگوی وارداتی عمدتاً راهی بازارهای داخلی شد.منابع خبری از بخش های مختلف صنعت ، حاکی از این است که واردات چین از ویتنام و میانمار بیش از ارقام رسمی اعلام شده بوده  که به دلیل عدم ثبت دقیق ارقام در مرزهای ورودی، این عدم تطبیق حادث گردیده است .

ویتنام در بازار کره جنوبی نیز در سال 2014 جای چین را در رتبه اول کشورهای صادرکننده میگو به این کشور گرفت .

از سوی دیگر، ویتنام به واردات عمده میگو از سایر کشورها جهت فرآوری و صادرات مجدد (Re-Export) پرداخت. در مقایسه با 2013 ، واردات میگوی منجمد به کشور ویتنام از اکوادور در حدود 131% و از هند 166% افزایش طی دوره زمانی ژانویه تا سپتامبر 2014 نشان داده که در مجموع حجمی معادل 90 هزار تن را تشکیل داده است.

هرچند واردات مستقیم میگو از هند به کشور چین در سال 2014 کمتر از 2013 بود اما شکل غیر مستقیم این واردات از طریق ویتنام بویژه از راه بندر Hiphong در شمال ویتنام با افزایش همراه بوده است.

آمار رسمی صدور میگو از هند به ویتنام نیز از ژانویه تا سپتامبر 2014 در حدود 79 هزار تن اعلام شده است .

/ 0 نظر / 35 بازدید