پرورش میگو در تایلند

 

اکنون دیگر ،از روزهائی که اسطوره پرورش میگو در تایلند چشم جهانیان را خیره به خود ساخته بود و همگان ،مجذوب این افسانه،حتی بعضاً داستان سرائی هائی نیز در باب جادوی کارشناسان تایلندی از خود ساخته و منتشر می نمودند، سال ها می گذرد.

امروز،چین،اژدهای مهیب خود را بر چهاررکن اقتصاد جهان مستولی ساخته و در سایه این هیولا،افسانه های سابق رنگ باخته اند.شاید اکنون وقت آن باشد نوری تازه بر صنعت پرورش میگو در کشوری تابیده شود که روزگاری تنها به مدد آوازه اش ،سایرین ،تاریخش را در سالهای پیش از میلاد ،جستجو می نمودند.

مجله Aquaculture Asia-Pacific در شماره ژانویه / فوریه 2011 خود،مقاله ای به قلم یکی از کارشناسان تایلندی منتشر کرد که با درصد بالائی از قطعیت میتوان آن را به اجمال ، Success Story صنعت پرورش میگوی تایلند تلقی نمود.در این مقاله به ریشه های حقیقی پیشرفت صنعت پرورش میگو در تایلند بطور مختصر و مفید اشاره شده است .

از لابلای سطور این مقاله می توان فاصله کار سیستماتیک را با آنچه ما بر آن نام کار نهاده ایم به خوبی دریافت.می توان دید که به چه سهولتی،صدها هکتار مزرعه پرورش میگو،در کشوری که زمین ،چندان هم رایگان نیست،تنها به منظور به روز رسانی صنعت، رها شده و بواسطه شهامت تغییر،پرورش میگو در تایلند از پیروی روش تایوانی،به رهبری جهانی سوق داده شده است.

در این روند، ابزار توسعه در جای صحیح خود بکار گرفته شده و در میان این ابزار،نیروی انسانی و مدیریت کارشناسی مکان ویژه ای دارد.

هرچند تایلند دیگر آن تابوی مدهش نیست،آب و هوا و اقلیمش با هیچیک از کشورهای جنوب غرب آسیا همسان نیست و نظام اقتصادیش مغایر با سیستم اقتصادی ماست،اما،فرآیند توسعه پرورش میگو در این کشور،تا حد زیادی قابل الگو برداری و بومی سازی خواهد بود.

لینک زیر مربوط به ترجمه مقاله ای است که در سطور قبل به آن اشاره گردید.امید که مورد توجه واقع شود.

لینک دانلود

/ 0 نظر / 21 بازدید