سایز بندی بچه ماهی های دریایی

در پروسه تکثیر و نوزادگاهی ماهی های دریایی از جمله سی باس و هامور،یکی از مهم ترین عملیات مدیریتی شامل سایز بندی و جداکردن بچه ماهی هایی است که از نظر اندازه با هم متفاوتند.به عبارتی،مدیریت مرکز تکثیر می بایست بطور دائم و در کنار سایر مراقبت ها،به اختلاف سایز بچه ماهی ها توجه داشته باشد تا در صورت افزایش درصد اختلاف سایز،با جداسازی بچه ماهی های درشت از کوچکترها،مانع بروز کانیبالیسم یا همجنس خواری گردد.

در تصویر بالا نمونه ای از کانیبالیسم در بچه ماهی های هامور ببری (Epinephelus fuscoguttatus) را مشاهده می کنید.توجه داشته باشید که در این تصویر ،حتی بچه ماهی بلعیده شده تقریباً از نظر سایز مشابه شکارچی است.

هرگاه قرار باشد عملیات جداسازی و سایز بندی در بین جمعیت محدودی بچه ماهی انجام شود، این پروسه کمتر زمان بر و طاقت فرساست اما اجرای این عملیات در کارگاه های بزرگ مستلزم استفاده از تکنولوژی جهت تسهیل کار و اجرا در زمان کمتر است.تصویر زیر دستگاه سایز بندی بچه ماهی را در کارگاه تکثیر هامور در استرالیا نمایش داده است .

 

 

روش کار این دستگاه شبیه به دستگاه سایز بندی در کارخانجات عمل آوری میگوست.فاصله بین محورهای دوّار به تدریج افزایش یافته و بچه ماهیها بر حسب اندازه از کوچک به بزرگ از میان این میله ها به پائین رها شده و از آنجا توسط لوله های متصل به مخزن مربوط به هر سایز وارد تانک مخصوص به خود می گردند.

 

نمایی از دستگاه سایز بندیبچه ماهی(Grading) ،در حال کار 

/ 1 نظر / 39 بازدید
اشکان

با سلام من خواستم یه تشکر ویژه از شما دوست عزیز به خاطر نوشته های خوبتون داشته باشم و واقعا کمک بزرگی به جامعه شیلاتی و علوم زیستی دریایی انجام می دهید وبلاگی کاملا به روز اون هم به زبان فارسی که شما زحمت ترجمه مطالب منتشره روز را می کشید. واقعا جای تقدیر داره . واینکه جنابعالی اینقدر به روز این صنعت را دنبال می کنید باز هم امیدوارم همکاران و مسولین شیلاتی قدر شما را بدونند. به نظرم شما کارشناس مشاور خوبی برای یه رئیس سازمان شیلات می تونید باشید البته که اگه رئیس سازمانی ژیدا بشه که دنبال توسعه باشه ......انسانم ارزوست