تولید کرم ضدآفتاب از گورخرماهی( Zebra Fish)

دانشمندان در Oregon  آمریکا موفق شدند با تولید مصنوعی Gudosol از گورخرماهی، چشم انداز روشنی برای تولید کرم های ضدآفتاب به شیوه بیولوژیک  فراهم آورند .

سایت اینترنتی  Fishsite با انتشار خبری در 24 ماه می 2015 ، این کشف دانشمندان را اعلام نموده است .

این محققین ، با استخراج ژن تولید کننده Gudosol  از گورخر ماهی (Zebra fish) و تولید این ماده شیمیایی به کمک مهندسی ژنتیک ، در حقیقت ، راه تازه و نوید بخشی برای تولید مواد شیمیایی از ارگانیسم های زنده و جانوران عالی تر یافته اند تا این مواد را به صورتی ایمن و با خطرات کمتر در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد .

این ماده به صورت طبیعی در بسیاری از جانوران همچون ماهی ها ، پرندگان و دوزیستان تولید شده و به عنوان آنتی اکسیدان در مقابل تابش پرتو ماوراء بنفش عمل می نماید . وجود ژنی که آنزیم لازم برای تولید این ماده را کد می کند در انسان هنوز تأیید نشده در حالیکه در جانوران یاد شده ، این ژن در برابر تابش UV ، فعال و آنزیم EEVS را تولید می کند تا در حضور پروتئینی دیگر، تولید Gudosol نماید که به عنوان آنتی اکسیدان ، مانع تخریب DNA در هسته سلول ها توسط UV گردد .

حال ، دانشمندان آمریکایی پس از استخراج این ژن و کلون نمودن آن در مخمر ، Gudosol  را تولید و ابراز امیدواری کرده اند که از این طریق می توان ترکیب شیمیایی مذکور را ( البته پس از انجام آزمایشات جهت اخذ مجوز مصرف انسانی ) در حجم انبوه تولید و به بازار عرضه نمود .

/ 0 نظر / 28 بازدید