شکار آبزیان : بزرگ ترین شکار حیات وحش در تاریخ

به گزارش سرویس علمی جام نیوز ، آمارهای جدیدی که مبتنی بر میزان پیشرفت تکنولوژی‌های شکار و شکارهای غیرقانونی توسط کشورهایی مانند شوروی سابق هستند نشان می‌دهند در قرن بیستم بیش از سه میلیون قتل‌عام شده‌اند، بزرگترین شکار در طول تاریخ تمدن بشر که برابر با روزی ۸۲ نهنگ است. 

براساس گزارش NBC، محققان در این مطالعه جدید تلاش کردند تعداد وال‌هایی که طی دوران تحول شکار نهنگ در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم کشته شده‌اند را محاسبه کنند. در این دوران شکار وال به سرعت پیشرفت کرد به حدی که در دهه 1920 برسر توقف و محدود‌سازی صنعت شکار وال جنجال‌های بین‌المللی به‌پا شد. 

به گفته هوارد روزنبام مدیر انجمن حفظ حیات وحش در برنامه غول‌پیکرهای اقیانوس، تعداد برآورده شده احتمالا بسیار کمتر از رقم حقیقی است. به گفته وی پرسش اصلی این است که آیا با توجه به وضعیت امروزی اقیانوس‌ها و گونه‌های وال‌ها،‌ جمعیت رو به اتمام این آبزیان غول‌پیکر توان بازیابی خود را خواهند‌داشت؟ 

در این مطالعه با عنوان خالی‌کردن اقیانوس‌ها: چکیده‌ای از شکار وال‌ها در قرن بیستم، از اطلاعات کمیسیون صید بین‌المللی وال و همچنین اطلاعات مربوط به تصحیح شمارش تعداد وال‌های کشته شده توسط شوروی سابق که برای سال‌ها مخفی باقی مانده بودند، استفاده شده‌است. محققان برآورد کرده‌اند در بین سال‌های 1900 تا 1999 بیش از 2.9 میلیون وال کشته شده‌اند. 

نقطه اوج شکار وال در این یک قرن به دهه 1950 اختصاص دارد، در این دوران در نیم کره جنوبی بیش از 469 هزار وال با مقاصد تجاری شکار شدند. وال‌های فین و عنبر گونه‌‌هایی هستند که نسبت به دیگر وال‌ها بیشتر شکار شده‌اند و طی دوره ای 100 ساله 57 درصد از کل وال‌های کشته شده بوده‌اند. الگوی کلی صنعت شکار وال‌ها خبر از آن دارد که شکارچیان روی یک گونه خاص متمرکز می‌شوند و تا زمانی که تعداد آنها به حداقل برسد به شکار خود ادامه می‌دهند، پس از آن به سراغ گونه‌ای دیگر می‌روند. 

پس از سال 1986 منع بین‌المللی شکار بین‌المللی وال‌ها را متوقف ساخت، به استثنای کشور ژاپن که تحت لوای تحقیقات علمی به شکار و کشتن وال‌ها ادامه داد. پس از این منع قانونی، آمار مرگ وال‌ها کاهشی چشمگیر داشت، با این همه در دهه 90 درحدود هفت هزار و 170 وال کشته شدند. 

اگرچه میزان شکار عمده وال‌ها طی 30 سال گذشته کاهش قابل توجهی یافته‌است،‌ اما تهدید‌هایی از قبیل آلودگی صوتی اقیانوس‌ها، برخورد با کشتی‌ها، و تغییرات جوی، محیط‌زیست و منابع غذایی وال‌ها را با تهدید‌هایی جدی مواجه می‌سازد.

/ 0 نظر / 24 بازدید