واقعاً آدم عاشق بی عقله؟

سلام.

به این فکر می کردم که این چند روز که نبودم و مطلبی در وبلاگ نذاشتم ،از طرفی هم این غیبت ها شاید تا دو سه ماه دیگه به تناوب تکرار بشه،بد نیست یه سری به خبرای زیست شناسی و علوم زیستی بزنم که مدتیه صفحه اش رو رها کردم به امون خدا.از سایت ساینس دیلی شروع کردم که چند وقتی بود ایمیل های فید خبریش رو می بردم توی فولدری جدا برای روز مبادا و چه روزی مبادا تر از امروز!!.یه خبر پیدا کردم توپ.یه خبر عشقی.هرچند خبرش مربوط به یکی دو سال قبله ولی می دونم از اونائیه که خیلیاتون خوشتون میاد.ببینید:

نتایج تحقیقاتی که توسط تیم تحقیقاتی خانم پروفسور ortigue از دانشگاه سیراکیوزانجام گرفته نشان می دهد که وقتی فردی عاشق می شود در حقیقت 12 نقطه از مغزش بطور مرتبط با یکدیگرفعال می شوند تا هورمونها و ترکیباتی نظیر دوپامین،اکسی توسین ،آدرنالین و وازو پرسین (که مواد شادی آور و عامل سرخوشی ناشی از عشق هستند) تولید کنند.

این نتایج سئوال همیشگی را دوباره بر می انگیزد که "عشق قلبی است یا عقلی؟".

Ortigue اعتقاد دارد بروز عشق بیشتر با مغز است هرچند با توجه به ارتباط دو جانبه مغز و قلب با یکدیگر و تأثیر فرامین مغز بر عملکرد قلب و کارکرد قلب بر فعالیت مغز ،می توان قلب را نیز دخیل دانست.به عنوان مثال فعالیت برخی از قسمت های مغز قادر است بر عملکرد قلب تأثیر گذار باشد مثل حالتی که به  دلشوره مشهور است.در واقع بعضی مواردی که ما آن را ناشی از قلب می دانیم ،برآیند فرامین مغزی است.

بعضی دیگر از محققین ،تأثیر عشق را بر افزایش غلظت فاکتور رشد اعصاب یا Nerve Growth Factor تشخیص داده اند.این تغییرات در پدیده "عشق در نگاه اول" بروز نموده است.از نظر Ortigue این شواهد دلیل خوبی است تا نشان دهد عشق پایه علمی و فیزیولوژیک دارد.او اعتقاد دارد با دانستن نقاطی از مغز که در فرآیند "عاشقی" دخیل هستند می توان با سهولت بیشتری بیمارانی که به دلیل شکست عشقی دچار مشکلات روانی شده اند را درمان نمود.

این مطالعه بر روی انواع عشق نیز بررسی هائی انجام داده است مثلاً در مورد عشق مادر به کودک خود که یک عشق "غیر مشروط"است بخشهای میانی مغز بیشتر فعال هستند در صورتیکه در عشق های پرشور عشاق، بخشهایی از مغز که معمولاً توسط "پاداش" ، "تشویق"  ،و مدارج بالاتر شناختی نظیرتجسم و تصویر سازی  فعال می گردد تحریک می شود.

همچنین این تحقیق نشان می دهد عاشق شدن فقط به زمانی حدود یک پنجم ثانیه نیاز دارد(زمان لازم جهت تحریک بخش های 12 گانه مغز).پس می توان به عشق در نگاه اول هم اعتقاد داشت نه؟!!

دکتر جیمز پی فاوس Jim Pfaus ( عضو مرکز مطالعات نوروبیولوزی رفتاری ) همراه با همکارانش در آمریکا و سوئیس، هم با تجزیه و تحلیل نتایج به دست آمده از 20 مطالعه جداگانه که به بررسی فعالیت مغز افرادی که مشغول انجام کارهایی مانند مشاهده عکس های شهوانی یا نگاه کردن به عکس های دیگران بودند و  با ادغام این اطلاعات، قادر به تشکیل یک نقشه کامل از مکان های عشق و اشتیاق در مغز شدند.

آنها دریافتند که دو ساختار مغز به طور خاص، اینسولا و جسم مخطط ، در میل جنسی و عشق نقش دارند.اینسولا بخشی چین خورده از قشر مخ در عمق مغز بین لوب تمپورال و لوب فرونتال است، در حالی که جسم مخطط متمایل به بخش جلویی مغز می باشد.

عشق و میل جنسی در مناطق مختلف جسم مخطط فعال می باشند. منطقه فعال میل جنسی معمولا توسط چیزهایی که ذاتا لذت بخش هستند، مانند رابطه جنسی و مواد غذایی فعال می شود. منطقه فعال شده با عشق ،درگیر در فرایندهائی است که توسط چیزهایی که با لذت یا پاداش همراه هستند و ارزش ذاتی دارند فعال می شوند. اینگونه است که احساسات میل جنسی و عشق در محل های مختلف مغز پردازش می شوند.

منبع:سایت ساینس دیلی و وبلاگ نیو بیولوژی

/ 0 نظر / 11 بازدید