GUTACEAN

Gutacean محصولی است که در مزارع پرورش و کارگاه های تکثیر میگوی جنوب شرق آسیا،آمریکای لاتین و هندوستان مورد استفاده قرار گرفته و به گفته مدیران این شرکت نتایج آن مطلوب بوده است.

 استفاده از Gutacean  در مزارع پرورش سبب کوتاهتر شدن دوره پرورش و در حقیقت تسریع رشد میگوها می گردد.در بولتن Panorama Acuicula از کشور برزیل نمودار تأثیر این ترکیب آنزیمی که دوست دار طبیعت نیز معرفی شده ارائه گردیده است:

چنانکه ملاحظه میگردد تعداد روزهای پرورش با محصول Gutacean در تمام تیمارها کوتاهتر بوده است.این موضوع بویژه برای مناطقی همچون چوئبده آبادان بسیار مطلوب است چرا که میتوان در تقویم پرورشی کوتاه ،وزن بازاری مطلوبی حاصل نمود.

روش استفاده از این ترکیب نیز جالب است چرا که تنها یکبار در طول دوره پرورش لازم است Gutacean بکار برده شود که آنهم فقط به مدت 30 دقیقه تا یکساعت غوطه وری پست لاروها در محلول Gutacean در 200لیترآب پیش از ذخیره سازی در استخرهای پرورش می باشد.پس از ذخیره سازی پست لارو در استخر دیگر نیازی به مصرف Gutacean نیست.در حقیقت به نظر می رسد این ترکیب (چنانکه از نامش هم برمی آید)فلورنرمال باکتریائی روده پست لاروها را بازسازی و تقویت نموده و نوعی پروبیوتیک گوارشی است.

چنین ادعا شده که این ترکیب در کارگاههای تکثیر نیز کاربرد دارد و از فواید آن ،موارد زیر بر شمرده شده است:

-          بهبود ضریب تبدیل غذائی

-          تبدیل سریع تر ناپلی به پست لارو

-          بازماندگی بالاتر در تبدیل ناپلی به پست لارو

برای بنده در اینخصوص سئوالی پیش آمده و آنهم در مرحله تکثیر است ،اینکه در تکثیر معمولاً باید برخی آنتی بیوتیک ها را حتماً استفاده نمود و از طرفی ،کاربرد آنتی بیوتیک سبب کاهش و یا حذف فلور نرمال روده لارو خواهد گردید.به هرحال حتماً در اینخصوص راهکارهای لازم ،چه در انتخاب نوع پروبیوتیک و چه نحوه استفاده ،اندیشیده شده است.

/ 3 نظر / 7 بازدید
علی

سلام . این محلول رو میشه تهیه کرد یا فقط باید بخونیم و حسرت بخوریم ؟ دستون درد نکنه

راضیه

با سلام من یه پروژه ای رو رویه تکثیر تجاری میگوها برداشتم. میخاسم اگه میشه منابعی ک تو این زمینه میتونه بهم کمک کنه رو معرفی کنین. ممنون

حسین اسکندرنیا

استاد عزیز با سلام و عرض ادب -در صورت امکان تصاویر تکثیر میگو در گارگاههای مرکز تکثیر در اختیار داریدبرای مقاله ام در دانشگاه نیاز دارم برایم ارسال فرمائید قبلا از همکاری صمیمانه جنابعالی سپاسگذارم. 09141253584]