ژاپن و کاهش مصرف میگو

در دهه هشتاد میلادی ، قریب به نیمی از میگوی تولید شده در جهان به ژاپن صادر می شد.اما اکنون دیگر این میل به مصرف میگو در بازار ژاپن دیده نمی شود بطوریکه در سال 2014 ، واردات میگو به ژاپن حدود 20 % نسبت به 2013 افت داشته است .دلیل این موضوع تا حدی واضح است. کاهش ارزش ین نسبت به دلار آمریکا ، میگو را به کالایی گرانقیمت مبدّل نموده که خرید و مصرف آن برای مصرف کنندگان طبقه متوسط ژاپن تا حدی دشوار است. 

در ابتدای هزاره سوم نیز اقتصاد  ژاپن یکبار دیگر بازار میگوی جهان را دچار تنش نمود و آن زمانی بود که بورس ژاپن دستخوش افت شدید و ناگهانی شد که این موضوع در کنار حملات تروریستی 11 سپتامبر ( ضربه به صنعت توریسم) و ظهور چین به عنوان یکی از ابرقدرت های تولید میگو پرورشی در جهان ، بهای میگو را با کاهش قابل ملاحظه ای مواجه ساخت. 

این مطلب اهمیت دو نکته را برای تولید کنندگان و صادرکنندگان میگو پرورشی بیش از پیش خاطرنشان می سازد :

- نخست اینکه برای حضور در بازارهای جهانی ، تولید میگو می بایست با در نظر گرفتن توان رقابت محصول ( مدیریت هزینه های تولید) صورت پذیرد.

- و دوم اینکه اتکاء صرف به بازارهای سنتی و عدم مانور در سایر بازارها ، ریسک شدیدی را به همراه داشته و بعضاً به بروز مشکلات غیر قابل جبرانی منجر خواهد گردید.

 

/ 2 نظر / 18 بازدید
پرشين کلوب

سلام. شما به شبکه اجتماعي پرشين کلوب دعوت شده ايد. براي پيوستن به پرشين کلوب و پيدا کردن دوستان جديدتر لطفا در سايت عضو شويد: http://persiancloob.com

حامد

[لبخند] سلام خسته نباشید واقعا از خواندن مطالب وبلاگ تان لذت می برم. ممنون