بازسازی ذخایر چنانکه هست و چنانکه باید باشد(بخش دوم)

شاید بهتر بود این پست را پیش از طرح بحث پیشین قرار می دادم.ولی به هرحال حالا هم زیاد دیر نیست و امیدوارم در پیشبرد موضوع مؤثر واقع شود.اریک هالرمن در جلد دوم کتاب Population Genetics:Principles and Applications for Fisheries Scientists که آقای ایرج هاشم زاده سقر لو آن را ترجمه نموده،بر این اعتقاد است که بی توجهی به اصول صحیح ‍ژنتیکی ،تکاملی و اکولوژیک در آمیزش هدفمند آبزیان در مراکز تکثیر میتواند پیامدهای معکوسی را در روند فعالیت های بازسازی ذخایر داشته باشد.

وی معایب(آفات) این فعالیت ها را در چهار بخش طبقه بندی کرده است :

-انقراض(با احتمال کمتر نسبت به سه بند دیگر)

-از دست رفتن تنوع ‍ژنتیکی درون جمعیتی

- از دست رفتن تنوع ژنتیکی بین جمعیتی

-انتخاب اهلی گری

-انقزاض:این مورد شامل مشکلاتی است که ممکن است در هریک از مراحل تکثیر رخ داده و موجب حذف جمعیتی گردد که  تأمین کننده کل ذخیره ژنی جمعیتی کوچک و در معرض خطریا بخشی از جمعیت هدف می باشد.

- از دست رفتن تنوع ‍نتیکی درون جمعیتی : مهمترین علت در بروز این مشکل انحراف ژنتیکی حین نمونه گیری در جمعیتهای محدود می باشد.به عبارتی،هرگاه در تهیه مولدین مورد نیاز جهت پروژه بازسازی ذخایر،توزیع فراوانی ژنی در نمونه ، به هردلیلی همچون ناهمگونی پراکنش جمعیتی و ... بر توزیع فراوانی ژنی در کل جمعیت هدف منطبق نباشد و یا بصورت مصنوعی این توزیع دستخوش تغییر و عدم انطباق شود،ورود لارو به جمعیت هدف ،کاهش تنوع ژنتیکی را در پی خواهد داشت وسرعت این کاهش تنوع با اندازه مؤثر جمعیت رابطه عکس دارد.به این معنا که با کاهش اندازه مؤثر جمعیت ، تنوع ژنتیکی با سرعت بیشتری رو به کاهش خواهد گذارد.

- از دست رفتن تنوع ژنتیکی بین جوامع : بسیاری از گونه های آبزیان در زیر جمعیت هائی(Sub-Population) زندگی میکنند که از جمعیت اصلی بواسطه تغییرات بطئی در ژنوتیپ و فنوتیپ جدا شده اند.این تفاوتهای ژنوتیپی و فنوتیپی بعضاً توسط مهاجرت روند کندی می یابند ولی برنامه های بازسازی ذخایر ممکن است سرعت کاهش این تنوع را افزایش دهد و به همگونی جمعیت منجر شده و در پی آن فشار درون آمیزی(Inbreeding) یا افت قابلیت سازگاری(Adaptability) را موجب گردد.

- انتخاب اهلی گری: انتخاب طبیعی به بهترین شکلی صفات تعیین شونده توسط ژنوتیپ جمعیت را توزیع مینماید اما هرگونه تغییری در این توزیع ،کاهش سازگاری و شایستگی جمعیت را در پی خواهد داشت.مثال ساده ای در این خصوص ،انتخاب مولدین از نظر جثه و یا زمان تخمریزی است.در زمان صید مولدین میگو مورد نیاز بازسازی ذخایر ،بالطبع مولدینی که در

مراحل بالای رسیدگسی جنسی قراردارند و در رده بعد، مولدین فاقد مرحله ولی درشت صید می شوند.به این ترتیب بخشی از مولدین که در زمان صید در مرحله بالای رسیدگی نبوده و یا از نظر جثه نسبت به مولدین برگزیده شده ،برتری نداشته اند،در این شیوه انتخاب،حذف میگردند و این مسئله  افزایش شانس زاده های مولدین منتخب را نسبت به مولدین حذف شده و تغییر در توزیع فراوانی آللی و ژنی را در پی خواهد داشت.

/ 2 نظر / 38 بازدید
عبداله زاده

جناب آقای قوام پور سلام ضمن تشکر از حضور شما در وبلاگ شیلات و آبزی پروری و حسن توجه شما به وبلاگ خودتان. همیشه عدم حضور متخصصان و مخصوصا دوستانی که در بخش آبزی پروری مشغول فعالیت هستند در عرصه اطلاع رسانی و یا تاسیس وب سایت از نگرانی های من بوده و است. مطمئنا علم در کنار تجربه کاری بسیار سود مند واقع می شود. جناب قوام پور امیدوارم که به کار وب نویسی خود ادامه دهید. وبلاگ شما را نیز با نام خودتان به پیوند های وبلاگم اضافه نمودم. در مورد عنوان مقاله آبزی پروری نیز مقاله ای است که تمامی سیستم های پرورشی ایران را مورد بررسی قرار می دهد. انشاالله بعد از چاپ بر روی وب قرار خواهم داد. با احترام عبداله زاده

قوام پور

با سلام خدمت جناب آقاي عبدالله زاده ضمن تشكر از بازديد از وبلاگ اينجانب،در خصوص عدم استقبال متخصصان و علاقمندان به رشته هاي مختلف شيلاتي متأسفانه اين مسئله دربخش خصوصي و دولتي بوفورديده مي شود وحتي وبلاگ هاي ايجاد شده پس از مدتي نسبتاً كوتاه يا بروز رساني نمي شوند ويا بطور كلي رها ميگردند.انشاءالله اين جنبه از ارتباطات جاي خود را در صنعت آبزي پروري و شيلات پيدا كند.اميدوارم پيروز و سربلند باشيد.منتظر مقالات و مطالب جديدتان هستم.قوامپور