کار در کنار بیماری

شاید دستاوردی  که امسال نصیب فعالان پرورش میگوی سایت چوئبده گردید را دعوت از دهها کارشناس خارجی و برگزاری صدها سمینار قادر نبود به ارمغان آورد.

تاجائی که حافظه یاری می کند،اصطلاح "کار درکنار بیماری" از سال 1383 و ضمن توصیه های  آقای دکتر Flavio Corsin و پس از آن در سال 1384 توسط آقای کریشنا مورتی  مطرح گردید اما تا چند سال بعد از آن ،هرکس روایتی از این فیل در تاریکی داشت تا اینکه در سال 87،چرخش مثبتی که در برخورد سازمان دامپزشکی با مزارع آلوده به ویروس لکه سفید مشاهده شد،بارقه های امید را در دل دست اندر کاران(بخوانید سوته دلان)صنعت نسبت به ظهور رویکرد منطقی در متولیان امر بهداشت آبزیان در خصوص "کار در کنار بیماری" زنده نمود.از آن پس دیگر نه ویروس لکه سفید آن هیولای بد هیبت گذشته بود(دلتون میاد ویروس به این خوشگلی!!)و نه دست اندر کاران امر تولید میگو پرورشی (بویژه مزرعه داران  به عنوان خسارت دیدگان اصلی)آن قربانیان دست و پا بسته و اسیر در چنگالش.

اکنون دیگر پرورش دهندگان میگو،فرصت داشتند در هزارتوی فنآوریهای نوین و کلاسیک پرورش آبزیان،با درک صحیحی که به تدریج نسبت به اپیدمیولوژی بیماریهای ویروسی پیدا کرده بودند(و چه پر هزینه بوده و هست این ادراک و شهود)درپی راهکارهای اجرائی و عملیاتی جهت پیشگیری از وقوع و یا مهار شیوع بیماری در عرصه تولید خود باشند،امری که امسال در سطح برخی از مزارع سایت به خوبی شاهدش بوده ایم.

امسال از میان معدود مزارع پرورش فعال در سایت  چوئبده،و در میان معدودتر مزارعی که به یمن اتخاذ شیوه های مدیریتی مناسب پیشگیرانه و فنی ،موفق به صید محصول خود شدند،مدیریت در سطح چند مزرعه را میتوان الگو و نماد "کار در کنار بیماری" معرفی نمود.

-     یکی از این مزارع موفق شد علیرغم آلودگی مزارع اطراف ،میگوی خود را بدون حتی یک قطعه میگوی آلوده ،با وزن و بازماندگی مطلوب و با راندمان تولید مناسب صید نماید.بنده شخصاً معنای این موفقیت را شکست ویروس در برابر شگردهای مدیریتی مزرعه دار می دانم.شیوه هائی که اتخاذ آنها حاصل چندین سال تحمل خسارت مادی و معنوی توسط پرورش دهنده ای بوده که اکنون خود میتواند الگوی سایر علاقمندان به تولید موفق میگو پرورشی در مجتمع چوئبده و یا سایر مزارع قرار گیرد.

-     در یکی دیگر از مزارع پس از بروز آلودگی در یک استخرو معدوم سازی آن به عنوان کانون بحران،مدیریت مناسب،مانع از بروز مجدد آلودگی شد به نحوی که تاکنون آلودگی در سطح هیچ استخر دیگری در مزرعه مذکور گزارش نشده است .

-     دو مزرعه از مزارع فعال ،صید میگوهای با وزن مطلوب خود را با حداقل تلفات انجام داده اند به نحویکه راندمان تولید در این مزارع ، حدود 2900 تا 3500 در هکتار (با متوسط ذخیره سازی بین 200 تا 320 هزار قطعه در هکتار)بوده است.

درآینده در این زمینه بیشتر بحث خواهیم نمود.

/ 0 نظر / 4 بازدید