ُُStay Hungry , Stay Foolish

یکی از آفات یادگیری و علم آموزی ، احساس عالم بودنه . حتماً بارها این تجربه براتون پیش اومده که وقتی بخواهید مطلبی رو به کسی یاد بدید یا اونو متوجه موضوعی کنید ، چقدر از " می دونم " گفتنای طرف مقابل احساس بدی بهتون دست می ده .به قول برایان تریسی ، " می دونم " بن بست یادگیریه .

در آموزش هم همینطوره . شما وقتی با کسانی طرف باشید که احساس می کنند " می دانند " بسیار کار مشکل تری خواهید داشت تا وقتی فراگیرهاتون باور داشته باشند که " نمی دانند " .البته بعضی مواقع کسانی هستند که ذاتاً تشنه آموختن هستند ولی قبول کنیم که از این قبیل آدما بین ما ایرانی ها کمتر پیدا می شه . به قول آقای حسن نراقی " ما ایرانی ها ملتی همه چیز دان هستیم". دائماً در حال قضاوت دیگرانیم . همواره به دانشی که داریم ( ولو قدیمی ، پوسیده و تاریخ گذشته ) مباهات می کنیم و همیشه نسبت به دانش های نوین ( اگر به جای اثبات دانسته های ما ، اونا رو رد کنند) موضعی تدافعی داریم. هنوز خیلی از ماها باورمون نشده که ابله ترین انسان ها کسانی هستند که فکر می کنند همه چیز رو میدونن . به همین دلیل ذهنمون رو باز نگه نمی داریم تا دائماً تهویه بشه و هوای تازه به میون اندوخته های ذهنیمون وارد بشه ( مثل انبار غذاهامون در مزارع پرورش که زحمت گذاشتن پالت و در نظر گرفتن فضای تهویه رو به خودمون نمی دیم). بلکه از ترسی مبهم ، نسبت به اندیشه های نو و تغییر در جهان پیرامون خودمون موضع دفاع و حتی بعضاً تهاجمی اتخاذ می کنیم. کمی به اطراف نگاه کنید . کسی با این خصوصیات در پیرامون خودتون نمی بینید ؟به آینه هم نگاهی بیندازید .ببینید مشمول این بحث نیستید ؟

در حکایتی از ملاقات مولوی و شمس تبریزی خوندم که یکی از شرایطی که شمس برای مولوی کذاشت تا در سیر وسلوک عرفانی ، مرشدش باشه ، این بود که هرچه تابحال علم اندوخته ای و کتاب خوانده ای، هر مقامی که در مدرسه علمیه داری و ... فراموش کن .

و این راه نجات بشر به سوی توسعه معنوی و مادی است .

دیروز از طرف دوست خوبم جناب آقای منادی از پیش کسوت های فعال پرورش میگو خوزستان ، فایل صوتی به دستم رسید حاوی ترجمه سخنرانی مرحوم استیو جابز ، بنیان گذار اپل ، که در انتهای اون فایل ، جمله معروفش " Stay Hungry ,Stay Foolish" تکرار می شد .و این هم تأییدی بر لزوم  اتخاذ موضع" نمی دانم " در قبال دانش های نو .

و توسعه چقدر نیاز به کسانی داره که این شعار رو باور داشته باشند .

/ 0 نظر / 27 بازدید