اخبار صنعت آبزی پروری از مجله Fish Farming International

نروژ و تولید ماهی سالمون

یکی از محققین مؤسسه Sintef در نروژ معتقد است"در صورتیکه  تا سال 2040 رشد تولید سالمون در زیر بخش آبزی پروری نروژ  به همین منوال ادامه یابددرآمد حاصل از این صنعت با میزان درآمد فروش نفت این کشور برابری خواهد کرد".

جاستین استوروی(Justein Storoy) این موضوع را بر اساس آنالیز رشد صنعت آبزی پروری نروژ طی چند سال گذشته و برآورد چشم انداز آینده صنعت که توسط مؤسسه متبوعش انجام شده عنوان نموده است.

او اضافه کرده "در صورت تداوم رشد صنعت پرورش آزاد ماهیان بر طبق الگوی فعلی،در سال 2040،میزان درآمد کشور از این محل در حدود 87.3 میلیارد دلار خواهد بود.".

سرمایه گذاری آمریکا در زمینه تولید بیودیزل

اداره کار در ایالت کالیفرنیای آمریکا،اعتباری بالغ بر 4 میلیون دلار را به تربیت نیروی  کار علاقمند در زمینه تولید بیودیزل(سوخت سبز یا سوخت زیستی) اختصاص داده است.بعضی مشاغل تعریف شده در این حوزه عبارتند از :

-شیمی تجزیه

-آزمایشگاه میکروبیولوژی

-روشهای آزمایشگاهی استخراج اتانول از محصولات زراعی و ...

در حال حاضر 55 نفر از دانشجویان رشته های مرتبط،داوطلب گذراندن دوره کارورزی خود در ماه مارس سال آینده،در دانشگاه سان دیگو و در رشته آشنائی با تولید بیو دیزل می باشند.همانگونه که ذکر شد،هزینه این دوره در قالب اعتبار تخصیص یافته توسط اداره کار ایالت کالیفرنیا در نظر گرفته شده و دانشجویان از پرداخت هرگونه هزینه ای معاف می باشند.

مسمومیّت  غذائی بچه ماهی های تیلاپیا در غنا

یکی از کارخانجات تولید غذای آبزیان در کشور غنا با ارسال غذای آلوده به مزارع پرورش تیلاپیا(قفس)موجب بروز تلفات در میان ماهیهای این مزارع به دلیل بروز مشکل کبدی ماهیها گردیده است.

ماجرا مربوط به دوره زمانی یک هفته ای بین 21 تا 28 نوامبر 2011 و دلیل اصلی آن استفاده از روغن ماهی آلوده در غذای تولیدی عنوان شده است.

طبق اظهارات یکی از مسئولین شرکت تولید کننده غذای Raanan ،متعاقب نخستین گزارش تلفات،ابتدا تمامی غذای موجود در بازار جمع آوری( در کشورما  اولین اقدام ،همیشه تکذیب شایعات بوده است)و نمونه هائی از کلیه مواد اولیه موجود در انبارکارخانه به آزمایشگاه جهت بررسی امکان وجود آلودگی در این مواد ارسال شد.طی این آزمایشات مشخص شد روغن ماهی مورد استفاده در اولین محموله های تولیدی کارخانه که به دلیل تأخیر در وصول محموله های خریداری شده از خارج از کشور،استثنائاً از بازارهای داخلی تهیه شده بود،مسموم بوده است.

به همین دلیل شرکت ،خسارت وارده به مزارع را از طریق پرداخت بهای ماهیهای تلف شده بر اساس قیمت بازار (حدود 0.6درصد از کل ماهیهای هر قفس)و نیز جایگزینی رایگان غذای مزارع با غذای سالم جبران نموده است.

Jacques Mgnee مدیرمالی شرکت Raanan،معتقد است،این نحوه جبران خسارت موجب حفظ مشتریان کارخانه شده است.البته گزارش مجله Fish Farming International نیز بر اساس مصاحبه با مشتریان شرکت مذکور ،حاکی از همین موضوع می باشد. 

 

 

 

/ 1 نظر / 8 بازدید

با سلام احتراما از درج این پست که موجب افزایش دانش شیلاتی می شود ممنونم.