الگوی یکپارچه سازی در صنعت میگو

 

الگوی یکپارچه سازی در صنعت میگو

نوشته : دکتر امیر حسن بهبهانی

 با سلام به دوستان ،

امروزه وظایف اصلی مدیریت در هر سازمان شامل برنامه ریزی ( تعیین هدف ) ،سازماندهی ( تعیین اینکه چگونه باید به این هدف رسید) ، رهبری ( انگیزه دادن به کارکنان ) و کنترل ( ارزیابی ، مقایسه و اصلاح فعالیت ها) است.از میان روش ها وابزارهای برنامه ریزی که به مدیران در ارزیابی محیط کمک می کند می توان به پویشگری ، پیش بینی ، الگوبرداری و استانداردها اشاره نمود.

الگو برداری ،جستجو برای یافتن بهترین اقدامات بین رقبا و غیررقبا است که منجر به عملکرد بسیار بالاتر می شود.ایده اساسی در الگوبرداری این است که مدیریت بتواند با تجزیه وتحلیل و سپس کپی کردن شیوه دیگران نسبت به اجرای آن با هدف بهبود کیفی ویا کمی اقدام کند.در عمل ، الگوهای موفق ، آن هایی هستند که بومی سازی و یا به عبارتی اختصاصی شده اند.الگوسازی بارها توسط همگی ما درزندگی روزمره و فعالیت های کسب و کار بکار گرفته شده است .البته نتایج ناشی از اجرای الگوهای یکسان توسط افراد مختلف ، با دامنه گسترده و متفاوتی نمود پیدا می کند.هرچقدر مطالعه دقیق ترباشد دست یابی به نتایج مورد انتظار ، بیشتر ممکن می شود .

یکی از الگوهای موفق در جامعه امروزی اجرای مدیریت یکپارچه در فعالیت های مکمل است .هرچند که امروزه یکی از راه کارهای برون رفت از تنگناها در بخش کشاورزی یکپارچه سازی و افزایش سطح واحدهای تولیدی است اما این طرح بویژه در خصوص تولید محصولاتی که پراکندگی شدیدی درمزارع ویا واحدهای تولیدی در مناطق موردنظر دارند و با افزایش راندمان و در نتیجه صرفه اقتصادی قابل دفاع است.

یکپارچه سازی در خصوص مزارع میگو که خوشبختانه با نگاه کارشناسی و از ابتدا به صورت سایت های منسجم طراحی و اجرا شده اند ، بیشتر درارتباط با جنبه های مدیریتی و جهت افزایش کارایی صنعت قابل طرح است .دست آورد بسیار مثبت این روش آن است که ضمن رعایت عدالت در توزیع امکانات و به رسمیت شناختن حق مالکیت خرد ،از مزایای مدیریت یکپارچه نیز سود می برد.

تجربه نشان داده است مدیریت واحدهای بزرگ احتیاج به تجربه و علم بیشتری دارد که در خصوص این امر در ایران بویژه در واگذاری واحدهای کلان نتیجه به شدت متفاوت بوده است.هرچند که نقش واحدهای بزرگ در انتقال دانش فنی ، تجهیزات و.... وبطورکلی در جهت دهی در توسعه صنعت بسیار مهم است اما به نظر می رسد ، در حال حاضر، راه کار برون رفت از مشکلات فعلی صنعت توجه به واحدهای کوچک موجوداست که باعرق جبین و خون دل های فراوان پیشکسوتان این صنعت و سرمایه گذاری کلان بخش خصوصی و دولتی به بار نشسته است.

آمارهای موجود در کشور نشان می دهد که بیشترین میزان تولید میگو در واحد سطح و همچنین مجموع تولید میگودر مزارع پرورشی بااحتساب سطح مفید اختصاص یافته درهمین واحدهای کوچکتر انجام شده است.

 با نگاهی به دلایل این تفاوت ها در تولید در مناطق مشابه ویا حتی استان های مختلف به خوبی می توان تشخیص داد که این گستردگی دامنه نوسانات ناشی از سطح متفاوت مدیریت در اینگونه مزارع است نه به دلیل ساختار کوچک واحد تولیدی .

به نظرمن با اجرای صحیح و دقیق یکپارچه سازی مدیریتی و با بهره گیری از متخصصان مرتبط در جهت ایجاد بستر مناسب ، افزایش دانش و فرهنگ سازی ، دست یابی به نتایج بسیار بهتری در صنعت میگو ممکن خواهد بود.

نقش ترویج وآموزش در ایجاد تمایل در اجرای طرح یکپارچه سازی در سایر بخش های کشاورزی بسیارپررنگ است و از اهمیت زیادی برخوردار است. مطالعات نشان داده است که سطح تحصیلات، میزان آگاهی جامعه هدف از طرحهای یکپارچه سازی ، چگونگی تبعیت از رهبران وپیشکسوتان محلی ویا تشکل های صنفی ، میزان ارتباط با کارشناسان و بازدیدهای آموزشی وآگاهی از نتایج ملموس طرح های مشابه و موفق ، در درک مزایای این مشارکت اهمیت زیادی دارد و این موارد در یکپارچه سازی مدیریتی بسیار موثراست.

نمونه اینگونه مشارکت ها در سایر کشورها با نتایج خوبی همراه بوده است و در استان هرمزگان و بوشهر و خوزستان نیز اجرای نوعی از اینگونه همکاری های گروهی سابقه طولانی دارد وبنده نیز نمونه موفقی طی چند سال گذشته در بوشهر و ابادانبه صورت عینی مشاهده نمودم که اشاره شد.

 بطور حتم در سایراستان ها نیز از این نمونه های موفق وجوددارد که توسط عزیزان جهت الگوسازی قابل ذکراست.ترویج یافته های اینگونه همکاری ها و الگوسازی از نمونه های موفق داخلی و اجرای آن توسط سایرین یکی ازروش های توسعه صنعت و برون رفت از بن بست های موجود می باشد.

حدود دو سال پیش در سفری که به ویتنام جهت شرکت در نمایشگاه آبزی پروری داشتم نمونه ای از این راهکارها را در یک شرکت تآمین کننده خوراک آبزیان که نسبت به سایر تولیدکنندگان رقیب از سابقه کمتری برخوردار بود مشاهده کردم.شرکت فوق با احداث کارگاه های تکثیر و تآمین همزمان پست لارو و خوراک میگو و نظارت بر تولید، جمع آوری و آنالیزآمارها قدرت نفوذ خود در بازاربه شدت رقابتی ویتنام را به خوبی افزایش داده بود.تولید بهتر پرورش دهندگان به غذای با کیفیت تر وتولید غذای مناسب تر به جمع آوری و آنالیز داده ها توسط پرورش دهندگان میگو ارتباط پیدا می کرد.همکاری که سود آن به جیب هر دو طرف می رفت.

 تشدید مشارکت و روح تعاون درحلقه های مکمل و همسو دربخش خصوصی بایکدیگررا می توان با ایجاد و یا تقویت منافع مشترک در بین آن ها بالا برد و با یکپارچه سازی مدیریت از خیلی از هزینه های اضافی جلوگیری نمود و سود تمامی حلقه ها را همزمان افزایش داد. همچنین افزایش همدلی و همزبانی واقعی بخش دولتی و خصوصی را نیز در شرایط سخت فعلی در صنعت میگو باید تقویت نمود تا کام همه برنامه ریزان و فعالان صنعت همزمان شیرین شود.

/ 1 نظر / 45 بازدید
عشق به مردم

سلام خوبي دوست من؟ مطالب مفيدي داري به منم سر بزن نظر يادت نره!!!!!!