EMS و تأثیر آن برصنعت پرورش میگو

جیم آندرسون سرپرست پروژه جهانی شیلات و آبزی پروری بانک جهانی،اعلام کرده که تولید جهانی میگو در دوره 2011 تا 2012 به میزان 5.7 افت داشته و این کاهش در دوره 2012 تا  2013  ، به میزان 9.6 بوده است.بنا به اظهارات جیم آندرسون ،مجموع تولید میگو از 2011 تا بحال نسبت به آنچه پیش بینی می شد، 23 درصد و به طور واقعی 15 درصد کاهش نشان داده است.

او دلیل این کاهش را وقوع سندرم مرگ زودرس(EMS) در آسیا و مکزیک می داند.اگرچه دست اندرکاران صنعت،با خوش بینی ،رشد 7 درصدی سالیانه را از سال 2014 پیش بینی کرده اند ولی دستیابی به این مقدار رشد در شرایط واقعی محتمل به نظر نمی رسد.

علاوه بر این به گفته جیم آندرسون ،سهم میگوهای ریز(سایز 120-100 و کوچکتر)که در سال 2008 تنها 23 درصد از کل تولید جهانی را به خود اختصاص می داد،اکنون به 41 درصد از محصول افزایش یافته که علت این امر نیز برداشت زودهنگام پرورش دهندگان از بیم ابتلای محصول به بیماری EMS عنوان می شود.

به این ترتیب قیمت میگو بالا رفته و در برخی موارد به ثبت رکوردهایی در بعضی کشورها انجامیده که پیش از این سابقه نداشته است.

ابتدا به نظر می رسید این افزایش قیمت به کاهش تقاضا منجر شود ولی ظهور خریداران جدید(همچون کشور چین) در بازار میگوی پرورشی به لطف خرید میگوی بیشتر در بازارهای جهانی مانع وقوع این امر در حد مورد انتظار شده اند.

به هرحال اگرچه آینده بازار میگو قابل پیش بینی نیست اما هرچه باشد نه به واسطه تولید بیشتر میگو بلکه به واسطه واکنش به قیمت های حاضر خواهد بود.

تایلند نیز از جمله کشورهایی است که به دلیل EMS جایگاه خود را در رتبه بندی کشورهای تولید کننده میگوی جهان از دست داده است.رابرت مکینتاش از شرکت CP بر این باور است که واقع بینانه ترین سناریو برای بازگشت تایلند به جایگاه سابقش دربازارهای جهانی ،نموداری با شیب کند است بطوریکه وقوع این اتفاق را(بازیابی توان تولید سابق) برای تولید 500 هزار تن در سال 2018 و برای تولید 625 هزار تنی (که در سال 2010 حاصل شد) حتی پس از آن باید جستجو نمود.

آنچه از کنفرانس GAA استنباط می شود این است که ،علیرغم پیشرفتهایی که در زمینه کنترل EMS آغاز شده،هنوز نمی توان هیچ روش مؤثری را به جز اعمال روش های بهینه تولید در کنار افزایش کنترل بر پروژه های مولدسازی برای توفیق نهایی در این زمینه معرفی نمود.

نهاد GAA (اتحادیه جهانی آبزی پروری) به تازگی  نتایج نظر سنجی را منتشر کرده که نشان می دهد 70 درصد از شرکت کنندگان در این نظر سنجی معتقدند  EMS حداقل 3 تا 5 سال دیگر عرصه صنعت پرورش میگو را ترک نخواهد کرد.برخی دیگر از شرکت کنندگان این زمان را حتی بین 5 تا 7 سال برآورد نموده اند.

در پاسخ به سؤالی دیگر در اینخصوص که آیا احتمال انتشار بیماری مرگ زودرس(EMS)در سایر کشورها نیز وجود دارد یا خیر، پاسخ 70 درصد از شرکت کنندگان "بله" بوده است.

بطور خلاصه می توان گفت پس از سالها که شنیده می شد صنعت میگو در مسیر رشد سریع قرار گرفته است،اینک مشاهده می شود که شیب این نمودار کمتر شده و بازگشت به وضعیت رشد سریع سابق، نیازمند تلاش زیاد و روش های مدیریتی دقیقی خواهد بود.(منبع : سایت Shrimp News)

/ 0 نظر / 13 بازدید