استخرهای نرسری در چوئبده - آبادان

استخرهای نرسری یا نوزادگاهی سازه های جدیدی در آبزی پروری محسوب نمی شوند اما دیدگاه های نوینی که به تازگی در زمینه بهداشت و کنترل بیماری ها بر صنعت پرورش میگو حاکم گردیده ،باعث شده نگرش مدیریتی و نوع بکارگیری این سازه ها تا حد زیادی تغییر کرده و از یک حلقه تقریباً قابل حذف و خنثی در سیستم های قدیمی تر  تکثیر(چنانکه در تبدیل سیستم گالوستون به ترکیبی شاهدش بودیم)،به ابزاری مدیریتی در مزارع پرورش مبدل شوند.

در این زمینه حتی شاید بتوان به فراگیر تر شدن نرسری های گلخانه ای در قیاس با انواع روباز نیز بعنوان سازه های کارآمد کنترل بیماری و افزایش طول دوره پرورش  اشاره ویژه نمود.

به هرحال آنچه در زمینه کاربرد نرسری در سالهای اخیر بیش از همه مورد توجه بوده را میتوان در سه گروه کلی زیر جای داد:

- افزایش طول دوره پرورش:که شامل امکان پذیر نمودن پرورش در دو یا سه دوره در سال و یا صرفاً طولانی نمودن تعداد روز پرورش در مناطقی با محدودیت های اقلیمی می گردد.

- مدیریت بهداشت و بیماریها در نقاطی که دارای سابقه بروز بیماری هستند.

- مدیریت تغذیه به منظور کاهش هزینه های تولید.

اما در این میان باید گفت،نرسری هرچه که باشد،فی نفسه سازه ای است که خود قادر به معجزه نیست.به عبارت ساده تر ،انتظارات پرورش دهندگان از این سازه و ابزار صرفاً می بایست در حد واقعیات مترتب بر یک ساختار صلب و سامانه مدیریتی  باشد و نه چیزی فراتر از آن.اشاره بنده در اینجا بیشتر به انتظارات و توقعاتی است که گهگاه از سوی پرورش دهندگان و حتی مدیران و کارشناسان بخش دولتی ابراز می شود.آنچه از استخرهای نرسری میتوان انتظار داشت نباید شامل "رشد جبرانی" یا compensatory gain  باشد هرچند بسته به ظرفیت تولید یک سیستم پرورش ،این موضوع خود قابل بحث است.اما مزایای سیستم نرسری در جای خود آنچنان سودمند و مفید هست که دیگر نیازی به غلوّ و آرایه چیدن بر پیکر  مطلوبیتهای این سازه احساس نشود. 

در زیر تصاویری از استخر نرسری احداث شده در مزرعه اتحاد آبادان به مدیریت آقایان مهندس نصاری و مهندس غانمی احداث شده است.این تصاویر حین رها سازی پست لارو در استخر برداشته شده و در هرمورد ،توضیحاتی نیز در زیر عکس قرار داده شده است:

نمای خارجی استخر نرسری:پوشش گلخانه ای این استخر علاوه بر مقاصد بهداشتی ،بیشتربه منظور حفظ دمای مناسب در اوائل سال در نظر گرفته شده و در روزهای اخیر با گرمتر شدن هوای منطقه دو پنجره در دو ضلع طولی نرسری تعبیه شده است.

کارگر مزرعه در حال رها سازی لارو به درون استخر.رها سازی پس از آداپتاسیون درحال انجام است هر چند تنظیم شوری حمل در کارگاه تکثیر تا حد ممکن انجام شده  به نحویکه شوری مخزن حمل(آب کارگاه تکثیر)18پی پی تی و شوری استخر 15 پی پی تی بود.

نمائی از استخر نرسری در چوئبده.کف روی آب ناشی از هوادهی است که توسط یکدستگاه دمنده(Air Blower)تأمین می شود.

این هم عکس بنده در کنار آقای عبدالحسین قاضی(دانشجوی دکترا) از دانشگاه علوم دریائی بصره (کشور عراق) که جهت آموزش در زمینه تکثیر ،پس از فراگیری دروس تئوریک که پارسال در خوزستان انجام گرفت ،امسال نیز در خدمتشان هستیم.عراقیها قویّاً به دنبال انتقال بیوتکنیک تکثیر میگو به کشور خود جهت تکثیر و بازسازی ذخایرشان می باشند.

/ 1 نظر / 99 بازدید
saeed

سلام امیدوارم که حالتون خوب باشه به من هم یه سری بزنید تو سایتم عکس بازیگران ایرانی و خارجی گذاشتم میتونید ازشون استفاده کنید راستی اگه میشه رو تبلیغات سایتم یه کلیک بکنید ممنون منتظرتون هستم