چشم اندازی مبهم برای میگوی تایلند در 2015

امروز در بین ایمیل های دریافتی ام ، به ایمیلی از Daniel Gruenberg یکی از دست اندرکاران شناخته شده صنعت میگو برخوردم که محتوای اون جای تأمل داره.

در این ایمیل ، عنوان شده که یک مزرعه بزرگ در شرق تایلند که دارای 100 استخره ، دوره اخیر پرورش رو در حالی به پایان رسونده که 96 استخرش درگیر بیماری EMS و 4 استخر باقیمانده هم مبتلا به لکه سفید ویروسی شده بودند.

این موضوع نشون می ده که اولاً سایه بیماری ها هنوز بر سر صنعت بخصوص در شرق آسیا سنگینی می کنه و ثانیاً علیرغم خوشبینی هایی که مسئولین آبزی پروری در تایلند نسبت به سال 2015 دارند ، این کشور راه زیادی برای رسیدن به جایگاه قبلی خودش در رتبه بندی جهانی میگوی پرورشی داره . به نظر می رسه تولید میگوپرورشی امسال (2014) تایلند تنها 190 هزارتن ( حدود 10 هزارتن کمتر از پیش بینی های اولیه) باشه که همین مطلب وضعیت بازار این محصول رو در سال پیش رو دچار پیچیدگی می کنه . از طرفی عمده صید رو در مزارع دارای ریسک ابتلا به بیماری ، سایزهای کوچکتر تشکیل می ده و این موضوع یعنی افزایش قیمت سایزهای بالاتر در بازارهای سنتی میگو ( البته اگه این بازارها نظیر اروپا ، آمریکا و ژاپن دچار بحران اقتصادی نباشند). 

/ 0 نظر / 5 بازدید