کشف عامل سندروم مرگ زودس(EMS)

پس از ماه ها تحقیق توسط تیم تحقیقاتی به سرپرستی پروفسور دونالد لایتنر در دانشگاه آریزونا،عامل بیماریزای سندروم مرگ زود رس یا  (Early Mortality Syndrome ،(EMSبیماری نوظهوری که در سال های اخیر صنعت پرورش میگو را در جنوب شرق آسیا دچار مشکلات فراوانی نموده بود،یا به اصطلاح فنی تر سندروم نکروز حاد هپاتوپانکرآس  (AHPNS)کشف شد.

محققین کشف کرده اند که این سندرم توسط عاملی باکتریائی پدید می آید که از طریق خوراکی منتقل شده و در لوله گوارش میگو تشکیل کلنی می دهد.این کلنی باکتریائی ،سمّی از خود ترشح می نماید که موجب تخریب بافتی و بروز اختلال در هپاتوپانکرآس میگوی آلوده می گردد.از طرفی مشخص شده که این باکتری،بر سلامت انسان بی تأثیر است.

از دیگر مواردی که توسط تیم تحقیقاتی دکتر لایتنر در اینخصوص اعلام شده،طریقه شکل گیری این عامل بیماریزاست.

باکتری به وجود آورنده سندروم ،سویه ای از باکتری Vibrio parahaemoliticus  می باشد که توسط یک فاژ(نام عمومی برای ویروسهایی که سبب آلودگی  باکتری ها می شوند) آلوده شده و سمّی قوی تولید می کند.این شرایط در بیماری وبا در انسان نیز اتفاق می افتد که در آنجا باکتری Vibrio choleraپس از آلودگی توسط فاژ ،قادر به تولید سم می گردد.

در حال حاضر محققین در تیم تحقیقاتی پروفسور لایتنر، در حال بررسی روشی هستند که مدیران کارگاه های تکثیر و مزارع پرورش را قادر به تشخیص سریع آلودگی در میگوها نماید.

اگر چه ظرف روزهای اخیر تعدادی از کشورها واردات میگو از مناطق آلوده (همچون تایلند،چین،اندونزی و ویتنام)به این بیماری را ممنوع نموده اند،اما پروفسور لایتنر معتقد است ،ریسک انتقال  آلودگی از طریق میگوهای بیمار ،بسیار پائین است چرا که سایز اینگونه میگوها به قدری کوچک است که امکان ورود آنها به بازارهای بین المللی ناچیز می باشد.از طرفی انتقال این عامل بیماریزا از میگوهای منجمد به میگوهای زنده ،پس از چندین بار تکرار آزمایش(توسط آزمایشگاه دکتر لایتنر) ناموفق بوده است. 

/ 0 نظر / 20 بازدید