تصمیم جدید شرکت CP

شرکت CP Prima روزی مالک یکی از بزرگترین مزارع پرورش، تولید غذا ، فرآوری و صادرات میگو در جهان بود اما به گفته یکی از مسئولین این شرکت ، دیگر در زمینه پرورش میگو فعالیتی نخواهد داشت بلکه فعالیت خود را با خرید محصول 7000 مزرعه پرورش میگوی اندونزی و ارائه خدمات مشاوره ای ادامه خواهد داد .  

آریانتو یوهان جانشین رییس شرکت CP Prima می گوید : این تصمیم در پی افت قیمت جهانی میگو که در بازار عمده فروشی آمریکا در برخی از سایز ها حتی تا 26 درصد نسبت به سال گذشته اتخاذ شده است .

او اضافه کرده : قیمت ها افت داشته ولی دوباره به جایگاه اصلی خود بازخواهد گشت .این وضعیت ( ارزان شدن میگو در بازار) ، تمایل مصرف در بازارهای خارجی و نیز داخل کشور را تقویت خواهد نمود .اما شرکت CP با خروج از حلقه پرورش میگو ، دیگر به اندازه سایر تولید کنندگان آسیایی میگو از کاهش قیمت ها آسیب نخواهد دید .در عوض ، افت قیمت میگو در بازار به معنی افزایش قدرت خرید شرکت خواهد بود . 

شرکت CP تصمیم دارد در سال 2015 میزان صادرات میگو را به 49000 تن ( صادرات این شرکت در 2014 ، چهل هزارتن بوده است) افزایش دهد. میزان صادرات از سال 2011 ( که به دلیل بروز بیماری IMNV به پائین ترین حد خود رسیده بود ) به بعد دائماً رو به افزایش بوده هرچند در این زمینه بروز بیماری لکه سفید ویروسی نیز بی تأثیر نبوده است . با این حال میزان صادرات هنوز کمتر از مقدارآن در سال 2008 می باشد .در آن سال صادرات شرکت CP در حدود 98000 تن اعلام گردید .

مشتریان شرکت CP عبارتند از : آمریکا ( 45 تا 55 درصد ) ، اروپا ( 28 درصد ) ، ژاپن ( 18درصد) و استرالیا ، کره و چین ( حدود 5 درصد ) . 

یوهان نسبت به بازاری بسیار کوچکتر علاقه زیادی نشان می دهد : بازار داخلی اندونزی . سال گذشته نیازماهیانه این بازار از 50 تن به حدود 100 تن رسید .

در کشوری با زیرساخت های محدود ، بازارداخلی با چالش های فروان مواجه است . به عبارتی با مشکلات موجود در مسیر حمل و نقل درون کشور، قیمت تمام شده صادرات محصول به خارج ارزان تر از توزیع در بازارهای داخلی خواهد بود . به علاوه در برخی موارد ، شرکت می بایست برای فروشگاه هایی که جهت توزیع میگوی منجمد در نظر گرفته می شوند ، فریزرهای کوچک تهیه نماید .

در خبرهای دیگر آمده است که شرکت CP Prima مبلغ 31 میلیون دلار جهت احداث یک کارخانه تولید خوراک در جاوه شرقی سرمایه گذاری نموده که تا پایان سال 2015 راه اندازی خواهد شد .

/ 0 نظر / 45 بازدید