بازار داخلی ، مقصد جدید میگو پرورشی بنگلادش

Image result for bangladesh shrimp farming

به دنبال افت قیمت و کاهش تقاضا در بازارهای جهانی ، پرورش دهندگان میگو در بنگلادش نومیدانه محصول خود را جهت پوشش هزینه های تولید ، در بازارهای داخلی عرضه می کنند . 

به گفته شعیب محمود ، مدیرشرکت غذاهای دریایی جهان آباد ، در حالیکه صادرکنندگان، اغلب ، 4.24 دلار به ازای هرکیلوگرم شمش میگوبا سایز کوچک و متوسط می پردازند ، همین سایزها در بازارهای داخلی 4.4 تا 4.82 خریداری می شود . 

هرچند میگوی پنئوس مونودون ( ببری سیاه ) به دلیل افزایش قدرت خرید مردم بنگلادش ، در بازارهای داخلی با استقبال بیشتری مواجه بوده ، اما به گفته اطیر رخمان ، پرورش دهنده مونودون در Bagerhat ، یکی از مراکز اصلی پرورش این گونه در جنوب غربی بنگلادش ، حتی در بازارهای داخلی هم قیمت ها به شکلی نیست که هزینه های تولید را پوشش دهد .او که بخشی از میگوهایش را نیزبه دلیل بیماری از دست داده می گوید : امسال شرایط خیلی بد شده و قیمت ها تقریباً به نصف قیمت های پارسال کاهش پیدا کرده است به طوریکه هیچکدام از ما ، هرجا که محصولمان را بفروشیم ،  باز قادر نخواهیم بود هزینه های تولید میگو را ، پوشش دهیم .

صادرکنندگان می گویند قیمت میگوی ببری سیاه در بازار اروپا که مهمترین بازار این گونه به شمار می رود ، در سه ماهه ابتدای سال مالی ( در بنگلادش) 9.2 به ازای هر پوند بود اما اکنون به 5 تا 5.5 پوند تنزل پیدا کرده است . آنها برخی عوامل ایجاد کننده این رکود را عواملی نظیر : افزایش تولید میگو وانامی در اکوادور ، هند ، ویتنام و اندونزی، افزایش سرمایه گذاری در آمریکا  و کاهش ارزش پول واحد اروپا و روبل در مقابل دلار می دانند .

مدیران کارخانه های فرآوری اعتقاد دارند افت تقاضا برای سایزهای کوچک و متوسط سریع تر از میگوهای درشت تر بوده است .

طبق گزارش دفترترویج صادرات کشور بنگلادش،  بازده این بخش از محل صدور میگو ،  در ده ماهه نخست سال مالی  نسبت به سال پیش، 3.6 درصد معادل 440 میلیون دلار کاهش داشته است .( منبع : شریمپ نیوز).

/ 0 نظر / 31 بازدید