310 میلیون دلار ارزش صادرات آبزیان ایران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی دکتر حسن صالحی با اشاره به این که برای احیای ذخایر ماهیان دریاهای کشور باید طرح احیای رودخانه ها اجرا شود، افزود: براساس توافق نامه مشترک با وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست طرح احیای رودخانه های کشور به منظور افزایش حقابه و جلوگیری از ورود آلاینده ها اجرا خواهد شد.

وی همچنین از اختصاص 500 میلیون تومان اعتبار برای اجرای طرح های تحقیقاتی بازسازی ذخایر ماهیان استخوانی خبر داد و گفت: هم اکنون 97 درصد ذخایر ماهیان استخوانی دریای خزر با روش تکثیر مصنوعی بازسازی و حفاظت می شود.

رئیس سازمان شیلات ایران گسترش پرورش ماهیان بومی را از مهمترین اولویت های این سازمان دانست و افزود:‌ با همکاری بخش خصوصی و سرمایه گذاری مناسب این بخش در زمینه پرورش ماهیان بومی به ویژه ماهی آزاد ، سفید ، کپور و ماهی خاویاری مراکز پرورش مجهزی در استان های قم و یزد احداث شده است و ماهی سفید را در این مراکز پرورش داده اند.

صالحی گفت: در استان های جنوبی کشور نیز زمینه های لازم برای پرورش ماهی صبیتی و دیگر گونه های بومی مثل بنی و گتون فراهم شده است که با احیای دریاچه هامون این طرح به صورت وسیع در استان خوزستان و بوشهر نیز اجرا خواهد شد.

رئیس سازمان شیلات ایران توسعه پرورش میگو را در سواحل جنوب و شمال کشور از دیگر برنامه های این سازمان در زمینه توسعه آبزی پروری دانست و گفت: هم اکنون 200 هزار هکتار مزرعه پرورش میگو در سواحل جنوب و شمال کشور در استان های مختلف و از جمله استان گلستان و منطقه گمیشان و استان های بوشهر ، هرمزگان ، خوزستان و سیستان و بلوچستان وجود دارد که امسال بیش از 20 هزار تن میگوی پرورشی از این مراکز برداشت شده است.

وی درباره پرورش ماهیان خاویاری افزود:‌ این گونه ارزشمند در استان های شمالی، جنوبی و آب های داخلی کشور از جمله قم ، یزد ، فارس و خوزستان تولید و تکثیر می شود طوری که در سال 93 بیش از 1،2 تن خاویار صادر شد.

رئیس سازمان شیلات ایران پرورش ماهی در قفس را از دیگر راهکارهای افزایش تولید ماهی در بخش آبزی پروری دانست و گفت: این طرح از برنامه های ملی کشور در زمینه افزایش تولید و مصرف ماهی است و مطالعات انجام شده در سواحل شمال و جنوب کشور نشان می دهد با اجرای این طرح با وجود کمبود منابع آب شیرین می توان میزان تولید آبزیان را در کشور دو برابر افزایش داد.

صالحی درباره افزایش تولید در بخش صید و صیادی افزود: در این بخش با تجهیز شناورها و ورود 20 شناور جدید صیادی امکان صید فانوس ماهیان در دریای عمان که از گونه های کف زی است فراهم شده است.

وی بر افزایش کیفیت صید تاکید کرد و گفت: هم اکنون بیش از 60 تا 70 درصد صیادان در جزایر کیش ، قشم ، لاوان و ابوموسی برای صید از قلاب استفاده می کنند که این مسئله سبب افزایش کیفیت ماهی صید شده می شود.

رئیس سازمان شیلات افزود: در سال گذشته حدود 900 هزار تن ماهی در کشور تولید و صید شد.

رئیس سازمان شیلات ایران ارزش صادرات آبزیان را به بازارهای جهانی 310 میلیون دلار دانست و افزود: این آمار خوبی است و امیدواریم در آینده این میزان با اجرای توافق نامه تجاری با کشور روسیه افزایش یابد.

/ 1 نظر / 20 بازدید
سلام www.hostexhibition.com

با سلام به شما دوست عزيز : از سايت من ديدن کنيد براي شما يک پيشنهاد خوب دارم تبديل و بلاگ شما به سايت دائمي هاستينگ رايگان هديه ما به شما با من در تماس باشين يا هو اي دي host_iran هاست,هاست رايگان,هاستينگ,فروش هاست,خريد هاست,سرور مجازي,وي پي اس ---------------------------------------------------- يک سايت جديد براي اپلود فايل ها و عکس ها بدون محدوديت مي توانيد عضوش بشين و تا يک ترا بايت فضاي رايگان داشته با شيد تازه در ازاي دانلود هر فايلتون هم و يا معرفي زير گروه که عضو ويزه سايت شوند پول در بيارين و تا روزانه 20 دلار در امد داشته باشين .... براي دانلود از لينک هاتون لينک مستقيم تو وبلاگتون بزاريد و کلي امکانات ديگه دوست داشتين حتما به ما سر بزنيد با تشکر[گل] [گل]