نقش کرم های دریایی درتکثیر میگوی تایلند

در تایلند سه نوع پلی کت ( کرم های پرتار دریایی ) در کارگاه های تکثیر میگو مورد استفاده قرار می گیرد :

 Glycera dibranchiate 

Glycera dibranchiate  : این کرم معمولا رنگ قرمز تیره ای دارد و از جنگل های حرّا و بسترهای گلی جمع آوری می شود . عرضه این نوع کرم رو به کاهش بوده و به گفته آقای دکتر Surasak Dilokkeart بیش از 50 درصد از آنها ناقل بیماری می باشند .   

Arenicola marina 

Arenicola marina رنگ این کرم بیشتر متمایل به خاکستری است ، درچین پرورش داده شده و  وارد تایلند می شود .خریداران این کرم ها معمولا بر روی آنها تست بیماری و ارزش غذ ایی ( پروفیل بافتی) انجام می دهند .

Perinereis nuntia

Perinereis nuntia رنگ این کرم معمولا صورتی روشن بوده و از سواحل ماسه ای جمع آوری می گردد .

این کرم کمتر از دو کرم دیگر ناقل آلودگی است با این حال میزان عره آن کمتر بوده و ارزش غذایی متفاوتی ( بر اساس محموله و منطقه جمع آوری ) دارد .

 غالباً مراکز تکثیر بزرگ ترجیح می دهند از کرم P. nuntiaاستفاده کنند و دو کرم دیگر در کارگاه های تکثیر کوچکتر انجام می شود . تحقیقات نشان داده است که با تغذیه روزانه 20 تا 30 درصد از توده زنده مولدین با این کرم ، هر مولد قادر به تولید 2.5 تا 3 میلیون ناپلی است ( در متن گونه مولد آورده نشده است ) .این مقدار تقریبا دوبرابر عملکرد تولید با استفاده از دو گونه دیگر می باشد .به علاوه تغذیه با کرم P. nuntia سبب افزایش بازماندگی لاروی از مرحله ناپلی تا پست لارو به میزان 20 تا 30 درصد نسبت به سایر گونه های کرم دریایی می گردد .

منبع ( سایت شریمپ نیوز).

/ 0 نظر / 134 بازدید