تاریخچه پرورش میگو در جهان( بخش اول)

متن خلاصه شده از کتاب میگو(منتشر شده درسال 2010 توسط انتشارات دانشگاه ناتینگهام)

George W. Chamberlin

ترجمه : علی قوام پور از Global Aquaculture Advocate شماره سپتامبر/اکتبر 2011

پرورش میگو تجارتی جوان و پویاست و تاریخ آن سرشار از تغییرات سریعی است که به یمن پیشرفت در فنآوری حاصل گردیده است .

نخستین پیشرفت قابل توجهی که در فنآوری پرورش میگو رخ داد مربوط به ژاپن در سالهای دهه 1930 بود،اما اقلیم ژاپن و گونه بومی آن سرزمین ،مانع تولید میگو در مقیاس انبوه شد.پس از آن ،در سالهای دهه 70 میلادی،تکنولوژی پرورش میگو ،از ژاپن به سایر کشورهای آسیا و آمریکا راه یافت .در جدول 1 برترین کشورهای تولید کننده میگو پرورشی در جهان آورده شده است :

جدول 1 : ده کشوربرتر تولید کننده میگو پرورشی در جهان

رده

کشور

تولید سالانه(1000تن)

1

چین

1000

2

تایلند

525

3

ویتنام

410

4

اندونزی

350

5

اکوادور

145

6

مکزیک

120

7

هند

100

8

بنگلادش

100

9

برزیل

80

10

مالزی

60

 

اما تاریخچه پرورش میگو ،از جهاتی ،به سیر تاریخی دامپروری شبیه است .در آنجا نیز پرورش سنتی جانوران وحشی در محیط طبیعی ،با تراکم پائین،به تدریج به پرورش متراکم دامهای اهلی در شرایط کنترل شده تبدیل گردید.با این تفاوت که اهلی نمودن حیوانات در خشکی ،هزاران سال پیش شروع شده حال آنکه این سابقه در خصوص میگوهای پنائیده ،تنها به چند دهه می رسد.

ابتدائی ترین شکل پرورش میگو چند قرن پیش در آسیا شکل گرفت.در آنجا لارو میگوهای وحشی با جریانات جزر و مدی وارد آبگیرهائی می شد که به منظور پرورش خامه ماهی ،کفال و سایر ماهیان ساحلی در نظر گرفته شده بود.این روند موجب می شد در پایان دوره پرورش ماهی،حدود 100 تا 200 کیلوگرم میگو نیز  در هر هکتاربه عنوان محصول جانبی تولید شود که در حقیقت محصولی بود که  بدون هیچگونه هزینه ای و تنها مبتنی بر "به دام اندازی" (Trapping) و "صید"(Harvesting) حاصل آمده بود.

این روش تا قرن بیستم تقریباً همراه با تغییراتی جزئی ادامه یافت .در حقیقت مانع عمده در جهت پیشرفت فنآوری پرورش میگوهای پنائیده،عدم اطلاع کافی از چرخه حیات این جانوران بود که شامل یک مرحله بلوغ و تولید مثل در آبهای اقیانوسی(آبهای دور از ساحل)،مجموعه ای از مراحل لاروی مختلف و در نهایت مرحله جوانی(Juvenile)در خوریات می گردید.

/ 1 نظر / 109 بازدید
h

سلام خوبي ؟ وبلاگ زيبايي داري اتفاقا من يه سايت دارم که خوشحال ميشم باهات تبادل لينک بکنم . اگر تو هم مايل بودي منو به اسم بهترين هاي ايران لينک کن و بهم بگو تا منم با افتخار لينکت کنم www.bestiran.ir