بیل گیتس و نگرانی هایش

اصولاً شخصی مثل بیل گیتس باید هم نگرانی هاش در حد و اندازه هایی بزرگ و به نوعی جهانی باشه. دیروز خبری خوندم از دغدغه آقای بیل گیتس که در خصوص همه گیری آینده بیماری درجهان ابراز نگرانی کرده بود. ایشون پیش بینی کرده بودند که اپیدمی بعدی بسیار خطرناک تر از ابولاست و اگر ابولا تنها از طریق تماس فیزیکی مسافران به نقاط آلوده با سایرین شیوع پیدا می کرد و به این ترتیب جان 10000 نفر رو در سطح دنیا گرفت ، شاید اپیدمی بعدی مربوط به بیماری هایی باشه که عاملشون از طریق هوا منتقل میشه ( اصطلاحا Airborne باشند) و به این ترتیب بایستی انتظار تلفات بیشتری رو داشت.

بیل گیتس از این موضوع هم انتقاد کرده که این آمادگی در سطح جهان برای مقابله با این حوادث وجود نداره و یا تقویت نمی شه و در این زمینه به نکته جالبی اشاره می کنه : اگرچه کشورهای عضو ناتو هر از چندگاهی برای حفظ قابلیت دفاعی و پشتیبانی خودشون مانورهایی برگزار می کنن ولی آخرین مانور علیه شیوع بیماری های خطرناک در آمریکا به سال 2001 برمیگرده .

این نخبه اقتصاد و فنآوری ، در پایان راهکارهایی را هم برای پیشگیری از بروز خسارت هنگفت در اثر شیوع بیماری در سطح جهان به شرح زیر عنوان کرده :

- ایجادهماهنگی از طریق یک نهادجهانی که به لحاظ قدرت و سرمایه گذاری دارای توان و قابلیت اجرایی کافی باشه.

- ایجاد سیستم تصمیم گیری سریع در سطح جهان

- توسعه سرمایه گذاری در زمینه تحقیق و توسعه و شفاف سازی دیدگاه ها و ابزارهای نوین

- اصلاح سامانه های تشخیص و اخطار اولیه که در موارد بروز و شیوع همه گیری قابلیت توسعه داشته باشد

- ایجاد یگان های  ذخیره آموزش دیده و داوطلب در این خصوص

- تقویت سیستم های بهداشتی در کشورهای با درآمد کم و متوسط

- انجام مانورهای متشکل و منظم جهت حفظ آمادگی و تعیین نقاطی که نیازمند اصلاح هستند ( نقاط بحران ).

منبع : بیزینس اینسایدر

/ 0 نظر / 19 بازدید