آیا دگر فسانه به پایان رسیده است؟

امروز(یکشنبه 8 مرداد 1391)برای سرکشی به دو پروژه پرورش توأم ماهی در نخیلات آبادان به اطراف شهرستان رفته بودیم.یکی از این پروژه ها که انصافاً جا داره در تمام جزیره آبادان از خرمشهر تا اروند و چوئبده ترویج بشه همین پرورش ماهی در استخرهای دو منظوره ذخیره آب کشاورزیه.نتایجش غیر قابل باوره.قابلیتی که در آب و خاک این جزیره هست باعث شده در سال گذشته در مساحتی حدود 0.75 هکتار تقریباً 4 برابر حد متوسط عملکرد تولید در هکتار ماهی گرمابی (اون هم بدون هواده) تولید بشه(14 تن ).این اتفاق در سالجاری هم نه تنها قرار هست تکرار بشه بلکه میزان تولید حدود 50 درصد بالاتر تخمین زده می شه(22 تن).علاوه بر این خرمای تولیدی از  نخیلات پائین دست استخر که آب خروجی از این ذخیره  رو دریافت میکنند به شکل مشخصی افزایش داشته و این مسئله رو میشه براحتی با مشاهده باغات اطراف (و حتی نخل های باغ مجاور ) متوجه شد.تصاویری که در زیر قرار داده ام شاید بهتر بتونه موضوع رو به نمایش بذاره:

 نمائی از استخر ذخیره آب کشاورزی احداث شده در نخیلات آبادان

نخلهای فاقد محصول و یا با محصول بسیار اندک در باغ مجاورمحل اجرای طرح

 

نخلهای مثمری که با آب خروجی حوضچه دو منظوره آبیاری می شوند  

سعی کردم در این تصویر نمائی از ماهیان موجود در استخر ذخیره رو نشون بدم البته می دونم زیاد خوب از آب در نیومده 

اما مسئله ای  که در انهار کشاورزی (که دو ماه قبل ماهیدار شده بودند) مشاهده کردیم از این هم جالبتر بود .در واقع یکی از مواردی که امسال در مورد کپورهای معمولی که در انهار ریخته بودیم مسئله ساز شده بود رشد ضعیف این گونه بود در حالیکه ماهی های آمور رشد نسبتاً خوبی داشتند و مأموریت امروز ما هم تا حدی به بررسی این موضوع مربوط می شد. مدتها بود کشاورزان محلی از مشاهده یک ماهی جدید در رودخانه اروند خبر می دادند(و ما خودمون رو به بی خبری می زدیم)ولی امروز موقع نمونه گیری از ماهیهای موجود در انهار با واقعیت عجیبی روبرو شدیم .اول تصاویر رو ببینید:

 

 

این تپلی ریزه میزه خیلی شبیه تیلاپیا نیست؟

 

البته گفته می شه در نهر دیگه (که اون هم در حاشیه ارونده ولی فرصت نشد امروز بهش سرکشی کنیم) تراکم این ماهی های "غریبه" بسیار بالاتره ولی هرچی باشه باید دعا کرد غائله ختم به خیر بشه و اگه تأیید میشه که این ماهی همون تیلاپیاست که رودخونه جنوبی کشور رو مورد تاخت و تازش قرار داده دیگه بازی موش و گربه رو تموم کنیم و این فرصت رو از صنعت مضایقه نکنیم.

/ 1 نظر / 6 بازدید
محمد زارع شریف

سلام. من داشتم درباره پرورش تیلاپیا تحقیق میکردم که به مطلب شما برخوردم. می خواستم بدونم ماهی که در نهرهای اطراف پیدا کردین همون تیلاپیا بوده یانه؟ و اینکه در پروژه هایی که مشاهده کردین، آیا بعد از این مدت هنوز هم پرورش این ماهی بازده خوبی داشته یا نه؟ ممون. موفق باشین