آبزیستان Abzistan

وبلاگ شیلات،آبزی پروری و علوم زیستی

تولید کرم ضدآفتاب از گورخرماهی( Zebra Fish)
ساعت ۱٢:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٢/٢٧   کلمات کلیدی: خبر علمی

دانشمندان در Oregon  آمریکا موفق شدند با تولید مصنوعی Gudosol از گورخرماهی، چشم انداز روشنی برای تولید کرم های ضدآفتاب به شیوه بیولوژیک  فراهم آورند .

سایت اینترنتی  Fishsite با انتشار خبری در 24 ماه می 2015 ، این کشف دانشمندان را اعلام نموده است .

این محققین ، با استخراج ژن تولید کننده Gudosol  از گورخر ماهی (Zebra fish) و تولید این ماده شیمیایی به کمک مهندسی ژنتیک ، در حقیقت ، راه تازه و نوید بخشی برای تولید مواد شیمیایی از ارگانیسم های زنده و جانوران عالی تر یافته اند تا این مواد را به صورتی ایمن و با خطرات کمتر در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد .

این ماده به صورت طبیعی در بسیاری از جانوران همچون ماهی ها ، پرندگان و دوزیستان تولید شده و به عنوان آنتی اکسیدان در مقابل تابش پرتو ماوراء بنفش عمل می نماید . وجود ژنی که آنزیم لازم برای تولید این ماده را کد می کند در انسان هنوز تأیید نشده در حالیکه در جانوران یاد شده ، این ژن در برابر تابش UV ، فعال و آنزیم EEVS را تولید می کند تا در حضور پروتئینی دیگر، تولید Gudosol نماید که به عنوان آنتی اکسیدان ، مانع تخریب DNA در هسته سلول ها توسط UV گردد .

حال ، دانشمندان آمریکایی پس از استخراج این ژن و کلون نمودن آن در مخمر ، Gudosol  را تولید و ابراز امیدواری کرده اند که از این طریق می توان ترکیب شیمیایی مذکور را ( البته پس از انجام آزمایشات جهت اخذ مجوز مصرف انسانی ) در حجم انبوه تولید و به بازار عرضه نمود .