آبزیستان Abzistan

وبلاگ شیلات،آبزی پروری و علوم زیستی

افزایش افسردگی در جهان و اثرات سوء آن بر اکوسیستم(دوخته شدن آسمان به زمین)
ساعت ٧:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٦   کلمات کلیدی: آلودگی ،اکوسیستم

شاید این تیتر به نوعی شبیه "آسمان را به زمین دوختن" باشه اما تحقیقاتی که در دانشگاه پورتس موث توسط دکتر آلکس فورد انجام شده ،واقعاً دلالت بر همین دوختن آسمون به زمین داره.

قرص فلوکستین از جمله داروهائیه که به عنوان داروی ضد افسردگی در جهان بسیار شناخته شده بوده و توسط پزشکان به وفور تجویز می شه.در سال 2002 حدود 26.3 میلیون نسخه فقط در انگلستان و ولز صادر شده که در اونا داروی فلوکستین تجویز شده .این وضعیت با رشد درصد افسردگی در جهان ،می تونه تا حدی به سایر نقاط دنیا هم تعمیم داده بشه.نگرانی اصلی هم از ورود پسماند های حاوی فلوکستین به آبهای آزاد اون هم از راه فاضلاب های شهریه.

داروهای افسردگی و از جمله فلوکستین،با هدف تأثیر گذاری بر میزان سروتونین خون (که کاهش اون موجب بروز افسردگی شناخته شده )طراحی و سنتز می شن.

اما افزایش سروتونین، اثرات فیزیولوژیک و متابولیک عمده ای بر سایر موجودات از جمله آبزیان و (در این مورد خاص) میگوها و سخت پوستان داره.در این زمینه تحقیقات بسیار زیادی انجام شده ولی یکی از تأثیرات افزایش سروتونین در میگوها  ،تمایل و گرایش این موجودات به نوره ، به اندازه ای که این گرایش پنج برابر بیش از میگوهایی بوده که در تیمارشون فلوکستین استفاده نشده.

گرایش بیشتر به نور به این معنیه که میگوهای در معرض فلوکستین،به احتمال بیشتری گرایش به نقاط کم عمق تر(که نور به میزان بالاتری یافت می شه) دارند جایی که احتمال حضورشکارچیان میگو هم بیشتر خواهد بود.

اما همه اینها به این معنیه که جمعیت میگوها بیشتر در خطر کاهشه و همین موضوع تعادل در زنجیره غذایی رو به هم می زنه.

ملاحظه کردید؟هنوز هم میشه آسمون رو به زمین دوخت!

(Science Daily  جولای 2010)