آبزیستان Abzistan

وبلاگ شیلات،آبزی پروری و علوم زیستی

تهیه کشت جامد استوک جلبک دونالیلا سالینا

 

بیوتکنولوژی کشاورزی در پایداری رشد اقتصادی و رقابت اقتصادی نقش بسیار مهمی ایفا می کند. امروزه رویکرد جهانی در جهت توسعه پایدار و در راستای ایجاد تعادل میان توسعه و محیط زیست است. 

از این رو توجه به سمت محصولاتی با منشا زیستی معطوف گردیده که علاوه بر اثرات سوء زیست محیطی کمتر، با استقبال بیشتر مصرف کنندگان همراه شده است. یکی از محصولات استراتژیک که در پرورش مصنوعی آرتمیا به عنوان غذای اصلی کاربرد دارد، جلبک سبز تک سلولی دونالیلا وهمچنین بتاکاروتن مستخرجه از آن می باشد که در صنایع دارویی و بهداشتی کاربرد فراوان دارد و در حال حاضر توسط محققین بخش بیوتکنولوژی و فرآوری آرتمیای مرکز تحقیقات آرتمیای کشور، بیوتکنیک تولید استوک جامد جلبک یاد شده به دست آمده است.

 

راه اندازی آزمایشگاه تخصصی ژنتیک آبزیان

آزمایشگاه تخصصی ژنتیک آبزیان با هدف نظارت بیشتر بر گونه‌های مهم اقتصادی کشور، شناسایی و حفظ ذخایر ژنتیکی آبزیان و تاثیر پژوهش های ژنتیکی در بهینه‌سازی مدیریت صید در مرکز تحقیقات آرتمیای کشور راه اندازی شد

آزمایشگاه تخصصی ژنتیک آبزیان با هدف نظارت بیشتر بر گونه‌های مهم اقتصادی کشور، شناسایی و حفظ ذخایر ژنتیکی آبزیان و تاثیر پژوهش های ژنتیکی در بهینه‌سازی مدیریت صید درمرکز تحقیقات آرتمیای کشور راه اندازی شد. در این رابطه بخش بیوتکنولوژی و فرآوری آرتمیای مرکز یاد شده با خرید دستگاه و لوازم مورد نیاز به مبلغ 850 میلیون ریال، فعالیت خود در این خصوص را با اجرای پروژه های " بررسی تنوع جمعیتی شاه میگوی دراز آب شیرین رودخانه سد ارس" و" بررسی فنوتیپی و ژنوتیپی شاه میگوی درازآب شیرین سد ارس به روش ITS" آغاز نمود. از دیگر پروژه های در دست اقدام بخش مزبور "تهیه بانک ژنی آرتمیا" با هدف نگهداری مطلوب از ذخایر ژنتیکی آرتمیا ارومیانا و نیز حفظ تنوع‎ ‎زیستی آن به عنوان سرمایه‌ ملی با استفاده از ‏روش‌های زیست فناوری می باشد که مقرر گردیده تا بودجه مورد نیاز آن از محل طرح احیای دریاچه ارومیه تامین شود(منبع:سایت مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور)

طرح پرورش ماهي در اراضي حاشيه رود ارس اجرا مي شود

وي اضافه كرد: هم اكنون 351 هكتار از اراضي شهرستان پارس‌ آ‌باد در شمال اين استان به دليل برخورداري از بيشترين مساحت حاشيه رود ارس به منظور پرورش ماهيان گرم‌آبي نقشه‌ برداري شده است.

 

مدير امور شيلات و آبزيان اردبيل توسعه و حمايت از بخش شيلات در مناطق مختلف استان را از برنامه‌هاي اولويت ‌دار برشمرد و يادآور شد: با هدف توسعه اين بخش و افزايش توليد آبزي در استان امسال با افزايش صدور مجوز براي توليدكنندگان ماهي و تخصصي مواجه بوديم.

 

وي با اشاره به تدوين سند توسعه آبزي‌ پروري و اشتغال استان، توليد سه هزار و 200 تن انواع آبزيان در سال 91 را از برنامه هاي مديريت شيلات سازمان جهاد كشاورزي استان عنوان كرد و متذكر شد:  پيش بيني مي شود اين ميزان به سه هزار و 500 تن نيز افزايش يابد.

 

واعظي در مورد معرفي متقاضيان استفاده از تسهيلات بانكي نيز عنوان كرد: متقاضيان استفاده از تسهيلات بانكي نيز براي تامين سرمايه در گردش به معاونت امور اقتصادي و برنامه ريزي سازمان جهاد كشاورزي استان اردبيل معرفي مي شوند.

 

به گفته وي علاوه براين به منظور ارتقاي دانش فني پرورش ‌دهندگان و ساير علاقه‌مندان كلاس آموزشي آبزي ‌پروري در شهرستانهاي اين استان برگزار خواهد كرد.

 

فرماندار پارس آباد نيز در اين ديدار از فراهم بودن زيرساختهاي لازم براي سرمايه گذاري و توسعه بخش خصوصي در رابطه با آبزي پروري در اين شهرستان خبر داد.

 

ولي كريمي توسعه صنعت شيلات در منطقه را با توجه به ظرفيت بالاي اين شهرستان جزو برنامه‌هاي اولويت ‌دار اعلام كرد و افزود: آبهاي اين شهرستان بويژه رودخانه ارس در مسير تپراق كندي، عمران آباد و طاهر آباد مي‌تواند مكانهاي مناسبي براي آبزي‌پروري و پرورش ماهيان گرمابي باشد.

 

وي تصريح كرد: انتظار مي‌رود با تداوم اين عمل در شهرستان پارس‌آباد و پرورش ماهيان به شكل گسترده  در آينده شاهد افزايش ماهي در رودخانه ارس باشيم.

 

شيلات گلستان و عمليات اجرايي سايت 4هزارهكتاري پرورش ميگوي گميشان

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران،قناعت استاندار گلستان در بازديد يك روزه اي كه از عمليات اجرايي سايت 4 هزار هكتاري ميگوي گميشان داشت اعلام كرد:در حال حاضر بهره برداري از فاز نخست پروژه سايت 4هزار هكتاري ميگوي گميشان با چند پروژه در سطح كشور برابري مي كند.

 سايت 4هزار هكتاري ميگوي گميشان پروژه اي ارزنده و زير بنايي و كليدي در سطح ملي است كه در فاز اول آن 70 هكتار از سطح مزارع پرورش ميگو آبگيري شد و توليد 200 تن ميگو در دستور كار سال جاري قرار دارد.
وي افزود از اهداف بلند مدت و مهم كه از دغدغه هاي دولت خدمتگذار محسوب مي شودايجاد اشتغال پايدار جوانان است كه در راه اندازي اين پروژه عظيم اين طرح تا حد زياد برطرف كننده مشكل اشتغال منطقه خواهد بود همچنين اين پروژه باعث تحول اقتصادي منطقه و در نتيجه ايجاد اشتغال و درآمد زايي در منطقه خواهد شد.
قناعت گفت:ظرفيت براي ادامه كار و پيش برد طرح و توسعه فاز هاي بعدي اين پروژه مهيا است .
وي فراهم نمودن صادرات غير نفتي و بهره برداري از منابع آب دريا و اراضي كم بازده و شوره زار كه باعث توسعه اجتماعي و اقتصادي در منطقه و كاهش فشار صيد غير مجاز بر دريا و همچنين ايجاد تنوع گونه اي در پرورش ميگو از اهداف طولاني مدت پروژه سايت 4هزار هكتاري ميگوي گميشان اعلام كرد كه نتيجه سعي و تلاش و پيگيري هاي مسئولين شيلاتي كشور و استان مي باشد.
پاسندي مدير كل شيلات استان در اين بازديد عنوان كرد: در فاز اول از سايت 4هزار هكتاري ميگوي گميشان پس از صدور مجوز از سوي سازمان محيط زيست براي 400 هكتار، در مرحله اول 70 هكتار از اين مزارع آبگيري و با تلاش مضاعف تعداد 16 ميليون قطعه پست لارو (بچه ميگو) در اوايل تيرماه ذخيره سازي صورت گرفت.
مدير كل شيلات گلستان افزود: با توجه به شرايط اقليمي استان گلستان كار پرورش ميگو از تيرماه آغاز شده و به مدت 120 روز به طول مي انجامد كه به طور متوسط 3تن در هكتار و حدود 200 تن ميگو در مجموع برداشت خواهد شد.
پاسندي افزود: امروزه با توجه به ظرفيت هايي كه در استان وجود دارد از نيمه دوم سال و بعد از برداشت ميگو كشت دوم را كه همان قزل آلا مي باشد در سايت پرورش ميگوي گميشان صورت مي گيرد كه با آب دريا و با زير كشت بردن50 درصد از سطح مفيد مزارع كه بطور متوسط حدود 3 الي 4 تن قزل آلا در هكتار يعني حدود 200 تن برداشت مي شود.
مدير كل شيلات گلستان گفت: آب درياي خزر از نظر دما و شوري آب در منطقه ي گميشان شرايط مساعد پرورش ميگو را دارا مي باشد كه اين شرايط مساعد آب دريا در ديگر مناطق نوار شمالي كشور كمتر ديده مي شود.
وي عنوان كرد با اجرايي نمودن فاز اول در سطح 400 هكتار و پس ار ارزيابي كارشناسي سازمان محيط زيست و اجرايي شدن كل سايت و در صورت تامين اعتبار لازم كه عملا 2304 هكتار مساحت مفيد تحت پوشش پرورش ميگو قرار مي گيرد كه با پرورش ميگو و راه اندازي چرخه هاي پيشين و پسين اين فعاليت از جمله مراكز تكثير، مولد سازي و عمل آوري مي تواند نقش مهمي را دركاهش فشار بر درياي خزر و صيادان غير مجاز و ايجاد اشتغال پايدار براي حدود 3000 نفر به طور مستقيم را فراهم آورد.
پاسندي در ادامه پيش برد اهداف سايت ميگوي گميشان ضمن تقدير از تلاش استاندار،نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در استان و مسئولين استان و بخش خصوصي گفت انتظار داريم با تامين اعتبار مورد نياز زير ساخت ها ما را در اين جهاد اقتصادي ياري نمايند.

 

شيلات آذربايجان شرقي و مركز توليد بيومس آرتميا اروميانا در روستاي سرين ديزج شهرستان اسكو

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، رئيس سازمان جهادكشاورزي آذربايجان شرقي در جريان بازديد از محل مذكور توسعه پرورش اين گونه با ارزش ملي در اراضي شور و لم يزرع حاشيه درياچه اروميه را از اولويتهاي كاري سازمان جهاد كشاوزي استان اعلام و گفت : با توجه به كاهش چشم گير سطح درياچه اروميه و بالا رفتن ميزان شوري آن و در نتيجه تهديد محيط زيست طبيعي اين گونه با ارزش ، پرورش بيومس آن در استخر هاي خاكي با هدف ايجاد يك بانك ژني مناسب و حفظ ذخاير آن در مرحله اول و توليد اقتصادي و تامين نياز داخلي و صادرات آن در مراحل بعدي را در دستور كار دارند .

در ادامه مدير شيلات و آبزيان استان نيز گفت كه آرتميا يا ميگوي آب شور سخت پوست كوچكي است با ارزش اقتصادي بالا و كاربردهاي بسيار فراوان در صنعت آبزي پروري ، به نحوي كه آرتميا بدليل دارا بودن حدود 55 درصد  پروتئين ، 4 الي 20 درصد چربي ، كليه اسيد هاي آمينه اصلي و اكثر اسيدهاي چرب ، بهترين غذاي آبزيان به شمار رفته و در تغذيه ميگو ، لارو ماهيان ، ماهيا ن زينتي و غيره به كار مي رود . صمدزاده اظهار اميدواري نمود كه با به بهره برداري رسيدن واحد مذكور و توسعه واحدهاي مشابه در آينده نزديك ، قدم مثبتي در اشتغالزايي پايدار ، استفاده از اراضي لم يزرع حاشيه درياچه اروميه و درآمد ارزي حاصل از آن برداشته شود . لازم به ياد آوري است ارزش اقتصادي اين گونه با ارزش در بازارهاي كنوني جهان حدود 100 دلار به ازاي هر كيلوگرم بيومس مرطوب آن مي باشد

 

شاه ميگوي دراز آب شيرين در تور صيادان درياچه پشت سد ارس آذربايجان غربي 

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، با اتمام فصل تخم ريزي شاه ميگوي دراز آب شيرين درياچه پشت سد ارس، كليه فعاليت هاي صيد و صيادي اين آبزي ارزشمند از مورخ 22/5/90 در اين منبع آبي بزرگ و مهم شيلاتي آغاز شد.

بر اين اساس با توجه به مجوزهاي صادره از سوي مديريت شيلات آذربايجان غربي در سال جاري 5 شركت بهره بردار در امور استحصال، عمل آوري و صادرات شاه ميگو تا مورخ 22/7/90 به مدت دو ماه فعاليت خواهند داشت و پيش بيني مي شود كه در سال جاري 250 تن شاه ميگو صيد و به كشورهاي اروپايي صادر شود. گفتني است كه شاه ميگوي دراز آب شيرين سد ارس مختص استان آذربايجان غربي بوده و در درياچه پشت سد ارس زندگي مي كند و هر ساله شركت هاي بهره برداري فوق با هدايت و نظارت شيلات اروميه و با استفاده از اكيپ هاي صيادي متشكل از 70 نفر صياد محلي نسبت به صيد اين موجود ارزشمند مبادرت نموده و بعد از عمل آوري و بسته بندي به صورت زنده به شركت هاي خارجي به ويژه اروپايي از جمله آلمان و فرانسه صادر مي شود. لازم به ذكر است شاه ميگو در كشورهاي اروپايي داراي مصارف انساني بوده و جزو غذاهاي لوكس رستورانها به حساب مي آيد و با صادرات اين آبزي ارزشمند ارز آوري قابل توجهي عايد اين بخش و كشور عزيزمان ايران خواهد شد

 

 

 

 

فائو و راه اندازي يك خط مشاوره زنده در زمينه امنيت غذايي كميته بين المللي امنيت غذايي

سازمان خواروبار و كشاورزي ملل متحد، يك خط مشاوره زنده جديد در زمينه امنيت غذايي و مديريت تغذيه راه اندازي كرد.

   به گزارش پايگاه اطلاع رساني فائو، هدف از اين مشاوره، جمع آوري داده ها براي آماده سازي چارچوب استراتژيك بين المللي براي امنيت غذايي و تغذيه، يك سند بسط داده شده براي بهبود هماهنگي و حمايت جهاني، فعاليت هاي هدايت شده توسط كشورها و مناطق مختلف براي جلوگيري از بحران هاي جهاني غذا، حذف گرسنگي و اطمينان از امنيت غذايي و تغذيه براي همه است. كميته بين المللي امنيت غذايي فائو، اين بحث را براي عموم مردم باز كرده است تا براي همه اعضا در سراسر جهان فرصتي فراهم كند تا با اين كميته در بحث سياست هاي جهاني و به طور كلي مشاركت در اين چارچوب مهم همكاري كنند. اين نكته حياتي است كه چارچوب استراتژيك جهان براي امنيت غذايي و تغذيه، بر اساس واقعيات زمين، تمرين ها و درس هايي كه تجربيات محلي به مردم داده اند و توصيه ها و نقطه نظرات ماهرانه اعضا باشد. 'نوئل دي لانا' رييس كميته بين المللي امنيت غذايي فائو گفت: اين كميته از تمامي مردم دعوت مي كند تا نكته نظرات خاص خود در مورد آنچه بايد اولويت اين كميته باشد و نيز نكته نظرات خود براي بهبود هماهنگي و هدايت فعاليت ها براي حركت به سوي جهاني امن تر از نظر غذايي را ارايه دهند. براي گفت و گو با اين كميته، زبانهاي انگليسي، اسپانيايي، فرانسوي، عربي، روسي و چيني قابل استفاده است و علاقه مندان به همكاري مي توانند يا به طور مستقيم نكته نظرات خود را به آدرس http://km.fao.org/fsn/cfs ارسال  و يا به نشاني fsn-moderator@fao.org ايميل نمايند.

 

تسليح شناورهاي صيادي فعال در آب هاي دور

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، كليه شناورهاي كلاس لنج برودتي (سردخانه) صيد در آب هاي دور در صورت درخواست و داشتن شرايط لازم به منظور مبارزه با دزدان دريايي تسليح مي شوند.مديركل شيلات استان سيستان و بلوچستان با اعلام اين خبر گفت: از سال 1387 شناورهاي صيادي استان در هنگام صيد در آب هاي اقيانوس هند با مشكل جهاني حمله دزدان دريايي مواجه بوده كه خسارات روحي و مالي به اين قشر زحمتكش وارد شده است. لذا اين اداره كل به منظور ادامه روند صيد تون ماهيان و كمك به امنيت شناورها در هنگام حضور و انجام صيد در اقيانوس هند و با پيگيري و همكاري دستگاه هاي ذيربط موفق به اخذ مجوز تسليح شناورهاي صيادي استان از ستاد كل نيروهاي مسلح شده است.سندگل افزود: مالكين شناورهاي متقاضي در صورت داشتن شرايط پيش بيني شده و دارا بودن تجهيزات مناسب ناوبري و ايمني با ارائه مدارك لازم به شيلات استان مي توانند از اين امكان بهره مند شوند. گفتني است صيادان پر تلاش استان سيستان و بلوچستان حدود 80 درصد تون ماهيان كشور را صيد مي نمايند كه بخش عمده آن در محدوده آب هاي دور از ساحل و اقيانوس هند انجام مي گيرد.

 

صفي ياري فرمانده يگان حفاظت از منابع آبزي شيلات ايران: كشف بيش از 137 تن آبزي از صيادان غيرمجاز

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران به نقل از پايگاه اطلاع رساني پليس، سرهنگ عليرضا صفي ياري با اعلام خبر فوق اظهار داشت: در حال حاضر يگان حفاظت منابع آبزي شيلات ايران با 7 يگان و 47 پايگاه در هفت استان ساحلي كشور در امر صيد غيرمجاز آبزي، برخورد با صيادان غيرمجاز و اسير ماموريت هاي ابلاغي فعاليت مي كنند.

به گفته وي‏، با توجه به كمبود اعتبارات در بحث تامين سوخت، در سال گذشته 23 هزار و 653 گشت دريايي توسط يگان حفاظت منابع آبزي در آبهاي شمال و جنوب كشور انجام شده است.وي با اشاره به بازرسي 245 هزار و 247 فروند كشتي، لنج و قايقهاي موتوري در ساحل دريا و رودخانه ها توسط يگان حفاظت منابع آبزي، گفت: بالغ بر هزار و 458 فروند شناور متخلف توقيف شدند.به گفته اين مقام مسوول، طي اين مدت 37 هزار و 951 مرحله گشت ساحلي توسط عوامل يگان حفاظت صورت گرفته است.فرمانده يگان حفاظت منابع آبزي سازمان شيلات ادامه داد: طي اين مدت 24 هزار و 740 وسيله نقليه متخلف توقيف شد.سرهنگ صفي ياري افزود: جمعاً 38 هزار و 811 فقره عمليات گشت در دريا،ساحل و بازار توسط ماموران يگان حفاظت منابع آبزي در سال گذشته انجام شده است.وي از كشف 137 هزار و 851 كيلوگرم منابع آبزي صيد غيرمجاز از سوي اين يگان در آبهاي شمال و جنوب كشور و نيز 10 كيلوگرم خاويار در سال گذشته خبرداد.اين مقام مسوول از جمع آوري يك ميليون و 103 هزار و 258 رشته تور و دام، 16 لاكش ( تور نسبتاً بزرگي كه از طريق شناور حمل مي شود) در استان هاي شمالي و جنوبي كشور طي اين مدت خبرداد.به گفته فرمانده يگان حفاظت منابع آبزي سازمان شيلات ايران، سه ميليون و 802 هزار و 208 عدد آلات و ادوات صيد غيرمجاز در سال گذشته كشف و جمع آوري شده است.وي ادامه داد: طي اين مدت 73 دستگاه تجهيزات مخابراتي كشف و ضبط شده است.سرهنگ صفي ياري از انهدام 947 فروند قايق پارويي و موتوري در عمليات ها توسط يگان حفاظت منابع آبزي خبرداد.اين مقام مسوول از انهدام دو هزار و 611 كومه با هماهنگي قضات استان هاي گيلان و مازندران طي چند عمليات ويژه در سال گذشته خبرداد و گفت: در گذشته كومه ها، استراحتگاه موقت صيادان بود اما امروزه اين كومه ها، مكاني براي تخلف صيادان غير مجاز محسوب مي شود.به گفته فرمانده يگان حفاظت منابع آبزي سازمان شيلات‏، طي اين مدت چهار هزار و 371 متخلف پس از تشكيل پرونده به مرجع قضايي معرفي شدند.سرهنگ صفي ياري با اشاره به صيد تون ماهيان از سوي شناورها در آبهاي دور و نيز وجود ناامني در اطراف سومالي و كشورهاي حاشيه آن گفت: با حمايت ستاد كل نيروهاي مسلح، نيروي دريايي سپاه پاسداران هرمزگان تامين نيروي مسلح شناورهاي صيادي را برعهده گرفته است كه در سال گذشته سه فروند شناور بزرگ براي دومين بار با استقرار نيروي مسلح به آبهاي دور رفته و صيد خود را انجام داده اند.وي درباره تامين نيروي مسلح براي لنج ها گفت: همچنين با ابلاغيه مجدد از سوي ستاد كل نيروهاي مسلح، تامين نيروهاي مسلح براي لنج هايي كه به منظور صيد به آبهاي دور مي روند نيز فراهم شده است.سرهنگ صفي ياري، اخذ اعتبارات تمليكي از سوي دولت به منظور تجهيز شناوري را برنامه يگان حفاظت منابع آبزي شيلات در سال 90 عنوان كرد و افزود: در برنامه پنج ساله پنجم كه از امسال آغاز مي شود، تجهيزات مخابراتي و فناوري روز را در جهت كنترل شناورهاي صيادان غيرمجاز را قبل از ورود به دريا در ساحل عملياتي كنيم كه اجراي اين طرح توفقياتي را قطعاً به همراه خواهد داشت.وي، به روز شدن مخابرات يگان حفاظت منابع آبزي سازمان شيلات از طريق سيستم كنترلي بازدارنده و حضور به موقع در دريا و ساحل و گشت هاي هدفمند را يكي ديگر از برنامه هاي اين يگان در سال جاري برشمرد.اين مقام مسوول با اشاره به گستردگي حوزه يگان حفاظت منابع آبزي سازمان شيلات و طولاني بودن فاصله پايگاه هاي اين يگان گفت: بعضاً فاصله دو پايگاه در جنوب كشور به 200 الي 300 كيلومتر مي رسد كه اين گستردگي، خلاء زيادي را بوجود مي آورد كه براي پوشش تمام نقاط بايد به صورت هدفمند به سوي شناورهاي غيرمجاز حركت كنيم.فرمانده يگان حفاظت منابع آبزي سازمان شيلات از منابع آبزي به ويژه ماهيان خاوياري به عنوان ذخاير ارزشمند و در حال انقراض نام برد و تاكيد كرد: متاسفانه هنوز قانون متقن و محكمي براي برخورد با صيادان غيرمجاز در كشور وجود ندارد و اين گونه ماهيان به سرعت در حال انقراض مي باشند.سرهنگ صفي ياري با اشاره به همكاري مقامات قضايي با يگان حفاظت استان ها و پايگاه ها گفت: مقامات قضايي تلاش مي كنند به هر طريق ممكن با صيادان غيرمجاز برخورد كنند اما به دليل عدم وجود قانون نمي توانند با آنها به جديت برخورد كنند.وي از تلاش براي قاچاق اعلام كردن صيدغيرمجاز ماهيان خاوياري از طريق قانون خبرداد و افزود: اين موضوع در كميسيون هاي زيربنايي دولت و نيز ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز كشور مطرح شد كه به محض تصويب و ابلاغ آن مبارزه با صيادان غيرمجاز در درياهاي شمال كشور روند بهتري خواهد داشت و با اين كار از صيد تخريبي اين ماهيان جلوگيري مي شود.فرمانده يگان حفاظت منابع آبزي سازمان شيلات تصريح كرد: درصدد هستيم به منظور كنترل منابع آبري و همجمه بي رويه صيادان غيرمجاز به دريا پس از ماهيان خاوياري، ماهيان استخواني را در زمره كالاي قاچاق معرفي كنيم.فرمانده يگان حفاظت منابع آبزي سازمان شيلات، عدم وجود قانون بازدارنده در بحث صيد غيرمجاز را مهمترين دغدغه خويش برشمرد و تصريح كرد: متاسفانه با صيادان غيرمجاز برخورد نمي شود به گونه اي كه هر كدام از اين صيادان پس از پرداخت اندكي جريمه آزاد و مجدداً براي صيد غيزمجاز به دريا مي روند.وي، كمبود شديد سوخت شناورها را يكي ديگر از دغدغه هاي خويش عنوان كرد و افزود: براي تامين سوخت شناورها به منظور حضور در دريا و برخورد با صيادان غيرمجاز، دستگيري و جمع اوري آلات و ادوات صيد آنها با مشكل شديد اعتباري مواجه هستيم.سرهنگ صفي ياري گفت: ماموران اين يگان براي حضور در دريا براي هر حوزه استحفاظي از يك موقعيت وارد مي شوند اما صيادان غيرمجاز در همان حوزه استحفاظي از صد نقظه وارد مي شوند.فرمانده يگان حفاظت منابع آبزي سازمان شيلات، ساخت شناورهاي غيرمجاز و عدم وجود قانون براي جلوگيري از ساخت شناورها در استان هاي شمالي كشور را يكي ديگر از دغدغه هايش عنوان كرد و گفت: صيادان پس از خريد شناور به علت عدم اجراي قوانين از سوي سازمان هاي متولي به دريا رفته و لذا هيچ مرجعي براي جلوگيري از ساخت بي رويه و غيرقانوني شناورها اقدام نمي كند.وي با اشاره به اينكه صيادان براي ورود به دريا بايد مجوز صيد از سازمان شيلات اخذ كنند، تاكيد كرد: شناورهاي ساخته شده بايد مجوز دريانوردي از سازمان بنادر و دريانوردي داشته باشند كه اين موضوع بايد از سوي اين سازمان به طور جد رسيدگي شود.سرهنگ صفي ياري بر همكاري جدي ناجا و نيز سازمان هاي محيط زيست و بنادر و دريانوردي با سازمان شيلات تاكيد كرد كرد و گفت: سازمان هاي مزبور بايد به اتفاق از ورود و هجمه اي شناورها كه علاوه بر آلودگي دريا، منابع آبزي را از بين مي برند، جلوگيري كنند.وي از مسوولان شوراي تامين شهرستان ها خواست همانند گذشته نسبت به مصوباتي كه لازم الاجرا مي شود از ماموريت هاي يگان حمايت كنند تا از اين طريق هجمه سنگين صيادان غيرمجاز كاهش پيدا كند.فرمانده يگان حفاظت منابع آبزي سازمان شيلات به توافق پنج رييس جمهور كشورهاي حاشيه درياي خزر به صورت شفاهي در خصوص ممنوعيت صيد ماهيان خاوياري اشاره كرد و افزود: در اين راستا الزامات مربوطه تهيه و در اجلاس هاي في مابين اين پنج كشور الزامات مطرح خواهد شد.به گفته وي، پس از تصويب نهايي بحث ممنوعيت صيد ماهيان خاوياري در درياي خزر توسط پنج كشور الزامي خواهد شد.سرهنگ صفي ياري خاطرنشان كرد: طبيعتاً در چند سالي كه اين ممنوعيت ادامه خواهد داشت بايد در كشور نسبت به حفظ و جلوگيري از هرگونه صيد غيرمجاز به طور جدي ورود داشته باشيم تا در حفظ و بازسازي ذخاير ماهيان خاوياري توفيقاتي را داشته باشيم.فرمانده يگان حفاظت منابع آبزي سازمان شيلات در خاتمه به همكاري بسيار خوب پليس پيشگيري و فرماندهان انتظامي و درياباني استان ها به منظور تامين امنيت ديرا‏ سواحل و بازارهاي شمالي و جنوبي كشور اشاره و قدرداني كرد و افزود: اميدوارهستيم اين همكاري در سطح گسترده تري در سال جاري افزايش يابد.

 

برداشت زود هنگام ميگو از مزارع پرورش استان هرمزگان

برداشت ميگو از گونه وانامي در سالجاري براي اولين بار در كشور در استان هرمزگان شروع شده است و در اين سال دو مرحله ميگو در مزارع هرمزگان توليد و برداشت مي شود.به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران مديركل شيلات هرمزگان با اعلام اين خبر گفت: مزارعي كه در فروردين ماه اقدام به ذخيره سازي ميگو كرده اند در حال برداشت ميگوي توليدي خود شده اند و تا كنون از 15 هكتار استخرهاي استحصالي حدود 30 تن ميگو برداشت شده است.وي افزود: با توجه به اين شرايط آن دسته از مزارعي كه تا تيرماه سال جاري ذخيره سازي انجام داده اند مي توانند با شرايط مساعد آب و هواي استان و استفاده از ميگوي گونه وانامي كه سرعت رشد بيشتري نسبت به ديگر گونه ها دارد دو مرحله ميگو توليد نمايند.وي گفت: برداشت از مزارع استان در مرحله اول تا شهريور ماه آغاز مي شود و توليد در مرحله دوم و برداشت آن مي تواند تا آذرماه ادامه يابد.وي پيش بيني كرد: از 750 هكتار مزارع ذخيره سازي شده در مرحله اول حدود 1500 تن ميگو برداشت شود. دكتر ميرزاده در ادامه گفت: روند ذخيره سازي استخرهاي پرورش ميگو همچنان ادامه دارد. گفتني است سال گذشته توليد ميگوي پرورشي استان هرمزگان 1824 تن بوده است. كه يك هزار تن آن در بازارهاي داخلي كشور مصرف و مابقي به كشورهاي امارات ، ايتاليا و كويت صادر شده است.

 

رهاسازی 5 میلیون قطعه بچه ماهی بومی در تالاب هورالعظیم خوزستان

مديركل شيلات خوزستان گفت : بمنظور حفظ و بازسازي ذخاير آبزيان در منابع آبهاي داخلي استان ، از ابتداي امسال تاكنون تعداد 5 ميليون قطعه بچه ماهي بني ، گطان و شيربت از گونه ماهيان بومي استان در تالاب بين المللي هورالهويزه رهاسازي شده است . دكتر مغينمي با اشاره به توليد و تكثير اين بچه ماهيان در مراكز تكثير و پرورش ماهيان بومي استان افزود : به منظور جلوگيري از وارد آمدن صدمات جبران ناپذير به ذخاير آبزيان و تداوم اشتغال صيادان منطقه اين رهاسازي تا پايان سال ادامه دارد . وي در ادامه افزود : پيش بيني مي شود طي سال جاري تعداد 20 ميليون قطعه بچه ماهي درمنابع آبهاي داخلي استان شامل هورالهويزه ـ تالاب شادگان درياچه پشت سدهاي استان رهاسازي شود كه اين رقم در مقايسه با سال گذشته 20 درصد افزايش خواهد داشت .

 آزاد سازی صید میگو بوشهر در سال 90

 براساس اعلام پزوهشکده میگوی کشورومصوبه کمیته مدیریت صید استان بوشهر از تاریخ 0|/5 /90 ساعت 6 صبح صید میگوی استان بوشهرازاد اعلام گردید  .
کلیه صیادان موظف به رعایت ممنوعیت صید در مناطق نوزادگاه های میگو ( نیروگاه -  دلوار ) کمتر از عمق 5 متر و اطراف مطاف عمق کمتر از 10 متر و زیستگاه های مصنوعی ( منگف ، پرول ، گناوه ، دیر و خارگ ) با شعاع نیم مایلی می باشند .

  

 

رئيس سازمان شيلات ايران منصوب شد 

 غلامرضا رازقي با حكمي از سوي دكتر صادق خليليان وزير جهاد كشاورزي ، به سمت معاون وزير و رئيس سازمان شيلات ايران منصوب شد. به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران ، مهندس غلامرضا رازقي به عنوان معاون وزير جهاد كشاورزي و رييس سازمان شيلات ايران منصوب شد .

در حكم انتصاب معاون وزير و رئيس جديد سازمان شيلات ايران توسط دكتر خليليان وزير جهاد كشاورزي چنين آمده است :  

جناب آقاي غلامرضا رازقي

سلام عليكم

نظر به سوابق برجسته و تجربيات ارزشمندتان ، جنابعالي را به سمت معاون وزير و رئيس سازمان شيلات ايران منصوب مي نمايم. 

اميد است با بهره‌گيري از توانمندي هاي همكاران متعهد و متخصص سازمان شيلات در سراسر كشور، مراكز و موسسات تحقيقاتي وابسته به وزارتخانه در زمينه توسعه فعاليت‌هاي صيادي آبزي پروري، اجراي طرح‌هاي نوين و تحول آفرين، استفاده از ظرفيت‌هاي آبهاي داخلي، سواحل جنوب و شمال كشور در جهت ارتقاي كميت و كيفيت محصولات توليدي گام‌هاي اساسي برداريد.  توفيق روز افزون شما را از خداوند متعال خواستارم.

                                                                                                       صادق خليليان

وزير جهاد كشاورزي
1/5/90 

اولين جشنواره طبخ آبزيان در استان خوزستان در شهرستان دزفول برگزار شد 

  اولين جشنواره طبخ آبزيان به همت اداره كل شيلات خوزستان و همكاري شوراي اسلامي و شهرداري دزفول در اين شهرستان برگزار شد . اين جشنواره با هدف آگاهي و اطلاع رساني به مردم از ارزش غذايي گوشت ماهي ، معرفي تنوع طبخ غذا با آبزيان ، معرفي پروتئين ارزشمند گوشت سفيد ماهي و ميگو و تثبيت بيش از پيش آن در سبد غذايي گوشت خانواده بود كه مورد استقبال بي نظير خانواده ها در اين شهرستان قرار گرفت . پس از اعلام و فراخوان جشنواره بانوان علاقه مند به طبخ آبزيان اقدام به ثبت نام براي ارائه غذاهاي طبخ شده دريايي و پرورش و نيز شركت در جشنواره مذكور كردند كه در پايان پس از داوري و گزينش طي مراسمي به شركت كننده لوح تقدير و به تعداد 30 نفر از برگزيدگان كه غذاهاي طبخ شده آنها معيارهاي داوري از جمله كيفيت طعم و مزه غذا ـ ارزش غذاي حفظ شده ، صرفه اقتصادي و تزئين را رعايت كرده بودند سكه بهار آزادي و هداياي نفيس ديگري اهدا شد ./

 

ماهی شمال و جنوب را نخورید،انزلی و کارون آلوده هستند 

یک متخصص محیط زیست دریایی گفت: ماهی برخی از مکان‌ها مثل تالاب انزلی، خور موسی ماهشهر و رودخانه کارون را 100درصد نباید مصرف کرد چرا که درصد آلودگی آنها بالا است.

سید‌محمدرضا فاطمی در خصوص آلودگی ماهی‌های جنوب کشور اظهار داشت: ماهی برخی از نواحی مانند خورموسی که پالایشگاه ماهشهر در آنجا قرار دارد، کاملاً آلوده است چرا که هر چه تصور کنید، در این ماهی‌ها پیدا می‌شود.

وی ادامه داد: ماهی‌های رودخانه کارون و بهمن شیر نیز به شدت آلوده هستند و توصیه می‌شود ماهی این رودخانه‌ها مصرف نشود ضمن اینکه ماهی‌های کارون را مطلقاً نباید خورد.

فاطمی افزود: در ماهی‌های موجود در خورموسی موادی مانند سرب، جیوه و کادیوم وجود دارد و ما این مواد را اندازه‌گیری کرده‌ایم ولی میزان این مواد نسبی است چرا که وقتی جلوتر می‌رویم، آب تمیز‌‌تر می‌شود.

این کارشناس منابع آب و محیط دریا بیان کرد: در بدن ماهی‌های سواحل بوشهر و نزدیک شهرهای بزرگ مانند بوشهر و بندرعباس جیوه و سرب وجود دارد که میزان سرب و جیوه بالاتر از حد مجاز نیست البته میزان جیوه، استاندارد ندارد و باید در حد صفر باشد بنابراین نمی‌توان گفت که ماهی‌های خلیج فارس آلوده است و نباید مصرف شود بلکه باید این مسائل در حد منطقی بیان شود.

وی در پاسخ به این پرسش که اثر سمی سرب بر انسان چیست؟ گفت: عناصری مثل سرب و جیوه در کبد و کلیه جمع می‌شوند و وقتی میزان آن زیاد شود، کبد و کلیه از کار می‌افتد ضمن اینکه اولین جایی که غذای آلوده به آن لطمه می‌زند، کبد و کلیه است.

فاطمی تصریح کرد: در دریای خزر سموم کشاورزی زیاد است و این سموم به دریای خزر می‌ریزد و از طریق ماهی وارد بدن انسان می‌شود.

وی افزود: ماهی آلوده را می‌توان خورد ولی باید دوز آن را در نظر بگیریم ضمن اینکه باید ماهی‌های آلوده بیشتر از هفته‌ای یک بار خورده نشود و به زنان باردار نیز توصیه می‌شود که بیشتر از هفته‌ای یک بار ماهی مصرف نکنند.

این کارشناس منابع آب و محیط دریا خاطرنشان کرد: ماهی برخی از مکان‌ها مثل تالاب انزلی، خور موسی ماهشهر و رودخانه کارون را نباید 100 درصد مصرف کرد چرا که درصد آلودگی آنها بالا است.

وی در پاسخ به این پرسش که آلودگی در ماهی‌ها چگونه ایجاد می‌شود؟ اظهار داشت: آلودگی ماهی‌ها از طریق پساب‌های شهری و صنایع آلاینده است.

خاویار ایران و فرصتهائی که از دست می رود

در حالی که مقام معظم رهبری در تفسیر خود از جهاد اقتصادی، آن را مبارزه اقتصادی دانسته اند، برخی کشورهای همسایه، همچنان در حال تلاش برای دست اندازی بر مزیت های اقتصادی کشورمان هستند.

به گزارش «تابناک»، شبکه الجزیره در گزارشی اعلام کرد: بزرگترین مجتمع پرورش ماهی خاویار در جهان در امارات عربی متحده راه اندازی شد و پیش بینی می شود این مجتمع 10درصد تقاضای جهانی خاویار را به میزان سی و پنج تن در سال تولید کند.

سال هاست که اخبار غم انگیزی از تولید محصولاتی ـ که از مزیت های اقتصادی خاص ایران بشمار می روند ـ در دیگر کشورها  به گوش می رسد؛ کالاهایی چون فرش ایرانی، پسته و زعفران از این دست بوده و امروز، نوبت شنیدن خبر تولید انبوه خاویار در کشور گرمسیری چون امارت است.

این در حالی رخ می دهد که بنا بر آمارها، وضعیت تولید خاویار در ایران در بیست سال گذشته رو به کاهش بوده است.

همچنین با بر هم خوردن شرایط برداشت و تولید خاویار در خزر پس از فروپاشی شوروی و شدت گرفتن افول آن به دلیل برداشت های بی رویه و صید غیر اصولی کشورهای تازه استقلال یافته، بحث روی آوردن کشور به تولید ماهی خاویاری پرورشی مطرح و اقدامات پژوهشی و آزمایشی موفقی نیز در سال 1389 در این زمینه انجام شد، ولی هیچ یک از این موفقیت ها در اندازه کاهش چند صد درصدی تولید خاویار ایران نبود.

ایران در سال 1370 برابر با 283 تن خاویار تولید کرد که این آمار در سال 1385 به چهارده تن رسید و این روند نزولی تا جایی ادامه یافت که بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در سال 1388 طی بازدیدی از شیلات گیلان گفت: اکنون کمتر از سه تن خاویار در سال به دست می آید و در صورت ادامه این وضعیت در سال 1404 صادرات این محصول از بین می رود.

جدول زیر نشان دهنده آمار استحصال خاویار ایران در فاصله سال های 1370 تا 1385 است:
اماراتی ها اعلام کرده اند، این مجتمع که با هزینه نزدیک صد و پانزده میلیون دلار ساخته شده است، مکانهای ویژه ای را برای تخم گذاری و پرورش بچه ماهی خاویار فراهم کرده است.ماهی خاویار از این پس، تنها در زادگاه اصلی آن یعنی آبهای سرد دریای خزر پرورش نمی یابد، بلکه هم اکنون در امارات نیز پرورش می یابد؛ البته نه در آبهای گرم خلیج فارس بلکه در مجتمعی پیشرفته که همان آب سرد را برای این نوع ماهی گرانقیمت فراهم کرده است.

بنا بر این اطلاعات، اماراتی ها بدون داشتن مزیت اقتصادی در تولید خاویار و با سرمایه گذاری و فراهم ساختن شرایط مصنوعی، قصد به دست آوردن بازار این کالای گرانبها را دارند و ایران به عنوان یکی از معدود کشورهای دارای مزیت طبیعی در تولید خاویار، رفته رفته در حال از دست دادن سهم خود در بازار های بین المللی این کالاست.

اماراتی ها می گویند، انتظار می رود سال آینده ماهی های خاویار این مجتمع، تخم ریزی کنند تا مسئولان مجتمع، کار پرورش ماهی خاویار را آغاز کند و مسئولان مجتمع می گویند سی و پنج تن ماهی خاویار در سال تولید خواهند کرد.

به گفته متخصصان، هر مقدار محل زندگی خاویار مناسبتر باشد، خاویار آن نیز بهتر خواهد بود و مجتمع پرورش ماهی خاویار در امارات، این شرایط را پدید آورده است؛ مجتمعی که از پیشرفته ترین تکنولوژی برای پرورش و نگهداری ماهیان خاویار استفاده می کند.

این روزها کشورهایی مانند چین، روسیه، بلغارستان، ایتالیا، آلمان و فرانسه خیز بلندی برای تولید ماهیان خاویاری پرورشی برداشته اند و تنها فرانسه سالانه ده تا پانزده تن خاویار به بازار عرضه می کند.

هرچند تحولات اکوسیستم دریای خزر غیرمنتظره و غیر طبیعی بوده و ایران در میان کشور های حاشیه خزر، بیشترین تلاش را برای نگهداری و احیای آن با رهاسازی گسترده بچه ماهی و کنترل زمان و میزان صید داشته است، این دلیل پذیرش شکست و از دست دادن فرصت نیست و قطعا همچنان مزیت ایران در تولید خاویار، ولو از نوع پرورشی از کشوری چون امارات و البته دیگر کشور های خارج از منطقه خزر بیشتر است.

نباید فراموش کرد که دانش فنی تولید ماهیان خاویاری چهل سال است نزد کشور ما وجود دارد و ما در بخش عمل آوری می توانیم حرف اول دنیا را بزنیم و از سوی دیگر، شرایط آب و هوایی و نیروی کار ارزان و برند تجاری خاویار ایران، فرصت مناسبی برای تولید سودآور در کشور است که همه اینها در صورت بی توجهی و سرمایه گذاری نکردن در تولید خاویار از ماهیان پرورشی از دست خواهد رفت.

گفتنی است، چین بزرگترین بازار خاویار در جهان است و ثروتمندان آن حاضرند برای خاویار هر مبلغی بپردازند. بازار روسیه و پس از آن، آمریکای شمالی، از دیگر بازارهای بزرگ خاویار است؛ هر کیلو خاویار بیش از پنج هزار دلار ارزش داد.

هم اکنون 90 درصد ماهی خاویاری جهان در دریای خزر زندگی می کنند که رشد جمعیتی منفی داشته و به شدت در معرض انقراضند. تقاضای سالیانه جهان برای خاویار چهارصد تن است؛ اما به دلیل به هم خوردن شرایط در اکوسیستم دریای خزر، تولید آن در جهان از صد و بیست تن فراتر نمی رود.

 

 

 رأی سازمان تجارت جهانی به نفع مکزیک در مجادله ای بیست ساله با آمریکا

سازمان تجارت  جهانی ،پس از بیست سال ممنوعیت صدور تون ماهیان از مکزیک به آمریکا ،و در پی شکایت کشور مکزیک مبنی بر غیر قانونی بودن این ممنوعیت،رأی به برداشتن این منع توسط آمریکا صادر کرده و از اواخر سال 2012 این حکم به اجرا در خواهد آمد.ماجرا از سال 1991 آغاز شد،زمانی که ایالات متحده آمریکا ،به دلیل ایراداتی که به شیوه صید تون ماهیان کشور مکزیک و آنچه این کشور،عدم رعایت استانداردهای لازم توسط مکزیک در خصوص بی خطر بودن شیوه صید تون ماهیان  برای دلفین ها اعلام نمود،واردات ماهیان تون را از کشور مکزیک ممنوع کرد.طبق استانداردهای داخلی آمریکا،تون ماهیان وارداتی به این کشور باید برچسب Dolphin-Safe را به همراه داشته باشند.دولت مکزیک ،این ادعا را بی اساس و شیوه صید توسط صیادان مکزیکی را واجد این استنداردها می دانست.

اما در تاریخ 8 جولای،سازمان تجارت جهانی  رأی نهائی خود را به نفع مکزیک صادر و کشورآمریکا را در اقدام  مبنی بر ایجاد ممنوعیت در واردات تون از مکزیک متخلّف شمرد.

 

صدور رأي محكوميت آمريكا توسط سازمان تجارت جهاني در قبال ميگوي وارداتي ويتنام

سازمان تجارت جهاني در دعوي قضائي ويتنام عليه آمريكا در خصوص تخلفات انجام گرفته در خصوص حذف تعرفه واردات ميگو از آن كشور(ويتنام) روز دوشنبه 11 جولاي 2011رأي خود را به نفع ويتنام  صادر نمود.كشور آمريكا به دليل كاهش عرضه ميگو در بازارهاي اين كشور كه ناشي از طوفان و بروز لكه نفتي در خليج مكزيك بوده ،براساس نظر دادگاه سازمان تجارت جهاني ،مرتكب تخلف و نقض قوانين Anti- dumping شده است.

اين شكل از نقض قانون كه به Zeroing يا صفركردن تعرفه تجاري معروف است ، نقض قوانين موضوعه WTO مي باشد.پيش از اين كشورهاي مختلفي از جمله چين،كره جنوبي،اتحاديه اروپا ،هند،ژاپن و مكزيك نيز شكايت مشابهي مطرح كرده بودند.

 

 گلستان پشتیبان مولد میگوی کشور

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شیلات گلستان علی اکبر پاسندی مدیر کل شیلات گلستان در نشست مشترکی با حضور دکتر امین الله تقوی رییس سازمان شیلات ایران و پرورش دهندگان میگوی گمیشان اظهار کرد: با توجه به اینکه این سفر دوم دکتر تقوی در سال جاری به استان گلستان است که مزین به سال جهاد اقتصادی شده است ساختار اقتصادي دنياي امروز با گذشته به طور اساسي تفاوت دارد.در دنیای امروزبزرگترین سرمایه های اقتصادی نیروهای اهل فکر و یادگیرنده و خلاق هستند.وی خاطر نشان کرد که از اهداف شیلات گلستان ارتقا دانش فارغ التحصیلان و دانش آموختگان شیلات در رشته های مرتبط است ودر راستای اطاعت از فرامین مقام معظم رهبری و عزم ملی در توسعه و افزایش تولید و با توجه به ظرفیت استان گلستان و دانش آموختگان صنعت شیلات و بذل توجه هیات محترم دولت به مساله کارآفرینی و اعطای یکصد میلیارداعتبار از سوی وزارت تعاون برای توسعه پرورش میگو در استان باید گفت دیدگاه مسئولین و مدیران کشور به شیلات دیدگاهی ویژه استپاسندی به مسائل مختلف شیلاتی از جمله ظرفیت ها و توانمندی ها ی شیلات دراستان خصوصا توسعه و پرورش میگو در شمال گمیشان پرداخت و گفت:در فاز اول از سایت 4000 هکتاری میگوی گمیشان پس از صدور مجوز از سوی سازمان محیط زیست برای 400 هکتار، در مرحله اول 70 هکتار از این مزارع آبگیری به زیر کشت میگوی وانامی برده شد و تعداد 15 میلیون و 700 هزار قطعه لارو( بچه) میگوی وانای در این مرکز رهاسازی گردید. هم زمان با این فرایند این مرکز توانست با صدور مولد به استان های جنوبی، آن ها را مورد حمایت قرار بدهد.وی اذعان کرد: تلفات مولدین سایت گمیشان در جنوب تنها 5 درصد بوده درصورتیکه تلفات مولدینی که از امریکا وارد شده است 50 درصد می باشد.که این امر نشان می دهد با نگاهی حمایتی می توان سایت میگوی گلستان را به عنوان پشتیبان مولد میگوی کشور دانست.پاسندی عنوان کرد: با توجه به شرایط اقلیمی استان گلستان کار پرورش میگو از خردادماه آغاز شده و به مدت 120 روز به طول می انجامد اما با توجه به ظرفیت هایی که در استان وجود دارد از نیمه دوم سال و بعد از برداشت میگو کشت دوم را که همان قزل آلا می باشد را انجام می دهیم که با آب دریا توانستیم به صورت آزمایشی حدود 3 الی 4 تن قزل آلا برداشت کنیم و این امر را در دستور کار مطالعاتی قرارگرفت تا بتوانیم با توجه به مطالعات زیست محیطی در سال های آینده همزمان با برداشت میگو، فعالیت پرورش قزل آلا را هم انجام شود. یعنی از یک زمین دو محصول برداشت شود.وی در ادامه گفت: با توجه به شرایط اقلیمی و آبی و خاکی یکی از مزیت هایی که زمین های شمال نسبت به جنوب دارند بحث آب است که پرورش دهنده را هر لحظه تامین می کند.مدیر کل شیلات گلستان گفت: آب دریای خزر از نظر دما و شوری آب در منطقه ی گمیشان شرایط مساعد پرورش میگو را دارا می باشد که این شرایط مساعد آب دریا در دیگر مناطق نوار شمالی کشور کمتر دیده می شود.

پاسندی در ادامه گفت:در سایت پرورش میگوی گمیشان 5/5 میلیارد تومان هزینه شده که شامل هزینه کانال، آب رسان، جاده و برق است و در راستای پروژه انجام شده و به منظور توسعه این مرکز 20 مرکز تکثیر و 12 مرکز عمل آوری و 2 مرکز غذای آبزیان پیش بینی شده است و با توجه به نام گذاری امسال به نام سال جهاد اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری برای توسعه این سایت نیاز به حمایت همه جانبه است.

وی عنوان کرد این سایت برای کاهش فشار از ذخایر دریای خزر و ایجاد اشتغال پایدار و قانونی برای صیادان غیرمجاز و بیکاران منطقه نقش مهمی را ایفا می کند.

برداشت زودرس ميگو براي اولين بار در كشور در مزارع پرورش ميگوي گواتر چابهار

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، كشت و برداشت همزمان ميگوي پرورشي در مزارع ميگوي گواتر چابهار براي اولين بار در كشور انجام شد.سندگل مدير شيلات استان سيستان و بلوچستان ضمن اعلام اين خبر افزود:براي اولين باردر كشور در تيرماه برداشت ميگوي پرورشي انجام ميگيرد كه اين امر نشاندهنده اقليم ايده آل منطقه چابهار جهت پرورش ميگو، طي دوبار در سال مي باشد.سندگل افزود: برداشت ميگو در تعدادي از استخرها در حالي صورت مي گيرد كه در تعدادي ديگر از مزارع باتوجه به برنامه ريزي هاي خود نسبت به ذخيره سازي بچه ميگو در استخرها در حال اقدام مي باشند و به نوعي كشت و برداشت در يك زمان در منطقه در حال انجام است.شايان ذكر است امسال پيش بيني مي شود سطح زيركشت سالجاري نسبت به سال قبل 50% رشد داشته باشد.

 

برگزاری دوره کاربردی تکثیر وپرورش میگو برای کارشناسان مرکز علوم دریایی بصره


 

به دنبال تقاضای مرکز علوم دریایی (MSC) بصره جهت برگزاری یک دوره کاربردی تکثیرو پرورش میگو برای کارشناسان آن مرکز توسط پژوهشکده آبزی‌پروری جنوب کشور این دوره برگزار گردید. به گزارش روابط عمومی پژوهشکده آبزی‌پروری جنوب کشور بعد ازمقدمات مربوط در کشور و استان این دوره توسط پژوهشکده برنامه‌ریزی و مقدمات اجرای آن فراهم شد.افتتاحیه دوره در روز سه‌شنبه 17 خرداد 1390 در آبادان برگزار گردیدکه مراسم آن با حضور رئیس مرکز علوم دریایی بصره پروفسور مالک، یکی از استادان برجسته عراقی (پروفسور سلمان) و 6 نفر از کارآموزان مرکز مذکور که از کارشناسان واساتید آن مرکز هستند و همچنین با حضور مسئولین و مدیران اداره کل شیلات و پژوهشکدهآبزی‌پروری جنوب کشور انجام شد. در ابتدای این مراسم دکتر مرمضی رئیس پژوهشکده آبزی‌پروری جنوب کشور ضمن ارائه گزارشی از روند برنامه‌ریزی دوره، جزئیات مربوط به محتوای دوره و اهمیت آن برای حضار ارائه نمود. سپس پروفسور مالک مدیر کل مرکز علوم دریایی بصره ضمن تشکر از مقامات جمهوری اسلامی و مسئولان استان به ویژه پژوهشکده و اداره کل شیلات، این دوره را درباره توسعه همکاری فی مابین مخصوصا در زمینه علمی بااهمیت دانست. این دوره تا 27 خرداد ماه ادامه خواهد داشت و کارآموزان ضمن آشنایی با مبانی نظری تکثیر و پرورش میگو به فعالیت‌های میدانی و آزمایشگاهی نیز خواهندپرداخت.

 

تکثیر موفق ماهی کپور هندی کاتلا برای اولین بار در کشور


محققین موسسه تحقیقات شیلات ایران در پژوهشکده آبزی پروری جنوب کشور برای نخستین بار در کشور موفق به تکثیر ماهی کپور هندی با نام کاتلا شدند.به گزارش روابط عمومی پژوهشکده آبزی پروری جنوب کشور به دنبال تکثیر موفقیت آمیز 2 گونه کپور هندی روهوو مریگال در سال 89 ، سومین گونه از مجموع سه گونه وارداتی که بچه ماهی نورس آن در سال 87 با وزن کمتر از 1 گرم وارد کشور شده بود و بعد از 2 سال پرورش به وزن متوسط 3700 گرم رسیدند توسط محققین این پژوهشکده تکثیر مصنوعی آنها انجام گردید. از مجموع 12 ماهی مولد این گونه 100درصد ماهیان به هورمون تراپی پاسخ مثبت داده و بیش از 6 کیلوگرم تخم از آنان استحصال گردید .در حال حاضر حدود 5 میلیون لارو این گونه در سالن تکثیر این پژوهشکده موجود می باشد.گونه‌های فوق‌الذکر از ویژگی‌های بسیار خوبی از لحاظ رشد، بازماندگی و مقاومت به بیماری برخوردار بوده و برای پرورش در مزارع ماهیان گرمابی مناسب می‌باشند. لازم به یادآوری است که یکی از راهکارهای مناسب جهت افزایش بازدهی تولیددر واحد سطح در مزارع پرورش ماهی افزایش تنوع گونه‌ای است و وارد کردن این گونه‌هادر این راستا صورت گرفته‌ است.

 

آموزش مديريت تكثيرماهيان زينتي در اداره كل شيلات استان سيستان و بلوچستان

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران ، يك دوره آموزش مديريت و نحوه تكثير و پرورش ماهيان زينتي با حضور علاقه مندان بخشهاي دولتي و خصوصي در محل سالن جلسات شيلات استان سيستان و بلوچستان در چابهار برگزار شد.سندگل مدير كل شيلات سيستان و بلوچستان ضمن اعلام اين خبر افزود:اين دوره يك روزه در تيرماه سال جاري اولين بار در شيلات استان و با هدف آشنايي داوطلبين علاقه مند و سرمايه گذار و با حضور مدرس از سازمان شيلات ايران برگزار شد .سندگل افزود:با توجه به نياز سنجي انجام شده اجراي دوره آموزش مذكور به علت استعدادهاي بالقوه چابهار در زمينه آبزي پروري و تكثير و پرورش انواع ماهيان زينتي و تنوع زيستي آبزيان زينتي   د رآبهاي استان و نيزتمايل بخش خصوصي جهت سرمايه گذاري در اين صنعت با ارزش و اقتصادي  ضروري بود كه دوره با موفقيت به اتمام رسيد.

 

چاه هاي تضميني درشرايط اضطراري در بخش آبزي پروري فعال و بهره برداري خواهد شد

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران ، استان مازندران با توجه به شرايط جغرافيايي و اقليمي از جمله استان هاي مستعد توليد آبزيان بويژه قزل آلا درمنابع آب كشاورزي است.در همين راستا هم اكنون تعداد 129 مزرعه پرورش ماهي قزل آلا به روش نيمه متراكم با استفاده از آب چاه هاي كشاورزي با توليد 2255 تن و اشتغال 451 نفر درسطح استان فعاليت دارند كه نقش مهمي در توسعه مناطق روستائي و اشتغال مولد دارد كه به منظور توليد اقتصادي و پايدار اين فعاليت در نشست مشترك مديركل شيلات مازندران با ابولفتح نيكنام دبير مجمع نمايندگان استان مازندران و طهماسبي مديرعامل شركت آب منطقه اي استان در شهرستان تنكابن موضوع استفاده از آب چاه هاي تضميني درسطح استان براي پرورش ماهي قزل آلا در واحد هاي نيمه متراكم بررسي و مقرر شد تا در شرايط اضطراري اين چاه ها  با اخذ تعهد فعال و توسط آبزي پروران  مورد استفاده قرار گيرند. دكتر نيك نام پس از پايان اين نشست از واحد پرورش ماهي در قفس هاي دريايي شهرستان كلارآباد بازديد و درخصوص حل مشكل سرمايه گذاري پرورش ماهي در قفس هاي دريايي راهكاراهاي ارائه نمودند.     

 

حضور دكتر تقوي سرپرست سازمان شيلات ايران در نشست منطقه اي شيلاتي كشورهاي حاشيه درياي خزر در چارچوب برنامه محيط زيست درياي خزر (CEP) در كشور سوئيس

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران ، دكترتقوي سرپرست سازمان شيلات ايران كه به منظور شركت در نشست پروژه كاسپيكو (CaspEco) به سوئيس سفر كرده است امروز شنبه مورخ 25/4/90 در اين نشست كه با شركت نمايندگان كشورهاي جمهوري اسلامي ايران ، قزاقستان، تركمنستان، روسيه و آذربايجان در ژنو سوئيس برگزار مي گردد حضور خواهد يافت و درباره نحوه مديريت پايدار منابع زنده درياي خزر به بحث و تبادل نظر خواهد پرداخت.

 گفتني است نشست منطقه اي شيلاتي كشورهاي حاشيه درياي خزر در چارچوب برنامه محيط زيست درياي خزر (CEP) تا روز دوشنبه مورخ 27/4/90 ادامه خواهد داشت و جزو برنامه زيست محيطي درياي خزر بوده كه از سال 2010 ميلادي آغاز به كار نموده است، اين نشست شامل مديريت اكوسيستم منابع زنده درياي خزر ، مديريت مناطق تخم ريزي آبزيان، ايجاد مناطق حفاظت شده آبزيان و حفاظت از مناطق عبور آبزيان مي باشد. لازم به توضيح است در نشست پروژه كاسپيكو دستور كارنشست آتي وزاري محيط زيست 5 كشور فوق كه در ماه آينده در كشور قزاقستان برگزار مي گردد، تهيه و تنظيم خواهد شد. 

 

وزير جهاد كشاورزي:براي توسعه طرح هاي پرورش ماهي در قفس در دريا مصمم هستيم

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، دكتر خليليان در جريان سفر خود به گيلان ودر حاشيه بازديد از توسعه طرح پرورش ماهي در قفس واقع در جفرود بندرانزلي با اعلام خبر فوق افزود: پرورش ماهي در قفس در دريا يكي از طرح هايي است كه براي حمايت از جامعه صيادي در درياي شمال و سواحل جنوبي به صورت پايلوت انجام گرفته است.خليليان با تاكيد برنتايج اوليه خوب از اجراي اين طرح در جنوب خاطر نشان ساخت با نهايي كردن نتايج اين طرح پايلوت از سال 91 مي توان اين طرح را در درياي خزر و خليج فارس و درياي عمان عملياتي كرد.وي حفظ ذخاير دريايي ، سود آوري بالا و اشتغالزايي را از مزاياي اين طرح عنوان و خاطر نشان كرد جامعه صيادي مي توانند بدون هيچ محدوديتي اين فعاليت را انجام دهند.دكتر خليليان تصريح كرد:  بر اساس مصوبات دولت و پي گيري نمايندگان استان و مجلس در اعتبارات امسال حدود 600 ميليارد ريال براي مديريت و ساماندهي پره هاي صيادي پيش بيني شده است كه با تائيد و ابلاغ بودجه اين اعتبارات تخصيص خواهد يافت.وي در ادامه از در نظر گرفتن بسته كامل حمايت از صيادان در شمال و جنوب براي رفع مشكلاتشان خبر داد.گفتني است در اين بازديد خسته بند نماينده مردم شريف  شهرستان بندر انزلي ، روحي رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان ، سعيدي مديركل شيلات گيلان ، موسويان معاون فرماندار شهرستان بندرانزلي و جمعي از مسئولين استاني و شهرستاني وزير جهادكشاورزي را همراهي نموند كه در هر بخش مديركل شيلات گيلان و معاونين ايشان توضيحات لازم را به بازديدكنندگان ارايه نمودند.

 

دستگيري تعدادي از دزدان دريايي سوماليايي توسط ملوانان لنج صيادي شيلات استان سيستان و بلوچستان

 به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران ، غلامرضا سندگل مديركل شيلات استان با اعلام خبر فوق افزود: در بهمن ماه 89 يك فروند لنج صيادي تحت پوشش شيلات استان از بندر كنارك با تعداد 11 نفر ملوان به قصد صيد ماهي به آب هاي آزاد عزيمت نمودند.كه اين شناور پس از انجام 20 تن صيد ماهي ، توسط دزدان دريايي به گروگان گرفته شد. و دزدان در طي 3 ماه  از شناور مذكور براي گشت زني براي سرقت كشتي هاي بزرگ استفاده مي نمودند. وي در ادامه گفت: خوشبختانه ملوان ها با درايت و هوشمندي و بهره گيري از كلاس هاي آموزشي نحوه مبارزه با دزدان دريايي ، موفق شدند در يك حركت غافلگيرانه دزدان را با مقداري مهمات و سلاح اسير و در مورخ 11/4/90 با شناور خود و تعداد 6 نفر دزد دريايي صحيح و سالم به بندر كنارك بازگشت نمايند.

 

سندگل افزود: در سال هاي اخير به علت ناامني در آب هاي بين المللي و ايجاد مزاحمت و مشكلات براي شناورهاي صيادي استان ، اين اداره كل با همكاري فرماندهي منطقه سوم نداجا شهرستان كنارك اقدام به برگزاري دوره هاي آموزشي ويژه آشنايي با محدوده ايمني درياي عمان و نحوه مقابله با راهزنان دريايي نموده و تاكنون 11 دوره برگزار و 778 نفر از مالكين و ناخدايان شناورهاي كلاس لنج كه به منظور صيد به آب هاي دور و آزاد عزيمت مي نمايند آموزش ديده و گواهي مربوطه را اخذ نمودند. وي در پايان گفت: خوشبختانه اين آموزش در دفاعي  ملوان ها در مقابل دزدان دريايي تاكنون بسيار مفيد و موثر واقع شده است

 

 

در آستانه سفردكترتقوي به استان گلستان مطرح شد: در سال جهاد اقتصادي دستاورد شيلات استان گلستان توليد، اشتغال و عزم ملي براي حمايت از تكثير و پرورش ميگو

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران دكتر تقوي سرپرست سازمان شيلات ايران امروز سه شنبه 21/4/90 به منظور شركت در جلسات و بازديد از سايت پرورش ميگوي گميشان وارد استان گلستان شد. علي اكبر پاسندي مديركل شيلات استان گلستان در گفتگو با پايگاه اطلاع رساني شيلات ايران (شيلنا) با اشاره به سفر دكتر تقوي گفت: اين دومين سفر دكتر تقوي سرپرست محترم سازمان شيلات ايران به استان مي باشد كه در سال جهاداقتصادي انجام مي گيرد و نظر به اهميت قابليت ها، ظرفيت ها و فعاليتهاي متنوع شيلاتي استان گلستان و عزم ملي در راستاي افزايش توليد، اشتغال دانش آموختگان رشته هاي شيلاتي و مرتبط و اخيراً حمايت دكتر عباسي وزيرتعاون با تخصيص 100 ميليارد اعتبار براي هزينه كرد پرورش ميگوي گميشان نگاه مسئولين و تصميم گيرندگان كشور و به ويژه استان به فعاليت هاي شيلاتي يك نگاه ويژه مي باشد.وي در ادامه گفت: دكتر تقوي امروز سه شنبه پس از حضور در جلسه سازمان جهادكشاورزي استان گلستان،ديدار با قناعت استاندار گلستان و ساير مسئولين استاني، از سايت پرورش ميگوي گميشان بازديد خواهد كرد. پاسندي با توجه به شرايط آب و هوايي، اقليم مناسب و گونه ميگوي پرورشي وانامي كه پس از موافقت سازمان محيط زيست، پرورش آن در فاز اول در استان شروع شده است پيش بيني كرد كه استان گلستان علاوه بر ساير مزيت هاي شيلاتي به يكي از قطب هاي مهم پرورش ميگوي كشور تبديل شود. وي ذخيره سازي 15 ميليون بچه ميگو در استخرهاي سايت با ظرفيت 60 هكتار براي اولين بار در كشور در سايت 4000 هكتاري كه 2200 هكتار آن مساحت مفيد مي باشد پيش بيني كرد كه تا پايان برنامه پنجم توسعه ده هزار تن ميگوي وانامي توليد و به بازار مصرف عرضه گردد و افزود فاز اول اين سايت 400 هكتار بوده كه به دانش آموختگان، متخصصان و صاحبان تجربه در پرورش ميگو واگذار شده است كه در بين آنان پرورش دهندگان با تجربه اي از استان هاي هرمزگان و بوشهر نيز ديده مي شوند. وي با اشاره به اينكه در فاز اول اين سايت 5/5 ميليارد تومان هزينه شده است افزود: تاسيسات زيربنايي شامل كانال هاي آب رساني، زهكش ها، برق، جاده و ... همگام با واگذاري فاز نخست پروژه انجام شده است كه در آن ساخت 20 مركز تكثير، 12 مركز عمل آوري و 2 مركز غذاي آبزيان پيش بيني شده است و تصريح كرد از 22 تن ميگوي پرورشي سال گذشته بيش از 90 درصد آن در بازار استان گلستان به مصرف رسيده است اين نگاه جديد و اين فعاليت هاي چشمگير تكثير و پرورش ميگو به ويژه روند رو به رشد آن با توجه به رعايت الزامات زيست محيطي و موافقت سازمان حفاظت محيط زيست در سال جاري بازار مصرفي استان مشكلي از نظر عرضه ندارد بلكه مي توانيم بازار منطقه اي شامل استان هاي تهران، گلستان و گيلان را پوشش داده كه با توجه به فواصل مناسب جاده هاي دسترسي به اين استان ها اين غذاي خوب بر روي سفره مردم قرار گيرد. وي مهم ترين شاخصه و مزيت اين سايت را امكان پرورش ماهي قزل آلا در 6 ماهه دوم سال و در همين استخرها دانست كه نقش مهمي در توليد، آبزي مصرفي، اشتغال و درآمد شاغلين دارد و تصريح كرد:به منظور كاهش فشار بر روي ذخاير درياي خزر يكي از راهكارهاي مهم اشتغال صيادان غيرمجاز و بيكاران منطقه استان در اين سايت مي باشد كه نقش مهمي در مولفه هاي توسعه پايدار فعاليت هاي شيلاتي استان دارد. وي نزديكي مرز آبي و خاكي اين سايت به كشورهاي منطقه از جمله تركمنستان را از ويژگي هاي مهم اين سايت برشمرد و اظهار اميدواري نمود احياي ذخاير ماهيان خاوياري، افزايش ظرفيت سازي سايت پرورش ميگوي گميشان جرقه اميد براي معضلات اشتغال در اين منطقه و محروميت زدايي باشد و دريا هم از اين موهبت كاهش فشار بر روي ذخاير ارزشمندش برخوردار شود. 
گفتني است دكتر تقوي سرپرست سازمان شيلات ايران و سائلي مشاور وزير و مديركل دفتر هماهنگي اموراستان هاي وزارت جهادكشاورزي امروز طي مراسمي به معرفي رئيس جديد سازمان جهادكشاورزي گلستان خواهند پرداخت، جعفري رئيس سابق سازمان جهادكشاورزي استان گلستان پس از 30 سال به افتخار بازنشستگي نائل شده است.

 

صادرات خاويار پرورشي از كشور آغاز مي شود

 گرگان - خبرگزاري مهر: رئيس شيلات كشور گفت: امسال قطعا برداشت خاويار پرورشي خواهيم داشت و بخشي از صادرات خاويار ما خاويار پرورشي خواهد بود. امين الله تقوي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: ماهيان خاوياري از بخشهاي توليدي ما است كه برنامه هاي خوبي مانند ارائه تسهيلات و نهاده هاي اوليه مثل بچه ماهي و واگذاري بچه ماهي به بخش خصوصي از جمله آنهاست. وي اظهار داشت: توسعه و استفاده از ظرفيتهاي بخش ماهي، توسعه پرورش ميگو، ماهيان خاوياري، استفاده دو منظوره از چاه هاي آب كشاورزي و استفاده مكانيزه در بهره وري آب و افزايش و توسعه آن از مهمترين برنامه هاي سال 90 در سازمان شيلات كشور است. وي با اشاره به پرورش ميگو در كشور گفت: در جنوب كشور تلاش مي شود تا مسائل و مشكلاتي كه پرورش دهندگان ميگو دارند مثل مسائل مالي از طريق از صندوق توسعه ملي حل شود. وي افزود: طي نشستهايي با معاومنت نظارت راهبردي سازو كارها را مشخص مي شود. تقوي تصريح كرد: علاوه بر اين از ابتداي سال براي توسعه ميگو تسهيلات سرمايه در گردش بانك كشاورزي را در اختيار پرورش دهندگان قرار گرفته است همچنين هم زمين و هم تسهيلات براي سرمايه گذاري در اختيار سرمايه گذاران قرار خواهد گرفت. وي تاكيد كرد: يكي از جاهايي كه سرمايه گذاري شد بخش توسعه پرورش ميگو با توليد 6 هزار و 200 تن در سال گذشته بوده است كه امسال اين ميزان بيشتر خواهد شد.

از شبكه اول سيما پخش خواهد شد: پرورش دهنده نمونه كشوري ماهيان گرمابي در استان خوزستان

به گزارش روابط عمومي شيلات ايران برنامه تلويزيوني پرورش دهنده نمونه كشوري استان خوزستان شهرستان شوشتر كار مشتركي از گروه تلويزيوني جهاد و روابط عمومي شيلات ايران در روز جمعه مورخ 24/4/90 بعد از اخبار ساعت 19 از شبكه اول سيما تحت عنوان سيماي آبادي پخش خواهد گرديد.

بازديد وزيرجهادكشاورزي از نمايشگاه دستاوردهاي شيلات استان گيلان

 به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، دكتر صادق خليليان وزيرمحترم جهادكشاورزي در جريان افتتاح نمايشگاه دام، طيور و اداوات كشاورزي استان گيلان از غرفه هاي دستاوردهاي اداره كل شيلات گيلان به تفكيك فعاليت هاي صيد و صيادي، آبزي پروري و مركز فرآوري ملي آبزيان بازديد كه در هر بخش از غرفه ها مديركل شيلات گيلان، معاونين و كارشناسان مربوطه گزارش كاملي از اين فعاليت ها را ارائه نمودند. گفتني است اين نمايشگاه از تاريخ 20/4/90 لغايت 25/4/90 در استان گيلان برپاشده است.

معاون آبزي پروري سازمان شيلات ايران: بسته حمايتي صنعت ميگو در كار گروه رياست جمهوري مصوب شده است.

 به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران مهدي شكوري معاون آبزي پروري سازمان شيلات ايران در گفت‌وگو با خبرگزاري ايسنا، سطح زير كشت ميگو در پنج استان گلستان، سيستان و بلوچستان، هرمزگان، خوزستان و بوشهر را بالغ بر دو هزار و 300 هكتار عنوان و اظهار اميدواري كرد: با استمرار ذخيره‌سازي در اين استان‌ها سطح زير كشت به مرز سه هزار هكتار افزايش يابد.

وي با اشاره به اين‌كه سال گذشته ميزان سطح زير كشت ميگو دو هزار و 500 هكتار بوده است، گفت:‌ امسال با توجه به اين‌كه زمان ذخيره‌سازي و تراكم ذخيره‌سازي از سال گذشته بهتر بوده و از اوايل فروردين ماه ذخيره‌سازي آغاز شده است ميزان توليد از سال گذشته بيشتر خواهد بود.

شكوري با اشاره به اين‌كه سال گذشته حدود شش هزار تن ميگو پرورشي برداشت شد، گفت: امسال پيش‌بيني مي‌شود هفت هزار و 500 تن تا 9 هزار تن ميگو از مزارع پرورشي برداشت شود.

معاون سازمان شيلات ايران در پاسخ به اين‌كه ميزان سطح زيركشت و توليد از برنامه بسيار عقب‌تر است، گفت: طبق برنامه سوم بايد 48 هزار تن ميگو پرورشي برداشت مي‌شد كه اين رقم در برنامه چهارم توسعه با توجه به واقعيت‌ها و مشكلات، اصلاح شد و 13 هزار تن هدف‌گذاري شد اما به دليل مشكلات هنوز به اين ميزان برداشت هم دست نيافته‌ايم و برنامه پنجم نيز آغاز شده است.

وي افزود: بخشي از مزارع به دليل بدهي معوقه به بانك‌ها قادر به تامين نقدينگي مورد نياز براي تامين هزينه‌هاي جاري‌اشان نيستند كه اين بزرگترين مشكل پرورش‌دهندگان است. در اين راستا بسته حمايتي درنهاد رياست جمهوري تنظيم و نهايي شده است.

به گفته شكوري در اين بسته حمايتي سود و جرايم ديركرد بدهي‌هاي گذشته پرورش‌دهندگان ميگو پرداخت و مصوبات هيات دولت عملياتي مي‌شود. همچنين با توجه به اين‌كه بازار ميگو يكي از مشكلات اين محصول است يكي از اهداف اين بسته حمايتي توسعه بازار ميگو و افزايش مصرف داخلي اين محصول است.

معاون آبزي‌پروري سازمان شيلات افزود: سال گذشته براي توسعه بازار ميگو پرورشي اقدام خوبي انجام و هزار و 200 تن ميگو تازه در بازارهاي كشور عرضه شد كه اميد است امسال تقاضا و كشش بازار داخلي مناسب‌تر باشد.

شكوري تصريح كرد: افزايش نرخ ارز، پرورش‌دهندگان را به صادرات ميگو ترغيب كرده است.

وي كليد اصلي رونق صنعت ميگو را تامين سرمايه نقدي مورد نياز پرورش‌دهندگان براي توليد عنوان و اظهار كرد: بسته حمايتي صنعت ميگو در كارگروه رياست جمهوري مصوب شده و اميد است هيات دولت سريعا حكم اجراي اين مصوبه را صادر كند.

معاون سازمان شيلات گفت: طبق پيش بيني در بسته حمايتي همه سود و جرايم ديركرد وام پرورش‌دهندگان( 125 ميليارد تومان) پرداخت مي‌شود و پرورش‌دهندگان پس از دوره تنفسي دو ساله اصل وام و بدهي خود را مي‌پردازند. علاوه بر آن تسهيلات بانكي هم به آن‌ها پرداخت مي‌شود تا بتوانند توليد داشته باشند.

 

به گفته شكوري اين بسته حمايتي جايگزين مصوبات قبلي دولت در استان‌هاي جنوبي شده و اين مصوبات با اين بسته تكميل شده است كه اميد است هرچه سريع‌تر اجرايي شود تا شاهد رونق در اين صنعت باشيم.

 

بازدید شرکت تعاونی پرورش آبزیان گرم آبی گلستان از مزارع پرورش ماهی خوزستان

پرورش دهندگان و تولیدکنندگان ماهیان گرم آبی استان گلستان از مزارع پرورش ماهیان گرم آبی استان خوزستان بازدید کردند.به گزارش روابط عمومی شیلات گلستان حسن قزاق رییس اداره شیلات گنبد در گفتگو با این پایگاه گفت: این هیئت از سایت هزار هکتاری مجتمع آزادگان اهواز همچنین از دو مزرعه پرورش ماهی شوشتر و مزارع بخش خصوصی پرورش ماهیان خاویاری این شهر بازدید بعمل آوردند و با وضعیت و شرایط پرورش ماهی در منطقه آشنا شدند.قزاق خاطر نشان کرد:این بازدید با هدف آشنایی با روند کار و چگونگی انجام امور با توجه به شرایط و موقعیت آب و هوایی و زیست محیطی و نیز معرفی ظرفیت های موجود و همچنین تبادل تجربیات و اطلاعات فنی و تخصصی در حوزه تکثیر و تولید انواع ماهیان انجام شد.وی در پایان اظهار کرد: این گونه بازدیدها و تبادل تجربیات می تواند در رشد و توسعه صنعت آبزی پروری در استان نقش به سزایی داشته باشد و باعث افزایش و ارتقای سطح علمی و تجربی پرورش دهندگان می شود

برداشت 210 تن میگو از مزارع پرورش میگوی گلستان

به گزارش روابط عمومی شیلات گلستان پاسندی مدیر کل شیلات گلستان در گفتگو با این پایگاه اعلام کرد: تا الان 5/5 میلیون قطعه لارو میگوی وانامی درمجتمع پرورش میگوی گمیشان رهاسازی شده است که پیش بینی می شود امسال با زیر کشت بردن 70هکتار از مزارع پرورش میگو توسط بخش خصوصی این مقدار به حدود 18 میلیون قطعه افزایش یابد. که در پایان پس از طی 120 روز بعد از ذخیره سازی و سپری کردن دوره پرورش این تعداد مقدار 210 تن میگوی وانامی از سایت پرورش میگوی گمیشان برداشت شود.وی تصریح از آنجایی که ارزش غذایی میگو بسیار بالا است و دارای ماده سلینیوم می باشد،این ماده نقش مهمی در پیشگیری از سرطان خون، مغز و دستگاه لنفاوی دارد.پاسندی افزود:مصرف میگو از طرفی باعث کاهش کلسترول بد خون و از سوی دیگر باعث افزایش کلسترول خوب خون می شود. و میگو به عنوان آنتی اکسیدانی است که سرشار از پروتئین و مواد معدنی می باشد که برای مصرف بسیار با ارزش است.پاسندی گفت:با همت بلندی که در بین همکاران پر تلاش شیلات گلستان وجود دارد در سال های آینده شاهد دستاورد های دیگر و شکوفایی توانمندی های استان در زمینه آبزی پروری و میگو خواهیم بود

 

توسط سرپرست سازمان شيلات ايران صورت گرفت: بازديد از قابليت هاي آبزي پروري استان البرز

 به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران ، دكتر تقوي سرپرست سازمان شيلات ايران روز پنج شنبه مورخ 16/4/90 از قابليت هاي آبزي پروري استان جديدالتاسيس البرز بازديد نمود.در اين بازديد كه دكتر صيدايي معاون برنامه ريزي استاندار البرز، مهندس خاكي رئيس سازمان جهادكشاورزي استان، كريمي معاون بهبود توليدات دامي، صارمي مدير امور دام استان، خضري رئيس روابط عمومي جهادكشاورزي البرز، مديران و كارشناسان جهادكشاورزي ساوجبلاغ و معاون فرماندار اين شهرستان دكتر تقوي را همراهي مي كردند، سرپرست سازمان شيلات ايران با بازديد از ماهي سراي كرج نسبت به فعال سازي و افزايش ظرفيت اين مزرعه پرورشي و مسائل و مشكلات شيلات البرز تصميماتي را اتخاذ نمودند. گفتني است ساير قابليت هاي آبزي پروري استان البرز نيز مورد بازديد دكتر تقوي قرار گرفت و يك منبع آبي خُرد در شهرستان ساوجبلاغ با ظرفيت 50 تن توليد ماهي قزل آلاي رنگين كمان نيز توسط سرپرست سازمان شيلات ايران بازديد و نسبت به بررسي مسائل اين منبع آبي و پرورش ماهي آن تصميم گيري لازم به عمل آمد. 

 

 

يك اقدام زيبا و مسئولانه براي نجات يك بچه كوسه نهنگ به گل نشسته در ساحل چابهار

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران يك بچه كوسه نهنگ  6 متري كه در ساحل چابهار به گل نشسته بود با تلاش دو تن از غواصان محلي و دوستدار آبزيان و محيط زيست دريايي به آب برگردانده شد.  مهدي ذهبي و سعيد آزادي دوتن از غواصان و علاقمندان محيط زيست  پس از مشاهده يك كوسه نهنگ در ساحل كه زنده و نيمه جان به كنار ساحل آمده بود  با تلاش فراوان كه ساعتها به طول كشيد موفق شدند اين گونه درحال خطر انقراض را از مرگ نجات دهند.  مهدي ذهبي در اين باره  مي گويد: حوالي ساعت 17 در حال عبور از كنار ساحل يك حيوان بزرگ را ديدم كه كنار ساحل بچه ها دور آن جمع شدند و مشغول بازي هستند، وقتي رسيدم ديدم يك بچه كوسه نهنگ است كه به كنار ساحل افتاده اما هنوز زنده است. ابتدا سعي كردم با حل دادن حيوان آن را به داخل آب ببريم اما اين حيوان بسيار سنگين بود و حتي نتوانستيم آن را تكان دهيم. سپس منتظر شديم  با كرايه كردن يك قايق صيادي محلي اين حيوان زيبا و در حال انقراض را با قايق به اعماق خليج چابهار برده و رها نموديم.  وي افزود چندين بار با محيط زيست و حفاظت منابع آبزيان نيز تماس گرفتيم كه هيچ كدام از تماسهاي ما نتيجه اي در برنداشت و من و دوستم با ريختن آب روي آبشش اين ماهي بزرگ سعي كرديم آبشش آن را كه در حال تكان خوردن بود كاملا خيس نگه داريم تا آسيب نبيند.  و نهايتاً ساعت 20 همانروز موفق شديم  تا آن را به دريا برگردانيم.

 

گفتني است كه كوسه نهنگ با نام هاي محلي كوسه كر و كولي كر و با نام علمي  Rhincodon typus  و با نام تجاري Whale shark  بزرگترين ماهي جهان  مي باشد كه طول آن به 14 متر نيز مي رسد. اين كوسه زيبا كاملاً بي آزار بوده  و پلانكتون خوار است  و از گونه هاي در ليست خطر انقراض IUCN  و تنها گونه  آبزي ليست قرمز خليج فارس و درياي عمان است.  اين اقدام ارزشمند و زيبا  را ستوده و جاي بسي اميد واري و تقدير است كه اين هموطنان ما توانسته اند بسيار موثر اين گونه درحال انقراض را نجات دهد.

 

و با تشكر از مهندس حميدرضا بارگاهي كارشناس ارشد شيلات ايران بخاطر همكاري در ارسال و پيگيري خبر فوق تصاوير از مهدي ذهبي مي باشد.

 

آغاز صيد ماهيان سردآبي از استخرهاي دومنظوره سطح استان

به گزارش روابط عمومي شيلات سيستان آقاي مهندس حسن خمر مدير کل شيلات سيستان اظهار داشت : با توجه به رو به افزايش بودن دماي هوا ،کار برداشت ماهيان سردآبي در شهرستانهاي استان آغاز گرديد . آقاي مهندس خمر گفت : از نيمه اول آبان ماه سالجاري تعداد 3000 قطعه بچه ماهي قزل آلا با وزن متوسط 5/15 گرم در استخر خاکي 400 متر مربعي آقاي احمد مير عرب واقع در روستاي حسينعلي خون از توابع شهرستان هيرمند رها سازي گرديد . که پس از صيد مقدار 750 کيلوگرم ماهي قزل آلا صيد و به بازار مصرف عرضه گرديد . در پايان مدير کل شيلات سيستان گفت : در سالجاري تعداد 415000 قطعه بچه ماهي قزل آلا در 147 باب استخر دو منظوره سطح استان رها سازي گرديد که براي 147 نفر بصورت مستقيم شغل ايجاد گرديده است . همچنين از اين تعداد بچه ماهي تعداد 30 هزار قطعه به کارگاه مدار بسته پرورش ماهي شهرستان خاش تحويل گرديده است و پيش بيني مي شود امسال 116 تن ماهي قزل آلا صيد و به بازار مصرف عرضه شود . همچنين در سال گذشته مقدار 114 تن ماهي سردآبي از استخرهاي سطح استان صيد و به بازار عرضه گرديده است .

بازدید دکتر تقوی سرپرست سازمان شیلات ایران از مناطق شیلاتی سیل زده غرب استان مازندران

 با حضور سرپرست سازمان شيلات ايران در عمان انسیل اخیر دراستان مازندران خسارات زیادی به مناطق غرب استان وارد کرد که دراین زمینه مرکز بازسازی ذخایر آزاد ماهیان شهید باهنر کلاردشت و نیز مزارع پرورش ماهی سرد آبی قزل آلا در منطقه سه هزار تنکابن نیز براثر سیل خسارات زیادی دید که دکتر تقوی سرپرست سازمان شیلات ایران درروز چهرشنبه پانزدهم تیرماه طی سفر به استان مازندران از این مناطق بازدید داشتند . دکتر تقوی با حضور در محل مرکز بازسازی ذخایر آزاد ماهیان کلاردشت ، مزارع خسارت دیده پرورش ماهی قزل آلا ، همچنین اجرای زیر ساختهای مجتمع پرورش ماهی یاندشت، و نیز مزارع فعال پرورش ماهی منطقه دو هزار تنکابن، از نزدیک در جریان امور و خسارات وارده قرار گرفتند دراین بازدید که مهندس حسن حبیب نژاد مدیرکل شیلات مازندران ، معاون آبزی پروری ، ایشان را همراهی می کردند مدیرکل شیلات استان درخصوص میزان خسارات وارده و پیگیری امور درسطح استانی توضیحات لازم رارائه نمودند. دکتر تقوی دراین بازدید درزمینه طراحی سیستم های بازدارنده ، و پرداخت تسهیلات اساسی جهت احیاء مجدد مزارع و اصلاح سازه ها و همچنین اعطای تسهیلات سرمایه در گردش جهت تامین نهاده ها دستورات لازم را ارائه دادند
جام شد: امضاي يادداشت تفاهم همكاري شيلاتي با كشور عمان

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران دكتر سيدامين اله تقوي كه بر اساس دعوت رسمي همتاي عماني خود در راس يك هيئت 8 نفره از بخش هاي دولتي و خصوصي به آن كشور سفر نموده است، در پايان بازديد سه روزه خود يادداشت تفاهم همكاري شيلاتي را در مسقط به امضاء رساند.

در طول مدت اقامت طرفين ضمن انجام مذاكرات دو جانبه بر روند رو به توسعه همكاري شيلاتي تاكيد نمودند. در اين رابطه طرف عماني نيز به سابقه خوب شركت هاي خصوصي ايراني در كشور عمان در زمينه صيد و صيادي صنعتي، تجارت آبزيان، مشاوره و اجراي پروژه طراحي و ساخت استخرهاي پرورش آبزيان اشاره نمود و خواستار افزايش اين همكاري ها در ديگر بخش هاي شيلاتي شد. از اين رو طرفين براي اولين بار توافق خود را براي حضور لنچ هاي صيد سنتي ايران در آبهاي عمان، حضور سرمايه گذاران عماني براي پرورش ميگو در جمهوري اسلامي ايران و تبادل تجارت آبزيان ، تور و ادوات صيد اعلام نمودند كه در اين خصوص مقرر شد بخش هاي خصوصي دو كشور جزئيات و نحوه همكاري را در تهران و مسقط دنبال نمايند.

گفتني است در اين سفر هيئت ايراني با بازديد از مركز تحقيقات علوم دريايي، تكثير و پرورش آبزيان، شركت خصوصي ماهيگيري عمان و المراسي و بازديد از دو بندر صحار و السويق و بازار عرضه ماهي در جريان روند بخشي از فعاليت هاي شيلاتي كشور عمان قرار گرفتند

 

شيلات آذربايجان غربي و رهاسازي بچه ماهي سوف در رودخانه ارس

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران ، با پايان فعاليت تكثير و پرورش ماهي سوف در مركز تكثير ماهيان گرمابي شهيد كاظمي پلدشت ، طي مراسمي با حضور فرماندار ، مديرجهادكشاورزي شهرستان پلدشت ، مدير شيلات آبزيان استان و جمعي از مسئولين استاني و شهرستاني، تعداد 2/2 ميليون بچه ماهي سوف با وزن متوسط 1 گرم به منظور افزايش ذخاير اين گونه با ارزش و حمايت از تعاوني هاي صيد و صيادي در رودخانه ارس رهاسازي شد

گفتني است كه درياچه پشت سد ارس يكي از بزرگ ترين و مهم ترين منابع آبي كشور بوده و ساليانه با توليد نزديك 3 هزار تن انواع آبزيان و اشتغال زايي 400 خانوار صياد، نقش بسيار اساسي در توليد پروتئين، اشتغال زايي و شكوفايي منطقه مرزي پلدشت و شمال استان آذربايجان غربي دارد.