آبزیستان Abzistan

وبلاگ شیلات،آبزی پروری و علوم زیستی

تولید فرآورده های متنوع ازجلبکهای قرمز(با تاکید بر گراسیلاریا)
ساعت ۸:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٤   کلمات کلیدی: جلبک

دکترعلی باقرپور - کارشناس دفتر بهبود کیفیت،فراوری وتوسعه بازارآبزیان شیلات ایران
اهمیت و کاربرد جلبکهای دریایی از نظر پیشینه تاریخی به قبل از میلاد برمی گردد . در آن زمانها چینیها از کفشهای صندل چوبی استفاده می کردند. این کفشها به مرور موجب سفت شدن ، ترک خوردن و زخم شدن کف پا می شوند ، آنها با استفاده از جلبکهای دریایی باعث نرمی و کاهش التهاب پوست و بند آمدن خونریزی از محل زخمها می گردیدند و حتی با مصرف خوراکی برخی از آنها ، در درمان بسیاری بیماریهای میکروبی وانگلی روده و داخلی از قبیل بیماری گواتر استفاده می کردند.

جلبکها به عنوان اولین تولیدکنندگان اکوسیستمهای آبهای آزاد ودریایی محسوب می شوند . بیش از 44 درصد از فتوسنتز در بیوسفر بوسیله موجودات اتوترف آبزی انجام می شود .
دیواره سلولی جلبکهادار ای ترکیبات ثانویه و پلی ساکارید های با ارزشی نظیر آگار،اسید آلژنیک ، سولفات لایمن و کرانمین هستند که از این ترکیبات برای مقاصد دارویی و افزودنیهای غذایی استفاده می شود . همچنبن در صنایع کاغذ سازی نساجی ، چرم سازی ، تهیه لوازم و مواد بهداشتی و آرایشی، تغذیه ( در تهیه غذا های ژاپنی Sushi) و تهیه نوشیدنی و شربتها و ترشی جلبک و جهت جلوگیری از عدم بیات شدن نان ، همچنین در علوم پزشکی ، داروسازی و دندانپزشکی مانند تهیه محیط کشت جامد میکروبی ، تهیه قرص ، روکش کپسولها ، شربتهای دارویی ، تهیه قالبهای اولیه دندان و در ژنتیک در تشخیص طبی بیماریها و در کشف جرم و در بسیاری موارد دیگر کاربرد فراوانی دارند .
اخیراً، نیز اثرات ضد باکتریایی ، ضد قارچی و ضد انگلی و در برخی موارد ضد تورمی بعضی از جلبکها به اثبات رسیده است (Garino 1997) از این رو بسیاری از کشورهای آسیایی از قبیل ژاپن ، چین، فیلیپین ، تایوان ، تایلند ، اندونزی و هند و همچنین کشورهای آمریکای جنوبی مثل برزیل و شیلی و حتی در سواحل آمریکای شمالی فعالیتهای گسترده ای در جهت بهره برداری اقتصادی از این جلبکها را داشته و هر ساله میلیاردها دلار از صادرات آنها بصورت ماده خام یا محصولات استخراج شده بدست می آورند.(قرنجیک 1382) 
کشور ماهم از این منابع بالقوه بویژه در سواحل جنوبی و بالاخص در سواحل سیستان و بلوچستان و هرمزگان برخوردار بوده و دارای گروههای متفاوت جلبکهای دریایی اعم از سبز،قرمز،قهوه ای است.

انواع فرآورده های قابل تولید از جلبک گراسیلاریا :


- تولید آگار
- استفاده جهت غذای ماهیان آکواریومی
- تهیه روغن از جلبکهای دریایی و تولید اسیدهای چرب ضروری
- تهیه سوخت از جلبک بویژه در تهیه الکل با آلایندگی کم
- تولید افزودنی ( ادویه) و چاشنی غذا
- استفاده جهت درمانهای دارویی گیاهی
- تهیه کرم پوستی جهت مرطوب کردن پوست
- تولید صابون گراسیلاریا
- تولید ماسک صورت
- تولید لوسیون جهت پوست مردان
- تولید شامپو بدن از جلبک
- جهت تولید رول غذای سوشی در ژاپن
- بعنوان رطوبت گیر ( تولید بسته های کوچک جهت رطوبت گیر در بسته های شکلات و برنج و دارو )

تولید آگار ازجلبک گراسیلاریا :


آگارچیست : 
آگار پلی ساکارید بدست آمده از برخی اعضائ خانواده های جلبکهای قرمز cracilanacea،Gelidiacea می باشد (marinho 2001) بیش از 53 درصد از آگارتولید شده در جهان از جلبک گراسیلاریا بدست می آید . آگار شامل دو پلی ساکارید بنام آگارز و آگاروپکتین می باشد . خاصیت ژلاتینی آن به سبب ترکیب آگارز بوده در حالیکه ترکیب آگاروپکتین خاصیت چسبندگی ایجاد می کند .(رضایی وجایمند 1376) .
از آگار به عنوان محیط کشت باکتریها ، مواد دندانپزشکی ، داروهای ملین ، تمید قرص و کپسول ، تهیه چسب و مواد آرایشی و ژلهای الکترونیک استفاده می شود (Dawes 1997)

استخراج آگار:

از آنجاییکه گراسیلاریا ازمقدار زیادی گالاکتون سولفاته شده ( پیش نیاز آگاروز) تشکیل شده است . بنابراین آگار آن بستگی زیادی به گونه های مختلف گراسیلاریا ، فصل رشد ، منطقه رشد ، کیفیت آگار و عوامل قلیایی شدن آن دارد . 

مراحل تهیه آگار در ذیل بیان گردیده است

1- خشک کردن :
جهت خشک کردن شاخه ها می توان از آفتاب استفاده کرد و پس از چیدن شاخه ها اقدام به قرار دادن آنها در محوطه روبازبمنظور خشک شدن آنها می گردد باید توجه داشت که محل نگهداری آگارباید خشک ودارای تهویه مطبوع وکامل باشد.نگهداری آگار در شرایط نامساعد موجب کپک زدگی وکاهش کیفیت آن می شود.

2- قلیایی کردن :
گراسیلاریا با 7-6 درصد محلول قلیایی ، به مدت یک تا دو ساعت در درجه حرارت 90-70 درجه سانتی گراد در مخازن بزرگی قلیایی می شود . برای بعضی گونه ها که دارای گالاکتون سولفاته بالاتری هستند ، محلول قلیایی غلیظ تری (10 تا 20 درصد) مورد نیاز است در گذشته محلول NaoH بیشتری بدون حرارت دادن اضافه می شد که مدت زمان واکنش را طولانی می کرد اما امتیاز روش بالاستفاده کمتر از سود (NaoH ) وکوتاه بودن مرحله آماده سازی و تولید می باشد . ولی نقطه ضعف این روش کاهش مقدار محصول در اثر حرارت وتبخیر است .
به منظور دستیابی به محصولی با کیفیت بالا پس از قلیایی شدن بایستی آزمایش کیفیت انجام شود . جدول ذیل نتایج آزمایشات نمونه های گراسیلاریای تریت شده را نشان می دهد.

3- شستشو: 
جلبک قلیایی شده را با آب شیرین شستشو می دهند و در صورت لزوم مقدار مناسب اسید برای تسریع در عمل خنثی سازی به آن اضافه می نمایند. 
این روش هم می تواند به روش دستی و هم به کمک ماشینهای شوینده انجام گیرد به هر طریق بین 2 تا10 دقیقه بر اساس ضخامت شاخه گراسیلاریا باید در آب شیرین بماند

4- بی رنگ کردن و سفید کردن :
گیاه را در سبد فلزی قرار داده و در تانک آبی که حاوی محلول هیپوکلریت سدیم همراه با کلرور سدیم 05/0 درصد با PH بین 5 تا 6 است ، به مدت پانزده دقیقه نگهداری می کنند. سپس حدود 2 درصد تیوسولفات سدیم جهت کاهش هیپوکلریت به آن اضافه می نمایند و پس از آن گیاه را از محلول خارج کرده و اقدام به شستشو مینمایند. 
شستشو در سبدهای فلزی دیگری با آب شیرین به مدت 1 تا 2 دقیقه صورت می گیرد. در این حالت باید سعی گردد آب شیرین به تمام سطوح گیاه گراسیلاریا برسد.

5- عصاره گیری از طریق حرارت :
گیاه را در آب (20-15 برابر وزن خشک گیاه )به مدت 1 تا 5/1 ساعت می جوشاند
متوسط عصاره تولید شده بین 5/1-8/0درصد است. در این روش فشاری ایجاد نمی گردد بلکه در دیگهای بزرگ فقط جوشانده شده وهم می خورد.

6- صاف کردن :
محلول داغ را از صافی نایلونی به اندازه چشمه 20 ( از گره تا گره مقابل)عبور میدهند استفاده از فشار برای صاف شدن کامل محلول موثر است .

7- ژله ای کردن :
پس از صاف کردن مایع را در درجه حرارت پایین در محلی سرد با دمای 4 درجه که دمای معمول یخچال می باشد قرار می دهند این محل می توان یک سردخانه یا سوله سرپوشیده ای مجهز به دستگاه برودتی باشد.سپس ژله تشکیل شده را به شکل قطعه های استوانه ای یا مکعبی برش می دهند.با ید توجه شود که دما کاهش نیابد که منجر به یخزدگی محصول شود و محصول از بین برود

8- منجمد کردن:
ورقه های ژله را در سردخانه با برودت 18- تا 15- درجه سانتی گراد برای مدت 24 ساعت قرار داده و اقدام به انجماد آن می کنند.

9- ذوب کردن و خشک نمودن در معرض آفتاب
ژله های منجمد را در آب حل می نمایند سپس توسط دستگاه سانتریفوژ آن را آبگیری و در معرض نور آفتاب خشک می کنند و به صورت نوار در می آورند. میزان آب محصول بر اساس کاربرد بهداشتی، پزشکی ویا صنایع غذایی تعیین می گردد .

10- تحت فشار قرار دادن با استفاده از دستگاه پرس هیدرولیکی:
ورقه های ژله برش داده شده را در گونی نایلونی نگهداری می کنند و با استفاده از دستگاه پرس آنرا تحت فشار قرار می دهند . مدت زمانی حدود 10 تا 12 ساعت برای آبگیری مور نیاز است و میزان فشار تقریبی 6 تا10 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

11- خشک کردن و آسیاب نمودن 
ژله های آبگیری شده را به محلی خشک با درجه حرارت 70 درجه سانتی گراد منتقل و اقدام به آسیاب کردن و الک نمودن آن ( چشمه 80 تا 100 ) می نماید .


 
دلیل بوی بد ماهی چیست ؟
ساعت ٦:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٤   کلمات کلیدی: بازار آبزیان

بوی بد ماهی در نتیجه فرآیند متابولیکی طبیعی است که طی تجزیه گوشت ماهی حاصل می گردد .

در ماهیچه ماهی ها ( بویژه ماهیان دریایی ) ترکیبی به نام تری متیل آمین اکسید (TMAO) وجود دارد که در تنظیم اسمزی این ماهی ها و نیز تثبیت ساختار پروتئین موجود در بدن ماهی های اعماق ( که بر اثر فشار زیاد در شرایط عادی در معرض تخریب قرار دارند) نقش مهمی ایفا می نماید. پس از مرگ ماهی ، تجزیه باکتریایی این ترکیب ، سبب انجام واکنش های زیر می شود :

آب +NAD +  +تری متیل آمین= TMAO + NADH 

 آب +دی متیل آمین=  TAMO    

در شرایط عادی شاخص فساد ( عدم تازگی ) ، غلظت تری متیل آمین در ماهیچه ماهی است .

ازآنجا که هردو ترکیب دی و تری متیل آمین ( که ترکیب این دو با هم ایجاد کننده بوی بد در ماهی و سایر آبزیان دریایی است ) ماهیت قلیایی دارند ، می توان با استفاده از مخلوط سرکه رقیق ، آب لیمو و بی کربنات سریم ، این ترکیبات را در محصولات دریایی خنثی و در نتیجه بوی بد حاصله را برطرف نمود . (منبع : The Chemical Basis Of Everyday Phenomena) .


 
ال نینو چیست ؟
ساعت ٧:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۳   کلمات کلیدی: ال نینو

ال‌نینیو چیست که وضع زمین را به هم می‌ریزد؟/همه‌چیزهایی که باید درباره«پسربچه»بدانید


به گزارش دویچه وله،سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرده که پدیده ال‌نینیو امسال پرقدرت‌تر از سال‌های پیش خواهد بود. این پدیده با این اسم عجیبش چطور وضعیت آب‌ و هوایی کره زمین را به هم می‌زند؟

ال‌نینیو آن طور که بعضی‌ها فکر می‌کنند یک طوفان نیست! ال‌‌نینیو یا ال نینو (به اسپانیایی El Niño) یکی از چرخه‌های مشهور آب و هوایی جهان است که هر ۲ تا ۷ سال یک‌بار باعث ایجاد ناهنجاری‌های بزرگی در آب و هوای زمین می‌شود. از جمله این ناهنجاری‌ها می‌توان به سیلاب‌های ناگهانی، خشک‌سالی، قحطی و اپیدمی اشاره کرد. در واقع این پدیده‌ای یک ناهنجاری در میانگین دمای هوا نسبت به میانگین سال‌های پیش است.ال‌نینیو در سواحل غربی آمریکای جنوبی و جنوب شرقی آسیا رخ می‌دهد، اما پیامدهای آن جهانی است و اغلب به صورت فجایع طبیعی خودش را نشان می‌دهد.

به طور معمول آب‌ گرم سطح اقیانوس از آمریکای جنوبی به سمت غرب حرکت می‌کند. در مقابل آب‌ سرد عمق اقیانوس به سوی سواحل آمریکای جنوبی جریان دارد. در سال‌های رخداد ال‌نینیو این جریان‌ها متوقف یا گاه برعکس می‌شوند. به این ترتیب آب سطح اقیانوس در سواحل استرالیا و اندونزی چند درجه سردتر و در آمریکای جنوبی چند درجه گرم‌تر می‌شود. آخرین ال‌نینیو در سال ۲۰۰۹ رخ داد و یک سال طول کشید.

ال‌نینیو چه عواقبی دارد؟


در سواحل آمریکای جنوبی گرم شدن آب موجب مرگ مرجان‌ها، پلانکتون‌ها و جلبک‌ها می‌شود. در نتیجه ماهی‌ها به دلیل کمبود‌ مواد غذایی مهاجرت می‌کنند. با مهاجرت ماهی‌ها پرندگان دریایی و خزندگان اغلب به صورت ‌جمعی از گرسنگی تلف می‌شوند و زندگی ماهیگیری این منطقه به شدت آسیب می‌بیند.

گرم‌شدن آب موجب تشکیل مناطق کم فشار در اتمسفر مناطق کویری جنوب می‌شود که می‌تواند بارش‌های سیل‌آسا، رانش زمین، جاری شدن سیل و طوفان را به همراه داشته باشد.

در مناطق غرب آسیا در اندونزی و شمال استرالیا شرایط برعکس می‌شود: کاهش بارندگی‌، از بین‌رفتن محصولات و آتش‌گرفتن جنگل‌ها. باران‌های موسمی که اغلب در زمان مناسب آغاز می‌شوند هم در سال‌های ال‌نینیو به تعویق می‌افتند و یا اصلا رخ نمی‌دهند.

چه چیزی باعث ال‌نینیو می‌شود ؟

پژوهشگران تا به امروز پاسخ این پرسش را نمی‌دانند. بسیاری از شواهد حاکی از آن است که این پدیده نه توسط انسان بلکه از مدتها پیش به صورت طبیعی رخ می‌داده است. البته گازهای گل‌خانه‌ای ال‌نینیو را تقویت می‌کنند، در نتیجه آنها بیشتر و پرقدر‌ت‌‌تر می‌شوند. پیامدهای ال‌‌نینیو در فاصله ماه اکتبر تا دسامبر خود را نشان می‌دهند.

پژوهشگران سازمان جهانی هواشناسی نگران هستند که دمای آب سطح جنوب شرقی اقیانوس آرام دو درجه بیشتر از حد میانگین گرم‌ شود. آنها می‌گویند ‌ال‌نینیوی سال ۲۰۱۵ در حال شدیدتر شدن است.

یک «پسر بچه» شرور ؟

تغییرات ناشی از ال‌نینیو به طور معمول حدود کریسمس به اوج خود می‌رسد. ماهیگیران کشور پرو که به دلیل کمبود ماهی به شدت از این پدیده آسیب ‌می‌بینند اسم آن را ال‌نینیو گذاشته‌اند که در زبان اسپانیولی به معنای «پسر بچه» است.

پژوهشگران مرکز اقیانوس‌‌شناسی شمال آلمان چند مدل آب ‌و هوایی تهیه کرده‌اند که در آنها استثناءها می‌توانند به قاعده تبدیل ‌شوند. تا سال ۲۱۰۰  جریا‌ن‌های معمولی هوا می‌توانند به دلیل گر‌م‌تر شدن زمین به طور کلی کاهش پیدا کنند و به سمت شرق حرکت کنند.

این تغییر می‌تواند موجب یک ال‌نینیو پایدار شود که به گفته پژوهشگران اثر آن در این صورت ضعیف خواهد بود. اما امکان زیرنظر گرفتن چنین پدیده‌ی پایداری در عمل وجود ندارد. اطلاعات جمع‌آوری شده در فاصله سال‌های ۱۹۷۹ تا ۲۰۱۲ میلادی هم نشان می‌د‌هند که گردش‌های هوا که پدیده ال‌نینیو را تقویت می‌کنند، بیشتر شده‌ است (منبع : خبر آنلاین)


 
تکثیر و پرورش ماهی سی باس آسیایی
ساعت ٥:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۳   کلمات کلیدی: سی باس
 
تفاوت های بین Shrimp و Prawn ( میگوی دریایی و آب شیرین) .
ساعت ٤:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۳   کلمات کلیدی: میگو
 
مزایای آکواپونیک
ساعت ٤:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۳   کلمات کلیدی: آکواپونیک


 
مدیریت بازار آبزیان توسط ناوگان شیلاتی اسپانیا
ساعت ۳:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۳   کلمات کلیدی: اینفوگرافیک
 
اینفوگرافیک وضعیت ذخایر برخی گونه های آبزی
ساعت ۳:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۳   کلمات کلیدی: اینفوگرافیک
 
اینفوگرافیک : مقایسه آبزی پروری و صید بر اساس آمارهای جهانی
ساعت ۳:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۳   کلمات کلیدی: اینفوگرافیک

 


 
الگوی یکپارچه سازی در صنعت میگو
ساعت ٧:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۱   کلمات کلیدی: مدیریت تولید

 

الگوی یکپارچه سازی در صنعت میگو

نوشته : دکتر امیر حسن بهبهانی

 با سلام به دوستان ،

امروزه وظایف اصلی مدیریت در هر سازمان شامل برنامه ریزی ( تعیین هدف ) ،سازماندهی ( تعیین اینکه چگونه باید به این هدف رسید) ، رهبری ( انگیزه دادن به کارکنان ) و کنترل ( ارزیابی ، مقایسه و اصلاح فعالیت ها) است.از میان روش ها وابزارهای برنامه ریزی که به مدیران در ارزیابی محیط کمک می کند می توان به پویشگری ، پیش بینی ، الگوبرداری و استانداردها اشاره نمود.

الگو برداری ،جستجو برای یافتن بهترین اقدامات بین رقبا و غیررقبا است که منجر به عملکرد بسیار بالاتر می شود.ایده اساسی در الگوبرداری این است که مدیریت بتواند با تجزیه وتحلیل و سپس کپی کردن شیوه دیگران نسبت به اجرای آن با هدف بهبود کیفی ویا کمی اقدام کند.در عمل ، الگوهای موفق ، آن هایی هستند که بومی سازی و یا به عبارتی اختصاصی شده اند.الگوسازی بارها توسط همگی ما درزندگی روزمره و فعالیت های کسب و کار بکار گرفته شده است .البته نتایج ناشی از اجرای الگوهای یکسان توسط افراد مختلف ، با دامنه گسترده و متفاوتی نمود پیدا می کند.هرچقدر مطالعه دقیق ترباشد دست یابی به نتایج مورد انتظار ، بیشتر ممکن می شود .

یکی از الگوهای موفق در جامعه امروزی اجرای مدیریت یکپارچه در فعالیت های مکمل است .هرچند که امروزه یکی از راه کارهای برون رفت از تنگناها در بخش کشاورزی یکپارچه سازی و افزایش سطح واحدهای تولیدی است اما این طرح بویژه در خصوص تولید محصولاتی که پراکندگی شدیدی درمزارع ویا واحدهای تولیدی در مناطق موردنظر دارند و با افزایش راندمان و در نتیجه صرفه اقتصادی قابل دفاع است.

یکپارچه سازی در خصوص مزارع میگو که خوشبختانه با نگاه کارشناسی و از ابتدا به صورت سایت های منسجم طراحی و اجرا شده اند ، بیشتر درارتباط با جنبه های مدیریتی و جهت افزایش کارایی صنعت قابل طرح است .دست آورد بسیار مثبت این روش آن است که ضمن رعایت عدالت در توزیع امکانات و به رسمیت شناختن حق مالکیت خرد ،از مزایای مدیریت یکپارچه نیز سود می برد.

تجربه نشان داده است مدیریت واحدهای بزرگ احتیاج به تجربه و علم بیشتری دارد که در خصوص این امر در ایران بویژه در واگذاری واحدهای کلان نتیجه به شدت متفاوت بوده است.هرچند که نقش واحدهای بزرگ در انتقال دانش فنی ، تجهیزات و.... وبطورکلی در جهت دهی در توسعه صنعت بسیار مهم است اما به نظر می رسد ، در حال حاضر، راه کار برون رفت از مشکلات فعلی صنعت توجه به واحدهای کوچک موجوداست که باعرق جبین و خون دل های فراوان پیشکسوتان این صنعت و سرمایه گذاری کلان بخش خصوصی و دولتی به بار نشسته است.

آمارهای موجود در کشور نشان می دهد که بیشترین میزان تولید میگو در واحد سطح و همچنین مجموع تولید میگودر مزارع پرورشی بااحتساب سطح مفید اختصاص یافته درهمین واحدهای کوچکتر انجام شده است.

 با نگاهی به دلایل این تفاوت ها در تولید در مناطق مشابه ویا حتی استان های مختلف به خوبی می توان تشخیص داد که این گستردگی دامنه نوسانات ناشی از سطح متفاوت مدیریت در اینگونه مزارع است نه به دلیل ساختار کوچک واحد تولیدی .

به نظرمن با اجرای صحیح و دقیق یکپارچه سازی مدیریتی و با بهره گیری از متخصصان مرتبط در جهت ایجاد بستر مناسب ، افزایش دانش و فرهنگ سازی ، دست یابی به نتایج بسیار بهتری در صنعت میگو ممکن خواهد بود.

نقش ترویج وآموزش در ایجاد تمایل در اجرای طرح یکپارچه سازی در سایر بخش های کشاورزی بسیارپررنگ است و از اهمیت زیادی برخوردار است. مطالعات نشان داده است که سطح تحصیلات، میزان آگاهی جامعه هدف از طرحهای یکپارچه سازی ، چگونگی تبعیت از رهبران وپیشکسوتان محلی ویا تشکل های صنفی ، میزان ارتباط با کارشناسان و بازدیدهای آموزشی وآگاهی از نتایج ملموس طرح های مشابه و موفق ، در درک مزایای این مشارکت اهمیت زیادی دارد و این موارد در یکپارچه سازی مدیریتی بسیار موثراست.

نمونه اینگونه مشارکت ها در سایر کشورها با نتایج خوبی همراه بوده است و در استان هرمزگان و بوشهر و خوزستان نیز اجرای نوعی از اینگونه همکاری های گروهی سابقه طولانی دارد وبنده نیز نمونه موفقی طی چند سال گذشته در بوشهر و ابادانبه صورت عینی مشاهده نمودم که اشاره شد.

 بطور حتم در سایراستان ها نیز از این نمونه های موفق وجوددارد که توسط عزیزان جهت الگوسازی قابل ذکراست.ترویج یافته های اینگونه همکاری ها و الگوسازی از نمونه های موفق داخلی و اجرای آن توسط سایرین یکی ازروش های توسعه صنعت و برون رفت از بن بست های موجود می باشد.

حدود دو سال پیش در سفری که به ویتنام جهت شرکت در نمایشگاه آبزی پروری داشتم نمونه ای از این راهکارها را در یک شرکت تآمین کننده خوراک آبزیان که نسبت به سایر تولیدکنندگان رقیب از سابقه کمتری برخوردار بود مشاهده کردم.شرکت فوق با احداث کارگاه های تکثیر و تآمین همزمان پست لارو و خوراک میگو و نظارت بر تولید، جمع آوری و آنالیزآمارها قدرت نفوذ خود در بازاربه شدت رقابتی ویتنام را به خوبی افزایش داده بود.تولید بهتر پرورش دهندگان به غذای با کیفیت تر وتولید غذای مناسب تر به جمع آوری و آنالیز داده ها توسط پرورش دهندگان میگو ارتباط پیدا می کرد.همکاری که سود آن به جیب هر دو طرف می رفت.

 تشدید مشارکت و روح تعاون درحلقه های مکمل و همسو دربخش خصوصی بایکدیگررا می توان با ایجاد و یا تقویت منافع مشترک در بین آن ها بالا برد و با یکپارچه سازی مدیریت از خیلی از هزینه های اضافی جلوگیری نمود و سود تمامی حلقه ها را همزمان افزایش داد. همچنین افزایش همدلی و همزبانی واقعی بخش دولتی و خصوصی را نیز در شرایط سخت فعلی در صنعت میگو باید تقویت نمود تا کام همه برنامه ریزان و فعالان صنعت همزمان شیرین شود.


 
فریتین ، و تأثیر آن بر لکه سفید
ساعت ٧:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٧   کلمات کلیدی: ferritin

 

فریتین چیست ؟

 

عنصر آهن اگرچه برای بدن از عناصر با اهمیت شمرده می شود اما در حالت آزاد برای سلول های بدن مضر و خطرناک است . از این رو بطور معمول در سلول ها و مایعات بدن به صورت ترکیب با پروتئینی کروی به نام فریتین مشاهده می شود .

فریتین یک پروتئین مرکب ، تشکیل شده از 24 زیر واحد است که وظیفه آن ترکیب شدن با اتم آهن ، کاهش سطوح بالای آن ، تبدیل آهن به صورت غیر سمّی و انتقال به نقاطی است که در آنها این عنصر مورد نیاز باشد .

در تحقیقی که مقاله آن در سال 2015 منتشر گردیده مشخص شده است که هرچه میزان فریتین همولنف میگو بالاتر باشد ، بارویروسی موجود در بدن میگو کاهش می یابد .از طرفی کاهش فریتین همولنف ، حساسیت  میگوها را در برابر ویروس لکه سفید تا سه برابر کاهش داده است . در ادامه مقاله مربوط به این تحقیق ( زبان اصلی) به حضور علاقمندان تقدیم می گردد

 

لینک دانلود


 
آبزی پروری ارگانیک
ساعت ۱٠:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢   کلمات کلیدی: آبزی پروری ،ارگانیک

کشاورزی ارگانیک ( Organic Agriculture ) فرآیندی را در بر می گیرد که هدف آن تنها تولید محصولات سالم برای تغذیه انسان نیست ، بلکه در پی ارتقای سلامت و بهره وری جوامع وابسته به خاک ( آب )‌، گیاهان ، جانوران و انسانهاست .این سامانه که تولید ، فرآوری و عرضه محصولات کشاورزی (شامل محصولات زراعی ، باغی ، دام ، طیور و آبزیان ) را شامل می شود درپی تحقق اهداف زیر است :
۱-توجه به محیط زیست و پایداری زیست بوم
۲-استفاده هر چه کمتر از نهاده های خارجی و افزایش بهره وری نهاده های طبیعی
۳-عدم استفاده از مواد غیر طبیعی
۴-استفاده از روشهای تولید با آلودگی کمتر
۵-تولید غذای سالم
۶-تغذیه بهتر انسان
۷-عدالت اجتماعی
۸-آسایش جانور پرورشی
عبارت " کشاورزی ارگانیک " اصطلاح جدیدی نیست . Rudolf Steiner در سال ۱۹۲۴ میلادی برای اولین بار آن را در مقابل کشاورزی صنعتی (Industrial Agriculture) به کار گرفت .در کشاورزی صنعتی سه اصل : تخصصی شدن واحدهای تولیدی (‌مانند تک محصولی شدن )‌، یکنواختی شرایط تولید (‌نظیر انتخاب ژنتیکی و ایجاد لاین )‌و کنترل شرایط تولید (‌مانند دفع آفات ) حاکم است. به نظر بانیان کشاورزی ارگانیک این اصول با قوانین حاکم بر طبیعت مغایرت دارد و دیر یا زود کشاورزی صنعتی دچار بحران خواهد شد . از این رو اصول کشاورزی ارگانیک که از سوی واضعین این نظریه (‌مانند اشتاینر و Sir Albert Howard) ارایه گردید در تقابل با کشاورزی صنعتی قرار داشت .اصول کشاورزی ارگانیک قائل به تطابق شرایط تولید با طبیعت بجای کنترل ،‌تنوع محصولات بجای یکنواختی و کشت دوره ای محصولات بجای تخصصی کردن تولید هستند.کشاورزی ارگانیک تنها تولید محصول سالم را هدف خود نمی داند . محصولاتی که به نام های محصول سبز (Green) ،‌زیستی (Bio) ، سالم (yHealth) ، طبیعی ( Natural ) و حتی ارگانیک عرضه می شوند الزاما در فرایند کشاورزی ارگانیک تولید نشده اند.برخی محصولات مانند" عسل ارگانیک " یا توت فرنگی وحشی محصولاتی هستند که به طور طبیعی و بدون اعمال مدیریت ارگانیک تولید می شوند . یک مزرعه پرورش ماهی به شیوه گسترده ممکن است محصولی تولید نماید که ارگانیک باشد اما خود مزرعه را نتوان در طبقه بندی آبزی پروری ارگانیک قرار داد و یا برعکس محصولی که از یک دامپروری یا مزرعه پرورش ماهی با طبقه بندی ارگانیک تولید می شود غیر ارگانیک (None- Organic) باشد. در برخی موارد حتی با رعایت تمام اصول کشاورزی ارگانیک محصول نهایی به دلیل یک آلودگی طبیعی از گروه ارگانیک خارج می شود .
●وضعیت کشاورزی ارگانیک در جهان
در طی دو دهه اخیر با ارتقای فرهنگ عمومی مصرف کنندگان و دانش دست اندرکاران تولید و نظارت ، توجه نظری و عملی به کشاورزی ارگانیک به طور فزاینده ای بیشتر شده است . بسیاری از آیین نامه ها و دستورالعملهای اجرایی و نظارتی برای تولید محصولات زراعی و دامی در کشورها و حوزه های مختلف جغرافیایی تدوین و به کار گرفته می شوند . عرضه محصولات زراعی و دامی ارگانیک در حال حاضر به سرعت در حال گسترش است و سالانه ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش می یابد. سطح اراضی تحت مدیریت کشاورزی ارگانیک در اروپا ، امریکای لاتین و امریکا به سرعت در حال افزایش است . در طی سالهای ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۰ مساحت اراضی تحت مدیریت ارگانیک در امریکا و اروپا سه برابر و در آرژانتین ۱۲۸۰ برابر شده است . با این حال نباید از نظر دور داشت که مساحت اراضی تحت کشاورزی ارگانیک تنها معادل ۱ درصد کل اراضی و میزان تولیدات آن ۱ تا ۲ درصد کل تولید محصولات کشاورزی است .
●آبزی پروری ارگانیک
تولیدات شیلاتی در جهان در طی چند سال اخیر در حدود ۱۳۰ میلیون تن ثابت باقی مانده است . از دهه ۱۹۷۰ تولیدات آبزی پروری به طور متوسط سالانه ۹ درصد افزایش داشته که با رشد ۳/۱ درصدی صید و ۹/۲ درصدی تولید گوشت جانوران خشکی زی اختلاف قابل ملاحظه ای دارد . اما رشد آبزی پروری ارگانیک از نظر میزان تولید و سطح در مقایسه با سایر بخشهای کشاورزی بسیار ناچیز است (نمودار۱ ). در سال ۲۰۰۰ میلادی میزان تولید ات آبزی پروری ارگانیک تنها حدود ۵۰۰۰ تن و معادل ۰۱/۰ درصد کل محصولات آبزی پروری بود که جملگی در اروپا تولید شده است .
●مبانی نظری آبزی پروری ارگانیک
همانطور که اشاره شد آبزی پروری ارگانیک همانند سایر بخشهای کشاورزی فرایندی را ترسیم می کند که ضمن رعایت اصول و مبانی آبزی پروری بر افزایش بهره وری نهاده ها و سلامت تمامی اجزا نظارت و تاکید می نماید.تاکنون تعدادی از مراجع بین المللی و ملی نسبت به تهیه دستورالعملهای اجرایی آبزی پروری ارگانیک اقدام نموده اند که بعضا در مواردی با هم اختلاف دارند لیکن کلیات و روح این دستورالعملها یکسان است . مبانی آبزی پروری ارگانیک به شرح زیر است( بر گرفته از استانداردهای پیشنهادی NOSB امریکا و (IFOAM
۱.نیازمندیهای کلی
• آبزی باید در شرایطی پرورش یابد که نیازمندیهای اساسی فیزیولوژیکی و رفتاری آن را تامین نماید.
• شیوه مدیریت تولید باید به نحوی باشد که سلامت آبزی را حفظ نموده و آسایش آن را تامین نماید.
• به منظور پرهیز از فرار آبزی پرورشی به طبیعت یا ورود آبزیان وحشی به داخل محیط پرورش باید چاره اندیشی های لازم صورت گیرد و از اقدامهای مخاطره آمیز پرهیز شود . لذا پرورش آبزی در قفس و محیط های محصور ممنوع است .
• در صورت معرفی آبزیان غیر بومی اعمال مراقبتهای ویژه به منظور جلوگیری از وارد آمدن آسیبهای دائمی به اکوسیستم الزامی است .●۲.غذا
• مواد غذایی باید بر مبنای استاندارد های تولید خوراک ارگانیک دام تولید شود .
• مواد اولیه گیاهی باید از سیستم های ارگانیک کشاورزی تامین شود
• در تولید غذا برای مصرف در آبزی پروری حداکثر ۲۰ درصد آرد ماهی بکار رفته باشد.
• استفاده از آرد ماهی در جیره غذایی آبزیانی که ماهیخوار نیستند ممنوع است .
• آرد ماهی و روغن ماهی می بایست از ضایعات کارخانجات و یا صید ضمنی ماهیان دریایی و یا ماهیان پرورشی در سیستم ارگانیک تولید شده باشد .
• استفاده از آرد ماهی و روغن ماهی حاصل از صید مستقیم ماهی برای تولید آرد ممنوع است .
• استفاده از رنگها ، هم بندها و آستاگزانتین مصنوعی در تولید خوراک ممنوع است .
• استفاده از آنتی بیوتیک ها ، محرکهای رشد ،‌ ترکیبات اشتها آور و آنتی اکسیدان در تولید خوراک ممنوع است .
• افزودن مواد مکمل در ساخت غذا به استثنا مواد معدنی ، ویتامین ها ،‌مخمرها و آنزیمهای با منشا گیاهی غیر مجاز است .
• استفاده از مواد اولیه با منشا حیوانات خشکی زی ممنوع است .
• غذادهی باید به نحوی انجام پذیرد که با رفتارهای طبیعی جانور منطبق باشد و غذای تهیه شده نیازمندیهای غذایی جانور برای رشد را فراهم آورد .
●۳.محیط زیست
• مزرعه باید به نحوی مدیریت شود که حداکثر استفاده از مواد غذایی به عمل آید و کمترین ضایعات بر جاب بماند. این اصل با پرورش توام آبزیان و سیستم های گردش آب قابل حصول است .
• جانوران شکارچی بدون استفاده از روشهای مرگ آور باید کنترل شوند.
• تمامی تاسیسات آبرسانی و در تماس مستقیم با آب باید عاری از سرب ، مواد عقیم کننده و مضر به حال ماهی ،‌انسان و محیط زیست باشد.
●۴.تکثیر و منشا مولدین
• استفاده از مولدینی که دستکاری ژنتیکی شده اند و یا تحت تاثیر هورمون قرار گرفته اند ممنوع است .
• نوزاد آبزی باید از مزارع ارگانیک که دارای مجوز هستند تهیه شود . اگر مزارع ارگانیک وجود نداشته باشد از مزارع در حال گذار (Conversion) باید تامین گردند مشروط به آنکه شرط اول را دارا بوده و دو سوم از عمر مولدین در شرایط ارگانیک سپری شده باشد.
• تولید مثل باید حتی المقدور در شرایط طبیعی انجام شود .القای تولید مثلی مانند قطع پایه چشمی در تکثیر میگو ، غیر مجاز است.
●۵.مراقبتهای بهداشتی
• اصل اول در آبزی پروری ارگانیک پیشگیری است . رعایت نکات بهداشتی و ایمنی زیستی برای جلوگیری از انتقال بیماری به مزرعه و یا از مزرعه به محیط الزامی است .
• استفاده از مواد شیمیایی ،‌هورمونها و آنتی بیوتیکها ممنوع است . چنانچه در مواقع ضروری استفاده شود ،‌محصول نمی تواند به عنوان ارگانیک به بازار عرضه شود.
• استفاده از محرکهای طبیعی رشد و واکسنهای طبیعی مجاز است .
• برای کنترل عوامل انگلی استفاده از پر اکسید هیدروژن ، کلرید سدیم ، آهک و پرمنگنات پتاسیم آزاد است .
●۶.برداشت محصول
• شتن آبزی باید حتی المقدور بدون وارد آمدن استرس به جانور باشد.
• استفاده از شوک الکتریکی ،‌دی اکسید کربن و... در صورت نیاز بلامانع است .
• قبل از کشتن جانور دمای آب به ۴ درجه سانتیگراد کاهش یابد .
• مراکز فرآوری آبزیان ارگانیک باید دارای استانداردهای بین المللی باشند.
●۷.تبدیل مزارع پرورشی موجود (‌گذار )
• مزارع موجود برای تبدیل شدن به مراکز آبزی پروری ارگانیک باید مرحله ای را پشت سر گذارند که به آن گذار Conversion ) ) گفته می شود . طول مدت این مرحله در امریکا ۳ سال پیش بینی شده است .
●موانع توسعه آبزی پروری ارگانیک
همانطور که اشاره شد در مقایسه با تولیدات ارگانیک در سایر بخشهای کشاورزی ،‌آبزی پروری ارگانیک از رشد اندکی برخوردار بوده است . اجرای مبانی آبزی پروری ارگانیک انبوهی از سوالات را در پیش روی مزرعه داران و سازمانهای تخصصی قرار می دهد :
• آیا تولید غذای ۱۰۰% ارگانیک امکان پذیر است و در صورت تولید آیا این غذا مناسب خواهد بود؟
• در شرایط امروزی که در بسیاری از کشورها ،استفاده از آنتی بیوتیکها جز لاینفک آبزی پروری به حساب می آید آیا عدم استفاده از آنها مقدور است ؟
• چگونه می توان استرس و صدمات ناشی از آن را کاهش داد ؟
• چه تراکمی برای پرورش و بهترین شرایط زیست آبزی مناسب است و مانع از استرس جانور می شود؟
• مزارع موجود چگونه باید به مزارع ارگانیک تبدیل شوند ؟ منابع آبی چگونه تبدیل خواهند گردید ؟
• برای حفاظت از عوامل خارجی نظیر بیماری و آلودگی چه راه حلهایی باید بکار گرفته شود ؟ آیا باید وجود بیماری را پذیرفت ؟
• برای کنترل عوامل شکارچی چه اقداماتی را باید انجام داد ؟
• آیا استفاده از آرد ماهی ارگانیک اصلا مفهومی دارد ؟ این اصل چقدر قابل انعطاف است؟
• در مورد کود دهی چه روشهایی را باید به کار گرفت تا حداکثر استفاده از کود به عمل آید ؟ آیا سیستمهای جامع Integrated System تنها راه حل است ؟ و...در توجیه ابعاد سوالات فوق به ذکر چند مثال بسنده می کنیم : در حالی که در آبزی پروری ارگانیک کشتن جانوران شکارچی نظیر پرندگان ماهیخوار ممنوع است تنها در آمریکا سالانه بیش از ۵۰۰۰۰ قره غاز ( باکلان ) توسط پرورش دهندگان ماهی کشته می شود . سایر روشها نظیر استفاده از آلات و ادوات دور کننده کارایی لازم را ندارد .ابعاد و شکل مناسب برای نگهداری و پرورش برخی از آبزیان به خوبی شناخته شده است . مثلا در پرورش ماهی آزاد حوضچه مستطیل و نگهداری میگوی مولد استخرهای مدور بهترین شکل است اما این نکته بر ما معلوم نیست که این اشکال آسایش جانور را تامین خواهند نمود پرورش برخی آبزیان با انجام دستکاریهای ژنتیکی توجیه پذیر است و در صورت رعایت اصول آبزی پروری ارگانیک پرورش آنها عملا مقدور نخواهد بود. برای مثال به نر زایی در ماهی تیلاپیا می توان اشاره نمود.مثالهایی از این دست بسیار زیادند که هر یک نکته ابهامی در توسعه آبزی پروری ارگانیک به شمار می روند .از نظر اجرایی نیز موانع مختلفی برای اجرای آبزی پروری ارگانیک وجود داشته و دارد که از بین آنها به موارد زیر می توان اشاره نمود :
۱. تنوع آبزیان پرورشی
تا سال ۲۰۰۰ میلادی تعداد آبزیان پرورشی ۲۰۶ گونه بوده است که د ر مقایسه با دامپروری از تنوع قابل
توجهی برخوردار است(‌جدول ۲) . نیازهای اکولوژیکی و شرایط پرورشی این گونه ها نیز اغلب متفاوت بوده و سوالات اساسی را پیش روی دست اندرکاران قرار می دهد.
۲. عدم وجود آیین نامه های اجرایی بین المللی
اگرچه برخی سازمانهای بین المللی مانند FAO/WHO ، IFOAM شیوه نامه های کلی برای اجرای آبزی پروری ارگانیک را منتشر نموده اند اما هنوز اختلاف نظرهای اساسی در مبانی و کاربردی بودن این دستورالعملها وجود دارد . کشورهای مختلفی نظیر امریکا ،‌نیوزیلند و نیز کشورهای حوزه اروپا تهیه دستورالعملهای ملی را بر اساس آیین نامه های بین المللی در دستور کار خود قرار داده اند لیکن هنوز کمبودها ی محسوسی در این آیین نامه ها مشاهده می شود. برای مثال در امریکا تا سال ۲۰۰۱ میلادی چندین استاندارد ملی پیشنهاد گردید که هیچیک از آنها نهایی و به عنوان استاندارد ملی پذیرفته نشده است. در نیوزیلند ضوابط آبزی پروری ارگانیک از سال ۲۰۰۱ مورد عمل قرار می گیرد .
۳. مراکز بازرسی و صدور گواهینامه ارگانیک
بیش از ۹۰ درصد ابزیان پرورشی در کشورهای در حال توسعه تولید می شود و میزان تولیدات این کشورها سالانه ۵/۱۲ درصد افزایش می یابد . ۱۰ درصد باقیمانده نیز در سایر مناطق جغرافیایی ( امریکا و اروپا و اقیانوسیه) تولید می گردد . این در حالی است که تقریبا تمامی مراکز بازرسی و صدو ر گواهینامه در کشورهای توسعه یافته مستقر هستند (‌جدول ۳) . انتظار می رود با توسعه این مراکز و استقرار آنها در مراکز آبزی پروری روند افزایش مراکز آبزی پروری ارگانیک سرعت گیرد.
●پیش بینی روند توسعه آبزی پروری ارگانیک
بر اساس ارزیابی انجام شده توسط فائو میزان تولید ات آبزی پروری از حدود ۴۵ میلیون تن در سال ۲۰۰۰ با ۴برابر افزایش به ۱۹۴ میلیون تن در سال ۲۰۳۰ خواهد رسید .سهم آبزی پروری ارگانیک نیز تا سال ۲۰۱۰ سالانه ۳۰ درصد و از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ سالانه ۲۰ درصد و از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۰ سالانه ۱۰ درصد
افزایش خواهد یافت . به این ترتیب میزان تولید آبزی پروری ارگانیک با ۲۴۰ برابر افزایش از ۵۰۰۰ تن در سال ۲۰۰۰ به ۴/۱ میلیون تن خواهد رسید که معادل ۶/۰ درصد کل محصولات آبزی پروری در سال ۲۰۳۰ است . این ارزیابی بر اساس توان فعلی تولید و در نظر گرفتن بازارهای اروپا ،‌امریکا ، استرالیا ، ژاپن ، نیوزیلند و سنگاپور انجام شده است .با پاسخ به سوالات اساسی پیش روی این بخش ، تدوین آیین نامه های اجرایی و گسترش مراکز بازرسی و صدور گواهینامه و ارتقای فرهنگ مصرف کنندگان و استقبال هر چه بیشتر بازار از محصولات ارگانیک انتظار می رود روند آبزی پروری ارگانیک نیز تسریع گردد .
●آبزی پروری ارگانیک در ایران
دانش آبزی پروری در ایران از قدمت نسبتا کوتاهی برخوردار است و بخش عمده توسعه فعالیتهای تکثیر و پرورش ماهی در طی سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی تحقق یافته است . بر اساس اطلاعات موجود میزان تولید سالانه آبزیان پرورشی در سال ۱۳۵۶ اندکی بیش از ۳۰۰۰ تن بوده است . در حال حاضر مجموع تولیدات زیر بخش آبزی پروری نزدیک به ۸۰۰۰۰ تن است . سابقه و تجربه نسبتا اندک پرورش آبزیان و نیز نبود تحقیقات کاربردی در زمینه آبزی پروری امکان تطبیق شرایط پرورش آبزیان را با استانداردهای آبزی پروری ارگانیک مشکل می نماید . سوالاتی که به صورت عمومی برای تحقق مبانی آبزی پروری ارگانیک مطرح گردید د ر مورد ایران با شدت بیشتری مطرح است و پاسخگویی به آنها مشکل تر خواهد بود .علاوه براین در شرایط کنونی بخش عمده آبزیان پرورشی ایران (‌بجز میگو ) به بازارهای داخلی عرضه می شود . با توجه به وضعیت درآمد سرانه , عرضه گسترده محصولات ارگانیک که عموما از قیمت فروش بالاتری نسبت به محصولات عادی برخوردارند، در آینده نزدیک تحقق نخواهد یافت . بدیهی است با ارتقای فرهنگ عموم مصرف کنندگان به خصوص عده ای که از نظر درآمد در طبقه بالای جامعه قرار می گیرند ، زمینه عرضه داخلی محصولات ارگانیک از جمله آبزیان فراهم خواهد شد . از سوی دیگر شبه سنتی بودن آبزی پروری در ایران و استفاده از فن آوری نسبتا ساده در آبزی پروری این فرصت را بوجود می آورد که باانجام پاره ای تغییرات در شیوه مدیریت مزارع , تولید آبزیان ارگانیک و در مرحله بعد اجرای سامانه آبزی پروری ارگانیک در مزارع قابل حصول باشد .در مورد میگو که محصولی با تقاضای نسبتا بالا در بازارهای جهانی ( امریکا ، اروپا و ژاپن ) می باشد ، دور نمای بازار برای فروش میگوی ارگانیک ایران بیش از سایر آبزیان مهیا است . با در نظر گرفتن این مطلب که شیوه عمومی مدیریت مزارع پرورش و بخش قابل توجهی از مراکز تکثیر میگو با ضوابط بین المللی همخوانی دارد چنانچه اصلاحاتی در بعضی مراحل فرایند تولید (‌نظیر ساخت غذا ) انجام گیرد می توان امید وار بود که عرضه میگوی ایران به بازارهای جهانی با نشان " ارگانیک " انجام شود که این امر مزایای زیادی برای تولید کنندگان ایرانی به همراه خواهد داشت و قدرت رقابت ایشان در بازارهای بین المللی را افزایش می دهد .تولید میگوی ارگانیک رویکردی است که اخیرا و با توجه به افزایش تولید میگو و تعدد کشورهای پرورش دهنده با هدف افزایش قدرت رقابت در بازارهای مصرف, مورد توجه برخی تولید کنندگان قرار گرفته است. ویتنام از جمله این کشورها است که قصد دارد با توسعه آبزی پروری ارگانیک جایگاه خود را در بین سایر رقبا تثبیت نموده و در بحبوحه افت قیمت جهانی میگو بخشی از محصول خود را با قیمت به مراتب بالاتر عرضه می کند. استقبال مصرف کنندگان اروپایی از میگوی ارگانیک موفقیت نسبی این رویکرد را یادآوری می نماید.

( منبع : پایگاه اطلاع رسانی شیلات ایران)


 
مدیریت غذادهی در مزارع پرورش میگو
ساعت ٤:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢   کلمات کلیدی: مدیریت غذادهی

در این مطلب با توجه به اهمیتی که مدیریت تغذیه در مزارع پرورشض میگوی کشور داره و با عنایت به قرار داشتن در ماه های انتهایی دوره پرورش تصمیم گرفتم پاورپوینتی که توسط کارشناس خارجی شرکت هوورراش ( بوشهر) در سال 2009 در این زمینه ارائه  شده قرار بدم . مطالعه این پاورپوینت رو به علاقمندان توصیه می کنم .

 

لینک دانلود