آبزیستان Abzistan

وبلاگ شیلات،آبزی پروری و علوم زیستی

وبلاگی جدید
ساعت ٧:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۳۱   کلمات کلیدی: وبلاگ جدید

مُردیم از بس پرشین بلاگ موقع ارسال مطلب جدید پوزش خواست و Error زد. آخه ما که سالی یه بار می خوایم یه مطلب جدید بذاریم اونوقت همین سربزنگاه هم پرشین بلاگ دچار مشکله چاره مون چیه ؟ ...آهان یادم اومد ! راه اندازی یه وبلاگ جدید در یه سایت دیگه مثلاً ........آره خوبه بلاگفا. حداقل امیدوارم خرابیشون هم زمان نشه. 

از این به بعد عزیزان بازدید کننده می تونن وبلاگ آبزیستان رو در سایت بلاگفا هم زیارت کرده و لطفشون رو شامل حال این حقیر بفرمایند.

آدرس وبلاگ جدید :

http://abzistan.blogfa.com

متشکرم


 
این روزها
ساعت ٧:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۳۱   کلمات کلیدی:

اول :

امروز موضوعات جدیدی رو که ظرف هفته گذشته در فضای مجازی اعم از اینترنت و موبایل راجع به مشکلات مبتلابه صنعت میگو در کشور مطرح شده می خوندم و اونا رو با وضعیت موجود در بازارهای جهانی مقایسه می کردم .

شاید این خواسته به حق پرورش دهندگان میگوی ایران تا به حال چندین بار واز تریبون های مختلف تکرار شده باشه ولی اینکه هنوز هم بیت الغزل مباحثات تخصصی و عمومی در جلسات و نشست های آموزشی ، اداری ، کارشناسی و راهبردی قرار می گیره به عقیده من برمیگرده به دلایل متنوعی از جمله عدم اهتمام بخش دولتی به تکمیل زیر ساختهای متناسب با افق توسعه ، مشکل عملکرد ناهمگن نهادهای متولی و نظارتی در جهت نیل به توسعه ، عدم تأمین و یا حتی تزریق نامناسب نقدینگی به صنعت طی سال های اخیر ، عدم هماهنگی حلقه های مختلف زنجیره تولید با یکدیگر ، عدم واگذاری نظام بهره برداری به تشکل های صنفی بهره بردار ، تعدد نهادهای تصمیم گیر در زمینه آبزی پروری و بسیاری عوامل ریزودرشت دیگر که از حوصله این مطلب خارج است .

وجود حساسیت نسبت به نقائص و کمبودهای صنعت پرورش میگو و تداوم این موارد باعث شده برای بهره برداران به نوعی این شائبه ایجاد بشه که شاید نهاد متولی نسبت به توسعه صنعت التزامی نداره و یا حداقل چشمش رو بر روی پتانسیل های اون بسته و به وضع موجود راضیه.

بنده نیزدر طول بیست سال حضور به عنوان کارشناس در نهاد شیلات، بارها شاهد طرح این بحث حتی در سطوح مدیریتی بوده ام اما تنها زمانی نزدیک شدن این اهداف را به عملکرد مشاهده کردم که :

1-     واقع بینی نسبت به وضعیت موجود در سطوح اجرایی تقویت شد

2-     مشکل موجود به شکلی دقیق تبیین گردید (قبول مشکل )

3-     تمامی حلقه های تأثیرگذار بر هدف نهایی در نظر گرفته شد

4-     هم دلی در جهت یکسان سازی اهداف در بین نهادهای متولی با بهره برداران ( متصدّیان فعالیت ) ایجاد شد و در نهایت

5-     نقش هر بخش در حصول نتیجه به دقت مشخص و تعیین گردید

شاهد دقیق و به روز این ادعا ، تشکل موسوم به "چاپارصنعت " در پرورش میگوی خوزستان است که راجع به پیشرفت ها و اقدامات این تشکل قبلا مطالبی نگاشته شده.

دوم :

مطلبی رو در گروه اینترنتی Shrimp خوندم راجع به وضعیت قیمت میگو در بازارهای جهان . طبق اظهارات یکی از اعضا این گروه ، در حال حاضر هزینه تولید یک کیلو میگوی ده گرمی در تایلند از نرخ فروش اون بالاتره و گفته شده وضعیت به شکلیه که اگه تداوم داشته باشه شاید بسیاری از پرورش دهندگان رو به ورشکستگی بکشه . این معضل گریبانگیر چند کشوردیگه هم هست نظیر چین که به دلیل افزایش قیمت ترکیبات مورد استفاده در غذا و نیز بالا رفتن قیمت بچه میگو هزینه های تولید در این کشور رو به افزایشه .اما موضوع در تایلند رنگ دیگه ای داره .شاید سؤال پیش بیاد که چرا با سایز بالاتر میگو رو صید نمی کنن .خوب پاسخ اینه که ترس از بیماری EMS سبب صید زودتر از موعد میگوها برای عدم بروز بیماری شده . بخشی از بالا رفتن هزینه تولید هم به واسطه بازماندگی پائین ناشی از بروز بیماری و افزایش FCR هست و درواقع پرورش دهندگان تایلندی می بایست از سه جهت نگرانی داشته باشند : بیماری ، بازماندگی کم و قیمت پایین .

در این بحث اما ، پرورش دهنده ای از اکوادور نکته بسیار جالبی رو مطرح کرده . ایشون گفته که در هنگام بروز بیماری لکه سفید میگو در کشورش ، ضرر و زیان زیادی متوجه صنعت شد و چندسالی طول کشید تا پرورش دهندگان یاد گرفتند در کنار بیماری به فعالیت بپردازند ( موضوعی که ما هم دنبال اون بودیم و در برخی موارد بهش رسیدیم). اما مدت زیادتری لازم بود ( حدود 12 سال ) تا این "کار در کنار بیماری" کم کم بتونه صنعت رو به سودآوری برسونه .ایشون گفته در خصوص EMS هم موضوع می تونه به همین شکل باشه یعنی کنترلش بجای خود و سودآوری پس از اون ( حالا به هردلیل ) در سال های بعدتر اتفاق میفته و فوری نیست.شاید یکی از دلایل هم می تونه بازار از دست رفته و اشغال شده ای( توسط سایرین) باشه که تایلند امروز باهاش روبرو هست.

سوم :

مطلبی رو در سایت Asian Aquaculture Network خوندم راجع به تولید فوق متراکم در یک مزرعه در اندونزی.

پارامترهای تولید رو مشاهده بفرمائید :

تراکم ذخیره سازی : 500 تا 1000 قطعه پست لارو 10 روزه در متر مربع

مساحت استخر : 3000 متر مربع با عمق 3متر ( عمق مفید 2.2 متر)

جنس استخر : بتونی

تولید : حدود 28 تن در هر دوره تولید

هوادهی مورد استفاده در هر استخر : 48 اسب بخار

میزان متوسط اکسیژن محلول در طول دوره : بیش از 4.5 پی پی ام

pH بین 7.6 تا 7.9

قلیائیت : 130 پی پی ام

مواد مکمل : پروبیوتیک و سولفات منیزیم

نوع غذای مصرفی  : Gold Coin Forte

میزان پروتئین غذا : 36 درصد

وزن متوسط میگوی برداشت شده : 18.2 گرم

بازماندگی : 97 درصد

FCR : 1.49

تعداد غذاپاش اتوماتیک در هر استخر : 3 دستگاه

شاید بشه از این پارامترها و موارد ذکر شده ، اهمیت سطح مکانیزاسیون رو در هنگام افزایش تراکم متوجه شد. به علاوه من که هنوز متوجه نشده ام دلیل بالا بودن پروتئین موجود در غذای مصرفی در ایران ، علیرغم ادعاهایی که در دنیا در خصوص نیاز اندک پروتئینی میگوی وانامی در طول دوره پرورشی میشه چیه ؟!وقتی می دونیم یکی از عوامل افزایش دهنده قیمت غذا ، پروتئین موجود در اونه .


 
310 میلیون دلار ارزش صادرات آبزیان ایران
ساعت ۱٠:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱۸   کلمات کلیدی: خبر شیلاتی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی دکتر حسن صالحی با اشاره به این که برای احیای ذخایر ماهیان دریاهای کشور باید طرح احیای رودخانه ها اجرا شود، افزود: براساس توافق نامه مشترک با وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست طرح احیای رودخانه های کشور به منظور افزایش حقابه و جلوگیری از ورود آلاینده ها اجرا خواهد شد.

وی همچنین از اختصاص 500 میلیون تومان اعتبار برای اجرای طرح های تحقیقاتی بازسازی ذخایر ماهیان استخوانی خبر داد و گفت: هم اکنون 97 درصد ذخایر ماهیان استخوانی دریای خزر با روش تکثیر مصنوعی بازسازی و حفاظت می شود.

رئیس سازمان شیلات ایران گسترش پرورش ماهیان بومی را از مهمترین اولویت های این سازمان دانست و افزود:‌ با همکاری بخش خصوصی و سرمایه گذاری مناسب این بخش در زمینه پرورش ماهیان بومی به ویژه ماهی آزاد ، سفید ، کپور و ماهی خاویاری مراکز پرورش مجهزی در استان های قم و یزد احداث شده است و ماهی سفید را در این مراکز پرورش داده اند.

صالحی گفت: در استان های جنوبی کشور نیز زمینه های لازم برای پرورش ماهی صبیتی و دیگر گونه های بومی مثل بنی و گتون فراهم شده است که با احیای دریاچه هامون این طرح به صورت وسیع در استان خوزستان و بوشهر نیز اجرا خواهد شد.

رئیس سازمان شیلات ایران توسعه پرورش میگو را در سواحل جنوب و شمال کشور از دیگر برنامه های این سازمان در زمینه توسعه آبزی پروری دانست و گفت: هم اکنون 200 هزار هکتار مزرعه پرورش میگو در سواحل جنوب و شمال کشور در استان های مختلف و از جمله استان گلستان و منطقه گمیشان و استان های بوشهر ، هرمزگان ، خوزستان و سیستان و بلوچستان وجود دارد که امسال بیش از 20 هزار تن میگوی پرورشی از این مراکز برداشت شده است.

وی درباره پرورش ماهیان خاویاری افزود:‌ این گونه ارزشمند در استان های شمالی، جنوبی و آب های داخلی کشور از جمله قم ، یزد ، فارس و خوزستان تولید و تکثیر می شود طوری که در سال 93 بیش از 1،2 تن خاویار صادر شد.

رئیس سازمان شیلات ایران پرورش ماهی در قفس را از دیگر راهکارهای افزایش تولید ماهی در بخش آبزی پروری دانست و گفت: این طرح از برنامه های ملی کشور در زمینه افزایش تولید و مصرف ماهی است و مطالعات انجام شده در سواحل شمال و جنوب کشور نشان می دهد با اجرای این طرح با وجود کمبود منابع آب شیرین می توان میزان تولید آبزیان را در کشور دو برابر افزایش داد.

صالحی درباره افزایش تولید در بخش صید و صیادی افزود: در این بخش با تجهیز شناورها و ورود 20 شناور جدید صیادی امکان صید فانوس ماهیان در دریای عمان که از گونه های کف زی است فراهم شده است.

وی بر افزایش کیفیت صید تاکید کرد و گفت: هم اکنون بیش از 60 تا 70 درصد صیادان در جزایر کیش ، قشم ، لاوان و ابوموسی برای صید از قلاب استفاده می کنند که این مسئله سبب افزایش کیفیت ماهی صید شده می شود.

رئیس سازمان شیلات افزود: در سال گذشته حدود 900 هزار تن ماهی در کشور تولید و صید شد.

رئیس سازمان شیلات ایران ارزش صادرات آبزیان را به بازارهای جهانی 310 میلیون دلار دانست و افزود: این آمار خوبی است و امیدواریم در آینده این میزان با اجرای توافق نامه تجاری با کشور روسیه افزایش یابد.


 
قیمت میگو وانامی پرورشی در تایلند ( 7 آوریل 2015)
ساعت ٧:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱۸   کلمات کلیدی: قیمت میگو وانامی


 
توسعه و چالش های فراروی آن
ساعت ٧:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱٠   کلمات کلیدی: توسعه آبزی پروری

شاید این لطیفه نخ نما شده متعلق به دهه شصت هنوز هم در بسیاری موارد کاربرد داشته باشه به همین دلیل به عنوان مقدمه ، مطلب رو با این لطیفه آغاز می کنم :

میگن یه بار دو نفر بیل به دست  مشغول کار بودن .یکی زمین رو می کنده و می رفته جلو اون یکی هر پنج دقیقه یکبار توی گودالی که اولی کنده بوده خاک می ریزه .ازشون می پرسن این چه کاریه که می کنید ؟ اگه قراره گود بکنید چرا دیگه پرش می کنید اگه هم قراره پر باشه پس چرا اول می کنیدش ؟

جواب میدن ما سه نفر بودیم قرار بوده یکی زمین رو بکنه یکی لوله بذاره یکی هم خاک بریزه روش و پرش کنه . امروز اونی که باید لوله بذاره مریض شده نیومده ! ولی به ما که ربطی نداره ما حقوقمون رو می گیریم که کار کنیم .

می دونم خوندن یه لطیفه تکراری چقدر ملال آور و کسل کننده است اما این مقدمه رو برای ذکر مطلب دیگه ای آوردم و باید بنده رو ببخشید .

سال هاست مسئولین کشور طرح های توسعه 5 ساله ، 10 ساله و بیست ساله می نویسند و به دستگاه ها ابلاغ می کنن بلکه توسعه ای صورت بگیره اما به نظر شما چرا در اغلب موارد شاهد توسعه چشمگیری نبوده ایم ؟به عبارتی حتی اگه برنامه ای هم نبود شاید به همین نقطه و حتی جلوتر از اون هم رسیده بودیم !

من فکر می کنم یکی از دلایل این مشکل ، معضلی راهبردی به نام "نفوذ ناهمگن" باشه.

به تعریف آقای دکتر رنانی از این واژه توجه بفرمائید :

" حکومت نفوذ ناهمگن حکومتی است که هر بخشی از آن را یک جناح قدرت، مدیریت می کند و همه ی پایه های حکومت یک هدف ندارند و هماهنگ عمل نمی کنند. وقتی که ساختار حکومت از نوع نفوذ ناهمگن باشد، زیر شاخه های دولت رقیب همدیگر می شوند".

خوب حالا ببینید چند مورد از این عدم هماهنگی ها رو در بین دستگاه ها می بینید ؟ مسکن مهر شکست می خوره چون نظام بانکی باهاش هماهنگ نیست . توسعه شیلات و آبزی پروری به کندی صورت می گیره چون محیط زیست خیلی موافق سیاست های توسعه ای در سواحل نیست . از اون طرف پارس جنوبی سواحل رو می بلعه چون محیط زیست زورش نمی رسه بگه بالای چشمت ابروست .

خوب به نظر شما این نفوذ ناهمگن نیست ؟ طرح پرورش ماهی در قفس که با هدف 800 هزارتن در دستورکار دولت قرار داره دائم داره کوچیک و کوچیک تر می شه چون نظام دامپزشکی ( این دفعه دیگه نظام دامپزشکی رو کجای دلمون بذاریم ؟) و نظام مهندسی و محیط زیست و اداره بنادر و ماهیگیری و هزار و یک سنگ بزرگ در مسیر اخذ مجوزش قرار گرفته اند و هرکدوم هم برای خودش یه نظام نامه و نرماتیو مشخص داره که بدون توجه به عدم تناسبش با منطقه اجرای طرح ، قراره وحی منزلی باشه در راه اجرای هر طرح . حالا این وسط توسعه آبزی پروری ایران رو باید کجا دنبال کرد ؟ حتما در زیمبابوه که از سال 2009 این کار رو شروع کرده و نرم نرمک داره میاد جلو تا دوباره بشه اکوادوری که در میگو با ما شروع کرد و الان یکی از قطبهای قابل اعتنای میگو در نیمکره غربیه.

این نفوذ ناهمگن البته مختص شیلات تنها نیست .چند روز قبل وزیر بهداشت از بیمه هاشکایت می کرد که مانع حصول اهداف طرح نظام سلامت شده اند .

مثل اینکه دموکراسی خیلی زیادش هم خوب نیست و برای سینه ما "اقتدار گرایان شرقی " کمی بو داره . به همین خاطر هم هست که هرکدوم مسئول میشیم اول برای اثبات خودمون تلاش داریم زهر چشمی از زیر بخش های مرتبط بگیریم که " ما اومدیم " . ... خدا به خیر کنه .

 


 
بازار میگو : افزایش قیمت در هند و اکوادور ، کاهش در تایلند
ساعت ٢:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٥   کلمات کلیدی: بازار میگو پرورشی

یکی دو روز قبل ، گزارشی از نمایشگاه بوستون در وبلاگ قرار داده شد که از پیش بینی های متفاوتی در خصوص بازار میگو در جهان در سال 2015 خبرمی داد.

امروز در یکی از سایت های خبری که در زمینه غذاهای دریایی فعالیت دارد خبری درج شد مبنی بر اینکه متعاقب نمایشگاه بوستون و بحث های مطرح شده در آن ، قیمت میگو در تایلند افت قابل ملاحظه ای را تجربه نموده در حالیکه در هند و اکوادور قیمت ها رو به افزایش است .

این سایت دلیل کاهش قیمت میگو در تایلند را خودداری مراکز فرآوری از خرید میگوی خام اعلام نموده حال آنکه این مراکز پیش از این به دلیل چشم انداز روشنی که در بازار آمریکا متصور بود ، به طرز بی سابقه ای اقدام به خرید این محصول می نمودند ولی پس از نمایشگاه بوستون و مشخص شدن تقاضای نه چندان مطلوب بازار آمریکا این میل به خرید کاهش یافته است .

اما در هند و اکوادور ، ثبت سفارش میگوی فرآوری نشده (خام) از سوی چین و ویتنام ، سبب رونق در این بازار گردیده است . به هرحال به نظر می رسد علیرغم تبلیغاتی که در خصوص ارزش افزوده محصولات ( و نه خام فروشی) در بازار میگوی کشور اعمال می شود ، بعضاً ( به ویژه مادام که هنوز برند سازی مناسبی در زمینه میگوی پرورشی ایران صورت نگرفته ) محصولات خام بازار مناسب تری نسبت به محصول فرآوری شده داشته باشند.


 
شکار آبزیان : بزرگ ترین شکار حیات وحش در تاریخ
ساعت ۱٠:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٥   کلمات کلیدی: خبر علمی

به گزارش سرویس علمی جام نیوز ، آمارهای جدیدی که مبتنی بر میزان پیشرفت تکنولوژی‌های شکار و شکارهای غیرقانونی توسط کشورهایی مانند شوروی سابق هستند نشان می‌دهند در قرن بیستم بیش از سه میلیون قتل‌عام شده‌اند، بزرگترین شکار در طول تاریخ تمدن بشر که برابر با روزی ۸۲ نهنگ است. 

براساس گزارش NBC، محققان در این مطالعه جدید تلاش کردند تعداد وال‌هایی که طی دوران تحول شکار نهنگ در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم کشته شده‌اند را محاسبه کنند. در این دوران شکار وال به سرعت پیشرفت کرد به حدی که در دهه 1920 برسر توقف و محدود‌سازی صنعت شکار وال جنجال‌های بین‌المللی به‌پا شد. 

به گفته هوارد روزنبام مدیر انجمن حفظ حیات وحش در برنامه غول‌پیکرهای اقیانوس، تعداد برآورده شده احتمالا بسیار کمتر از رقم حقیقی است. به گفته وی پرسش اصلی این است که آیا با توجه به وضعیت امروزی اقیانوس‌ها و گونه‌های وال‌ها،‌ جمعیت رو به اتمام این آبزیان غول‌پیکر توان بازیابی خود را خواهند‌داشت؟ 

در این مطالعه با عنوان خالی‌کردن اقیانوس‌ها: چکیده‌ای از شکار وال‌ها در قرن بیستم، از اطلاعات کمیسیون صید بین‌المللی وال و همچنین اطلاعات مربوط به تصحیح شمارش تعداد وال‌های کشته شده توسط شوروی سابق که برای سال‌ها مخفی باقی مانده بودند، استفاده شده‌است. محققان برآورد کرده‌اند در بین سال‌های 1900 تا 1999 بیش از 2.9 میلیون وال کشته شده‌اند. 

نقطه اوج شکار وال در این یک قرن به دهه 1950 اختصاص دارد، در این دوران در نیم کره جنوبی بیش از 469 هزار وال با مقاصد تجاری شکار شدند. وال‌های فین و عنبر گونه‌‌هایی هستند که نسبت به دیگر وال‌ها بیشتر شکار شده‌اند و طی دوره ای 100 ساله 57 درصد از کل وال‌های کشته شده بوده‌اند. الگوی کلی صنعت شکار وال‌ها خبر از آن دارد که شکارچیان روی یک گونه خاص متمرکز می‌شوند و تا زمانی که تعداد آنها به حداقل برسد به شکار خود ادامه می‌دهند، پس از آن به سراغ گونه‌ای دیگر می‌روند. 

پس از سال 1986 منع بین‌المللی شکار بین‌المللی وال‌ها را متوقف ساخت، به استثنای کشور ژاپن که تحت لوای تحقیقات علمی به شکار و کشتن وال‌ها ادامه داد. پس از این منع قانونی، آمار مرگ وال‌ها کاهشی چشمگیر داشت، با این همه در دهه 90 درحدود هفت هزار و 170 وال کشته شدند. 

اگرچه میزان شکار عمده وال‌ها طی 30 سال گذشته کاهش قابل توجهی یافته‌است،‌ اما تهدید‌هایی از قبیل آلودگی صوتی اقیانوس‌ها، برخورد با کشتی‌ها، و تغییرات جوی، محیط‌زیست و منابع غذایی وال‌ها را با تهدید‌هایی جدی مواجه می‌سازد.


 
کند شدن تدریجی جریان گلف استریم
ساعت ٩:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٥   کلمات کلیدی: خبر علمی

یکی از عوامل تأثیر گذار بر آب و هوای کره زمین در مناطق مختلف ، وقوع جریانات دریایی و اقیانوسی است که اثر آنها بر جنبه های متنوع حیاتی زیست کره از قرن ها پیش روشن شده است .

از جمله مهم ترین و مشهورترین این جریانات ، گلف استریم در اقیانوس اطلس است که از فلوریدا آغاز شده ، پس از طی کردن سواحل شرقی ایالات متحده وارد اقیانوس اطلس شمالی میگردد و از این طریق بر مناطق اطراف خود ، به ویژه اقلیم اروپای غربی و سواحل شرق اقیانوس اطلس  تا حد زیادی تأثیر گذار است .

طبق شواهد به دست آمده از تحقیقات ماهواره ای ، ظرف دهه های اخیر سرعت جریان گلف استریم روندی کاهشی را تجربه نموده و همین امر به تدریج بر تغییر اقلیم و اکوسیستم نواحی مجاور این جریان ،  اثرگذار خواهد بود . به نظر می رسد تغییر آب و هوا ، تغییر اکوسیستم دریایی و نیز تأثیر بر زنجیره های غذایی موجود در مسیر جریان یاد شده ، از عواقب کندی جریان گلف استریم باشد که به سهم خود شکل حیات بر روی کره زمین را تحت تأثیر خود قرار خواهد داد .

منبع خبر : سایت ساینس دیلی


 
پیش بینی قیمت میگو در سال 2015
ساعت ۱۱:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٤   کلمات کلیدی: قیمت میگو

شاید برخی از دوستان ، به بنده ایراد سیاه نمایی رو وارد کنن اون هم الان که در آستانه آغاز دوره جدید پرورش میگو قرار داریم . اما اولاً با چشم باز قدم گذاشتن به عرصه ، شرط عقله و از طرفی ، بررسی همه جانبه تهدیدات ، آخرالامر می تونه منجر به جستجوی فرصت های جدید و یا حفظ امکانات موجود بشه .

با این مقدمه ، عرض می شه که مطلب زیر ترجمه گزارشیه از سایت شریمپ نیوز در خصوص وضعیت قیمت میگو در سال 2015 که بی کم و کاست (در مفهوم  و البته پر از کم و کاست در ترجمه ) به حضور عزیزان تقدیم می شه . با این امید که بزرگان و تصمیم گیران محترم و بزرگوار ، از هم اکنون چاره ای برای محصول سال آینده و تقویت میدان مانور در بازار های مختلف میگو ( داخلی و خارجی، جدید و سنتی، خام و فرآوری شده) بیندیشند. از طرفی ، پرورش دهندگان گرامی نیز ، در طول دوره پرورش ، کاملاً قیمت ها و سایزهای مناسب در بازارهای مختلف رو رصد کنند تا محصول خودشون رو به صورت رقابتی و در زمان مناسب با حاشیه سود مطلوب راهی بازار کنند :

Ken Salzinger سردبیر نشریه اینترنتی Ken’s Catch ( با موضوع تجارت غذاهای دریایی ) در آخرین شماره نشریه خود در زمینه قیمت میگو چنین اظهارنظر نموده است :

در نمایشگاه غذاهای دریایی آمریکای شمالی که در تاریخ 15 تا 17 مارس 2015 برگزار شد ، بیشترین مباحثات حول قیمت میگو بود . اینکه آیا قیمت ها افت بیشتری را تجربه خواهد کرد؟ چه زمانی این کاهش قیمت به کف نهایی خود خواهد رسید ؟ تقاضا از چه زمان افزایش خواهد داشت ؟

اهمیت این موضوع  برای وارد کنندگان از این جنبه بود که هنگام ورود محموله میگو به مقصد ، قیمت کمتر از زمان ثبت سفارش بوده است . عمده فروش ها و توزیع کنندگان نیز از بیم خرید کالا ، گران تر از زمان فروش ، تنها بر اساس نیاز ، اقدام به خرید میگو می نمایند.

اما در بین صادر کنندگان میگو در این زمینه تا حد زیادی عدم اتفاق آرا مشاهده می گردید .

یکی از صادر کنندگان از تایلند عقیده دارد ، با توجه به کاهش جهانی ارزش پول ، ایالات متحده تنها گزینه موجود در صادرات میگو خواهد بود چرا که واردکنندگان بزرگی همچون اتحادیه اروپا و ژاپن در چنین شرایطی قادر به مشارکت در این زمینه در حجم بالا نیستند . از طرفی ،سرعت رشد اقتصادی چین افت نموده بنابراین بازارهای این کشور،  آنچنان که برخی انتظار دارند ، اکسیری شفا بخش نیست .به همین دلیل میتوان آمریکا را تنها گزینه مطرح جهت واردات محسوب نمود .

اما آیا آمریکا با وضعیت نامطلوب تقاضا و عرضه نزدیک به اشباع در بازارمیگو ، قادر به تداوم وارادات به شیوه کنونی خواهد بود ؟ به علاوه با توجه به رفع مشکل EMS در کشورهای تایلند ، چین و مالزی و نیز افزایش تولید در هند ، اکوادور و اندونزی به نظر می رسد در سال پیش رو ، میزان عرضه از تقاضا پیشی گرفته و همین امر کشورهای صادر کننده را مجبور به کاهش قیمت ها به منظور فروش محصولات خود نماید .

 بر خلاف این عقیده ، اکوادور بر اساس سفارشات موجود از ویتنام و چین برای میگو ، دیدگاه دیگری در این خصوص دارد . صادرکنندگان اکوادوری بر این باورند که عرضه جهانی میگو با کاهش مواجه شده و آمریکا تنها بازار مطرح جهت واردات باقی نخواهد ماند.

 من (Ken Salzinger) با این نظر موافق نیستم چرا که چین احتمالاً به منظور توجیه پذیر نمودن مصرف میگو برای شهروندان خود ، قیمت سایزهای مختلف را کاهش می دهد . علاوه بر این ورود به بازار اروپا برای اکوادور چندان آسان نیست چرا که  که اقتصاد اکوادور تا حد زیادی وابسته به دلار است به همین دلیل واردات از این کشور برای اتحادیه اروپا ( کشورهای یورو) با هزینه بالاتری برای واردکنندگان همراه است.

بنابراین با در نظر گرفتن همه شواهد ، من اعتقاد دارم کاهش قیمت میگو حداقل تا دو دوره چهارماهه از سال 2015 ( و شاید تا انتهای سال )، به قوّت خود باقی خواهد بود .

 

 


 
وضعیت قیمت میگو وانامی در آندراپرادش هند
ساعت ۱٠:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٤   کلمات کلیدی: قیمت میگو وانامی

افت قیمت در سایزهای بزرگتر ، شاید لزوم کاهش طول دوره پرورش و امکان پرورش دو دوره در سال را در کنار مدیریت هزینه های تولید گوشزد می کنه:

منبع : شریمپ نیوز


 
تکثیر نسل یک لاک‌پشت‌ نادر پس از یک قرن
ساعت ۸:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۳   کلمات کلیدی: خبر علمی

برای اولین بار و پس از یک قرن، لاک‌پشت‌ها در جزایر گالاپاگوس به دنیا آمدند.

در ماه دسامبر گذشته زیست شناسان یک سرشماری از لاک پشت‌های غول پیکر در یکی از جزایر گالاپاگوس داشتند؛ در این سرشماری آنها اولین تولد لاک‌پشت‌های کوچک را پس از یک قرن مشاهده کردند.

کشف غیر منتظره 10 لاک‌پشت کوچک در نتیجه نابودی موش‌های صحرایی بوده است؛ موش‌های صحرایی به مدت دو سال در جزیره بودند که توسط هلی‌کوپتر تمام جزیره سم پاشی شد، البته این مسمومیت در جانوران دیگر و گیاهان اثری نگذاشت و بی ضرر بود اما موش‌ها را از بین برد. 

در قرن 17 و 18 لاک پشت‌ها در گالاپاگوس توسط دزدان دریایی و موش‌های سفید و سیاه نابود می‌شدند و از آن موقع به مدت 150 سال هیچ نوزاد لاک پشتی در این جزیره زندگی نکرده است.

ر سال‌های 60 لاک‌پشت غول پیکر جزیره بینسون در حال انقراض بودند؛ این گونه لاک پشت بیش از 100 سال زندگی می‌کند. 

سال‌ها پیش موسسه چارلز داروین و پارک ملی گالاپاگوس با دقت شروع به جمع آوری تخم لاک پشت‌ها کردند و 4-5 سال پس از خروج تخم تا زمانی که جوان می‌شدند از آنها نگهداری می‌کردند تا به زیستگاه طبیعی خود برده شوند.

(منبع : جام نیوز) 
گیاهان می توانند صدای خورده شدنشان را بشنوند
ساعت ۳:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۳   کلمات کلیدی: خبر علمی

محققان دانشگاه میسوری مدعی شده‌اند که گیاهان صدای خورده شدنشان را می‌شنوند و می‌توانند نوع موجودی که به آن‌ها حمله کرده را نیز تشخیص دهند.

 به گزارش سرویس علمی ایسنا، این یافته‌ها پس از انجام آزمایشاتی بر روی گیاهان آرابیدوپسیس (رشادی) بدست آمد که نشان می‌داد این گیاهان می‌توانند بین حشراتی که از آن‌ها تغذیه می‌کنند بر اساس شیوه جویدنشان تمایز قائل شوند.

 از این رو این گیاهان نسبت به جویده شدن توسط موجودات مختلف واکنش نشان می‌دهند.

 محققان گروهی از رشادی‌ها را که گروهی از خانواده شب‌بویان هستند، در معرض کرمهای برگ‌خوار چغندرقند و کرم کلم برگ قرار دادند. سپس برگهای جویده شده گیاه جدا شده و پس از استخراج ژن آنها، در آزمایشگاه منجمد شدند.

 گیاهان با استفاده از روشهای گوناگون مانند انتشار رایحه‌های تند و نامطبوع به دفاع از خود می‌پردازند. این سیستم دفاعی در ژن آن‌ها بیان می‌شود.

 محققان بر اساس تحلیل ژن‌ها دریافتند که این گیاه می‌تواند زمانی که بزاق دهان کرم ترشح می‌شود را حس کند و مکانیسم دفاعی متفاوتی را نسبت به یک پروانه ارائه کند. 

همچنین واکنش‌های ژنتیکی به هر کرم متفاوت بود که این امر نشان می‌دهد، گیاه می‌داند چه چیزی در حال خوردن آن است.

 محققان امیدوارند این یافته‌ها به دانشمندان در تکثیر گیاهانی که بطور طبیعی به حشرات مقاوم بوده و نیازی به استفاده از آفت‌کش در آن‌ها نیست، کمک کند.

 این تحقیق بر اساس پژوهشی در سال گذشته انجام شده که نشان می‌داد گیاهان می‌توانند اصوات اطراف مانند صدای خوردن را شناسایی کرده و به خطرات محیطی واکنش نشان دهند.

 در این تحقیق، کرم‌ها روی گیاه رشادی قرار داده شدند. دانشمندان با استفاده از لیزر و تکه کوچکی از یک ماده بازتابنده روی برگ گیاه، به اندازه‌گیری حرکت برگ در واکنش به جویده شدن آن توسط کرم پرداختند.

 محققان سپس ارتعاشات ضبط شده خوردن کرم‌ها را روی گروهی از گیاهان پخش کردند و گیاهان دیگر را در سکوت نگه داشتند.

 هنگامی که کرم ها را روی هر دو گروه گیاهان قرار دادند، محققان دریافتند گیاهانی که پیش از این در معرض ارتعاشات قرار داشتند، روغن خردل بیشتری تولید کردند که برای کرمها ناخوشایند است.


 
مائیم و یادگاری ها....
ساعت ٢:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۳   کلمات کلیدی: پرورش ماهی در انهار

ماهی دار کردن انهار کشاورزی اروند کنار ، سال 88، آبادان

 

 

 

اعتقاد دارم اینجور پروژه ها در دوره ای که کمبود آب و لزوم بهره وری در فعالیت های کشاورزی از واقعیات گریز ناپذیره ، می تونه گزینه مناسبی باشه برای تبیین سیاست های اقتصاد مقاومتی ...

 


 
دیگه باید گوش به زنگ بود
ساعت ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۳   کلمات کلیدی: بیماری

بعد از چند سال مداوم مولد سازی میگو در تأسیسات مولد سازی داخلی که سطح بیوسکوریتی اونا خیلی تعریفی نیست و بالا رفتن ضریب هم خونی مولدین ، شاید وقت اون رسیده که دیگه خودمون رو گول نزنیم و به برخی شواهد در استخر های پرورش مولد دقت بیشتری کنیم .البته "حفظ منافع و مصالح ملی " و " لزوم آبروداری برای کشور " در مجامع بین المللی خودش حرفیه ولی باید هم ترسید که یه وقت تکرار این شعائر مقبول بی هوا منجر به انقراض پرورش میگوی کشور نشه :

پرورش دهنده عزیز مولد میگو! اگه چنین میگوهایی در بین مولدین دیدی میتونه نشونه IMNV باشه.

 

و اگر چنین مواردی در استخرهاتون مشاهده شد ، در کنار حفظ مصالح ملی و آبرو داری ، به IHHNV هم فکر کن ، ضرر نمی کنی :

البته خود من هم همین بی خیالی رو دارم ، بارها خانواده تذکر می دن که برو خودت رو چکاپ کن ،اما  من که خودم می دونم بدنم کاشانه درده ، می گم فوقش دکتر می خواد بگه با این اوضاعی که داری به زنده موندنت امیدی نیست !!خوب این که معلومه برادر!! دیگه چی ؟ .... پس همه اش مصالح ملی هم نیس، بعضی وقتا واقعا چاره دیگه ای پیش روی آدم نمونده ... وگرنه هرکسی آدرس مطب رو داره...


 
انرژی های دریایی منابعی تمام نشدنی و پاک
ساعت ٤:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢   کلمات کلیدی: انرژی دریایی

در برهه ای از زمان کشف معادن زغالسنگ و چاه های نفت تحولی بزرگ در زندگی بشریت به شمار می رفت و بشر با دسترسی به این منابع زیرزمینی و فرآورده های آن توانست با شتاب به سوی توسعه گام بردارد اما دیری نپایید که موضوع تمام شدنی بودن این منابع به کابوسی برای جهان تبدیل شد، از این رو با توجه به محدود بودن انرژی های زیرزمینی ای که قابل استحصال هستند و از طرفی آلودگی های زیست محیطی ناشی از استخراج آنها از آغاز فرآیند استخراخ تا مراحل فرآوری، کشورها در صدد دستیابی به انرژی های نو و تجدیدپذیر و از همه مهمتر انرژی هایی با کمترین پیامدهای منفی زیست محیطی برآمده اند. انرژی هایی که سازگار با محیط زیست باشند و  کمترین تاثیر را بر تغییرات اکولوژیکی بگذارند.

براساس تحقیقات انجام گرفته دریاها و اقیانوس ها می توانند در کنار انرژی خورشیدی و باد منابع پایان ناپذیر انرژی های پاک و تجدیدپذیر باشند و آینده انرژی جهان را تضمین کنند. دریا بستر انرژی های متنوعی است که بشر تا به امروز موفق به کشف آن شده است که از بین آنها می توان به انرژی امواج، جز و مد، جریانات دریایی، انرژی ناشی از اختلاف گرمایی و اختلاف چگالی(شوری) اشاره کرد.

انرژی امواج و انرژی جزر و مد را می توان مهمترین زیر مجموعه های انرژی های دریایی به شمار آورد. امواج در اثر انتقال انرژی از باد به دریا به وجود می آیند. میزان این انتقال انرژی بستگی به سرعت باد و نیز به مسافتی دارد که در طول آن باد با سطح آب در فعل و انفعال بوده است. موج ها به خاطر جرم آبی که نسبت به سطح متوسط دریا جابه جا شده ، انرژی پتانسیل و به خاطر سرعت ذرات آب ، انرژی جنبشی را با خود حمل می کنند. در بسیاری از موارد انرژی ذخیره شده از طریق اصطکاک و اغتشاش و با شدتی که بستگی به ویژگی امواج و عمق آب دارد ، از بین می روند اما امواج بزرگ در آب های عمیق، انرژی خود را باکندی بسیار از دست می دهند ، در بسیاری از موارد منشا این امواج بادهای محلی و توفان هایی است که روزها قبل در دوردست اتفاق افتاده اند.

امواج توسط ارتفاع، طول موج و دوره تناوبشان مشخص می شوند. قدرت امواج معمولاً بر حسب کیلووات بر متر بیان می شود که نمایانگر شدت انتقال یا عبور انرژی از یک خط فرضی به طول یک متر و موازی با جبهه موج است. امروزه فناوری تولید انرژی از موج اقیانوس ها وجود دارد، به طوری که اختراعات بسیاری در این زمینه به ثبت رسیده است که به سه روش اصلی استفاده از کانالی به شکل مخروط ناقص ،استفاده از حرکت عمومی امواج اقیانوس توسط مکانیزم های گوناگون و استفاده از یک ستون نوسانی آب می توان اشاره کرد.

جزر و مد دریا در اثر جاذبه ماه و خورشید به هنگام گردش زمین به وجود می آید. نیروی جاذبه ماه باعث ایجاد برآمدگی در آب ها شده و به علت گردش وضعی زمین این برآمدگی به سمت غرب جریان پیدا می کند ، در نتیجه موج هایی با دوره ۱۲ساعت و ۲۵ دقیقه ایجاد می شود که دامنه نوسان آنها در اقیانوس های بزرگ در حدود 5 متر است. اثر نیروی جاذبه خورشید نیز مشابه ولی ضعیف تر است و هر ۱۲ ساعت یک مرتبه ظاهر می شود. به این ترتیب جزر و مد به صورت منظم رخ می دهد. بیشترین دامنه جزر و مد زمانی به وجود می آید که ماه و خورشید در یک راستا قرار گرفته باشند.

هنگامی که امواج جزر و مدی به سواحل و فلات قاره می رسند، دامنه آنها می تواند در اثر هجوم آب، قیفی شدن آبراه و ایجاد رزنانس به طور قابل ملاحظه ای افزایش یابد. مثلاً دامنه جزر و مد در نقاط مناسبی از کانادا به بیش از ۱۰ مترمی رسد. به رغم پیچیدگی خاصی که در مورد جزر و مد وجود دارد پیش بینی و محاسبه دقیق آن در هر محل ممکن است. 

استحصال انرژی از جزر و مد در نقاطی عملی است که انرژی زیادی به صورت جزر و مدهای بزرگ در آنها متمرکز شده باشد و به علاوه جغرافیای محل نیز برای احداث نیرگاه جزر و مدی سایت مناسبی فراهم کرده باشد. چنین مکان هایی در همه جا یافت نمی شوند. اما تا به حال تعداد نسبتاً زیادی شناسایی شده اند.

نخستین و بزرگ ترین نیروگاه جز و مد در لارانس فرانسه تأسیس شده است که جنبه تجاری دارد. به غیر ازآن، نیروگاه ۲۰ ماواتی آناپولیس در کانادا، نیروگاه آزمایشی ۴۰۰ کیلوواتی کیسلایاگوبا در شوروی سابق و نیروگاه ۲/۳ مگاواتی جیانگزیا در چین را می توان نامبرد.

انرژی جریانات دریایی نیز یکی دیگر از راه های استحصال انرژی است که نسبت به سایر منابع انرژی دریای جدیدتر است و تنها چند مورد از توربین های آن در اروپا ساخته شده است و هنوز به شکل فراگیر مورد استفاده قرار نگرفته است. این فن‏آوری بسیار شبیه توربین‏های بادی کار می کند و از جریان سیال آب جهت چرخاندن پره‏های بزرگ استفاده می نماید. می توان این فن‏آوری را در مناطقی که سرعت جریان جزرومدی بالا است نصب کرد. در کشور ما نیز به علت وجود تنگه‏ها و خورهای دارای جریانات با سرعت قابل توجه، احتمال امکان استفاده از این فن آوری وجود دارد.

نیروگاه های اختلاف گرمایی نیز با بهره برداری از اختلاف دمای میان سطح و عمق اقیانوس یک سیکل حرارتی باد و چشمه عظیم گرم و سرد تشکیل می‌دهند و با بکارگیری تجهیزات ویژه ای با استفاده از ایجاد بخار و تقطیر از این راه می‌توان انرژی مکانیکی و در نهایت انرژی الکتریکی تولید کرد. از اختلاف چگالی و لایه بندی شدن آب دریاها و اقیانوس‏ها نیز می توان با ایجاد اختلاف فشار برای تولید الکتریسیته استفاده کرد.

نتایج تحقیقات حاکی از آن است که در کشور ما بیشترین مقدار انرژی های دریایی در محدوده انتهای جنوب غربی جزیره قشم در خلیج فارس، منطقه ای بین جاسک و چابهار و منطقه ویژه به نام خورموسی در استان بوشهر وجود دارد. در پایان باید بر این نکته تاکید کنیم در روزگاری که جهان در پی کشف منابع جدید برای انرژی های پاک و تمام نشدنی است ما نیز باید با به خدمت گرفتن متخصصان و بکارگیری فناوری های روز دنیا از قابلیت های استراتژیکی کشورمان نهایت استفاده را ببریم( البته خورموسی در استان خوزستان قرار دارد )

سید محمد سید کریمی - سایت مارین نیوز


 
تلاش برای یافتن چشمه های آب شیرین در سواحل
ساعت ٤:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢   کلمات کلیدی: خبر

مدیرکل دفتر مطالعه‌های پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران از اجرای طرح مطالعه شناسایی چشمه‌های بزرگ آب شیرین در سواحل خلیج فارس و دریای عمان خبر داد.

به گزارش مارین نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، مهندس 'رضا راعی‌عزآبادی' با بیان اینکه این طرح هم‌اکنون به معاونت آب و آبفای وزارت نیرو ارجاع شده است، اظهار داشت: در این سواحل شواهدی وجود دارد که چشمه‌هایی در زیر ساحل و در کنار دریا، وارد خلیج فارس و دریای عمان شده و این آب شیرین با کیفیت بالا وارد دریا شده و شور می‌شود.

وی افزود: مطالعه‌های اولیه این پروژه در زمان حاضر انجام شده است و با تایید وزارت نیرو وارد مرحله مطالعه و اجرا می‌شود.

 راعی با اشاره به اسناد و مدارک مربوط به این چشمه‌های آب شیرین، گفت: در سال 1371 گزارش اولیه در دفتر مطالعه‌های پایه منابع آب کشور در زمینه وجود این چشمه‌ها در خلیج‌فارس ارایه شد و طبق مطالعه تاریخی و مصاحبه‌هایی که در این سواحل انجام شده است، مردم منطقه گفته‌اند که پدران‌شان در هنگام غواصی به این چشمه‌ها برخورد کرده بودند.

وی ادامه داد: طبق اعلام آنان، سرعت خروج آب شیرین در برخی چشمه‌ها چنان بوده که مسیر غواصان را عوض می‌کرده و یا دهانه خروجی برخی از آنها چند متر بوده است و با توجه به این مطالعه‌های تاریخی، اسناد موجود و مطالعه فنی اولیه این طرح در دستورکار قرار گرفته است.

راعی درباره جزئیات این مطالعه گفت: در این مطالعه‌ها قرار است میزان خروجی آب و آب‌دهی این چشمه‌ها اندازه‌گیری و برنامه لازم برای بهره‌برداری از این آب‌ها انجام شود.

وی ادامه داد: پایلوت این طرح از استان بوشهر آغاز می‌شود و استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خوزستان نیز برای اجرای طرح اعلام آمادگی کرده‌اند.


 
محیط زیست و پرورش ماهی در قفس
ساعت ۳:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢   کلمات کلیدی: پرورش ماهی در قفس

 

 

 

 

 

 

به گزارش مارین نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، دکتر پروین فرشچی با اشاره به تقاضاهای متعدد در خصوص اجرای طرح‌های پرورش در قفس ماهی در کشور در دریای خزر یا آب‌های جنوبی کشور گفت: سازمان حفاظت محیط زیست به هیچ عنوان اجازه پرورش در قفس گونه‌های غیربومی را نمی‌دهد.

وی گفت: پرورش در قفس سیستمی است که ماهی، محصور در یک قفس در منابع آبی پرورش داده می‌شود. در این روش ماهی درون یک قفس یا سبد قرار می گیرد و آب به صورت آزاد بین منبع آبی و قفس در جریان است.

وی افزود: متقاضیان پرورش ماهی در قفس چنانچه درخواست پرورش گونه بومی داشته باشند و به لحاظ جانمایی و سایر موارد مشکلی نداشته باشند مجوز محیط زیست دریافت می‌کنند.


 
قابل توجه متقاضیان طرح های پرورش ماهی در قفس
ساعت ۳:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢   کلمات کلیدی: پرورش ماهی در قفس


 
معرفی کتاب : پرورش ماهی در قفس
ساعت ۱٢:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢   کلمات کلیدی: معرفی کتاب

به اطلاع کلیه علاقمندان ، سرمایه گذاران و دست اندرکاران پرورش ماهی در قفس می رساند ، کتاب پرورش آبزیان درقفس نوشته مالکوم بوریج و ترجمه جناب دکتر عبدالحمید یزدانی جهرمی و خانم مهندس زهرا یزدانی جهرمی با مشخصات زیر به تازگی منتشر شده است :

قطع : وزیری

جلد : سخت

جنس صفحات : گلاسه

قیمت : 300 هزار ریال

از علاقمندان به تهیه کتاب دعوت می گردد جهت خرید در ایام غیر تعطیل به اداره کل شیلات استان بوشهر ، معاونت آبزی پروری مراجعه فرمایند .


 
تصویر روز ( میگوی نعنایی یا Peppermint Shrimp)
ساعت ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢   کلمات کلیدی: تصویر ،میگوی زینتی

این میگو از میگوهای زینتی آب شور( با نام علمیLysmata wurdemanni ) است که در بازار های آکواریومی حرفه ای به قیمتی حدود 8 دلار به ازای هر قطعه به فروش می رسد . میگوی Lysmata wurdemanniبومی سواحل اقیانوس اطلس از فلوریدا  تا مکزیک می باشد .

میگوی نعنایی هرمافرودیت پروتاندریک است به این معنی که ابتدا نر بوده و پس از چهار بار پوست اندازی به ماده تغییر جنسیت می دهد . البته تحت شرایطی ممکن است این تغییر جنسیت هیچگاه صورت نپذیرد .


 
چند حدیث آموزنده از جهل
ساعت ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢   کلمات کلیدی: حدیث ،جهل

به نظر شما چند نفر مصداق این احادیث اطرافمون هستند ؟

رسول اکرم (ص) فرمود:

عبادت جاهل در مرتبه ای پایین تر از کارهای عادی عاقل است.

حضرت علی (ع) فرمود:

آدمیان دشمن آن چیزی هستند که نمی دانند. (بحار/ج1/ ص94 )

امام صادق(ع) فرمود:

پایین ترین مرتبه جهل این است که فرد جاهل بدون شایستگی ادعای علم کند مرتبه میانی آن جهل است و بالاترین آن انکار علم است. (بحار / ج1/ص93)

اقتباس از وبلاگ ((دامنه دارابکلا))


 
گزیده ای از سخنان رهبر معظم انقلاب ( اول فروردین ماه 1394)
ساعت ۱٠:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱   کلمات کلیدی: سال 94 ، آیت الله خامنه ای

در این مطلب برخی فرازها از سخنان رهبر معظم انقلاب در روز اول فروردین 94 در مشهد را آورده ام . دلیل انتخاب  این عناوین ، اولاً ارتباطی است که بین اغلب آن ها با اتخاذ برخی شیوه های خطا در دستگاه های اجرایی باب گردیده است . روش هایی که شاید دوری از اهداف تبیین شده در اسناد بالادستی را در پی داشته و خواهد داشت .  در وهله دوم ،اعتقاد دارم  اگر قرار است اقتصاد مقاومتی را سرلوحه فعالیت هایمان قرار دهیم ( که قطعا باید این امر صورت عملی به خود بگیرد وگرنه با هر نوسانی در قیمت نفت ، باز هم همین آش است و همین کاسه ) ، این مبانی ، در کوتاه مدت و میان مدت ، نیل به هدف یاد شده را تا حد زیادی محقق خواهد نمود .

حمایت از بنگاههای متوسط و کوچک

تقویت فعالیت بنگاههای دانش بنیان

ایجاد نهضت کاهش خام فروشی

تسهیل سرمایه گذاری

کاهش واردات کالاهای مصرفی و مبارزه با قاچاق

بانکها می توانند در این خصوص، هم نقش حمایتی داشته باشند و هم نقش تخریبی،  برخی از بانک‌ها در سرتاسر کشور بنگاه های اقتصادی کوچک را نابود و تعطیل کردند

(منبع : سایت Khamenei.ir)