آبزیستان Abzistan

وبلاگ شیلات،آبزی پروری و علوم زیستی

پیش بینی وضع هوا برای آبادان و بوشهر در پنج روز آینده
ساعت ٩:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۸   کلمات کلیدی: پیش بینی آب و هوا

آبادان

 

 

بوشهر

 

 

 

 


 
موافق پرورش ماهی تیلاپیا در اکوسیتم های طبیعی نیستیم
ساعت ٩:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۸   کلمات کلیدی: پرورش تیلاپیا

تهران - ایرنا - رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات ایران گفت: پرورش گونه تیلاپیا با رعایت اصول زیست محیطی و در مکان های کنترل شده برای صنعت آبزی پروری کشور مناسب است اما به هیچ وجه موافق ورود این ماهی در اکوسیستم طبیعی نیستیم.

محمد پورکاظمی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: موسسه تحقیقات علوم شیلات ایران به هیچ وجه موافق ورود و تکثیرگونه تیلاپیا در سواحل شمالی و جنوبی از جمله دریا، رودخانه، تالاب، دریاچه و آبگیرهای بزرگ کشور نیست، اما معتقدیم پرورش این ماهی در مناطق بیابانی که خروجی به اکوسیستم طبیعی ندارد مثل استان های مرکزی همچون یزد و اراک بلامانع است. 

وی گفت: به طور کلی در دنیا بیش از 100 گونه ماهی تیلاپیا وجود دارد که 10 گونه آن برای صنعت آبزی پروری مناسب است.

وی اظهار داشت: در سال 87 یکی از این 10 گونه با عنوان 'تیلاپیا نیل' که مربوط به رودخانه نیل کشور مصر می شود با رویکرد تحقیقاتی به کشور ما وارد شده است.

وی تصریح کرد: این گونه ماهی برای اقدامات تحقیقاتی در مرکز تحقیقات ملی ماهیان آب شور بافق استان یزد که آب خروجی به اکوسیستم طبیعی از جمله رودخانه، دریا، تالاب ندارد و در بیابان و شرایط قرنطینه ای و کنترل شده نگهداری شده است.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلات ایران گفت: تاکنون 14 پروژه تحققیقاتی مختلف از لحاظ تغییر جنسیت، ژنتیک، رژیم غذایی، تکثیر و پرورش و فرآوری و تبدیل روی این گونه ماهی انجام شده و به نتایج مطلوبی رسیده ایم.

وی اضافه کرد: گونه تیلاپیای نیل آبزی سریع الرشد، مقاوم به بیماری، مقاوم به شوری آب، قابلیت تولید در تراکم بالا و همه چیزخوار است به طوری که در رژیم غذایی خود از غذاهای کم انرژی استفاده می کند. 

پورکاظمی تاکید کرد: حفظ ذخایر ژنتیکی گونه های بومی به عنوان میراث ژنتیکی کشور و اکوسیستم طبیعی کشور مورد تاکید موسسه تحقیقات علوم شیلاتی ایران است.

وی با بیان اینکه بهترین گوشت فیله در دنیا به ماهی تیلاپیا تعلق دارد، گفت: هم اکنون در 130 کشور دنیا 4.5 میلیون تن ماهی تیلاپیا تولید می شود که طبق آمار منتشر شده به طور تقریبی بین 5 تا 8 هزارتن فیله این نوع ماهی برای مصرف به کشور ما وارد می شود. 

وی ادامه داد: قصد داریم حتی در عملیات تحقیقاتی نیز آسیبی به منابع طبیعی و ژنتیکی کشور وارد نشود به طوری که این موسسه در هر کجا که فعالیت تحقیقاتی داشته باشد در مرحله نخست مطالعاتی روی اثرات زیست محیطی آن انجام می دهد و در صورت مثبت بودن اثرات آن اقدامات تحقیقاتی لازم صورت می گیرد.

وی ادامه داد: در این راستا کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست معتقدند ماهی تیلاپیا به دلیل اینکه زود به سن بلوغ می رسد، به سرعت تکثیر می شود و در نتیجه ازدیاد بچه ماهیان می تواند کل اکوسیستم منابع طبیعی را به مخاطره بیندازد.

به گفته وی، هم اکنون در دنیا تغییر جنسیت هورمونی روی ماهی تیلاپیا توانسته بین 90 تا 95 درصد ماهی ها را به جنس نر تبدیل کند. 

وی افزود: طی این سالها در مرکز تحقیقات ملی آبزیان آب شور استان یزد نیز تحقیقاتی درخصوص تعییر جنسیت ماهیان تیلاپیا صورت گرفته که متخصصان داخلی توانسته اند با استفاده از روش های هورمونی در لارو ماهی تغییر جنسیت ایجاد کنند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر 4 استخر پرورش ماهی تیلاپیا در بافق یزد فعال است که این روش در 3 استخر به شکل 100 درصد و در یک استخر حدود 99 درصد توانسته لارو ماهی را به جنس نر تبدیل کند که این موفقیت خوبی در موسسه تحقیقات شیلات ایران به شمار می رود.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور معتقد است: با توجه به شرایط خشک و نیمه خشک کشور تولید این گونه ماهی با رعایت اصول زیست محیطی برای صنعت آبزی پروری مناسب است. 

وی گفت: هم اکنون این ماهی در کشورهای آسیای جنوب شرقی، هند، پاکستان، بنگلادش، کویت، عراق، عربستان، عمان و ترکیه در حال پرورش است اما کشورهای پیشرفته ای مثل سوئیس و اتحادیه اروپا رویکرد پرورش ماهی را ندارند که سالانه حدود 100 تا 500 هزار تن آبزیان پرورشی سایر کشورها را وارد می کنند. 

وی افزود: ماهی تیلاپیای نیل دارای یک دامنه تحمل دمایی بین 10 تا 35 درجه است یعنی در صورتی که این گونه در دمای زیر 10 درجه قرار بگیرد، تلف می شود بنابراین در بخش عمده منابع آبی کشور ما به دلیل پائین بودن دمای آب امکان رشد این گونه ماهی وجود ندارد و این ماهی تنها در شرایط معتدل سریع تکثیر می شود و می تواند اثرات منفی زیست محیطی در پی داشته باشد.

به گفته پورکاظمی پس از دستیابی به بیوتکنیک تکثیر ماهی تیلاپیا، سال گذشته جنس نر این ماهی به 4 مزرعه کنترل شده پرورش ماهی در بافق یزد ارایه شد که طی این مدت حدود 50 تن تیلاپیا تولید شده است. 

وی افزود: کشور ما هم اکنون توان تولید 10 تن در هر هکتار مزرعه پرورش ماهی را دارد اما به دلیل رعایت و کنترل تفاهم نامه زیست محیطی تنها در 4 مزرعه کنترل شده تولیدش محدود شده است و در شرایط فعلی قرار نیست مزارع پرورشی اینگونه ماهی افزایش یابد.


 
جراحی مغز ماهی با دو سطل آب
ساعت ٩:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۸   کلمات کلیدی: جراحی ماهی

دامپزشکان استرالیایی ماهی قرمزی به نام «جورج» را تحت عمل جراحی با ریسک بالا قرار دادند.

این ماهی 10 ساله دارای توموری بود که روی سرش برآمدگی ایجاد کرده بود و جراحان آن را تحت عمل جراحی قرار دادند.

 

دانشمندان «بیمارستان حیوانات لورت اسمیت» استرالیا طی فرآیند جراحی 30 دقیقه‌ای، جورج را با داروی بیهوشی، بیهوش کردند و هم‌اکنون این آبزی در استخر خانگی‌اش دوران نقاهت را از سر می‌گذراند.

گفته می‌شود تمامی این عمل با استفاده از سه سطل آب انجام شد و در دو سطل اول از سطوح مختلف داروی بیهوشی برای بیهوش‌کردن ماهی استفاده شد.

دامپزشکان بیمارستان استرالیایی پیش‌تر عمل جراحی مشابهی را روی یک ماهی 30 ساله انجام داده بودند.

عمل جراحی جدید چند صد دلار هزینه در پی داشته است.


 
نخستین هتل زیر آبی جهان
ساعت ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٧   کلمات کلیدی: هتل زیر آبی

سایت مشرق نیوز: زیباترین هتل 5 ستاره دنیا در زیر آب در عمق 40 پایی در یکی از تالاب‌های زیبای فوجی ژاپن پس از 13 سال افتتاح و بامیزبانی از میهمانان ،کار خود را آغاز کرد.

این هتل 5 ستاره زیر آبی مجهز به 25 سوئیت کاملاً مجزا مجهز به رستوران، سالن ورزشی و حتی یک کلیسای کوچک برای زوج‌های  جوان است که قصد ازدواج در اعماق آبهای اقیانوس را دارند.

از دیگر امکانات ویژه منحصر به فرد این هتل می‌توان به حوضچه‌های آب درمانی، زمین گلف، مراکز خرید، سالن تئاتر، کتابخانه و مرکز فراگیری غواصی و شیرجه یاد کرد.

 
EMS تراز تجارت میگوی مکزیک را منفی نموده است
ساعت ۸:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٦   کلمات کلیدی: ems ، مکزیک

سایت شبکه آبزی پروری آسیا ، 14 سپتامبر 2014 : به گزارش Mexico News Daily ،شیوع بیماری EMS در مزارع پرورش میگوی مکزیک سبب شده ، واردات میگوی این کشور بر صادرات آن پیشی بگیرد.این گزارش می افزاید ،صادرات میگو از اکوادور،هندوراس،گواتمالا ،نیکاراگوئه و بلیز ،به مکزیک در سال جاری بیشتر شده ، بطوریکه تنها صادرات کشور اکوادور در این زمینه در نیمه نخست سال 2014 به حدود 10 میلیون دلار بالغ گردیده در حالیکه سال گذشته ارزش این صادرات تنها 400 هزار دلار طی همین مدت بوده است.

68 درصد از تولید میگو در مکزیک سهم آبزی پروری و 32 درصد از محل صید می باشد و 90 درصد از میگوی پرورشی این کشور سالانه راهی بازارهای ایالات متحده می گردد.

 


 
همکاری ایران و فرانسه در زمینه آبزی پروری
ساعت ٩:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٦   کلمات کلیدی: اخبار

به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران دکتر حسینعلی عبدالحی معاون توسعه آبزی پروری شیلات ایران با اشاره به این که ایران و فرانسه در دو بخش آب شیرین و شور همکاری خواهند داشت، گفت:

سیاست دولت عمدتا در فعالیت در آب‌های شور به ویژه درخزر و خلیج فارس متمرکز شده است و در این خصوص سه هیات فرانسوی وارد جنوب کشور شده اند و با بخش خصوصی در زمینه شیلات و آبزی پروری همکاری دارند.

وی با اشاره به این که ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان ماهی قزل آلا درجهان است، گفت: می توان گفت ایران در زمینه تولیدات آبزی در آب شیرین رتبه نخست را دارد؛ بنابراین برای انتقال تکنولوژی‌ها در این زمینه نیازمند همکاری فرانسه است.

این مقام مسئول با بیان این که در زمینه تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری دو کشور همکاری خواهند کرد، گفت:‌ با توجه به این مقوله ایران می تواند نیاز کشورهای خاورمیانه در زمینه قزل آلا را پوشش دهد، برای اجرایی کردن برنامه‌ها در این زمینه از فرانسه درخواست همکاری کرده‌ است.

در ادامه این نشست که به منظور گسترش همکاری های شیلاتی ایران و فرانسه در تهران برگزار شده بود پاتریسیا آدام رئیس کمیسیون مجلس ملی فرانسه با اشاره به اینکه ایران می تواند در زمینه مواد غذایی و کشاورزی با فرانسه همکاری‌های مناسبی داشته باشد، گفت: ایران و فرانسه در زمینه های مشترک از جمله دام، طیور، شیلات، تکثیر و پرورش انواع ماهیان و صادرات مواد غذایی می توانند با یکدیگر همکاری کنند.


 
پیش بینی دمای منطقه آبادان تا پایان هفته
ساعت ۱۱:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۳   کلمات کلیدی: پیش بینی آب و هوا

با توجه به آغاز فصل صید میگو پرورشی در منطقه چوئبده ، مناسب دیدم پیش بینی وضع هوای هفتگی را در وبلاگ قرار دهم.این گزارشات از سایت Foreca استخراج شده و مربوط به منطقه آبادان می باشد(و شاید تا چند وقت دیگه تبدیل به بوشهر بشه) :


 
پرورش میگو به روایت تصویر
ساعت ٦:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۱   کلمات کلیدی: پرورش میگو

تصاویر زیر پرورش میگو را در یک مزرعه در تایلند نشان می دهد.مدیراین مزرعه ،یک افسر بازنشسته پلیس تایلند است که ترجیح داده دوران بازنشستگی خود را در مزرعه پرورش سپری نماید.

در این مزرعه از 70 باب حوضچه نرسری استفاده می شود که پس از 30 تا 45 روز ،میگوهای آن به استخر پرورش منتقل می گردند.

در طول دوره پرورش دستگاه های هواده مکانیکی به صورت 24 ساعته فعال می باشند.البته پیش از بروز بیماری EMS این زمان تنها 10 ساعت از شبانه روز بوده است.

تلاش بر این است تا طی یک دوره 3 ماهه میگوهایی با سایز 80-71 برداشت شود.

بخشی از  پاکسازی و سایز بندی میگوهای برداشت شده در محل مزرعه انجام می شود .

به این ترتیب میگوها با سایزهای مشابه در سبدهای جداگانه به مراکز و کارگاه های فرآوری ارسال می گردد:

و در نهایت محصول تحویل شده به عمل آوری ، برای ارائه به بازار آماده می شود:

 


 
سهم کشورهای صادرکننده میگو در بازار آمریکا(مقایسه2013 و 2014)
ساعت ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۱   کلمات کلیدی: بازار میگو پرورشی

مشکلات ایجاد شده در مسیر تولید میگو در آسیا ظرف سال های اخیر باعث شده سهم برخی کشورها در بازار آمریکا (به عنوان بزرگترین وارد کننده میگوی جهان) دستخوش تغییر بشه. این شرایط در نمودار زیر به خوبی مشخص شده و به نظر می رسه بیشترین سود از این رهگذر، عاید اندونزی و بیشترین خسارت متوجه تایلند بوده.

برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر میتونید از لینک زیر استفاده کنید:

دانلود تصویر


 
قیمت میگو پرورشی وانامی در تایلند(9 سپتامبر2014)
ساعت ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۱   کلمات کلیدی: قیمت میگو

به نظر می رسه بعد از چند هفته ، بالاخره سایت AAN رضایت داد و حداقل در دو سایز اعلام کرد قیمت میگو پرورشی وانامی افزایش داشته.امیدواریم با توجه به فرارسیدن فصل صید در تعدادی از استانهای جنوبی خودمون، اولاً این افزایش تداوم داشته باشه و ثانیاً به سایر سایزها هم تسرّی پیدا کنه.


 
بروشور ترویجی (2)
ساعت ٥:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢٠   کلمات کلیدی: بروشور ترویجی

در مطلب قبل دو عدد از بروشورهای ترویجی تهیه شده توسط معاونت آبزی پروری شیلات خوزستان را در وبلاگ قرار دادم. امروز دوتا دیگه از اونا رو در در فرمت PDF ارائه کردم با این امید که مورد استفاده قرار بگیره.ذکر این نکته رو لازم می دونم که هرچند مطالب مندرج در این بروشورها برای خیلی از مدیران مزارع پرورش ماهی و میگو ، بسیار ابتدایی به نظر می رسه اما شاید تهیه و ارائه اون به کارگران و افراد مبتدی در این حوزه به سودشون باشه چرا که مشاهده شده در موارد بسیاری ، کارگران جدید به واسطه عدم اطلاع از روش درست و یا مبانی و اصول حاکم بر وظایف محوله ،نادانسته ،موجب بروز خسارات سنگین به مزرعه و یا متهم به کم کاری می شن.به همین دلیل بهتره در ابتدای کار،اگه سواد حداقلی دارن این جزوات بینشون توزیع بشه و در غیر اینصورت ، مدیر مزرعه محتوای این جزوات رو براشون توضیح بده.

ضریب تبدیل غذایی

کنترل خسارت پرندگان


 
بروشورهای ترویجی
ساعت ٥:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱۸   کلمات کلیدی: بروشور ترویجی

از جمله سنت های حسنه از یاد رفته در شیلات ایران، تهیه و توزیع بروشورهای ترویجی است که زمانی نه چندان دور،عصای دست بهره برداران در فیلد و به نوعی، سمبل حیات آموزش و ترویج شیلات ایران محسوب می شد.چندروز پیش که برای کاری به اداره کل شیلات خوزستان سری زدم،چندتا از این بروشورها رو در کتابخانه اداره دیدم و نمونه هایی از اونا رو(مربوط به پرورش ماهی ) از سرکارخانم جودزاده مسئول محترم کتابخانه به امانت گرفتم تا در وبلاگ قرار بدم.در این مطلب، دونمونه از این بروشورها رو با فرمت PDF قرار داده ام که امیدوارم مورد استفاده واقع بشه.

خشکسالی و مدیریت آب در آبزی پروری

ماهیدارکردن استخرها


 
مقایسه تولید میگو در کشورهای مختلف بین سال های 2006 تا 2013
ساعت ٩:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱٤   کلمات کلیدی: تولیدمیگو در جهان

منبع این اطلاعات سایت Asian Aquaculture Network است .به نظر می رسد در خصوص چین آمار دقیق ارائه نشده باشد.


 
قیمت های جدید میگو وانامی پرورشی در تایلند
ساعت ٩:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱٤   کلمات کلیدی: قیمت میگو

قیمت ها مربوط به 1 سپتامبر 2014 می باشد:


 
پروژه بیوسفر 2
ساعت ٩:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱٤   کلمات کلیدی: بیوسفر 2

بیوسفر2 پروژه ای است که دست اندرکاران آن ، در اوراکل در ایالت آریزونا (آمریکا) از سال 2011 زیر نظر دانشگاه این ایالت در محیطی با ویژگیهای خاص ،تلاش دارند با شبیه سازی اکوسیستم های روی کره زمین درک صحیحی از حیات بر روی آن، جایگاه زمین در کیهان و سیستم های زنده در این کره خاکی به دست آورند.

به این منظور ، در آریزونا، زمینی به مساحت 1.27 هکتار انتخاب شده و در آن سازه هایی منحصر به فرد احداث گردیده به طوریکه در آن ها نوعی خودکفایی در تولید انرژی و غذا فراهم گردیده و سیستمی بسته ایجاد شده است.

در بیوسفر 2 ،اکوسیستم های مختلفی در مقیاس کوچک پایه ریزی شده است . این اکوسیستم ها عبارتند از :

-          یک اقیانوس کوچک

-          سواحل مرجانی

-          جنگل استوایی

-          بیابان  مه آلود 

-          ساختارهای زیرزمینی

-          جنگل حرّا

-          مرتع

-          زمین کشاورزی

-          و در نهایت محیط زیست مناسب اقامت انسان.

چنانکه گفته شد بیوسفر2 سیستمی بسته است که گرمایش و سرمایش آن توسط لوله کشی مجزای آب و از طریق سلول های خورشیدی تأمین گردیده و نیز مشکل انرژی در آن از طریق گاز طبیعی تولید شده در سایت مرتفع می شود.


 
از شواردنادزه تا چوئبده و باقی ماجرا...
ساعت ۸:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱۱   کلمات کلیدی:

بعد از سفرمعروف  ادواردشواردنادزه  وزیر امور خارجه شوروی سابق به ایران ، مطلب طنزی دهان به دهان می گشت و از قول ایشون ( با ورژن های مختلف) بخصوص در جمع های دانشجویی ( که همیشه خدا به همه چیزمعترضند )  نقل می شد که یکی از مواردش به این مضمون بود:  شواردنادزه پس از بازگشت به  شوروی به اطرافیانش می گه: من بعد از دیدن اوضاع ایران به خدا کاملا ایمان آوردم . مطمئنم که خدا وجود داره و خیلی هم قدرتمنده چرا که در غیر اینصورت با مسئولین و اوضاعی که من در ایران مشاهده کردم این کشور نبایستی دو روز هم دوام می آورد.

البته این روایت طنز بعدها در انتقاد به وضع مدیریت پس از جنگ بیشتر ساخته و پرداخته و به صورت های گوناگون تعریف شد .اما واقعیتش رو بخواهید ،قدرت لایزال الهی رو ، میشه با نمودی بارز ، در موارد زیادی (حتی در سایت های پرورش میگو هم ) مشاهده کرد.

اگر هر گبری به بعضی از مزارع پرورش  سر بزنه  در طرفه العینی شهادتین رو بر لب جاری می کنه و Not Only به وجود خدا But Also همچون شواردنادزه مرحوم به لایزال بودن قدرتش و اینکه گفته می شه " شیشه را در بغل سنگ نگه می دارد" اعتقاد راسخ پیدا می کنه. به عبارتی مزارعی داریم که دارن با امدادهای غیبی مدیریت می شن و اگه یه لحظه این امدادها حذف بشه ، مزرعه و استخرهاش در معیّت میگو و اموال منقول و غیر منقولش محو شده و تنها خاکسترش (اونم صرفاً برای عبرت اولوالالباب و نه چیزی دیگه ) باقی می مونه.

اما از شوخی گذشته ، گویا بعد از تنها دو سه سال عدم بروز بیماری در سایت چوئبده ، برخی دوستان ( فرقی هم نمی کنه از جدیدالورودها گرفته تا قدیم الخروجهایی که همین اواخر، سایت رو به قدومشون متبرّک ساخته اند  ) دوباره فیلشون یاد هندوستان نموده و باز به این باور رسیده اند که چون به ظاهر "همه چی آرومه" پس میشه نتیجه گرفت که با شیوه های مدیریتی پیش از طوفان نوح ، ببخشید  بیماری لکه سفید  ، هم میگو را میتوان در مجتمع چوئبده پرورش داد و هم ککمون  نگزه...ایکاش واقعا اینجوری بود.ایکاش هنوز هم می شد پست لارو رو ریخت توی استخر و بدون دانش مسخره ، شنیع و بی مصرفی به نام مدیریت ، با غذای نگهداری شده در انباری که بیشتر به آب انبارهای متروکه  (مملو از مایعی متعفّن که روزی گویا آب بوده ) شباهت داره ، این موجود بی زبان و ناگزیر از موندن در اسارتی اینچنین رو تغذیه کرد. آخر الامر هم خروجی استخر رو کشید و میگوی هر کیلو معادل یک بشکه نفت از اون استخراج (ببخشید صید ) نمود.اما متأسفانه دیگه برای این خوش خیالیا یه اپسیلون تقریباً به اندازه 12 سال دیر شده و در این رهگذر همه چیز از عمر و جوانی گرفته تا سرمایه های کلان و از آبرو گرفته تا جان پرورش دهنده فدا شده تا این سر و شکل نیم بند مجتمع چوئبده ، اون هم به خون دل برپا بشه. به نظر می رسه یکی از مشکلات اصلی که فراروی راه اندازی سایت چوئبده قرار داره همین موضوع باشه که افرادی با باورهای غلط  ( که هرچه این باور ها  قدیمی تر ، به همان اندازه خطیر تر) به این مجموعه وارد شده و در چشم بر هم زدنی باز کل سایت رو بر باد فنا بدن. به همین لحاظ ، و با جدا نمودن حساب آن دسته از  بزرگوارانی که کاملا مطلع هستم که  الان هم (هرچند به دور از صحنه پرورش) ،  دائماً موضوعات مرتبط با پرورش میگوی  ایران و جهان رو دنبال نموده و علم خودشون رو به روز می کنند، از پرورش دهندگان واقعاً فعال سایت چوئبده تقاضا دارم نسبت به کوتاهی پرورش دهنده نما !!هایی (مثل تماشاگر نماها ) که در صورت تداوم شاهکارهاشون عنقریب رشته های همه دست اندرکاران رو پنبه خواهند کرد حساسیت نشون بدن و به هر زبونی ( زنده یا در حال احتضار فرق نمی کنه فقط اونا بفهمن) دوستان رو  به ابراز رحم و شفقت بیشتر نسبت به  سایت تشویق کنن و به اونا اطمینان بدن اگه دندون رو جیگر بذارن و  تا یکی دو ماه دیگه  که صید تموم بشه به خلق الله مهلت بدن بعدش  فرصت کافی دارن که وسط سایت ... ، اصلا هلیکوپتری بزنن  ...  .با تشکر


 
عکسی که این میمون بازیگوش از خودش گرفت، دنیای اینترنت را به هم ریخت
ساعت ۱٠:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٦   کلمات کلیدی:

عکسی که یک میمون با استفاده از دوربین یک عکاس حرفه‌ای طبیعت از خودش برداشته به منازعات تندی در مورد کپی رایت و نحوه انتشار و توزیع این عکس در فضای مجازی دامن زده است.
به نقل از ان بی سی نیوزٰ، در حالی که برخی معتقدند چون عکاس این عکس خود میمون است انتشار آزادانه آن در فضای مجازی بلااشکال استٰ،‌مالک دوربین چنین نظری ندارد و کپی رایت آن را متعلق به خود می داند.

این عکاس که دیوید اسلیتر نام دارد به همین علت خواستار پاک کردن عکس یاد شده از سایت ویکی پدیا نیز شده است. این عکس جنجالی در جریان سفر این عکاس به اندونزی در سال 2011 تهیه شده و یکی از میمون ها با قاپیدن دوربین این عکاس و فشردن دکمه های آن عکس های مختلفی از خود گرفته که برخی از آنها بسیار خنده دار و جالب از کار درآمده است.

بعد از چند سال یکی از این عکس ها در میان تعدادی عکس دیگر در سایت ویکی پدیا منتشر شده و استفاده از آن برای همگان مجاز دانسته شده است. عکاس معتقد است وی برای این سفر هزینه کرده و دوربین هم برای اوست و لذا حقوق وی باید تامین شود. اما آپلودکننده این عکس چنین نظری ندارد و معتقد است چون خود میمون عکس را گرفته و میمون کپی رایت ندارد لزومی به پرداخت پول نیست.

آقای اسلیتر می گوید موضوع را پیگیری کرده و قصد دارد حقوق خود را از طریق دادگاه تادیه کند. البته تا به حال ویکی پدیا نیز از پاک کردن این عکس خودداری کرده است.(منبع:خبر آنلاین). 
فرماندار آبادان: اعطای وام به تولید کنندگان پرورش میگو توسط بانک کشاورزی
ساعت ٩:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢   کلمات کلیدی: ستاد شیلات
 جلسه ستاد توسعه شیلات (پرورش میگو و ماهی) شهرستان آبادان با حضور "عزیزاله شهبازی" معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان ، "دکتر سید حسین دهدشتی" نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی و "دکتر مغینمی مدیر کل شیلات استان خوزستان" در فرمانداری ویژه آبادان برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری وی‍ژه آبادان ، "عزیزاله شهبازی" معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان با اشاره به برنامه راهبردی توسعه شهرستان و لزوم افزایش سطح اشتغالزایی بیاناتی ایراد نمودند و اعلام داشت: با توجه به ظرفیت های موجود در آبادان و با عزم جدی دست اندرکاران صنایع شیلات با استفاده از وضعیت موجود اقدامات لازم بعمل آورند.
معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان به پیگیریهای صورت گرفته در زمینه رفع مشکلات شوری آب و افت فشار اشاره نمود و افزود: با توجه به تأکید استاندار محترم خوزستان و پیگیریهای مدیریتی و تلاش مجموعه آب و فاضلاب خصوصاً دکتر علیمرادی مدیر کل آبفای استان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، 60 هزار متر مکعب در شبانه روز به ظرفیت توزیع آب شهرستان اضافه شد و مجوز راه اندازی 50 هزار متر مکعب شیرین کن صادر گردید که انشاءا... در مهر ماه عملیات اجرایی آن شروع خواهد شد.
شهبازی از اعطای وام به تولید کنندگان پرورش میگو خبر داد و تصریح نمود: در جهت جذب تولید کنندگان و اشتغالزایی در شهرستان از طریق اعطای وام به تولید کنندگان اقدام خواهد شد که در این راستا بانک کشاورزی اعلام آمادگی نموده است.
معینمی مدیر کل شیلات استان خوزستان در زمینه پرورش میگو در سایت چوئبده و اقدامات انجام گرفته در راستای احیاء پرورش میگو در شهرستان آبادان توضیحاتی ایراد نمودند و به بیان مشکلات و موانع موجود از جمله موضوع تأمین نقدینگی لازم جهت فعالیت مزارع و موضوع اخذ آب بهاء از مزارع پرورش میگو پرداختند.
دکتر سید حسین دهدشتی نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی نیز به بحث
 آینده نگری و تدوین برنامه بودجه سال 94 و برنامه ششم شهرستان تأکید نمود و اظهار داشت: اداره کل شیلات هر چه سریعتر نسبت به تدوین برنامه بودجه سال آتی و برنامه ششم در بحث توسعه پایدار اقدام نمایند و با کلان نگری در حوزه متبوعه پیشنهادات دستگاه مربوطه خود را ارائه نمایند.

 
وبلاگ میگو پروران
ساعت ۸:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱   کلمات کلیدی: وبلاگ میگوپروران

یکی از وبلاگ های بسیار مفید در زمینه پرورش میگو، وبلاگ میگو پروران ،متعلق به دوست و سرور گرامی  اینجانب، مهندس کریمی ،معاون محترم آبزی پروری استان هرمزگانه که هم به لحاظ خبری و هم بار علمی از وبلاگ های غنی در این زمینه محسوب می شه.امروز در وبگردی هایی که داشتم چشمم به دو مطلب افتاد در زمینه تحلیل گزارش فائو و برداشت دوره اول پرورش امسال از بندرمقام  که لینک مطالب رو در زیر ارائه کرده ام.امیدوارم مورد استفاده قرار بگیره.

لینک 1

 

لینک 2