آبزیستان Abzistan

وبلاگ شیلات،آبزی پروری و علوم زیستی

قیمت میگو پرورشی وانامی در تایلند:افت نسبی قیمت هادرمقایسه با هفته پیش
ساعت ۸:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٩   کلمات کلیدی: قیمت میگو


 
پتانسیل اکسیداسیون - احیاء(ORP) و اهمیت آن در آبزی پروری
ساعت ۱٠:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۸   کلمات کلیدی: orp

گردآوری:علی قوام پور-کارشناس مسئول تکثیر و مولد سازی شیلات خوزستان

ORP یا قابلیت اکسیداسیون و احیاء ( Oxidation-Reduction Potential)به معنی توانایی یک ماده (اتم،مولکول و ...) برای از دست دادن الکترون و کسب الکترون از مولکول یا اتم دیگر است که بر حسب میلی ولت(mV) اندازه گیری و ثبت می گردد.

در علم شیمی ماده ای را که الکترون از دست می دهد ( و بار مثبت پیدا می کند)اکسیده و ماده پذیرنده الکترون را (که بالطّبع بار منفی می یابد) احیا شده فرض می کنند.اما باید به خاطر داشت که می بایست در مجاورت هر دهنده الکترون ، مولکولی به عنوان گیرنده نیز حضورداشته باشد . از این لحاظ می توان فرآیند اکسیداسیون و احیا را به شکل یک باطری دارای دو قطب مثبت و منفی در نظر گرفت که جریان الکتریسیته تنها به شرطی برقرار می شود که هر دو قطب در مدار حاضرو فعال باشند و هرگاه یکی از دو قطب بنا به دلایلی حذف شود باطری فعالیت خود را از دست خواهد داد.

پارامتر O.R.P ( که گاه بصورت مخفف Redox نیز گفته می شود)،در واقع بیانگر این واقعیت است که سهم مواد اکسیده نسبت به مواد احیا شده در محیط چه اندازه است و بر این اساس مقادیر مثبت (زمانی که مواد اکسید شده محیط بیشتر است) و یا منفی(وقتی مواد احیا شده بیشتر باشد) به این کمّیت تعلّق می گیرد.

باید بخاطر داشت O.R.P تا حد زیادی نشان دهنده دسترسی مواد به اکسیژن و یا سایر مواد اکسید کننده است.بنابراین دانستن مقدار O.R.P یا ظرفیت اکسیداسیون و احیا شاید به خودی خود واجد اهمیتی در آبزی پروری نباشد بلکه این اهمیت بدان سبب است که می تواند نشان دهنده وضعیت هوازی(حضور اکسیژن)و یا بی هوازی (فقدان آن )باشد.

بر حسب شرایط  فیزیکو شیمیایی ، مواد محلول و معلق در ستون آب استخر،ممکن است اکسید و یا احیا شده باشند.به عنوان مثال دی اکسید کربن (CO2)و یا یونهای کلسیم (Ca++) و منیزیم (Mg++) اکسیده شده  و متان (CH4) ، سولفید هیدروژن (H2S) و یا آمونیاک ( NH3) احیا شده می باشند.

با این تعریف ،می توان چنین فرض کرد که تجمع مواد آلی( ترکیباتی که به طور معمول غنی از پیوندهای C-H هستند همچون پروتئین ،چربی و...) در محیط پرورش آبزی(استخر ،تانک و ...) موجب کاهش ظرفیت اکسیداسیون و احیا خواهد شد.البته در آبزی پروری سنتی و حتی نیمه متراکم ،معمولاً به دلیل بالا بودن میزان اکسیژن (به واسطه فتوسنتز و یا انتشار مستقیم از طریق اتمسفر به آب) عوامل کاهش دهنده O.R.P به ندرت توان کاهش این پارامتر را تا محدوده صفر و یا منفی دارند با اینحال در بعضی استخرها و یا در سیستم های متراکم،فوق متراکم و یا مدار بسته ،به دلایلی ،ترکیبات آلی شامل مواد دفعی ،غذای خورده نشده و ضایعات گیاهی و جانوری ،در محیط بستر و یا حتی ستون آب تجمع یافته و اگر اکسیژن موجود در استخر برای تجزیه هوازی تمامی این پسماندها کافی نباشد ،به تدریج تجزیه به صورت بی هوازی آغاز شده و دراین صورت شرایط بستر و آب استخر نامساعد می گردد.

به این ترتیب با اندازه گیری O.R.P  می توان اطلاعات ذیقیمتی در خصوص شرایط آب و استخر پرورش به دست آورد.به عنوان مثال هرگاه این کمّیّت بین دو اندازه گیری با فاصله یک هفته از 140 به 120 تقلیل یابد می توان چنین نتیجه گیری کرد که مواد آلی تجمع یافته در محیط استخر در مدت یک هفته گذشته به میزانی بوده که تا حدی از اکسیژن موجود در استخر کاسته به اندازه ای که ورودی اکسیژن از طریق هوادهی ، فتوسنتز و یا انتشار از اتمسفر جهت حفظ O.R.P در محدوده قبل(140 میلی ولت) کافی نبوده است.

بصورت تئوری ، بالاترین و کمترین مقدار O.R.P در آب به ترتیب  1200+ و 1200- است هرچند این مقدار در آب شرب شهری 200 تا 400 میلی ولت می باشد.

در آب های جاری سطحی مقادیر O.R.P بطور معمول بین 100 تا 200 میلی ولت اندازه گیری شده با اینحال در آب های عمیق این پارامتر کاهش یافته و در نقاطی ممکن است حتی تا 300- میلی ولت افت نماید.

O.R.P در آب های ضد عفونی شده حدود 700 میلی ولت است اما باید توجه نمود که ظرفیت اکسیداسیون و احیا در محدوده های بیش از 500 تا 600 میلی ولت میتواند برای آبزیان مضر بوده و به بافتهای سطحی بدن از جمله آبشش و پوست آسیب وارد نماید.به همین دلیل گفته می شود که مقادیر O.R.P مناسب در آبزی پروری بین 100 تا 300 میلی ولت است چرا که در این محدوده شرایط هوازی برای تجزیه مواد آلی مساعد بوده و کمتر از این دامنه ،مقدمه شروع فعالیت بی هوازی در محیط استخر خواهد بود.


 
خبرآمد خبری در راه است
ساعت ٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٥   کلمات کلیدی: خبر

مهندس حجتی وزیر جهادکشاورزی : توسعه آبزی پروری از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی است

به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در بازدید از مرکز پرورش میگوی استان گلستان در شهرستان گمیشان گفت : ظرفیت پرورش آبزیان ظرفیت بسیار مناسبی است و طی برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است در بخش تولید میگو ، امسال 14 هزار تن تولید داشته باشیم.

آقای حجتی افزود: از این میزان 13 هزار و 500 تن در جنوب و 500 تن در شمال تولید خواهیم کرد.

وی همچنین درباره تولید ماهی در قفس در دریا گفت : بررسی های کارشناسان شیلات خبر از وجود 800 هزارتن ظرفیت بالقوه برای تولید ماهی در قفس درآب های دریای جنوب و شمال می دهد و برنامه وزارت جهاد کشاورزی آن است که در یک برنامه میان مدت 200 هزارتن تولید داشته باشد.

منبع : واحد مرکزی خبر 
صید "طلا" در دل کویر
ساعت ۱:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٥   کلمات کلیدی: تیلاپیا

امروز در سایت سازمان شیلات ایران گزارشی دیدم در خصوص پرورش تیلاپیا در کویر مرکزی ایران.گزارش خوبیه که برخی آمار جالب و به درد بخور و از طرفی مستند و کارشناسی شده در اون آورده شده و حدس می زنم علاقمندان به آبزی پروری بخصوص دوستانی که کم و بیش به بحث پرورش تیلاپیا در ایران و محیط زیست و ...واقفند ،از مطالعه اون لذت ببرند.

یکی از بخش های بسیار جالب این گزارش که حرف دل همه کارشناسان و دلسوزان صنعت آبزی پروری در کشورنیز هست رو در زیر آورده ام:

" خدا برای هر قوم و ملتی امکاناتی را می گذارد، اگر استفاده کرد که به او نعمت بیشتری می دهد و اگر تنبلی کرد ، آن قوم به دست خودش به خاک سیاه می نشیند، اینجا ما آب شور داریم، زمین های بلااستفاده نمکزارداریم و باد شدیدی که خودش  مجانی به استخرها هوادهی می کند اگر از این ها استفاده نکنیم یعنی تنبلی کرده ایم" و من معتقدم کفر نعمت کرده ایم و کفر،نعمت از کفت بیرون کند...

لینک گزارش


 
ماداگاسکار آب های جهان
ساعت ۱:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٥   کلمات کلیدی: دریای خزر

تیتر بالا ،عنوانی است که خبر انلاین برای گزارش خود در خصوص وضعیت زیست محیطی و ذخایر آبزی دریای خزر برگزیده است.متن این گزارش جالب و در برخی موارد تکان دهنده را در لینک زیر مشاهده فرمائید:

لینک گزارش


 
جدید در پرشین بلاگ
ساعت ۱۱:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٥   کلمات کلیدی: جدید در پرشین بلاگ

امروز در این پست تحت عنوان جدید در پرشین بلاگ می خوام یه وبلاگ جالب رو معرفی کنم که گزارش های پروژه کارورزی رو در زمینه های مختلف ارائه کرده و (در قبال پرداخت آنلاین)به اشتراک می ذاره.این پروژه ها طیف متنوعی از فعالیتها رو در بر می گیره از حسابداری گرفته تا قالبسازی ، اسانس گیری ،تهیه فرآورده های لبنی و... حتی صرف مراجعه به این وبلاگ میتونه ایده های جالبی به بازدید کنندگان ارائه بده.

وبلاگ tacdoc


 
زهر زنبور، عقرب و مار:جدیدترین داروی سرطان
ساعت ۸:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٥   کلمات کلیدی: خبر

 بعد از انتشار نتایجی مبنی بر این‌که زهر زنبور، مار و عقرب توان کشتن تومورهای سرطانی را دارد، حال محققان پیشنهاد استفاده از آنها را در جنگ علیه سرطان مطرح کرده‌اند.

به گزارش دیلی تلگراف، محققان دریافته‌اند سمی که در نیش زنبور یا خزندگان وجود دارد می‌تواند در محیط آزمایشگاهی، سلول‌های سرطانی پستان و پوست را از بین ببرد.

این گروه از پژوهشگران همچنین در نظر دارند این سموم را به صورت ذرات کوچک به بیمار بدهند تا با مانع شدن از نشت آن به خون، اثرات زیانبار آن روی انسان به حداقل برسد.

دکتر دیپانجان پن از دانشگاه ایلی‌نویز می‌گوید: «ما به روشی کاملا ایمن، سموم نیش زنبور را به صورت ذراتی در مقیاس نانو درآوردیم و از آنها برای از بین بردن سرطان پستان و پوست در آزمایشگاه استفاده کردیم. این ذرات که از سیستم ایمنی پنهان شده‌اند، سموم را مستقیما به سلول‌های سرطانی می‌برند و آسیبی به سلول‌های سالم نمی‌رسانند. این سموم پپتیدی که ما ساخته‌ایم، سفت و سخت در یک نانو ذره بسته بندی شده‌اند که وقتی در معرض جریان خون قرار می‌گیرد، از آن نشت نکند و در نتیجه اثر جانبی نداشته باشد».

زهر مار، زنبور و عقرب حاوی پروتئین‌ها و پپتیدهایی است که می‌توانند به دیواره‌های سلول‌های سرطانی بچسبند. اما این سموم می‌تواند سلول‌های قلب و اعصاب را هم تحت تاثیر قرار داده و منجر به خونریزی‌های داخلی زیر پوست بدن شوند.

دکتر پن می افزاید: «نکته مهمی که درباره این سموم وجود دارد این است که توان آنها را کنترل کنیم. آنها بسیار توانمند هستند و همین دلیل مرگبار بودن آنها است. و اگر ما این توان را در راستایی که خود می‌خواهیم به کار بگیریم، نتیجه آن بسیار خوب خواهد بود».

محققان ماده ای به نام ملیتین را در زهر زنبور شناسایی کرده‌اند که مانع از تکثیر سلول‌های سرطانی می‌شود. میزان این ماده در سم زنبور به حدی کم است که نمی‌توان آن را در آزمایشگاه از سم استخراج و جدا کرد و برای کاربردهای بالینی بعدی آن را در آزمایشگاه سنتز کرد.

به نظر اعضای این گروه سم مارها و عقرب‌ها هم توان بسته بندی شدن داخل نانو ذرات را دارد و می‌توان از آنها به عنوان یک درمان احتمالی سرطان استفاده کرد. آنها امیدوارند که آزمایش‌های انسانی را در سه تا پنج سال آینده آغاز کنند.(منبع:خبرانلاین)


 
خسارات جنگ غزه به زیر بخش کشاورزی
ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٤   کلمات کلیدی: غزه

جنگ در غزه در کنار تمامی تلفات و مصائب انسانی، به کشاورزان ،دامداران و صیادان این منطقه نیز آسیب جدی وارد نموده است.در گزارشی که امروز فائو منتشر ساخت، این خسارات سبب وقفه در تولید فرآورده های غذایی و تأثیر جدی بر معیشت مردم گردیده بطوریکه حتی پس از آتش بس نیز نیاز به کمک های خارجی  قابل ملاحظه خواهد بود.

طبق این گزارش، جنگ اخیر باعث بروز خسارت قابل توجهی به شکل مستقیم به 17000 هکتار از مزارع کشاورزی غزه ،زیر ساخت های کشاورزی،گلخانه ها،سامانه های آبیاری ،مزارع  دامپروری ،انبارهای علوفه و قایق های صیادی شده است.

گفته می شود در حال حاضر 64000 رأس دام نیاز فوری به آب و علوفه دارند تا حجم خسارت از وضعیت فعلی فراتر نرود.

البته در این گزارش  تأکید گردیده که عملیات نظامی در منطقه غزه ،مانع تخمین دقیق خسارات وارده شده و این امر می بایست پس از حصول آرامش نسبی محقق گردد.

در عین حال آسیب جنگ غزه به صنعت ماهیگیری این منطقه از 9 جولای تا 10 آگوست به میزان 234.6 تن معادل 9.3 درصد از صید سالانه در این منطقه برآورد گردیده است.حدود 3600 نفر از مردم غزه به کار صیادی اشتغال دارند که این تعداد در برگیرنده 12.6 درصد از شاغلین زیر بخش کشاورزی این منطقه است.بالطّبع مشکلات ذکر شده سبب مشکلات معیشتی فراوان برای ساکنین این منطقه جنگ زده (به لحاظ دسترسی به فرآورده های خوراکی و نیز قیمت این محصولات) در آینده خواهد شد.(منبع :www.thefishsite.com).


 
حراج مدرک در دوبی!!!
ساعت ٧:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٤   کلمات کلیدی: خبر

بر اساس گزارش Gulf News ، اخذ مدرک دکترا در کشور امارات این روزها زحمتش تقریباً معادل سفارش آنلاین یک جفت کفش وپرداخت هزینه ای اندک است.این خدمت را برخی وب سایت ها با این ادعا که دارای مجوز فعالیت از DIAC ( شهر بین المللی دانشگاهی دوبی) هستند در قبال 199 دلار و ظرف 15 روز انجام می دهند.

به گفته مسئولین یکی از این وب سایت ها کارشناسان آنها با توجه به سوابق کاری مراجعین و بدون هرگونه آزمون یا مصاحبه اقدام به صدور مدرک می نمایند به این ترتیب که به افراد با سه سال سابقه کار، لیسانس،چهارسال ،فوق لیسانس و 6 سال دکترا اعطا می شود .(منبع: سایت یاهو نیوز).


 
مقاله پوست اندازی
ساعت ٥:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٤   کلمات کلیدی:

یکی از فرآیندهای فیزیولوژیک در سخت پوستان که  نقش بسیار مهمی در چرخه حیات این موجودات نیز دارد،پوست اندازی است .مقاله ای که در زیر لینک آن را مشاهده می فرمائید در اینخصوص بوده و زمان چندانی از انتشار آن نمی گذرد. به دلایلی متأسفانه فرصت ترجمه این مقاله هنوز دست نداده با اینحال امیدوارم در آینده نزدیک ترجمه آن را نیز در وبلاگ قرار دهم.

لینک دانلود


 
آوای لاک پشت ها
ساعت ٩:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٤   کلمات کلیدی: لاک پشت ها

لاک پشت ها همواره کندی حرکت،پوسته مقاوم و حتی عمر طولانی را تداعی می کنند .اما بر اساس گزارشی که امروز در نشریه Science Daily منتشر شد،دانشمندان نوع خاصی از تکلم را نیز به عنوان ارتباط آوایی(Vocal Communication) در بین لاک پشت های برزیلی کشف کرده اند که به نوعی بیان کننده قدرت این موجودات در مدیریت رفتارهای اجتماعیشان است.

این لاک پشت ها  هنگام مهاجرت اصواتی با فرکانس پائین تولید و در زمان لانه سازی و آفتاب گرفتن، از صوت های با فرکانس بالا استفاده می کنند.

به علاوه بچه لاک پشت ها لحظاتی پیش از خروج از تخم به تولید صداهایی نجوا گونه می پردازند که تا مدتی پس از تفریخ نیز ادامه دارد.دانشمندان احتمال می دهند این اصوات به هماهنگی در خروج بچه لاک پشتها از تخم مؤثر باشد.علاوه بر این ،لاک پشت مادر نیز در پاسخ به این صداهای ایجاد شده توسط بچه ها آوایی تولید می کند که شاید در راهنمایی آنها برای جهت یابی و ورود به آب تأثیر داشته باشد.


 
قیمت میگو وانامی پرورشی باز هم در بازار تایلند افزایش یافت
ساعت ٤:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۳   کلمات کلیدی: بازار میگو پرورشی


 
پای اختلافات اوکراین و روسیه به کشاورزی و شیلات هم کشیده شد
ساعت ٧:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۱   کلمات کلیدی: روسیه،اوکراین

بحث اختلافات مرزی اوکراین و روسیه و به دنبال اون ،تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا و متحدانش بر علیه روسیه ،موجب واکنش متقابل مقامات روس(و به نوعی مقابله به مثل این کشور) شده.این تقابل بصورت اعلام ممنوعیت واردات فرآورده های کشاورزی و شیلاتی از کشورهای تحریم کننده بروز کرده و رئیس جمهور روسیه ،ولادیمیر پوتین،دستور داده که  از تاریخ 7 آگوست،به مدت یک سال، واردات فرآورده های کشاورزی ،دامی و شیلاتی از کشورهای آمریکا،اتحادیه اروپا،کانادا،استرالیا و نروژ به روسیه ممنوعه.

این خبر رو نخست وزیر روسیه (دمیتری مدودوف) اعلام کرده ولی در عین حال گفته که غذاو فرآورده های مخصوص کودکان مشمول این تحریم ها نمی شه.

وی همچنین اظهار داشته اگر کشورهای موضوع این ممنوعیت، دیدگاه های سازنده و همکاری متقابل نشون بدن احتمال رفع تحریم ها وجود داره.


 
وضعیت هوای آبادان طی ده روز آینده
ساعت ٥:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢۱   کلمات کلیدی: هواشناسی ،آبادان دان


 
تمساح و کوسه
ساعت ٥:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٦   کلمات کلیدی:

گردشگران پارکی در آدلاید استرالیا،روز گذشته  با صحنه جالبی روبرو شدند. یک تمساح 5.5 متری که از جاذبه های توریستی این پارک محسوب می شود کوسه ای را شکارو برای خوردنش ،ساحل رودخانه پارک را انتخاب کرده بود.


 
این دریاچه مجسمه ساز!!!
ساعت ۸:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٥   کلمات کلیدی:

دریاچه ای در شمال  تانزانیا به دلیل شرایط فوق العاده نامطلوبش،موجودات اسیر در آب های خود را به مجسمه های آهکی مبدل می سازد.

این دریاچه که به NATRON مشهور بوده  و نام خود را ازسدیم  (Natrium) محلول در آب خود گرفته  دمایی در حدود 60 درجه سانتیگراد داشته و pH آن نیز در حدود 9 تا 10.5 است.

عکاس New Scientist تصاویر جالبی از پرندگان بخت برگشته ای گرفته که به اشتباه و بر اساس خطای دید وارد ستون آب دریاچه شده و به دلیل شرایط نامطلوب حیاتی آب ابتدا تلف شده و سپس به مجسمه هایی آهکی تبدیل شده اند:


 
ما و طبیعت
ساعت ۸:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٥   کلمات کلیدی: تصویر

تصویر زیر را در سایت New Scientist دیدم.تصویرجالبیه که شاید کمی در تجسم بصری ما تغییر ایجاد کنه:


 
قیمت میگوپرورشی در تایلند
ساعت ٦:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٥   کلمات کلیدی: قیمت میگو

این هفته قیمت میگو پرورشی گونه وانامی بازهم نسبت به هفته گذشته افزایش یافت.البته این افزایش شامل سایزهای پایین نشد.این،دومین هفته متوالی است که بازار میگووانامی در تایلند شاهد افزایش قیمت هاست.

جدول ذیل در این خصوص تهیه شده است:

 


 
پرورش ماهی تیلاپیا در مزرعه بخش خصوصی
ساعت ٦:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٢   کلمات کلیدی: پرورش تیلاپیا

دو شنبه 6 مرداد 1393:بدنبال صدور مجوز پرورش ماهی تیلاپیا در برخی مزارع شهرستان بافق، پرورش تیلاپیا در فصل پرورش جاری در مزرعه «ماهی پرور کویر» واقع در سایت آبزی پروری شهرستان بافق صورت گرفته است. 

بچه ماهیان تیلاپیای تک جنس تولید شده توسط مرکز تحقیقات ملی آبزیان آبهای شور از اوایل فصل گرم به استخرهای خاکی این مزرعه معرفی شده و فعالیت پرورش با موفقیت انجام می شود. درحال حاضر میانگین وزن ماهیان پرورشی در این استخرها 270-200 گرم بوده و هیچ گونه تکثیر و تولید بچه ماهی در این استخرها مشاهده نمی شود. لازم به ذکر است که در ماهیان تیلاپیای دو جنس، فعالیت تکثیر طبیعی این ماهی در شرایط منطقه از وزن های 80 گرم به بالا مورد انتظار است و در مزرعه مذکور این فعالیت مشاهده نگردید.

در بازدید مورخ 6/5/93 نماینده فرمانداری ، مدیر جهادکشاورزی و مدیر محیط زیست شهرستان بافق از مزرعه ماهی پرور کویر، عدم وجود بچه ماهی تیلاپیا و تکثیرنشدن ماهیان پرورشی در استخرهای پرورش به تأیید بازدیدکنندگان رسید. 
افزایش سطح زیرکشت پرورش میگو در بوشهر
ساعت ٦:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٢   کلمات کلیدی: پرورش میگو ،بوشهر

به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران مدیرکل شیلات بوشهر با اشاره به این که استان بوشهر دارای ظرفیت‌های بالقوه‌ای در بخش آبزی‌پروری است گفت: بیش از 60 هزار هکتار از اراضی ساحلی این استان برای پرورش میگو شناسایی شده است که تاکنون بخش اندکی از آن به این امر مهم اختصاص یافته است.

وی با بیان این که امسال برای پرورش میگو در سه‌هزار و 500 هکتاراز اراضی ساحلی برنامه ریزی شده بود گفت: با تدابیر انجام شده اکنون این اراضی به سه‌هزار و 700 هکتار افزایش یافته و این در حالی است که 200 هکتار دیگر تا پایان مرداد ماه به این اراضی افزوده می‌شود.

مدیرکل شیلات استان بوشهر از تولید 1.3 میلیارد بچه میگو در استان خبرداد و گفت: تاکنون 1.1 میلیارد بچه میگو برای پرورش در استخرهای پرورش میگو ذخیره سازی شده است.

بهمنیاری با بیان این که برداشت میگو اواخر مهر ماه آغاز می‌شود گفت: پیش بینی می‌شود امسال 12 هزار تن میگو برداشت شود و این در حالی است که سال گذشته 9هزار تن میگو در این اراضی تولید شد.

وی از پرورش ماهی در اراضی پرورش میگو خبرداد و گفت: با توجه به این که بیش از 5 ماه از سال اراضی پرورش میگو بی استفاده می‌ماند طرح مطالعاتی پرورش ماهی در مدتی که امکان پرورش میگو فراهم نیست اجرایی شده است.


 
ذخیره سازی 50 میلیون پست لارو میگو در استخرهای پرورش میگوی گمیشان
ساعت ۸:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٠   کلمات کلیدی: خبر ،گمیشان

ىه گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران مدیرکل شیلات گلستان گفت: امسال 50 میلیون پست لارو میگو در استخرهای پرورش میگوی در شمال گمیشان ذخیره سازی شد.

علی اکبر پاسندی با اعلام این خبر افزود: با توجه به آماده شدن مزارع توسط پرورش دهندگان و با هماهنگی بعمل آمده در مراکز تکثیر و پرورش میگو، امسال تعداد 50 میلیون پست لارو تحت نظارت اداره کل دامپزشکی توسط هفت شرکت در 17 مزرعه 20 هکتاری ذخیره سازی شد.

به گفته وی، مساحت کل این مزارع 340 هکتار و مساحت مفید آن 243 هکتار می باشد.

پاسندی با اشاره به ذخیره سازی انجام شده در سال 92، گفت: در سال گذشته 29 میلیون پست لارو میگو ذخیره سازی شده بود که امسال حدود 20 میلیون قطعه بیشتر ذخیره سازی شده و حدود 70 درصد افزایش داشته است.

وی تصریح کرد: مساحت مفید ذخیره سازی شده در سال گذشته 160 هکتار بوده و امسال 243 هکتار می باشد.

مدیرکل شیلات گلستان خاطرنشان کرد: در سال گذشته 304 تن میگو در یک دوره 150 روزه برداشت شد و پیش بینی می شود امسال نیز بیش از 500 تن میگو در این دوره پرورش برداشت شود که این میزان رشد 65 درصدی تولید میگو را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

وی اظهار امیدواری کرد با توجه به رشد مناسب میگو در شمال گمیشان پیش بینی می شود، امسال در پایان شهریور ماه برداشت میگو از مزارع گمیشان آغاز شود.


 
طوفان Rammasun
ساعت ٩:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٠   کلمات کلیدی: rammasun

طوفان Rammasun در جنوب شرق آسیا آسیب های جدی به مزارع پرورش ماهی در این منطقه وارد نموده است.به گزارش  Fishsite در ویتنام و چین ،مزارع پرورش تیلاپیا و گربه ماهی دچار سیل گرفتگی شده و این وضعیت در مزارع تایلند نیز موجب بروز خسارت گردیده است.Fishsite پیش بینی می کند ،عوارض ناشی از این طوفان موجب افزایش قیمت در بازار آبزیان شود.


 
دردمشترک
ساعت ۱:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٩   کلمات کلیدی:

توصیف زیر از زبان مدیر بخش آمریکای لاتین و حوزه کارائیب ،در جامعه جهانی آبزی پروری در خصوص منطقه متبوعه اش ،شباهت زیادی با بستر آبزی پروری در کشورایران دارد.شاید بی دلیل نباشد که اقلیم بسیار مساعد آمریکای جنوبی و مرکزی ،در عرصه های متعدد آبزی پروری، میدان تولید را به نفع شرق آسیا خالی نموده است.به هرحال به نظر می رسد عدم ارتباط مثبت بین نهادهای تخصصی با زیر بخش تولید،دخالت همه جانبه بخش دولتی در توسعه زیر بخش و عدم انسجام تولید کنندگان دردی مشترک در آبزی پروری بخشهایی از جهان محسوب می شود.

"امروزه ،آبزی پروری در این منطقه شکلی از هم گسیخته دارد.ارتباط فعالی بین نهادهای دانشگاهی با  زیربخش تولید مشاهده نمی شود.انسجام مابین تولید کنندگان بجز در مواردی خاص وجود ندارد.بین نهادهای تخصصی کارتیمی مشاهده نشده و هرگاه اتحادی  هم شکل گرفته بیشتر انگیزه سیاسی بر آن حاکم بوده است.ذهنیت پدرسالارانه موجود مبنی بر اینکه دولت می بایست نقش موتور محرک بخش کشاورزی را ایفا کند به فقدان چشم اندازی مثبت جهت سرمایه گذاری منجر شده است."(Antonio Garza de Yta)منبع :The Practical Asian Aquaculture  شماره 13 آوریل/ژوئن 2013


 
پروژه بزرگ آبزی پرور در کشورعمان
ساعت ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٩   کلمات کلیدی: پرورش توأم ،عمان

Qurun Aquapolis پروژه ای به ارزش یکصد و بیست میلیون دلار است که با یک شرکت عمران چینی جهت ساخت یک مزرعه پانصدت هکتاری پرورش توأم میگو و خیاردریایی در منطقه رأس الجیش در سیصد کیلومتری جنوب مسقط در طول دریای عربی از ماه مارس سال جاری اجرایی شده است.این پروژه در قالب سرمایه گذاری مشترک سازمان توسعه دریای عرب و بانک سهار مدیر صندوق توسعه عمان صورت پذیرفته است.

چشم انداز این سرمایه گزاری تولید حدود چهار هزار تن میگو و دو هزار تن خیار دریایی است.این پروژه شامل استخرها و کانال ها , ایستگاه پمپاژ,  موتورخانه, واحدفرآوری ,سردخا نه , تصفیه خانه پساب  ,زباله سوز ,کارخانه خوراک آبزیان ,کارگاه تکثیر میگو و خیار دریایی , خانه های سازمانی , ساختمان های اداری و اجرایی ,انبارها ,حراست ,  ساختمان ورزشی ، اماکن مذهبی و سایر امکانات مورد نیاز در یک زندگی اجتماعی امروزی است.

گزارشی که حدود دو ماه قبل از عقد نهایی قرارداد نیزمنتشر شده  به پرورش گونه های مونودن , ایندیکوس , خیار دریایی , گیاه سالی کورنیا ( یک گیاه خوراکی مقاوم به شوری ) ، صدف اویستر و سایر نرم تنان به صورت همزمان اشاره نموده است.

به جز ماهیت جذاب خبر و بویژه توجه همزمان به پرورش گونه های مختلف آبزیان در یک پروژه , نقشه انتشار یافته در خبرهای مرتبط است که با وجود تمامی هیاهوهای تبلیغاتی , نام  خلیج همیشه فارس را به خوبی نشان می دهد.

با تشکر از جناب دکتر بهبهانی جهت ارسال خبر

 

 
نشریه میگو
ساعت ۸:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٩   کلمات کلیدی: نشریه میگو

چند روز قبل شماره 12 نشریه میگو توسط انجمن صنفی میگوی کشور و شرکت آبزیان آسیا منتشر شد ،نشریه ای که شاید تا چند سال دیگه چیزی شبیه به Aquaculture Asia یا حتی Global Aquaculture Advocate بشه. البته در این شماره فرمت انتشارش تغییر کرده و از شکل چاپ کاغذی به PDF دراومده که همین،زمینه رو برای انتشار گسترده ترش مهیا و فراهم می کنه.فقط می مونه صفحه آرائی و غنای مطالب که حتماً از این پس شاهدش خواهیم بود.لینک زیر رو برای اون دسته از عزیزانی که موفق به دریافت نشریه میگو از طریق ایمیل خودشون در گروه Iranshrimp نشده اند قرار داده ام.با تشکر ویژه و کسب اجازه از دوست عزیزم جناب مهندس اسماعیلی مدیرعامل محترم شرکت آبزیان آسیا که زحمت تهیه و انتشار این نشریه رو ظرف هفده سال اخیر برعهده داشته اند.

لینک دانلود نشریه میگوی ایران شماره 12 


 
عید سعید فطر بر همگان مبارک
ساعت ٧:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٧   کلمات کلیدی:


 
تأمین موادشیمیایی و مکمل های میگو پرورشی
ساعت ٤:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٧   کلمات کلیدی:

به اطلاع کلیه تکثیر کنندگان و پرورش دهندگان محترم میگوی کشور می رساند،مواد ،ترکیبات، داروها و مکمل های غذایی زیر جهت استفاده در مراکز تکثیر و استخرهای پرورش میگو قابل تأمین و ارائه می باشد.از علاقمندان دعوت می گردد در صورت تمایل ، با شماره های زیر تماس حاصل نمایند:

09362976768 قوام پور

09166330300 تیماس

محصولات قابل ارائه :

کنسانتره های مکمل رشد ،اشتها آور ،تنظیم کننده اسمز،مکمل غذای پیش مولد و مولدین میگو

مکمل غذایی میگو حاوی مواد معدنی و ویتامین های مورد نیازرشد میگو

انواع ویتامین های مخصوص آبزیان 

اکسی تتراسیکلین آبزیان

مواد ضد عفونی کننده جهت شستشوی تخم و ناپلی و ضد عفونی کننده .


 
واکسیناسیون در میگوهای پرورشی
ساعت ۳:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٦   کلمات کلیدی: واکسن ،میگو

تا چند سال پیش ،امکان واکسیناسیون در میگوهای پرورشی به دلیل نوع سیستم ایمنی این جانوران و عدم برخورداری از سلول های حافظه ای تقریباً غیر ممکن فرض می شد.اما اهمیت پیشگیری از بیماریها در صنعت پرورش میگو از یک سو و پیشرفتهایی که در زمینه های تحقیقات بیوتکنولوژی ظرف سالهای اخیرحاصل شده از سوی دیگر ،بارقه هایی از امید را در این زمینه متبلورساخته است.مقاله ای که در لینک زیر مشاهده میکنید خلاصه ای است از پیشرفت هایی که در خصوص واکسیناسیون میگو حاصل گردیده .امیدوارم مورد توجه قرار گیرد:

واکسیناسیون میگوها