آبزیستان Abzistan

وبلاگ شیلات،آبزی پروری و علوم زیستی

میگوی هفت تیر کش(Pistol Shrimp)
ساعت ٤:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۸/٢۸   کلمات کلیدی: میگو ،بیولوژی ،pistol

این نام شاید در نگاه اول کمی تمسخرآمیز به نظر آید ولی این میگو در واقع صاحب قوی ترین تفنگ دنیاست. میگوی هفت تیر کش (Pistol Shrimp) را با نام میگوی بشکن زن (Snapping Shrimp) نیز می شناسند و از لحاظ رده بندی متعلق به خانواده Alpheidae است. مشخصه میگوهای این خانواده، چنگک های نامتقارن آنهاست که چنگک بزرگتر قابلیت شلیک و ایجاد صدای انفجار دارد.

خانواده Alpheidae با داشتن بیش از 600 گونه و 38 جنس پراکنش جهانی دارد. بیشتر آنها حفار هستند و زیستگاه های معمول آنان صخره های مرجانی، بسترهای علف دریایی و صخره های اویستری می باشند. بیشتر گونه های Alpheidae در آب های معتدل و گرمسیری زیست می کنند.

میگوی هفت تیر کش شاید پر سر و صدا ترین موجود دریایی شناخته شده باشد و در این زمینه با نهنگ های عنبر و بلوگا رقابت می کند. چنگک منحصر به فرد این جانور می تواند با انجام حرکتی شبیه بشکن زدن، حباب هایی با سرعت تقریبا 100 کیلومتر بر ساعت و دمای تقریبا 4700 درجه سانتیگراد ایجاد نماید! (دمای سطح خورشید تقریبا 5500 درجه است). بلندی صدای ایجاد شده تقریبا 218 دسیبل است و می تواند فشار آکوستیک برابر با 80 کیلوپاسکال تا فاصله 4 سانتی متری چنگک میگو ایجاد نماید. این مقدار انرژی و فشار برای کشتن طعمه میگو به طور آنی کافیست.

میگوی هف تیر کش از این قابلیت خود هم برای شکار و هم برای ارتباط با سایر هم گونه های خود استفاده می کند. سر و صدای این میگوها به حدی است که کلنی های آنان می تواند مشکلات جدی در ارتباطات زیر دریا و سونار ایجاد نماید. در حقیقت بلندی صدای میگوی هف تیر کش از یک موتور جت کنکورد بیشتر است.

این میگو هنگام شکار، خود را در ناحیه ای دور از چشم مثل یک حفره پنهان می کند. سپس میگو آنتن های خود را بیرون می آورد تا از گذر طعمه ها با خبر شود. هنگامی که حرکت طعمه را احساس کرد، از پناهگاه خود بیرون آمده، قسمت زبانه شکل چنگک خود را عقب کشیده و با یک شلیک طعمه خود را شکار می کند. سپس طعمه را به درون پناهگاه کشیده و تغذیه می نماید. برای مشاهده نحوه شکار جالب این میگو لینک زیر را دنبال نمائید .(منبع:سایت sea biologyبا تشکر از جناب دکتر امامی).

لینک ویدئو


 
کاملا وبلاگی
ساعت ۱:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۸/٢٤   کلمات کلیدی:

بعد از مدتی "به روز نرسانی" وبلاگ،امروز مطلب جالبی توجهم رو جلب کرد و تصمیم گرفتم به سیاق اون دوستی که وبلاگش رو کاغذ بی خط لقب داده بود تا هرچی دلش می خواد،بی قاعده و ضابطه(فقط به فرمان دل)بنویسه،من هم این مطلب زیبا و البته آموزنده از نویسنده ای که مثل خیلیای دیگه ،نوشته هاش در دوران دانشجویی مونس شبهای من هم بود(گابریل گارسیا مارکز که شنیدن ابتلای ایشون به آلزایمر رو هنوز هم نمیشه باور کرد) را برای عزیزانی که به اینجور مطالب موجز و مفید علاقه دارند در این پست قرار بدم.از متخصصین و دانش پژوهانی که برای مشاهده پستی تخصصی و فنی بعد از مدتی به این وبلاگ تشریف آوردند و احتمالا مکدّر شده اند عذر می خوام(مارا بخاطر "هنوزداشتن" ته مونده ای به نام دل ببخشید)امیدوارم در پست های بعد بتونم جبران کنم:

-         در 25 سالگی دانستم که یک نوزاد، مادر را از داشتن یک روز هشت ساعته و پدر را از داشتن یک شب هشت ساعته، محروم می‌ کند.
- در 30 سالگی پی بردم که قدرت، جاذبه مرد است و جاذبه، قدرت زن.
- در 35 سالگی متوجه شدم که آینده چیزی نیست که انسان به ارث ببرد؛ بلکه چیزی است که خود می‌ سازد.
- در 40 سالگی آموختم که رمز خوشبخت زیستن، در آن نیست که کاری را که دوست داریم انجام دهیم؛ بلکه در این است که کاری را که انجام می‌ دهیم، دوست داشته باشیم.
- در 45 سالگی یاد گرفتم که 10 درصد از زندگی، چیزهایی است که برای انسان اتفاق می‌ افتد و 90 درصد آن است که چگونه نسبت به آن واکنش نشان می‌ دهد.
- در 50 سالگی پی بردم که کتاب بهترین دوست انسان و پیروی کورکورانه بدترین دشمن وی است.
- در 55 سالگی پی بردم که تصمیمات کوچک را باید با مغز گرفت و تصمیمات بزرگ را با قلب.
- در 60 سالگی متوجه شدم که بدون عشق می‌ توان ایثار کرد، اما بدون ایثار هرگز نمی توان عشق ورزید.
- در 65 سالگی آموختم که انسان برای لذت بردن از عمری دراز، باید بعد از خوردن آنچه لازم است، آنچه را نیز که میل دارد، بخورد.
- در 70 سالگی یاد گرفتم که زندگی مساله در اختیار داشتن کارت‌ های خوب نیست؛ بلکه خوب بازی کردن با کارت‌ های بد است.
- در 75 سالگی دانستم که انسان تا وقتی فکر می‌ کند نارس است، به رشد وکمال خود ادامه می‌ دهد و به محض آنکه گمان کرد رسیده شده است، دچار آفت می‌ شود.
- در 80 سالگی پی بردم که دوست داشتن و مورد محبت قرار گرفتن بزرگترین لذت دنیا است.
- در 85 سالگی دریافتم که همانا زندگی زیباست.


 
بروز بیماری آبشش سیاه در میگوهای دریایی آمریکا
ساعت ٤:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۸/٢۱   کلمات کلیدی: بیماری ،آبشش سیاه ،میگو

صید میگو در صیدگاه های کارولینای جنوبی به دلیل بروزعارضه آبشش سیاه در تابستان امسال کاهش چشمگیری داشته است.سندرم آبشش سیاه به دلایل متعددی بروز میکند .از آنجمله می توان به برخی جلبک ها و فلزات سنگین اشاره نمود اما ابنبار عامل بیماری نوعی مژکدار است که به گفته  پروفسور  Marc Frischerاز انستیتو اقیانوس شناسی دانشگاه جورجیا ممکن است از گونه های مهاجم باشد.شدت آلودگی در نواحی جنوبی شدیدتر است به حدی که در آبهای جورجیا ،آلودگی در 90 درصد میگوهای صید شده دیده می شود.

محققین براین باورند که از دلایل عمده شیوع این سندرم،تخلیه ضایعات میگوهای سرکنی شده  از شناور به درون دریااست.(منبع:thefishsite).


 
ٍEMS ،خوب یا بد؟
ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۸/۳   کلمات کلیدی: ems ،ویتنام ،بازار میگو پرورشی

صادرکنندگان میگو در ویتنام ،با مشکل جدیدی مواجه شده اند.پرورش دهندگان میگوهای خود را در استخرها نگاه داشته اند تا قیمت ها از این هم که هست، بالاتر رود و حالا کارخانه های فرآوری،به همین دلیل و نیز بروز بیماری مرگ زودرس(EMS) با کاهش جدی میگوی خام برای فرآوری روبرو بوده و این امر سبب شده صادرکنندگان قادر به تأمین سفارشات و تعهدات خود تا پایان سال نباشند.

در استان Vinh،یکی از بزرگترین مراکز پرورش میگو در دلتای مکونگ ویتنام،27000پرورش دهنده مالک 26000هکتار اراضی پرورش میگو هستند که امسال در حدود 25 درصد از محصول آنها به دلیل ابتلا به بیماری EMS تلف شد.

استان Ca Mau بزرگترین قطب پرورش میگوی دلتای مکونگ نیز،از 267000 هکتارسطح ذخیره سازی شده میگو تنها 100 هزار تن، معادل 78 درصد از محصول مورد انتظار، برداشت شده که باعث گردید قیمت میگوی مونودون در مزرعه ،از 8.08 دلار در سال 2012 به 11.4 دلار در ماه سپتامبر2013 افزایش پیدا کند.

بر اساس گزارش Shrimp News تا ماه سپتامبر 2013 ارزش صادرات میگو ویتنام به حدود 2 میلیارد دلار رسیده که سهم گونه وانامیاز این مقدار،با 80 درصد افزایش نسبت به سال گذشته،952 میلیون دلار  و ببری سیاه(مونودون) با 2.1 درصد افزایش ،928 میلیون دلار بوده است.


 
راهکاری جهت مقابله با EMS
ساعت ۱٢:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۸/۳   کلمات کلیدی: ٍems ،تایلند

بر اساس گزارش سایت خبری Shrimp news،گروهی از محققین دانشگاه مشهورKasetsart در تایلند موفق شده اند،راهی جهت ایجاد تأخیر در بروز مرگ و میر ناشی از ابتلا به بیماری مرگ زودرس(EMS) در میگوهای مبتلا بیابند.

این روش درمان مبتنی بر استفاده از مشتقات پلی فنل در غذاست که سبب کاهش بارباکتریایی موجود در دستگاه گوارش میگو شده و باعث میگردد این میگوها حداقل تا رسیدن به وزن 12.5 گرم(80 قطعه در هر کیلو)زنده بمانند.البته این راهکار میبایست در کنار مدیریت بهینه پرورش مورد استفاده قرار گیرد .

از سوی دیگر باید گفت ،هرچندحتی با استفاده از این روش نیز حاشیه سود پرورش دهندگان درگیر با این چالش تأمین نمی شود اما حداقل ضرر کمتری متوجه آنها خواهد شد.

ضمنا در لینک زیر اطلاعاتی در خصوص مکانیسم اثر این بیماری و تأثیر آن بر صنعت پرورش میگوی تایلند از سایت http://stream.wsj.com ارائه شده است.

لینک دانلود