آبزیستان Abzistan

وبلاگ شیلات،آبزی پروری و علوم زیستی

خبرهای جدید از دنیای شیلات
ساعت ٧:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٩   کلمات کلیدی: اخبار

تحریم کمیسیون اروپا علیه ایسلند و جزایر فارو

 

در نیمه اول سپتامبر سال جاری ،کمیسیون اروپا با 659رأی موافق،11 مخالف و 7 ممتنع تصمیم به اعمال تحریم برعلیه جزایر فارو و ایسلند گرفت که متهم به صید بی رویه ماهی ماکرل از منابع شمال شرقی اقیانوس اطلس  شده اند.طبق آمار،کشور ایسلند صید ماکرل را از 363 تن در 2005 به 147000تن در 2012 افزایش داده و صید این ماهی توسط جزایر فارو نیز از 27830 تن در 2009به 149000تن در 2012 بالغ شده است.

یاک(InterAction Council)،بحران جهانی آب را چالشی اضطراری برای امنیت جهان می داند

 

اعضای "انجمن جهانی تعامل " (IAC)،مرکب از تعداد زیادی از رهبران سیاسی و اقتصادی جهان، اعتقاد  دارند جهان امروز،با بحران آب و تأثیرات شدید آن بر صلح جهانی،ثبات سیاسی و برنامه های توسعه اقتصادی مواجه است.نخست وزیر سابق کانادا و عضو فعلی این انجمن می گوید:روشهای قدیمی بهره برداری از منابع آبی ،مناسب وضعیت موجود جمعیت جهانی نبوده و می بایستی تغییر نماید.

هم اکنون حدود 3800 کیلومتر مکعب سالانه از منابع آب شیرین موجود استخراج می شود که با احتساب افزایش جمعیت جهان تا سال 2025 می بایست 1000 کیلومتر مکعب دیگر نیز تا آن زمان بصورت سالیانه استخراج شود.این مقدار برابر است با  جریان آبی معادل 20 برابر رود نیل و یا 100 برابر رود کلرادو در یک سال.

انجمن یاک این بحران را بیشتر متوجه غرب آسیا،شما آفریقا و بخش صحرای آفریقا دانسته است.

منبع(The Fish Site)


 
من لم یشکر المخلوق...
ساعت ٧:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٧   کلمات کلیدی:

سایت چوئبده این روزا پس از سالها رکود، حال و هوای خوبی داره.وقتی می بینی ترس از بیماری جاش رو به تلاش برای تولید بیشتر داده و هرروز بنده کارشناس شیلات ،مأموریتم به جای رفتن سر مزارع برای تخمین تلفات بیماری،برای ثبت آمار صیدو متوسط وزن میگوی صید شده است،این یعنی هوای تازه.پرورش دهنده های خوشحال که حالا دغدغه شون دیر رسیدن ترموکینگ جمع آوری و کم اومدن باسکت به خاطر بیشتر شدن موجودی استخر شده ،و ما که قدمامون ،قرص و محکم و بی هرگونه تشویش  برای رفتن سر مزارع، وزنمون رو براحتی تحمل میکنه،صحنه های دیدنی و بیاد موندنی رو رقم زده.

جای مرحوم کیهانی،مرحوم عباسعلیزاده و مرحوم صادقی و همه اونائی که در گیرودار مشکل بیماری و گرگ و میش شک و یقین برای تولید موفق در سایت چوئبده از بین ما رفتند خالی.حالا دیگه به نظر میاد ققنوس پرورش میگوی چوئبده داره از زیر کومه خاکستر 10 ساله بیرون میاد و تازه اول بال زدنشه.

اما در میون تمام زیبائی های این روزها،امروز یه صحنه ای خیلی سرحالم آورد.صحنه ای که نشون میداد پرورش دهنده چوئبده دیگه اومده که ادامه بده و براش مهمه که ادامه مسیر تولید رو چه جوری مدیریت کنه.

پاداش پرسنل،چیزی که اگه یه فعالیت قرار باشه یه خط در میون انجام بشه چندان محلی از اعراب نداره ،حالا دیگه تبدیل به سفر زیارتی برای کارگرای مزرعه اونم به اتفاق خانواده شده .و این یعنی ارزش گذاری برای کار از طرف کارفرما و آینده نگری برای سالهای آتی تا کارگر کم کم به مزرعه تعلق خاطر بیشتری پیدا کنه و ...انشاالله این حرکت الگوی مناسبی برای همه تولید کننده هائی بشه که میخوان بمونن و از پرورش میگوی چوئبده یک Success Story بسازن.

 


 
(5)tips to prevent White Spot Syndrome
ساعت ٦:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٤   کلمات کلیدی: مدیریت پیشگیری

 

Use immunostimulants to enhance resistance to diseases.

Use of immunostimulants such as,1, 3-glucan, peptidoglycan and lipopolysaccharides in feed may enhance the non-specific defences of shrimps against pahogens for a short duration and reduce mortalities due to secondary infection

کاربرد محرک های سیستم ایمنی نظیر 1.3 بتا گلوکان ،پپتیدو گلیکان و لیپو پلی ساکاریدها در غذا،دفاع غیر اختصاصی در مقابل عوامل بیماریزا رادر میگو  بصورت کوتاه مدت تقویت نموده وتلفات ناشی از آلودگیهای ثانویه را کاهش می دهد.


 
(4)tips to prevent White Spot Syndrome
ساعت ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢۳   کلمات کلیدی: مدیریت پیشگیری

 

Prevent infection during transportation and maintenance.

During transportation, use the original water in which the shrimp were caught.

water from other sources may be contaminated with the virus. The water used in the tanks to maintain the broodstock must also be treated to ensure that it is virus-free.

در خلال حمل و نگهداری ،از ایجاد آلودگی پیشگیری نمائید

 

در طول جابجائی،از همان آبی استفاده کنید که میگو را از آن صید کرده اید.آبی که از منابع دیگر تهیه میکنید ممکن است آلوده به ویروس باشد.

آب مورد استفاده جهت نگهداری مولدین نیز می بایست ضد عفونی گردد تا نسبت به عدم آلودگی به ویروس، اطمینان حاصل شود. 

 

 


 
(3)tips to prevent white spot syndrome
ساعت ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۱٠   کلمات کلیدی: مدیریت پیشگیری

Maintain broodstock from different sources in separate tanks.

In order to prevent contamination between shrimps from different sources, different batches should be maintained separately. Eggs released from the different batches of broodstock should also be segregated

به منظور پیشگیری از انتقال آلودگی بین میگوهای تهیه شده از منابع متفاوت،محموله های مختلف می بایست بصورت مجزا نگهداری شوند.تخمهای تولید شده از هر محموله مولد نیز باید از سایر تخمها جدا گردد. 


 
صید میگو پرورشی از استخرهای چوئبده آغاز شد
ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/۸   کلمات کلیدی: اخبار صنعت میگو

صید میگو پرورشی از استخرهای مجتمع پرورش میگو چوئبده از روز گذشته 7 شهریور ماه 1391 از مزرعه خرم رود خرمشهر (آقای مهندس بوستانی)آغاز شد.

این استخر در تاریخ 30 اردیبهشت ماه 1391 ذخیره سازی شده و در زمان صید در روز 100 پرورش قرار داشت با اینحال متوسط رشد 19.1 گرم،بازماندگی 97.4 ،ضریب تبدیل 1.25 نشان از مطلوبیت پارامترهای دوره پرورش در این منطقه دارد.

امروز(8شهریور1391)نیز روند صید در سه مزرعه ادامه یافت و به نظر می رسد پرونده دوره پرورش 1391 در چوئبده حداکثر ظرف 20 روز آینده بسته شود.در این میان باید به مدیریت پرورش مناسبی که در این دوره در مزارع اعمال شد نیز اشاره کرد چراکه موفقیت حاصله جز در سایه روشهای بهینه مدیریتی در زمینه کنترل ورود موجودات ناخواسته،تغذیه مناسب،حضور دائمی در محل،مدیریت ذخیره سازی و نیز آماده سازی مطلوب ممکن و میسّر نمی گردید. امید که این توفیقات در دوره های آتی نیز تکرار شده و شکوفائی صنعت میگو در خوزستان تداوم یابد.


 
(2)tips to prevent White Spot Syndrome
ساعت ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٦   کلمات کلیدی:

 

Do not import broodstock and larvae.

Many exotic disease are introduced through imported broodstock or PLs. Just one reckless introduction can cause disease problems resulting in severe losses to the industry. Introduction of animals from neighbouring countries, even if done under proper inspection and quarantine, may not be 100% risk-proof. Similarly, movement of shrimp between different regions within a country must also be minimised to avoid the spread of the disease.

ورود بسیاری از بیماریها(و عوامل بیماریزا)ی غیر بومی از طریق واردات مولد و یا پست لارو  امکانپذیر می گردد.عدم دقت  به تنها یک مورد واردات مولد یا پست لارو  می تواند منجر به بروز مشکل بیماری و ایجاد خسارات شدید به صنعت گردد.واردات موجودات زنده از کشورهای زنده حتی اگر تحت شرایط مطلوب بهداشتی هم انجام شود را نمی توان بطور 100% عاری از خطر تلقی نمود.حتی به منظور پیشگیری از شیوع بیماری  باید از جابجائی میگو بین مناطق مختلف در یک کشور نیز پرهیز کرد.


 
(1)Tips to prevent White spot syndrome
ساعت ۸:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٥   کلمات کلیدی: مدیریت پیشگیری

 

 

Locate hatchery away from the shrimp farm.

A hatchery located near a shrimp farm is more likely to be infected during an epizootic in grow-out ponds. The source of infection can be from untreated discharge water contaminated with the virus or through terrestrial or aquatic animals. To prevcent air and water-borne transmission, the hatchery must be located far away from the grow-out ponds and have a closed system.

کارگاه های تکثیر را دور از مزارع پرورش احداث نمائید:

احتمال آلودگی کارگاه تکثیری که در نزدیکی مزرعه پرورش میگو واقع شده است در خلال بروز همه گیری در استخرهای پرورش بیشتر است . منبع این آلودگی ممکن است پساب آلوده به ویروس باشد که بدون ضدعفونی، تخلیه  ،یا از طریق جانوران آبزی یا خشکی زی وارد محیط کارگاه تکثیر شده باشد.به منظور جلوگیری از جابجائی آندسته از عوامل بیماریزا که قادرند توسط آب یا هوا منتقل شوند محل احداث کارگاه تکثیر می بایست به دور از استخرهای پرورش انتخاب شده و هچری دارای سیستم بسته(محدودیت در ارتباط با محیط خارج)  باشد.  


 
ظرفیت توسعه شیلات :عامل مجهول در معادلات توسعه(3)
ساعت ٦:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢   کلمات کلیدی: توسعه آبزی پروری

 

اگر به خاطر داشته باشید در بخش نخست این بحث،پرسشی مطرح شد به این مضمون که ظرفیت توسعه شیلات و آبزی پروری در مناطق مختلف کشور به چه میزانی است؟اکنون نیز جا دارد مجدّداً همان پرسش را مطرح کنیم.واقعاً ظرفیت توسعه آبزی پروری اعم از برآورد شده و غیر از آن،به چه میزان تخمین زده می شود؟آیا کلیه اراضی دارای پتانسیل احداث مزارع پرورش آبزیان در همه استان های کشور در نقشه فرضی مکانیابی شیلات وارد شده است ؟آیا با در نظر گرفتن سیستم های نوین آبزی پروری ،امکان احداث کارگاه ها و مزارع کوچکتر با بازدهی بیشتر در مناطق مختلف در نظر گرفته شده است؟آیا در تمامی استان های ساحلی ،عملیات مکانیابی بصورتی متوازن و همسنگ انجام شده یا خیر؟آیا متناسب با تغییر شرایط زیستی و اکوسیستمی در نقاط مختلف کشور ،تغییری در سیاستگذاری نهادهای مسئول و دست اندرکار آبزی پروری انجام گرفته و در آخر آیا اصولاً سیاستها و راهبردهای اتخاذ شده شیلات در سالهای ابتدائی ورود صنعت به کشور منعطف و دارای قابلیت مانور و به روز نمائی را در خود مستتر دارند یا خیر؟

بدیهی است پاسخ به هریک از این پرسش ها در حیطه اختیارات  مسئولین و تصمیم گیران کلان کشور بوده و آنچه در اینجا قابل بررسی است تنها توجه به مصادیقی است که شاید بتوان برآن اساس اندکی از واقعیات موجود در این زمینه را شناسائی نموده و بر مبنای قیاسی استقرائی  حداقل بخشی از وضعیت موجود مشخص گردد.

اگر قرار باشد بیطرفانه و از دید یک ناظر در خصوص اراضی ساحلی و عرصه های مجاور مصب رودخانه های جنوب کشور قضاوت کنیم بعید است از آبزی پروری به عنوان یکی ازنخستین کاندیداها در عمران این مناطق چشم پوشی کنیم.در حقیقت در اکثر این مناطق کلاس خاک 5 و یا بالاتر،دسترسی به آب شور و یا لب شور،آب و هوای گرم و (در بخش زیادی از سال)مرطوب مشاهده می شود.البته می توان عنوان کرد طول فصل مناسب،مشکلات زیست محیطی و تداخل فعالیت ها در اینخصوص را نباید از نظردور داشت . به نظر بنده این ایراد کاملاً وارد و از قضا دقیقاً بیانگر کم کاری متولیان این صنعت است.تابحال (بعد از دوره تب میگو)چند مورد را می توان سراغ گرفت که عرصه ای توسط  سازمانها و ارگان های ذیربط به منظور امکان سنجی پرورش آبزیان(بطور عام)بصورت متمرکز مورد بررسی قرار گرفته باشد؟به این شکل که پارامترهای فیزیکو شیمیائی آب،جنس خاک،متوسط پارامترهای آب و هوائی در طول سال و ...بصورت میدانی جهت عرصه های مشخص(با نقطه یابی دقیق و معین )تعیین و سپس در کمیته ای مرکب از ارگان های نظارتی ذیربط مورد بررسی و تلاش جهت امکانیابی پرورش آبزیان واقع شود؟از بعدی دیگر،کدام منطقه از نظر امکانیابی پرورش آبزی مشخص(ماهی و میگوی آب شیرین،ماهی و میگوی آب شور،کروکودیل،خرچنگ درازو ...)تطبیق و به سایر ارگانها معرفی گردیده است؟یا به عنوان مثال درکدام مورد پارامترهای اپتیمم و مطلوب یک گونه آبزی با شرایط موجود در مناطق مختلف کشور تطبیق دهی شده و یا در اینخصوص استعلامی صورت گرفته است؟

شاید این مراحل،گام های ابتدائی جهت تعیین نقشه آبزی پروری کشور را بنیان نهد.

از طرفی منطقی تر آن است که سیاست توسعه فعالیت آبزی پروری درکشور برمبنای مقتضیات جمعیتی ، تغییرات اکوسیستمی و نیز تحولات جهانی شکل گرفته و در این مسیر تلاش بیشتری در خصوص تقویت زیر ساختها انجام شود.به بیان دیگر،ابتدا تلاش شود همزمان با ایجاد زمینه های نوین آبزی پروری در کشور،شرایط تأمین نهاده ها در مقیاس کلان نیز در داخل دیده شود.

به عنوان مثال تا چه اندازه می توان استدلال سازمان محیط زیست را در رابطه با عدم صدور مجوز احداث مزارع پرورش ماهی در حاشیه تالاب شادگان منطقی دانست وقتی دیگر اثری از تالاب(حداقل در مجاورت شهرستان آبادان) نیست؟در اینخصوص تلاش خواهم نمود تصویری گویا از بیابانی که سابق براین عرصه تالاب نامیده می شد و اکنون (از حدود 10 سال پیش) به شوره زاری وسیع مبدّل گردیده در وبلاگ قرار دهم تا معترضین و متعرّضین به این کلام ،خود به قضاوت بنشینند.چقدر منصفانه خواهد بود توسعه و اشتغال در این مناطق سابقاً تالاب و اکنون شوره زار ، صرفاًبه دلیل عدم توجه به واقعیات ایران به عنوان کشوری در حال توسعه و نیازمند برنامه ریزی های هدفمنداقتصادی دچار اختلال گردد؟

حتی با درنظرگرفتن مقرّرات دشوار و سختگیرانه زیست محیطی،کدام منطق در ورای اعمال محدودیت در مسیر احداث مزارع پرورش ماهی در حاشیه اروند رود قرار دارد؟رودخانه ای که دیگر حتی بخش دولتی عراق نیز از عنوان نمودن آن به عنوان زهکش مزارع کشاورزی نوار جنوبی کشور خود ابائی ندارد با اینحال ارگان های نظارتی کشور ایران همچنان آنرا عاری از پساب مزارع پرورش ماهی می خواهند...