آبزیستان Abzistan

وبلاگ شیلات،آبزی پروری و علوم زیستی

ملاحظاتی جهت مکانیابی های آینده در آبزی پروری
ساعت ۸:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/٢۸   کلمات کلیدی:

تابحال هرچه مطلب در خصوص مکانیابی و امتیازات یک سایت خونده بودیم همه ،دسترسی به امکانات شهری رو یکی از مزایای بلامنازع در اینخصوص معرفی میکردن.اما مثل اینکه حکایت سایت چوئبده باید همیشه با جاهای دیگه متفاوت باشه. میگید نه؟عرض می کنم(البته قبل از اون از کلیه دیپلماتهای عزیز،حتی اونائی که دیپلمات نیستند ولی ژست دیپلماسی خیلی بهشون میاد،سینه چاکان امنیت ملی ،دلسوختگان ملک و ملت و ازمابهترانی که بعضاً مجبورند بخاطر برخی ملاحظات، حضور ما رو در فضای مجازی تحمل کنند،خواهش میشه آنچه در این مطلب میاد رو به حساب ناپختگی  ما بذارن وگرنه مطمئناً کارشناس پخته ،بالاخره حد و مرز گردش اطلاعات رو بهتر مراعات میکنه):

امروز مدیر یکی از مزارع فعال و موفق سایت چوئبده اومده بود اداره تا در خصوص وضعیت آماده سازی مزرعه اش کمی صحبت کنیم.خیلی خوشحال شدم از اینکه می شنیدم شش یا هفت مزرعه از همین حالا برنامه ریزی برای شروع فعالیت در سال آتی رو  انجام داده اند و وقتی برنامه های موردنظرشون رو برای پیشگیری از بیماری برمبنای الگوی حاصل از فصل قبل میگفت ،احساس کردم بعد از سالها میشه امیدوار بود بالاخره این ققنوس سالها خفته در خاکستر میگوی چوئبده داره مشق پرواز میکنه.البته شش،هفت مزرعه در مقابل صدها مزرعه فعال در کشور عدد قابل توجهی نیست ولی من همیشه معتقد بوده ام "یک ده آباد به از صد شهر خراب". 

به هرحال وقتی تقریباً صحبت از برنامه های سال آینده تموم شد،آقای ...(همون مدیری که گفتم)صحبت رو به اینجا کشید که:"راستی میدونی چندروزیه که دوباره دزدها دارن از مزارع سایت، وسیله و کابل و آهن آلات می برن؟" انگار آب سردی روی فرق سرم ریخته باشن، شوکه شدم و خیره ،مثل جن زده ها پرسیدم:"شکایتی،چیزی!پاسگاه!!نگهبانای مزارع!!".اصلاً باورم نمی شد حالا که مزرعه دارا تازه یواش یواش طعم غلبه بر بیماری داشت کامشون رو شیرین میکرد ،زهر  عادت کثیف چندتن هرزه و لاقید ،که رزق خودشون رو توی جیب و حریم دیگران جستجو میکنن بخواد این شیرینی رو خنثی کنه.

تنها از یه مزرعه، 700 متر کابل رو که سال گذشته به قیمت متری 750000ریال خریده بودن با کمک نیسان از زمین بیرون کشیدن و بردند.از دوتا مزرعه دیگه کابل دینام زهکششون رو سرقت کردن و وقتی یه جرثقیل رو برای بردن مخزن آب یکی از مزارع فرستاده بودن نگهبان مزرعه کناری سر می رسه و ...و همه این کارها رو خیلی هم حرفه ای و بعد از قفل کردن درب اتاق نگهبان وقتی نگهبان در حال استراحت بوده  انجام می دادن.

بله آقای مدعی العموم ،متوجه هستم!این وصله ها به این ملت شهید پرور و غیور که سالها مقابل دشمن تا بن دندان مسلح بعث و استکبار جهانی و ابرقدرتها ایستادگی کرده ...آقا جمعش کن لطفاً !   اگر اینها قرار بود جلوی دشمن بایستند ،مطمئن باشید ناموس این مملکت همون 3روزه به ثمن بخس(شاید به قیمت چند تا بسته خرج خمپاره برای آتیش بازی)به دشمن فروخته شده بود.بگذریم.زیاد احساساتی شدم ببخشید.

اما مگه قراره این سایت برای چه کسی اشتغال ایجاد کنه؟مگه قراره کجا آباد بشه؟فیروزکوه؟رودهن؟سمیرم؟یا همون روستاهای اطراف سایت چوئبده؟مگه سال 80 همین روستائیا نبودن که سر کانال C5 دکه راه انداخته بودن و نوشابه و کیک و سیگار می فروختن؟مگه سال 80 یادشون رفته که از کل کارگرای شاغل در سایت حدود 300نفرش از خودشون بود؟ تازه این به غیر از 3 شیفت کاری در 5 عمل آوری فعال در اون سال بود که هرشیفتش حدود 300 نفر شاغل داشت.پس این خود زنیها چیه؟به کی ضربه می زنند؟

چند سال پیش وقتی داشتیم به همراه یکی دیگه از همکاران  از سر یکی از مزارع بخش خصوصی،مولد به مرکز شهید کیانی منتقل می کردیم،دوتا موتوری رو دیدیم که از یکی از مزارع حاشیه رودخونه بیرون اومدن و پشت موتوراشون جعبه هایی حمل می کردن.از اونجائی که خبر داشتم اون مزرعه تعطیله و حتی نگهبان هم نداره به همکارمون گفتم  یه جوری جلوی موتوریا بپیچ متوقفشون کن ،ببینیم چی دارن.وقتی جلوشون رو گرفتیم فکر میکنید چی توی جعبه ها داشتند؟چندتا ظرف له شده ،یه آچار فرانسه، یه دونه ترازوی شاهینی و چند تا مجله آبزیان(دزدی فرهنگی).در حقیقت این مسخره ها،برای پاکسازی ماترک مزرعه دار مفلوک به اونجا رفته بودن.همین الان هم کارخونه خوراک آبزیان ثمرگل مبتکر نشونه حیّ و حاضر برای بی رحمی و بی انصافی جانورهاییه که در پوستی شبیه پوست انسان سبعیّت خودشون رو در لوای طلبکار و نیازمند به رخ میکشند.طرفه اینکه همه از هر فرهنگ و عشیره ای که هستیم کوهی از حکمت و اندرز در مدح ایثار و جوانمردی و ... "یحمل اسفاراً".به زحمت میشه چارچوب درب و پنجره ای سالم در سایت چوئبده(از میان مزارع "متروکه")پیدا کرد.

بیاد حکایتی افتادم که مربوط به هجوم  ملخ در مزارع مصر بود و میگن بعد از برگشتن ملخها هرکدوم تعریف می کرده که چی خورده.یکی گفت یه گاو رو درسته خوردم،یکی یه بز یکی دیگه یه نفر آهنگر و ملخ آخری گفته بود نامرد اون آهنگر رو که خوردی آخرین موجود زنده شهر بود من که بعد از تو رسیدم مجبور شدم سندونش رو بخورم واسه همین دلم خیلی درد میکنه.

میخوام پیشنهاد کنم این "امکان دسترسی به کارگر بومی و امکانات شهری" رو از مزایای سایت و طرح های توجیهی کم کنیم.شاید لا اقل دیگه مهر اسم بدنومی  رو از پیشونی طرح ها برداریم.شاید سایتائی که در برهوت احداث بشن انگ "در معرض سرقت" ، پسوند اسمشون قرار نگیره. 


 
اخبار صنعت میگو
ساعت ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/٢٧   کلمات کلیدی: اخبار صنعت میگو ،برونئی ،اکوادور

در این پست ،از میان عناوین جدید خبری سایت شریمپ نیوز ،دو خبر را که به نظر بیش از سایرین حاوی نکات قابل بحث بود انتخاب کرده ام:

1-درسال2011درکشور برونئی تمام مزارع پرورش میگو آلوده به ویروس لکه سفید  و میگوی آنهامعدوم شده است.این اتفاق بین ماههای فوریه تا ژوئن روی داده و تمامی میگوهای آلوده بصورت اضطراری صید و سوزانده  ،سپس مزارع کلرزنی شده اند.همزمان با معدوم سازی مزارع و پیشگیری از شیوع بیماری از طریق محصور کردن سایت شیوع بیماری، اقدامات اداره شیلات برونئی شامل موارد زیر بوده است:

- بررسی آلودگی منابع وحشی (میگو و سایر سخت پوستان)به ویروس لکه سفید

- جبران خسارت پرورش دهندگان به نحوی که قادر باشند فعالیت خود را از سر گیرند. 

اجرای این عملیات را بخشهای مختلفی از دولت برعهده داشته اند:

- اداره آتش نشانی و اورژانس

-پلیس سلطنتی برونئی

- اداره امور اراضی و ...

میزان خسارت در حدود 1.5 میلیون دلار برونئی تخمین زده شده است.عملیات معدوم سازی حدود 3 ماه و تا حصول اطمینان از عدم وقوع مجدّد ،بطول انجامید.

دولت،دلیل جبران خسارت را ،کمک به پرورش دهندگان و نیز ایجاد حس مسئولیت در این افراد به  جهت شروع مجدّد کار اعلام نموده است.

لینک خبر:

http://www.industry.gov.bn/index.php?option=com_content&view=article&id=433:working-visit-of-the-honourable-minister-of-industry-and-primary-resources-and-officials-to-a-shrimp-culture-industry-and-a-fish-cage-culture-industry&catid=79:news-highlights

2- مدیران شرکت اکوادوری تولید غذای دریائی SeaJoy سالجاری را موفق ترین سال فعالیت خوداز دهه هشتاد میلادی میدانند.

ایشان نظر جالبی در اینخصوص دارند:

"نمی دانیم دلیل اصلی اینکه مزارع میگو دچار بیماری لکه سفید در 2011نشدند شرایط مناسب آب و هوائی بوده یا مقاومت لارو یا هردو(یا هیچکدام .حالا تو همه گزینه ها رو علامت بزن شاید شانس آوردی برگه ات اومد ایران برای تصحیح )اما شرایط پایدار لانینا در اکوادور به افزایش تولید کمک فراوانی نموده است،حال آنکه در آمریکای مرکزی عکس این اتفاق افتاد و نوسان شدید دما و بارندگی سنگین( چه خبر بوده اونجا حتماً در نهایت هجوم ابابیل )در این منطقه مشکلات فراوانی را سبب گردید بطوریکه اکثر مزارع فعال در آمریکای جنوبی به دلیل وقوع بیماری لکه سفید، سال 2011 را با صید اضطراری  به انجام رساندند. اما این وضعیت شاید در سال 2012 تغییر کرده و اکوادور باردیگر بیماری لکه سفید را تجربه نماید.

در هر دو منطقه(آمریکای مرکزی و جنوبی)تمرکز بر انتخاب و بهگزینی  مولدین ظرف 10 تا 15 سال اخیر در نهایت منجر به افزایش بازماندگی شده اما متأسفانه مقاومت نسبت به بیماری لکه سفید را در پست لاروها ایجاد نکرده است و امیدواریم این موضوع نیز درچندسال آینده بوقوع بپیوندد."

 

 

 

 


 
هوادهی مورد نیاز در استخرهای پرورش آبزیان
ساعت ٧:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/٢٦   کلمات کلیدی: هوادهی ،هاپکینز ،بوید

یکی از فرمول هائی که معمولاً در مقالات علمی در خصوص هوادهی در استخرهای پرورش آبزیان به آن استناد می شود فرمولی است منتسب به هاپکینز(1991) که به صورت تئوریک  و بر اساس میزان غذای روزانه در استخر،هوادهی مورد نیاز را تعیین کرده و یا تخمین می زند.

این فرمول بصورت زیر است :

ّF/A=28.83-(4.31×DO

که در این فرمول:

میزان غذای روزانه در هر هکتار  =F

میزان هوادهی مورد نیاز بر حسب(اسب بخار.روز در هر هکتار)=A

میزان اکسیژن محلول در هنگام طلوع آفتاب=DO

به این ترتیب ارقام جدول زیر قابل محاسبه خواهد بود :

 

حداکثر میزان غذادهی روزانه(kg)

میزان هوادهی مورد نیاز(KW/ha)

حداکثر میزان غذادهی روزانه(kg)

میزان هوادهی مورد نیاز(KW/ha)

60

4.9

160

13.1

80

6.5

180

14.7

100

8.2

200

16.3

120

9.8

220

18

140

11.4

240

19.6

البته در آسیا بطور تخمینی به ازای هر 400 تا 500 کیلوگرم تولید 1 اسب بخار هوادهی در نظر گرفته می شود.هرچند بوید(Claude.E.Boyd)معتقد است تا حدود 2130کیلوگرم بیوماس تولیدی در هر هکتار نیازی به هواده نیست.


 
خبرهای جدید از صنعت میگو
ساعت ۱۱:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/٢٥   کلمات کلیدی: صنعت میگو ،هند ،ویتنام ،کیتوزان

1-سایت شریمپ نیوز: محققین دانشگاه هاروارد در تازه ترین گزارش خود که با عنوان  میگوهایتان را دور بریزید ولی پوسته شان را نگهدارید در سایت شریمپ نیوز منتشر شده از تولید ماده ای به نام Shrilk خبر داده اند که ترکیبی از کیتوزان(مشتق از پوسته میگو)با ابریشم است و استحکام آن در حد آلیاژهای آلومینیوم ولی سبکتر و ارزانتر اعلام شده است.گفتنی است از این کمپوزیت جدید که تجزیه پذیر نیز هست میتوان در صنعت و پزشکی استفاده نمود.

2-سایت شریمپ نیوز:Kalyan Kumar از هند میگوید:تصمیم دولت مبنی بر محدودیت هچری ها و مزارع پرورش میگوی مجاز جهت تکثیر و پرورش گونه وانامی سبب شده تا هر قطعه پست لاروSPF گونه لیتو پنئوس وانامی به قیمت حدود 210ریال به فروش برسد.این فعال صنعت میگو در هند معتقد است:وقت آن رسیده که نهادهای متولی،نظارت سختگیرانه تری را برای اصلاح قیمت ها اعمال نمایند.

3-سایت شریمپ نیوز:براساس گزارش وزارت کشاورزی و توسعه روستائی کشور ویتنام ،تا ماه نوامبر 2011،حدود 650430هکتار از مزارع پرورش میگوی این کشور به زیر کشت رفته که این میزان 2%نسبت به مدت مشابه در سال 2010 کاهش نشان می دهد.

از کل سطح زیر کشت فعال،618787هکتار به پرورش گونه مونودون و مابقی(31643هکتار)به پرورش گونه وانامی اختصاص داشته است.

کل میگوی پرورشی تولید شده در 11ماه از سال 2011،در حدود316729 تن بوده که 198642 تن از آن ، مونودون و118087تن را وانامی به خود اختصاص داده است.

این میزان تولید کاهشی نزدیک به 3% را نسبت به آمار 11 ماهه 2010 نشان می دهد.

از کل سطح زیر کشت امسال،81000هکتار از مزارع پرورش مونودون و 3500هکتار از مزارع وانامی دچار بیماری شده اند که منبع گزارش،دلیل اصلی را سیل اخیر می داند.


 
بروز بیماری لکه سفید و لزوم اطلاع رسانی سریع
ساعت ٥:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/٢٢   کلمات کلیدی: بیماری ،اطلاع رسانی

هفته گذشته خبری به نقل از سایت شریمپ نیوز در وبلاگ آبزیستان درج شد به این مضمون که در مزرعه شرکت JizadCo در عربستان سعودی،بیماری لکه سفید بروز کرده است.به خیلی از دلایل،از جمله "دیگی که برای ما نمیجوشه میخوام ..."شاید خیلی از اعضای گروه آبزیستان و ایران شریمپ با این خبر خیلی عادی برخورد کرده باشند.اما مثل اینکه در خود سایت شریمپ نیوز اوضاع به این شکل نبوده.

از اوائل هفته جاری چند ایمیل در این رابطه رد و بدل شد که از محتوای آنها چنین برمیاد که اعتقاد به  "عدم آزادی گردش اطلاعات در حیطه های فنی"در بین معدودی از کارشناسان خارجی هم طرفدارایی داره.

ابتدا میخواستم ایمیلها رو در این رابطه لیست کنم ودر یک صفحه بیارم اما دیدم یه طومار بلند بالا میشه که بازدید کننده های وبلاگ رو فراری می ده.به همین خاطر ترجیح دادم  گزیده هائی از هر ایمیل رو به نام فرستندگانش بیارم.توصیه می کنم بحث رو دنبال کنید ،جالبه.چون خودمون هم تا حد زیادی با این مسائل درگیریم:

Radhakrishnan Palasseri ازیمن:

من خبری از بروز مجدد WSSV در عربستان شنیدم.اگه کسی از جزئیاتش اطلاعاتی داره لطفاً در گروه به اشتراک بذاره.

Regunathan از عربستان سعودی:

بله Radha،شرکت جیزادکو در جیزان دچار بیماری لکه سفید شده.

اما یکی دیگه از اعضاء گروه به نام C.Ravichandran  ،از Red Sea Aquaculture در عربستان که بنده همین جا از دوستانی که در تأمین نیروی  کارشناس خارجی برای صنعت میگو دخیل هستند خواهش میکنم ایشون رو علی الحساب در لیست سیاهشون قرار بدن،نظرش اینه:

لطفاً قبل از اینکه چنین اطلاعاتی رو در ایمیلاتون اعلام و اسم شرکت روعنوان کنید به این موضوع فکر کنید که این کار چه گرفتاری هائی برای سهام داران شرکت و منطقه مورد نظر ببار خواهد آورد.بیائید این اطلاع رسانی رو از راههای دیگه ای بجز عنوان کردن در گروه و بردن نام شرکت ، انجام بدیم .

Zaid (احتمالاً از یمن) در جواب میگه:

اینکار مثل سرفروبردن کبک در برفه(البته در متن، سرفرو بردن شترمرغ در شن اومده)که برای آبزی پروری اصلاً رویه مناسبی نیست.اطلاعات ذیقیمت تر از این بدون ترس از بروز گرفتاری در جاهای دیگه ارائه میشه.این اطلاعات در عربستان بسیار پیش از اینکه جای دیگه ای منتشر بشه،بایستی رسماً اعلام میشد.به یمن هم که در همسایگی اون کشوره باید اطلاعات صحیح و نه شایعات رسونده بشه.تااونجائی که می دونم قوانین OIE  میگه اطلاعات در اینخصوص باید به سرعت و در کمترین زمان ممکن تحت هر شرایطی اعلام بشه...از Regunathan به خاطر تأیید خبر متشکرم.

بعد از این ایمیل  یکی دیگه از اعضاء به نام Daniel  (از تایلند)هم نظرش رو اینطور عنوان کرد :

اگه جاتون رو عوض کنید میبینید که موضوع خیلی ساده است. اگه مزرعه ای در همسایگی شما بیمار بشه،شما نباید مطلع بشید ؟چه لزومی به مخفی کاری وجود داره؟به نظر من این میتونه نشونه نا پختگی مدیریتی باشه...و در ادامه تعدادی از روشهای قرنطینه ای رو یادآور میشه و میگه:من نفعی در پرده پوشی در این مورد نمبینم و خوشحالم که مزارع همسایه من دیدگاه شما رو ندارند و اونا هم خوشحالند که ما به شفافیت (حتماً منظور روراستی بوده وگرنه در اینجا که نیازی به استفاده از سشی دیسک احساس نمیشه-م)معتقدیم...

Nagarajan هم در ایمیلش،رویه جاری در عربستان رو عنوان میکنه و میگه:

در کشورعربستان اداره ای دولتی،اطلاعات رو از تمام مزارع پرورش جمع آوری میکنه و در اختیار تمام مراجع ذیربط قرار می ده.بعلاوه نشست های  منظمی هم بین دولت و دست اندرکاران این صنعت برگزار میشه.در این کشور مدیران مزارع ملزم هستند اطلاعات راجع به بروز بیماری رو به  اداره نامبرده اعلام کنند.همچنین توصیه میکنه که اگر Radhakrishnan واقعاً قصد داره صنعت رو نجات بده ،باید در صورت بروز بیماری در مزرعه اش ،اطلاعات مربوطه رو در گروه به اشتراک بذاره.  

اما پس از مطالعه ایمیل های رد و بدل شده،شما در مورد پرده پوشی و مخفی کاری در این موارد نظرتون چیه؟فراموش نکنیم که از سال 81 که بیماری لکه سفید ویروسی در مزارع میگوی چوئبده تشخیص داده شد،تا به امروز،این اعتقاد که خبر بروز آلودگی در هریک از استانها،به هر دلیل،بایدجزء رازهای مگو قلمداد بشه وجود داشته بطوریکه حتی کارگران مزرعه هم بعضاً از ارائه اطلاعات به ناظرین منع می شن.و بیاد بیاریم که در سالهای ابتدائی ،هیچ مدرکی مبنی بر ذکرنام بیماری (که سبب معدوم سازی مزارع شده ) منتشر نمی شد.

اما واقعاً در طول سالهائی که صنعت میگو ،بروز و شیوع بیماری لکه سفید رو تجربه کرده ،عدم اطلاع دقیق از ماهیت بیماری موجب بروز اتفاقات جالب زیادی شده که ذکر یکی از اونا رو اینجا بی مناسبت نمی بینم.

چند سال پیش ،به اتفاق دونفر دیگه از همکاران برای یک دوره آموزشی به یکی از استانها رفته بودیم که از قضا تازه درگیر بیماری لکه سفید شده بود.وقتی رسیدیم و داشتیم با دوستانمون سلام و احوالپرسی می کردیم،یکی از پرسنل ، از دوستان بسیار خوبم،خیلی جدی گفت،"از بس شما برای هر دوره ای اومدین اینجا بیماری به این استان هم اومد".اولش به شوخی گرفتیم ولی بعدش باز هم تکرار و تکرار.من راستش تعجب کردم و تا حدّی هم ناراحت .ولی بعد که رفتیم خوابگاه و خواستیم آبی به سر و رومون بزنیم توی آینه روشوئی خودمون رو ورانداز کردیم و دیدیم آره...یه شباهتائی با سخت پوستان داریم.بنده خدا پربیراه نمیگه.احتمال ناقل بودنمون خیلی زیاده.فقط از اون موقع، شانس میاریم هرسال که بیماری میاد کلر فقط به اندازه مزارع تأمین میشه که اگه بیشتر باشه ما رو هم کلر پاشی میکنن.باز جای شکرش باقیه.


 
عوامل مؤثر بر موفقیت در پرورش میگوی لیتوپنئوس وانامی(بخش پایانی)
ساعت ۱۱:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۱٩   کلمات کلیدی: پرورش میگو وانامی ،هند

عوامل مؤثر بر موفقیت در پرورش میگوی لیتوپنئوس وانامی

 

Palanikumar, P., Velmurugan, S. and Citarasu, T.

 

Aquaculture Asia شماره ژانویه/مارس 2011

 

ترجمه :علی قوام پور

 

(بخش پایانی)

WSSV

ویروس سندرم لکه سفید(WSSV)،ویروسی شایع در میگوهای پنائیده است .باید مجدداً بر این نکته تأکید کرد که میگوی لیتوپنئوس وانامی یک ابر میگو(Super Shrimp)نبوده و همچون سایر میگوهای پنائیده در برابر ابتلا به این بیماری ایمن نیست(Lightner-1996).مولدین گونه وانامی (از چندین نسل قبل)باید از لاروهای تولید شده در کارگاههای تکثیر SPF و استخرهای نرسری این کارگاهها و تحت شرایط بیوسکوریتی(ایمنی زیستی)تولید شده باشند.به علاوه در طول دوره نگهداری چندین بار باید مورد تست تشخیصی PCR قرار گیرند تا سلامت آنها مورد تأیید واقع شود.هرچند میگوهای وانامی که در این شرایط تولید می شوند احتمالاًنسبت به پست لاروهای صید شده از منابع وحشی سالم تر هستند ولی در محیط استخر پرورش ،تحت شرایط فاقد ایمنی زیستی و یا در معرض عوامل آلوده به ویروس لکه سفید شانس ابتلای هردو گونه یکی خواهد بود.

در میگوهای گونه وانامی شاید بروز علائم کلینیکی همچون لکه های سفید روی کاراپاس(سرسینه)و دم چندان بارز نباشد.بدن این میگوها در روزهای ابتدائی پس از آلوده شدن به ویروس لکه سفید،به رنگ قرمز کمرنگ درآمده و تعدادی تلفات نیز در کناره استخر مشاهده می شود.در میگوهای آلوده و یا در معرض استرس ،رنگ دم به رنگ شیری در آمده و یا ماهیچه ها کدر می شود.این مسئله در مواقع کمبود اکسیژن نیز حادث می شود.به همین دلیل باید توجه کرد که این علائم در اثر آلودگی به ویروس لکه سفید بروز نموده و یا نشانه کمبود اکسیژن آب است.

الگوی آلودگی میگوی وانامی نیز همچون گونه مونودون به شکل انتشار افقی و از طریق آب،ناقلین(اعم از بیولوژیک و فیزیکی)و همجنس خواری است.خرچنگ،میگوهای ریز و سایر سخت پوستان که در سواحل دریا و یا محیط مزرعه زندگی می کنند از عوامل اصلی آلودگی به شمار می آیند.

به مجرد بروز بیماری لکه سفید در هریک از استخرهای پرورش ،ابتدا باید تمامی استخرهای مزرعه را قرنطینه نمود.کارگران مزرعه باید تفکیک شده و از هرگونه تماس با مزارع اطراف و یا بین استخرهای داخل مزرعه منع گردند.از میگوهای استخرآلوده می بایست نمونه گیری به عمل آمده و برای تأیید بیماری به مراکز معتبر ارسال نمود.بهتر است نمونه هائی نیز از سایر استخرهای مجاور جهت بررسی احتمال آلودگی تهیه شده و به مراکز تشخیص ارسال گردد.درصورت تأیید آلودگی به WSSV در هریک از استخرها ،میگوهای استخرآلوده می بایستی در اسرع وقت معدوم گردند.

در تحقیقات اخیر موارد ذیل به عنوان عوامل خطر ساز(Risk Factors)شناخته شده اند :

-          آلودگی به ویروس لکه سفید در فصول بارانی و فصل زمستان شایع تر است.

-          در ماههای سرد نسبت به ماههای گرم سال ،احتمال بروز بیماری بیشتر است.

-          در دمای 32 درجه سانتیگراد یا بالاتر ،به ندرت وقوع بیماری گزارش شده است.

-          pH بالا،عامل بروز و شیوع بیماری لکه سفید است.

-          در اغلب استخرهای آلوده به ویروس لکه سفید،pH بالاتر از 8.3 گزارش شده است.

-          پائین بودن اکسیژن محلول با شیوع بیماری و تشدید تلفات نسبت مستقیم دارد.

-          شوری پائین بویژه میزان پائین کلسیم رابطه مستقیمی با شیوع WSS و تلفات سنگین نشان داده است.

به این ترتیب توصیه می شود در طول ماههای بحرانی ،پارامترهای کیفی آب بخصوص pH و اکسیژن محلول کنترل گردد.به علاوه آبهای گل آلود که سبب افت میزان اکسیژن محلول می گردند نسبت به سیستم آب سبز(Green Water)برای بروز بیماری مستعد ترند.

نتیجه گیری :

با رعایت صحیح دستورالعمل های پرورش میگو،تولید 10 تن در هکتار توقع زیادی نیست.عوامل ذیل در حصول موفقیت در پرورش میگوی وانامی از اهمیت بالائی برخوردارند:

-          آماده سازی مطلوب استخر با هدف افزایش ظرفیت تولید استخر

-          به کارگیری و ارتقاء سامانه ایمنی زیستی به منظور کاهش ریسک بیماری های شناخته شده و یا ناشناخته ویروسی حال حاضر و آینده.

-          مدیریت بهینه کیفیت آب جهت فراهم نمودن محیطی مطلوب جهت رشد میگو

-          استفاده از هوادهی به میزان کافی به منظور پیشگیری از استرس ناشی از کمبود اکسیژن و مستعد شدن میگوها نسبت به ابتلا به بیماری

-          حفظ ترکیبی متعادل از مواد معدنی موجود در آب جهت فراهم نمودن شرایط مطلوب پوست اندازی و رشد مناسب

-          بکاربستن روش پرورش بدون آلودگی به WSSV برای میگوی لیتو پتئوس وانامی

نوع مشکل

راه حل

وجود حلزون و سایر نرمتنان به دلیل پائین بودن قلیائیت

استفاده از ppm1سولفات مس در هنگام فرآوری آب(دراستخرذخیره)

جلبک های سبز-آبی

استفاده از 200کیلوگرم برهکتار گچ ویا BKC به میزان ppm0.8

شکوفائی دینوفلاژله ها

استفاده از BKC به میزان ppm1

 

نوسان pH

150کیلوگرم در هکتار گچ هنگام عصر

150کبلوگرم در هکتار دولومیت هنگام شب

25کیلوگرم بر هکتار ملاس تخمیر شده (تخمیر به مدت 24 ساعت)صبح

نوسان آلکالینیتی(قلیائیت)

150کیلوگرم بر هکتار دولومیت هنگام شب

150 کیلوگرم بر هکتار آهک کشاورزی هنگام شب

سیاهی آبشش

تعویض آب(سرریز)و استفاده از ppm7  اسید سولفوریک تجاری

آبشش قهو ه ای

ppm0.7آیودین ویا ppm0.7بنزآلکونیوم کلراید(BKC)

قرمزی آبشش

ppm1پراکسید کلسیم

کمبود اکسیژن

استفاده از پراکسید کلسیم(راه حل موقت)

افزایش میزان هوادهی(در دراز مدت)

قرمزی بدن میگوها

ppm0.5پرمنگنات پتاسیم

سفیدی  و گرفتگی عضله

استفاده از فرآورده های حاوی کلسیم و منیزیم معدنی

سندرم پوسته آبی یا آبی شدن پوسته

استفاده از فرآورده های حاوی مواد معدنی ضروری(اصلی)

 


 
عوامل مؤثر بر موفقیت در پرورش میگوی لیتوپنئوس وانامی(2)
ساعت ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۱۸   کلمات کلیدی: پرورش میگو وانامی ،هند

 

عوامل مؤثر بر موفقیت در پرورش میگوی لیتوپنئوس وانامی

 

Palanikumar, P., Velmurugan, S. and Citarasu, T.

 

Aquaculture Asia شماره ژانویه/مارس 2011

 

ترجمه :علی قوام پور

 

(بخش دوم)

 

کیفیت آب

رابطه موجودات آبزی با محیط آب اطراف رابطه ای حیاتی است چرا که بدن  و آبشش هایشان دائماً در ارتباط مستقیم با مواد محلول و یا معلق در این محیط می باشد.بنابراین کیفیت آب مستقیماً بر سلامت و رشد موجودات پرورشی،اثرگذار است.

آب مورد استفاده در آبزی پروری چیزی بیش از H2Oصرف است.این آب حاوی مواد معدنی و آلی فراوانی است که مجموعاً کیفیت آب را شکل می دهند.این کیفیت ،ویژگی ثابتی نداشته ،بسیار پویا بوده و به مرور زمان ،در نتیجه فرآیندهای زیستی و عوامل محیطی تغییر میکند.

کیفیت آب در وهله نخست تحت تأثیر منبع تأمین آب است .علاوه بر این در محیط پرورش ،این ویژگی ممکن است بواسطه فرآیندهای بیولوژیک نظیر فتوسنتز،تنفس و دفع پسماندهای ناشی از سوخت و ساز ویا عوامل فیزیکی همچون دما و باد تغییر نماید.

در پرورش میگو مهمترین عوامل تعیین کننده مطلوبیت آب عبارتند از :PH،قلیائیت،اکسیژن محلول و گونه های فیتوپلانکتونی.بنابراین تمامی این عوامل بایستی در طول دوره پرورش به دقت در سطوح مناسب خود مدیریت شوند تا محیطی مطلوب برای گونه پرورشی ایجاد گردد(Boyd&Green-2002).

PH و قلیائیت

طبق تعریف،PH برابر است با لگاریتم منفی غلظت یون هیدروژن.

قرار گرفتن آبزی در مقادیر بحرانی PH می تواند برای موجود،استرس زا و یا حتی کشنده باشد.امّا در آبزی پروری اثرات غیر مستقیم و اندرکنش با سایر متغیر های محیط ،مهمتر از اثرات مستقیم PH محسوب می گردد.PHآب قویّاً تحت تأثیر فتوسنتز و تنفس قرار دارد.تنفس موجب رها شدن CO2 در آب می شود.ترکیب CO2 با آب، اسید کربنیک(H2CO3)تولید می نماید.پس از یکسری واکنش های تعادلی برگشت پذیر ،سرانجام یونهای هیدروژن ،بیکربنات و کربنات در آب رها می گردند.یونهای کربنات و بیکربنات مواد بازی هستند که به آب ظرفیت بافری داده و به نام قلیائیت(آلکالینیتی)تام نیز موسوم هستند.به دلیل اینکه در اغلب سیستم های مدار بسته وفوق متراکم پرورش میگو ،درصد تعویض آب بسیار ناچیز است ،قلیائیت باید در مقادیر بالا حفظ شود(Tomasso&Brunt-1991).

برای برقرار نمودن  رابطه بین فتوسنتز، قلیائیت و PH ،نخست لازم است درک صحیحی از آنچه در خلال روز و شب ،از طریق واکنش های پایه در آب اتفاق می افتد به دست آوریم.

در روزهای تابستان که طول دوره تابش افزایش می یابد ،فتوسنتز شدیدتر توسط فیتوپلانکتونها ،CO2 بیشتری را از آب جذب کرده و تعادل را در قلیائیت به هم می زند به این ترتیب که تجمع یون هیدروکسیل در آب افزایش می یابد وبه این دلیل PH آب در اواخر بعداز ظهر بالا می رود.عکس این وضعیت در شب اتفاق می افتد.تنفس تمامی موجودات در استخر پرورش نظیر میگوها،باکتری ها و فیتو پلانکتونها ،CO2 آزاد نموده و هیدروکسیل تجمع یافته در طول روز با یون هیدروژن ورودی به آب استخرترکیب شده،بنابراین PH در اوائل صبح کاهش می یابد.این الگو در تمام فصل تکرار می شود اما در طول تابستان و بویژه در سیستم هائی که شکوفائی پلانکتونی شدیدتری دارند و یا قلیائیت پائین است ممکن است PH در ساعات بعد از ظهر به بالاتر از 9 افزایش یابد(به این دلیل استخرهای با قلیائیت پائین،نوسان بیشتر pH را در طول شبانه روز تجربه می نمایند).

از آنجا که سطوح بالای PH (8.7<) و قلیائیت پائین (ppm90>)مستقیماً بر رفتار تغذیه ای و پوست اندازی طبیعی میگو اثر گذار است PH و قلیائیت می بایستی در حد مطلوب حفظ گردد(8.2-7.5pH=و ppm  200-120=قلیائیت)تا شرایط محیطی مناسب برای پرورش گونه وانامی فراهم گردد.

به منظور حفظ سطوح مطلوب pH،استفاده دوره ای (دوبار در هفته) از دولومیت به میزان 80 کیلوگرم در هکتار در شب و گچ(CaSO4) به میزان 81 کیلوگرم برهکتار در خلال روز،از روز بیستم پرورش تا انتهای دوره نتایج بهتری را نسبت به روش های تجربی دیگر که در شرایط مزرعه و با تراکم ذخیره سازی بالا آزموده شده حاصل می نماید.

اکسیژن محلول

حلالیت اکسیژن در آب تابعی است از سه متغیّر دما،شوری و ارتفاع از سطح دریا.افزایش شوری و دما در فصل تابستان ،حلالیت اکسیژن در آب را کاهش می دهد.به عبارت دیگر حدّاشباع اکسیژن در آب در دمای بالا کاهش و در دمای پائین افزایش پیدا می کند.

بطور معمول، مشکلات ناشی از کاهش اکسیژن محلول در آب در فصول گرم سال بروز می نماید.شواهد نشان می دهد که تقزیباً 72% از اکسیژن محلول آب توسط فیتوپلانکتونها مصرف می شود.به این دلیل کاملاً واضح است که هوادهی در شبهای تابستان نبایستی از نظر دور نگاه داشته شود.اکثر پرورش دهندگان وانامی،در این مواقع،آخرین وعده غذادهی را در ساعت 6 عصر انجام داده و از ساعت 7 شب تا 6 صبح روز بعد ،هواده ها را به کار می اندازند.این روش در حفظ اکسیژن محلول در ساعات شب ،نتایج مطلوبی (ppm3<( در پی داشته است.

پیشنهاد می شود سطوح اکسیژن محلول صبح زود ساعت 5:30و شب حوالی ساعت 9:00کنترل شود تا از استرس ناشی از کمبود اکسیژن جلوگیری شود.بر اساس مشاهدات میدانی در مزرعه،پیشنهاد می شود به ازاء هر 100هزار قطعه بچه میگو ذخیره سازی شده ،8 اسب بخار هوادهی ،استفاده شود(؟).چیدمان و موقعیت دستگاه های هواده در وضعیت مناسب برای استفاده از هر دو جریان رفت و برگشت آب از اهمیت بالائی برخوردار است چرا که پرورش میگو با تراکم بالای ذخیره سازی ،به چرخش آب نیاز ویژه ای دارد.

فیتوپلانکتون

گونه های فیتوپلانکتون اثر مستقیمی بر پارامترهای کیفی آب دارند.حفظ تنوع مطلوب پلانکتونی،مدیریت سایر عوامل کیفی آب استخر را تسهیل می سازد.

بولوم مناسب جلبکی در استخر پرورش میگو

غالباً مشکلات ناشی از جلبک های سبز-آبی و دینوفلاژله ها در طول دوره پرورش رایج تر از سایر گونه هابوده است.

شکوفائی کنترل نشده جلبک های سبز-آبی در استخرهای آبزی پروری وسپس،مرگ و تجزیه آنها،میتواند کیفیت آب را به نحو چشمگیری دچار افت نماید چرا که لاشه این جلبک ها در مرحله تجزیه ،اکسیژن فراوانی را از ستون آب جذب نموده و به مصرف می رسانند و از سوی دیگر موجب افزایش میزان آمونیاک آب می شوند.این کاهش اکسیژن و افزایش آمونیاک به نوبه خود باعث بروز مشکلات آبششی و تنفسی ،پوست اندازی غیر طبیعی ،بیماری سستی پوسته(Soft Shell)،افت تغذیه و کاهش رشد در میگوها خواهد گردید.

بولوم جلبک سبز-آبی در استخر پرورش میگو

دینوفلاژله ها غالباً در فصل تابستان در آبهای شور مشاهده می شوند.شکوفائی این جلبک ها بر اساس نوع و تراکم رنگدانه هایشان موجب بروز رنگهای متفاوتی می گردد.بولوم گونه های فتوسنتز کننده عموماً قهوه ای - شکلاتی است حال آنکه شکوفائی گونه های غیر فتوسنتز کننده  باعث تغییر رنگ آب به خاکستری می شود.در استخرهای دارای دینوفلاژله با بولوم قهوه ای تیره،پرتوافشانی و افزایش pH ، از مشخصه های کلیدی است.

بولوم قهوه ای -شکلاتی دینوفلاژله ها در استخر پرورش میگو

بعضی دینوفلاژله ها سمّ ساکسی توکسین(Saxitoxin)تولید میکنند اما اثر کشنده این نوع جلبک ها سختی پوسته ای است که در ارتباط با افزایش pH در موارد بولوم آنها ایجاد می گردد.معمولاً برای کنترل دینوفلاژله ها از BKC استفاده می شود ور در پرورش وانامی نیز استفاده از ماده شیمیائی اثرات مطلوبی از خود نشان داده است (Garate-Lizarraga et al-2009).

 ترکیب مواد معدنی آب

علاوه بر پارامترهای کیفی اساسی در آب استخر،ترکیب مواد معدنی نیز عاملی مهم در پرورش گونه وانامی است .پوست اندازی طبیعی،مستلزم تعادل در میزان مواد معدنی است .از بین عناصر معدنی اصلی،کلسیم و منیزیم در روند پوست اندازی و تشکیل پوسته جدید ،بویژه در میگوی لیتوپنئوس وانامی، بسیار ضروری معرفی شده اند.

نسبت کلسیم و منیزیم برحسب شوری آب متغیر بوده و در جدول زیر آورده شده است :

نسبت Ca:Mg

شوری    (گرم بر لیتر)         

1:1.5

صفر تا 10

1:2

ده تا بیست

1:3

20<

 

مقایسه میگوی طبیعی(پائین) با میگوئی که در استخری با میزان پائین مواد معدنی اصلی پرورش داده شده است.

حداقل غلظت مورد نیاز جهت پوست اندازی و رشد طبیعی گونه وانامی،برای کلسیم 300 و برای منیزیم 500میلیگرم در لیتر ذکر شده است.مقادیر پائینتر از این غلظت،منجر به نرمی پوسته،اختلاف سایز،کدورت ماهیچه ها و تلفات در هنگام پوست اندازی خواهد گردید.سطوح کلسیم و منیزیم باید در هفته دو بار بررسی و کنترل شده و بر آن اساس، مواد مکمل به آب استخر افزوده شود(Chien-1989).


 
اخباری از صنعت میگو
ساعت ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۱٧   کلمات کلیدی: صنعت میگو ،هند ،عربستان سعودی

سایت شریمپ نیوز به تازگی چند آیتم خبری جدید را در بخش اخبار قرار داده بود که دو خبر از مهمترین آنها را در زیر مشاهده میفرمائید:

بروز بیماری لکه سفید در عربستان:

شرکت جیزان(سهامی عام)روز چهارم دسامبر ،از بروز بیماری لکه سفید ویروسی در مزرعه خود خبر داد.این شرکت،پنجمین شرکت تأمین  محصولات کشاورزی کشور عربستان سعودی شناخته می شود .در متن خبر تنها به این عبارت کوتاه اکتفا شده با اینحال به منظور تکمیل  گزارش بد نیست مختصری در خصوص مزرعه پرورش میگو شرکت جیزان توضیح داده شود.

فعالیت شرکت JAZADCO(Jazan Development Company) در زیر بخش کشاورزی و آبزی پروری می باشد.این شرکت در سال 2009مزرعه ای به مساحت 440 هکتار جهت پرورش میگوبا هدف تولید 3300تن میگو پرورشی در سال  احداث کرد .کارخانه فرآوری و مزرعه پرورش شرکت جیزان،گواهینامه ISO22000وHACCP را دریافت کرده و تا ژانویه امسال(زمان انتشار گزارش مرجع) در پی کسب مجوز اتحادیه اروپا(EU) برای محصولات خود نیز بوده است.

توسعه سریع پرورش میگو لیتوپنئوس وانامی در هند:

متن اصلی این گزارش در آخرین شماره از مجله آبزی پروری آسیا اقیانوسیه آورده شده که چند روز پیش نیز در گروه اینترنتی آبزیستان به اشتراک گذاشته شد.در سایت شریمپ نیوز خلاصه ای از همان گزارش به شرح ذیل آورده شده:

-انتظار می رود تولید میگو وانامی تا پایان سال 2011 در هند به مرز 60000تن بالغ شود.تراکم ذخیره سازی در مزارع زیر کشت گونه وانامی 40 قطعه در مترمربع بوده هرچند سازمان آبزی پروری ساحلی هند مجوز ذخیره سازی را تا 60 قطعه در متر مربع نیز صادر کرده بود.وزن زمان برداشت میگوها پس از 110 (می نیمم)تا 150 (ماکزیمم)روزبین 25 تا 40 گرم بوده است.متوسط برداشت از هر هکتار8تن اعلام شده در حالیکه مزارع دو دوره پرورش در سال را انجام داده اند(به عبارتی 16 تن در هکتار در هر سال).متوسط بازماندگی 70 درصد و مشکلات عمده در طول دوره پرورش بیماری لکه سفید ویروسی،ویبریو و کندی رشد عنوان شده است. میگوهای تولید شده عمدتاً صادر شده اند هرچند کشش بازارهای داخلی نیز برای میگوهای کوچکتر رو به افزایش است.

امّا شرایطی که سازمان آبزی پروری ساحلی هند برای صدور مجوز پرورش وانامی قرار داده نیز جالب است:

-          پیاده سازی و اعمال روشهای ایمنی زیستی(مثل ما)

-          پیاده سازی سیستم تصفیه پساب(باز هم مثل ما)

-          مزارع دارای سیستم تعویض آب صفر(Zero Exchange)از اولویت برخورداربوده اند(چه شباهتی !غلط نکنم از دستورالعمل های ما یه نسخه کش رفته اند).

-          مزارعی که برای آنها مجوز پرورش وانامی صادر شده حق پرورش سایر گونه های سخت پوستان را نداشته اند.

در ابتدا پرورش میگوی وانامی در هند منحصر به مزارع بزرگ در استان آندراپرادش بود که اقدامات ایمنی زیستی را بکاربسته و از نظر زیربنائی نیز حائز تجهیزات مورد نیاز بوده اند.اما هم اکنون مزارع کوچکتری  در استانهای اوریسا (Orissa) و چنای(Chennai) نیز این مجوز را دریافت کرده اند.

در استان بنگال غربی ،پرورش دهندگان میگو تنها گونه مونودون را پرورش می دهند.

تمامی 68 کارگاه تکثیردارای مجوز تولید پست لارو وانامی ،لازم بود پست لاروهای SPF  از مولدین وارداتی تولید نمایند.این مولدین پس از ورود به کشور ابتدا به مدت 5 روز در مرکز آبزی پروری راجیو گاندی در چنای(Chennai) قرنطینه شده بودند.

در سال 2008در جزایر Nicobar&Andaman ،مقابل سواحل جنوب غربی تایلند ،مرکز آبزی پروری راجیو گاندی ،اقدام به احداث مرکز مولد سازی و اصلاح نژاد میگوی پنئوس مونودون نمود.تاکنون نسل دوم مولدین پرورشی پنئوس مونودون در این مرکز تولید شده و طبق اعلام سایت شریمپ نیوز،اولین محموله پست لارو SPF این مرکز در ژانویه 2012 در مقیاس تجاری تولید خواهد گردید.در اینخصوص باید گفت تأمین مالی پروژه بر عهده مرکز راجیو گاندی و تحت نظارت سازمان توسعه صادرات محصولات دریائی(MPEDA) هند بوده که ازمشاورین آمریکائی و تیمی از متخصصین خبره جهت کنترل بیوسکوریتی در تجهیزات و بخشهای مختلف خود بهره می گیرد(من بعید میدونم این مرکز موفق بشه چون اولاً از مشاور بهره میگیره و ثانیاً متخصصین خبره بیوسکوریتیش رو کنترل میکنن.مرد باید روی پای خودش بایسته.تازه کار میگو که با این اداو اصولها جور در نمیاد.مشاور!!!انگار شورای شهره نه مرکز مولد سازی).


 
عوامل مؤثر بر موفقیت در پرورش میگوی لیتوپنئوس وانامی(1)
ساعت ٦:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۱٥   کلمات کلیدی: پرورش میگو وانامی ،هند

عوامل مؤثر بر موفقیت در پرورش میگوی لیتوپنئوس وانامی

Palanikumar, P., Velmurugan, S. and Citarasu, T.

Aquaculture Asia شماره ژانویه/مارس 2011

ترجمه :علی قوام پور

(بخش اول)

هرچند پرورش میگوی لیتوپنئوس وانامی مدتهاست بصورت گسترده ای در سراسر جهان آغاز شده ولی در کشور هند جنون پرورش وانامی نسبتاً در همین اواخر و کمی پس از معرفی این گونه به صنعت پرورش میگو دراین کشور به اوج خود رسیده است.این گونه به دلیل رشد سریع،متوسط وزن مطلوب ،تولید مناسب و نیاز به پروتئین کم در جیره،جایگزین خوبی برای گونه P.monodon محسوب میگردد.باید  توجه داشت که پرورش این گونه به سادگی قدم زدن در پارک نیست     (Briggs et al-2004)و مستلزم سرمایه گذاری ،تدابیر مدیریتی و تلاش فراوان  تا حصول نتیجه مطلوب است.

در این مقاله مشکلات رایجی که در طول دوره پرورش لیتوپنئوس وانامی در هند مشاهده شده به بحث گذاشته و روش های مقابله با آنها  بررسی  گردیده است.

آماده سازی استخر:

آماده سازی مناسب استخر روش مناسبی جهت حفظ بهداشت در استخرهای پرورش به شمار می آید.آماده سازی ،در برگیرنده مراحل ساده ای نظیر خشک کردن استخر ،شخم زنی بستر،حذف موجودات شکارچی و رقبای غذائی ،آهک پاشی و غنی سازی و فرآوری آب است.

در پایان هر دوره پرورش خشک کردن استخر  به منظور بهبود محیط استخرمؤثر بوده ،اکسیداسیون مواد تولید کننده  گازهای مضری همچون سولفید هیدروژن ،آمونیاک و متان تولید می کنند را سبب می گردد.

در حال حاضر ،اغلب پرورش دهندگان ،به دلیل قیمت مناسب محصول، ذخیره سازی لارو را در هر دوره پرورش ، یکماه پس از  اتمام دوره پرورش قبلی مجدداً آغاز می کنند.این موضوع به تدریج موجب کاهش ظرفیت تولید ،کاهش رشد،بروز مشکل در آبشش میگوها و سایر موارد خواهد گردید.

اگر تخلیه کامل استخر در فصل زمستان امکانپذیر نباشد، می بایست لجن و خاک سیاه بستر با فشار آب شسته و به خارج استخر رانده شود(Hirono -1992).

آهک پاشی به دلایل مختلف در مرحله آماده سازی انجام می شود که مهمترین این دلایل ،حفظ PH بستر و ستون آب در دامنه مناسب برای پرورش میگو است.به این منظور متناسب با PH و قلیائیت خاک ،آهک کشاورزی و یا دولومیت مورد استفاده قرار میگیرد.

هم اکنون برخی شرکت ها،دولومیت خالص ،با کیفیت مطلوبی را در بازار  عرضه می کنند و استفاده از این نوع دولومیت، خاصیت بافری مناسبی در طول دوره پرورش را در استخر موجب می شود.

برای غنی سازی آب ،میتوان از گچ(CaSo4) به میزان 80 کیلوگرم در هکتار به اضافه ترکیبات نیتراته استفاده نمود.در حال حاضر  فرآورده های مناسبی با مقادیر مطلوب N:P:K در بازار در دسترس می باشدکه منحصراً جهت استفاده در آبزی پروری و به منظور غنی سازی واکسیداسیون خاک تولید شده است(Briggs&Fange,Smith-1994).

روش های ایمنی زیستی

بیو سکوریتی(ایمنی زیستی)باید با تأکید  بر پیشگیری از ورود ناقلین یا حامل های ویروس به استخر ها  طراحی و بکار گرفته شود.به لحاظ اینکه در در مراحل ابتدائی دوره پرورش گونه وانامی،نسبت به پنئوس مونودون، تراکم بالاتر و بالطبع سرمایه گذاری بیشتری انجام می شود،لازم است ریسک آلودگی های ویروسی از طریق اعمال کنترل و استفاده از روشهای مختلف ایمنی زیستی کاهش یابد.

تغییر گونه(از پنئوس مونودون به لیتوپنئوس وانامی) به هیچ وجه مانع بروز بیماری لکه سفید ویروسی نخواهد شد.لیتوپنئوس وانامی نسبت  به  بیماری لکه سفید ویروسی ایمن نیست و تنها با بکار بستن جدی روش های ایمنی زیستی می توان از ابتلای میگوها به WSSV جلوگیری نمود.

بنابراین ،به عنوان نخستین کار پیش از آبگیری استخر پرورش،باید استفاده از تور پرنده و خرچنگ مدّ نظر قرار گیرد.

پرورش دهندگان باید تا حد ممکن از عدم وجود هرگونه موجود زنده در استخر پرورش اطمینان حاصل نمایند.در هنگام آماده سازی استخرهای پرورش باید تمامی مجودات زنده موجوددر آب حذف شوند.کانال های ورودی و استخرذخیره نیز می بایست هرازگاهی خشک و پاکسازی گردند(بسیاری از پرورش دهندگان این نکته را رعایت نمی کنند).

ازآبگیری مستقیم باید اجتناب شود و آبگیری استخرها تنها می بایست از استخرهای فرآوری(تریتمنت)و یا حداقل استخرهای رسوبگیر انجام شود.به علاوه هنگام آبگیری باید از کیسه فیلترهای با چشمه ریز استفاده نمود.

در مرحله بهسازی و فرآوری (تریتمنت)آب ،برای حذف موجودات ناخواسته ،لازم است دوز مناسب مواد شیمیائی محاسبه و به منظور حذف ناقلین ویروس ،به آب استخر اضافه گردد.به این منظور میتوان از 30 پی پی ام (ماده فعال )پودر کلر (برای استخرهای با PH پائین )و یا 3-2پی پی ام تری کلروفن(برای استخرهای با PH بالا ) استفاده کرد(Findlay-2003).

کارکنان مزرعه نیز می بایست دستورالعمل های بهداشت شخصی نظیر استفاده از چکمه های ضد عفونی شده و یا شستن دست با KMnO4  را پیش از ورود به محیط استخر رعایت نموده و به کار بندند.

 


 
کاربرد اینبریدینگ در اصلاح نژاد(3)
ساعت ٧:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۱۳   کلمات کلیدی: میگو ،اصلاح نژاد ،اینبریدینگ

از این مطلب به بعد روشهای معمول در اصلاح نژاد از طریق خویشآمیزی( اینبریدینگ) را به همراه مزایا و معایبشان بررسی خواهیم نمود:

خویشامیزی والدین با نتاج(Parent-Offspring)

 این نوع اینبریدینگ برای افزایش سریع ضریب خویشآمیزی بین نتاج استفاده می شود.F (ضریب اینبریدینگ)در اولین نسل زاده ها(درحقیقت F2 ) معادل 25 درصد بوده و پس از 3 نسل به 50 درصد ارتقا می یابد.در نسل دهم ،ضریب اینبریدینگ 88.62 درصد خواهد بود.این روش خویشآمیزی ساده و ارزان است چرا که به تعداد کم مولد برای هر برنامه آمیزشی در هر نسل نیاز دارد(معمولاً جوانترین والد با یکی از نتاج برای آمیزش در نظر گرفته می شوند.).در واقع این نوع خویشآمیزی شکلی از لاین بریدینگ است که در آن بجای استفاده از یک والد طی نسلهای متمادی،تنها از هر والد در دونسل استفاده می شود.

یکی از مشکلات بکارگیری این روش ،در بعضی موارد ،این مسئله است که در بعضی از آبزیان،پس از یکبار تخمریزی ،مولد تلف شده و امکان بهره گیری از آن در نسل بعد وجود ندارد.در این مواقع از روش نگهداری گامتها به شیوه انجماد                                       (Cryopreservation)استفاده می شود.    

در شکل زیر فلوچارت این نوع آمیزش نمایش داده شده است.

 

خویشآمیزی بین Full-sibها:

Full-sibها به زاده هائی اطلاق می شود که هر دو والد آنها یکسان باشد.در جوامع انسانی و یا دام های بزرگ معادل این واژه" خواهران و برادران تنی" بکار برده می شود.

این نوع برنامه های خویش آمیزی ،ضریب اینبریدینگ را به اندازه خویشآمیزی والدین با نتاج افزایش می دهد.از طرفی از نظر سادگی و کم هزینه بودن نیز به همان شکل می باشد.

در شکل زیر نمودار این نوع آمیزش نشان داده شده است .اما این نوع خویشآمیزی نسبت به نوع والدین -نتاج از مزیت دیگری نیز برخوردار است .به عنوان مثال در اینبریدینگ Full-Sibها،بلوغ مولدین منتخب تقریباً هم زمان است و لازم نیست تا زمان بلوغ مولد جوانتر از نسل والدی نگهداری شود.از طرفی در این نوع خویش آمیزی دغدغه تلف شدن والد پس از تخمریزی برطرف می گردد.

به دلایلی که عنوان شد و به لحاظ سهولت ،هزینه پائین و افزایش سریع ضریب اینبریدینگ ،این نوع آمیزش را شاید بتوان رایج ترین شیوه خویشآمیزی در برنامه های اصلاح نژاد دانست.


 
پناهندگان میگو
ساعت ٦:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۱٢   کلمات کلیدی: بنگلادش ،پرورش میگو

اصطلاح عجیبیه نه؟نمی دونم چقدر دقیق ترجمه تحت اللّفظی کرده باشم و چقدر این معنی بتونه نشون دهنده منظور احسان الدّین احمد ،کارشناس محیط زیست کشور بنگلادش،از واژه Shrimp Refugees باشه. شاید اطلاق کلمه "رانده شدگان میگو "برای توصیف افرادی که منظور نظر آقای احسان الدّین بوده اند صحیح تر بود اما هرچه هست واژه جالبیه. 

قضیه از اینقراره که علیرغم حکم دیوانعالی کشور بنگلادش و ملزم شدن دولت از سوی این دیوان به جلوگیری از توسعه مزارع پرورش میگو در کشتزارهای ساحلی،هنوز هم مزارع پرورش میگو در حال توسعه در مناطق یادشده هستند.امّا بحث پناهندگان یا رانده شدگان میگو اشاره دارد به 25000نفری که بواسطه این توسعه ،از خانه و کاشانه خود آواره شده اند.از آنجا که مزارع پرورش میگو به پرسنل کمتری نسبت به مزارع کشاورزی سنّتی نیاز دارند ،توسعه این صنعت سبب بیکاری 25000نفر موصوف گردیده است.

انجمن وکلای طرفدار محیط زیست بنگلادش(BELA)به اتفاق سازمان غیر دولتی Nijera Kori سال گذشته پرونده ای را بر علیه گسترش مزارع پرورش میگو در نوار ساحلی این کشور به جریان انداختند.متعاقب این دعوی،دیوانعالی بنگلادش در فوریه 2010دولت را مکلّف نمودتا روشهای مؤثری را جهت توقف استفاده از آب شور در کشتزارهای ساحلی مناطق Khulna،Satkhira،Bagerhat،Noakhaliوبخش هائی از Cox's Bazar (یا به عبارتی ،پرورش میگو در مزارع کشاورزی )بکارگیرد.اما علیرغم این حکم، پرورش میگو همچنان در مسیر توسعه خود گام بر می دارد بطوریکه یکی از کارشناسان محیط زیست این کشور،دولت را متهم نموده که به لحاظ ارزآوری صنعت میگو موجب بیکاری تعداد کثیری از کارگران مزارع شده حال آنکه میتواند از طریق توقف توسعه پرورش میگو ،مسیر مهاجرت به شهرهای بزرگ را تا حد زیادی کنترل نماید.البته بعضی کارشناسان در کشور بنگلادش معتقدند افزایش مهاجرت از روستاها به دلیل تغییرات آب و هوائی صورت گرفته و نباید آن را مرتبط با پرورش میگو دانست. 

بر اساس آمار World Fish Center در حال حاضر حدود 160000هکتار از اراضی کشور بنگلادش به زیر کشت میگو رفته است.


 
معرفی یک وبلاگ
ساعت ٥:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۱٢   کلمات کلیدی:

با سلام

دیروز بعد از سالها،یکی از دوستان بسیار خوب و هنرمندم رو در یکی از شبکه های اجتماعی(روم به دیوار)پیدا کردم.شاید سالها پیش بود که  با این نازنین آشنا شدم.سید محمود جوادی.پسر گلی که از همون ابتدا معلوم شد چقدر هنرمنده.طرح های جالبی که می زد چشم همه همکلاسیا رو می برد کله سرشون.یادش بخیر،دوم تجربی،دبیرستان شریعتی،بوشهرّسال 63.

امروز وقتی کامنتش رو پای یکی از پست های وبلاگم دیدم،و از همه مهمتر وقتی فهمیدم وبلاگ داره و کاراش رو اونجا قرار می ده،بلا درنگ زدم به وبلاگش چون می دونستم طرح های سید محمود یعنی چی.این طرحی که بالای همین مطلب میبینیدیک نمونه از طرح هاشه.

وبلاگش رو معرفی میکنم تا اگر گاهی هوس کردید ذهنتون رو پرواز بدید،به اونجا سر بزنید:

http://javaditoons.blogfa.com/

امیدوارم لذت ببرید.من که بردم.


 
اصلاح یک خبر
ساعت ۱:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۱۱   کلمات کلیدی:

چندی پیش خبری از شریمپ نیوز در این وبلاگ درج شد مبنی بر اینکه محققین کشور هند به اتفاق شرکتی نروژی به نام NOFIMA موفق شده اند ژنوم میگوی مونودون را ردیف یابی کنند.

امروز در همان سایت(شریمپ نیوز)اصلاحیه ای برای این خبر منتشر شده که صلاح دیدم به اطلاع بازدید کنندگان علاقمند برسانم.

شرکت NOFIMA اعلام نموده که موفقیت آنها نه در زمینه کشف ژنوم بلکه در استخراج ترانس کریپتوم میگوی مونودون از چند منطقه مختلف کشور هند بوده است.

ترانس کریپتوم،تمامی اشکال RNA شامل mRNA،tRNA و ...را شامل می شود که در یک سلول از محل ترجمه از ردیف های DNA (ترانسکریپشن transcription)ایجاد شده است.

البته باید یادآوری کرد که این روش (استحصال ترانس کریپتوم) یکی از روشهای ردیف یابی ژنوم است که ردیف های کد شونده (و در برخی مواقع غیر کد شونده)رامعلوم نموده و سپس ردیف اصلی حدس زده و یا تولید می شود.معمولاً از این روش در سنتز پرایمرها و یا ردیف های ژنومی ،بدون نواحی غیر کد شونده(به عنوان مثال ردیف هائی که به عنوان نقاط اتصال ژنوم های ویروسی مورد استفاده قرار میگیرند) استفاده می شود.


 
Breed-S محصولی از INVE
ساعت ۳:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۱٠   کلمات کلیدی: تغذیه مولدین میگو ،inve ،breed-s

یکی از بحث هائی که اخیراً در گروه Shrimp در سایت یاهو آغاز شده ،مربوط است به مشکلی که ابتدا از طرف یکی از اعضاء از اندونزی مطرح شد.مشکل ایشان به این شکل عنوان گردیده که در یک کارگاه تکثیر (که احتمالاً بخشی از یک سیستم  تولید SPF است به این جهت که این عضو گروه ،خود را از پرسنل بخش NBC در این کارگاه معرفی کرده)با استفاده از روش AI(تلقیح مصنوعی یا Artificial Insemination)تخمهائی بدست می آید که علیرغم درصد تلقیح مناسب(بین 80 تا 90 درصد) از درصدهچ بسیار پائینی برخوردارند(بین 0 تا 10 درصد).

پاسخهای زیادی به این عضو داده شد که برخی از آنها با توجه به موارد عنوان شده شاید زیاد منطقی نبود منجمله اینکه کیفیت اسپرم و یا پارامترهای محیطی در تانک جفتگیری و ...بررسی شود که به عقیده من وقتی جنین از مرحله گاسترولا گذشته و اندام زائی انجام میشود و از طرفی درصد لقاح بیش از 70 درصد باشد یعنی کیفیت و کمیت اسپرم و یا پارامترهای معمول تانک جفتگیری نظیر دما و PH مطلوب بوده است.

اما در میان این پاسخها،مواردی هم دیده میشود که جای تأمل دارد.به عنوان مثال وجود فلزات سنگین در مقادیر بالا و یا آیتم های تغذیه ای مولدین که بنده به این مورد آخر اعتقاد بیشتری دارم.

یکی از اعضاء گروه از کشور هندوستان به نام Chandrasekar در رابطه با تغذیه مولدین،محصولی را از شرکت INVEمعرفی کرده که شاید زیاد جدید نباشد  اما با توجه به نیاز روزافزون مولد سازی کشور و بواسطه مشکلی که در تأمین غذای تر برای مولدین پیش بینی می شود این محصول با عنایت به نتایج تحقیقات اعلام شده شرکت INVE بسیار غذای قابل اتکا و مناسبی است.

نام این محصول BREED-S است که نوعی غذای نیمه مرطوب بوده و در مقایسه با غذای تر شامل اسکوئید و کرم ،از راندمان تولید بالاتری در تحقیقات میدانی برخوردار بوده است. در زیر جداول مربوط به مقایسه این غذا با دو تیمار غذائی دیگر آورده شده است: 

 

100FF

40SP

60SP

وزن مولدین ماده(گرم)*

114.65

100.9

106.8

تعداد تخم ریزی به ازاء هر مولد

3.6

3.3

3.6

تعداد تخم حاصل از هر تخمریزی

291346

277647

306636

درصد تفریخ(%)

62.5

66.7

75

درصد ورود به مرحله ZOA(%)

93.1

93.6

96.3

*مولدین پرورشی از گونه مونودون

100FF(صددرصد غذای تر)،40SP(چهل درصد جایگزینی غذای تر با پلت)و 60SP(شصت درصد جایگزینی غذای تر با پلت).

این تحقیق در دو مرحله انجام شده و در مرحله دوم نیز نتایج تقریبا مشابه بوده است:

 

100FF

60SP

وزن مولدین ماده(گرم)*

119.6

120.8

تعداد تخم ریزی به ازاء هر مولد

3.1

3.3

تعداد تخم حاصل از هر تخمریزی

265949

273888

درصد تفریخ(%)

66.1

77.9

درصد ورود به مرحله ZOA(%)

92.3

93.6

*مولدین پرورشی از گونه مونودون

حتی درصد بازماندگی لارو در مرحلهPL15 نیز با غذای 60SP که ظاهراً فرمولاسیون آن مبنای غذای BREED-S قرار گرفته ،مناسب بوده است بطوریکه بر اساس گزارش پروژه،این میزان در سه تیمار به ترتیب به شرح ذیل می باشد:

100FF: سی و هشت درصد

40SP:چهل درصد

60SP:پنجاه درصد.

این نتایج بیانگر جایگزینی تدریجی روشهای سنتی تغذیه مولدین با متدها و آیتم های نوین است.امری که برای کشور ما شاید سزاوارتر باشد.

تا بعد "اگر عمری بود"بدرود.

 

 

 


 
تکنولوژی Taeration
ساعت ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۸   کلمات کلیدی: هوادهی ،taeration

چند روز پیش در گروه SHRIMPدرسایت یاهو،ایمیلی فرستاده شده بود با عنوان Taeration.

این تکنولوژی(که توسط شرکت AIA در فلوریدا معرفی شده)نوعی هوادهی سیستم های آبزی پروریه که در اشل کوچکتر در آکواریوم های معمولی استفاده میشه و کار مهم این شرکت       ( AIA)  تطابق تکنیک موجود برای استفاده در مقیاسهای بزرگتر بوده.اگربه تصویر زیر توجه کنید این مطلب روشنتر میشه:

 در حقیقت این سیستم ازهمون فیلترهای معمولی آکواریوم (که به عنوان Liquid Filter هم معروف هستند)الهام گرفته که با جذب ذرات ریز معلق در آب و پمپاژ دوباره مخلوط آب و هوا،هم ستون آب رو تمیز میکنه و هم بواسطه تولید حبابهای ریز هوا،انتشار اکسیژن رو در آب بهبود میبخشه.منتها در اینجا دیگه فیلتراسیون انجام نمیشه و فقط هوادهی صورت میگیره.

شرکت سازنده ،راندمان اکسیژن دهی آب رو توسط این سیستم بالاتر از انواع دیگر هوادهی ،حتی سیستم لوله های تراوا معرفی کرده. البته به نظر میرسه استفاده از این روش در مخازن نرسری و برود استوک کارائی و توجیه بیشتری نسبت به استخرهای بزرگتر داشته باشه.حتی دوستانی که در کارگاههای تکثیر خودشون (که غالباً هم برق دار هستند)مخازن نگهداری مولد دارن و میخوان گردش آب در مخازن برقرار کنن میتونن از این سیستم ابداعی الگو بگیرن.

ضمناً جا داره از بازدید کنندگان عزیزی که ظرف هفته گذشته شاهد هیچگونه آپدیتی در وبلاگ نبودند پوزش بخوام.انشاالله ادامه بحث اینبریدینگ رو در روزهای آتی پی خواهم گرفت.

تا بعد "اگر عمری بود"بدرود.


 
کاربرد اینبریدینگ در اصلاح نژاد(2)
ساعت ٥:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۱   کلمات کلیدی: میگو ،اصلاح نژاد ،آمیزش دودمانی

 لاین بریدینگ (آمیزش دودمانی)

لاین بریدینگ نوعی خویشآمیزی است  که در آن ،فرد با یکی از والدین یا اجدادش آمیزش داده می شود.به شکل سنتی ،در برنامه های اصلاح نژاد دام ،تنها لاین بریدینگ را در خصوص آمیزش نر با والدین یا اجداد در نظر می گیرند به این دلیل که طول دوره بارداری اغلب طولانی و همآوری پائین است اما در آبزی پروری ،اصلاحگران قادرند هردو جنس ماده و نر را در لاین بریدینگ دخیل نمایند.

آمیزش دودمانی در مواردی استفاده می شود که اصلاحگر قصد داشته باشد سهم یکی از لاین های جمعیت را در نسل های بعدی افزایش دهد.حتی در مواردی که بیم ضعف ناشی از خویشآمیزی در جمعیتی موجود باشد باز می توان با لاین بریدینگ جهت حفظ صفات مطلوب اقدام نمود.

لازم است در مورد ضریب اینبریدینگ (خویشآمیزی)این نکته یادآوری شود که این ضریب،پارامتری در توصیف جمعیت (و نه افراد)شمرده می شود و نشاندهنده تفاوت میانگین رکورد یک جمعیت در خصوص صفتی خاص با جمعیت شاهد(فاقد خویشآمیزی) می باشد.از این رو حتی در جوامع حاصل از خویشآمیزی نیز میتوان با انتخاب افراد اصلح و انجام آمیزش دودمانی موجب اصلاح میانگین جمعیت نتاج گردید به شرطی که در این آمیزش ،اصلاحگر تنها فراد برتر را مورد استفاده قرار دهد(آمیزش انتخابی و اینبریدینگ).

بطور معمول سهم ژنوم هر فرد در نسل بعد 50%،در دو نسل بعد 25%و در سه نسل بعد 12.5% است اما لاین بریدینگ موجب می شود این سهم در نسلهای بعد ارتقاء یابد:

 نمودار زیر مربوط به آمیزشی معمولی بدون لاین بریدینگ است.بر اساس این نمودار،فرد G حاوی 12.5 درصد از ژنوم A  میباشد.

اما در نمودار زیر،که در آن درجه بالائی از لاین بریدینگ نمایش داده شده ،سهم ژنوم A در فرد G حدود 93 درصد(92.75%)است.

اگر در طول برنامه اصلاح نژاد ،تنها یک یا دو بار از لاین بریدینگ استفاده شود ،لاین بریدینگ  از درجه متوسط و اگر در تمام نسل ها این نوع آمیزش صورت گیرد درجه بالا محسوب خواهد شد.در این حالت(درجه بالا) ،پس از سه نسل،زاده ها شباهت فراوانی با لاین اجدادی خواهند داشت.

یکی از اقداماتی که در راستای مولد سازی میگو گونه وانامی در سال 89در شیلات استان خوزستان انجام شد،نگهداری تعدادی از پیش مولدین یکساله در استخر مولد سازی برای تکثیر در سال 90 بود.به عبارتی تهیه مولدین دوساله جهت لاین بریدینگ.اینکار از همان ابتدابا مخالفتهای زیادی منجمله از سوی  تکثیر کنندگان روبرو شد.البته عمده این مخالفتها بر این اعتقاد استوار بود که عمر مفید میگو دوسال است ومولدین دوساله قادر به تولید مثل نخواهند بود.به هرحال مولدین تا سال 90 نگهداری شده و در این سال ابتدا تعدادی اندک از آنها به تکثیر کنندگان تحویل شد و با مشاهده تولید بسیار مطلوب،تقاضای کارگاههابرای دریافت مولد دوساله افزایش یافت تا جائیکه مدیران تکثیر به دلیل وزن بالا و همآوری مطلوبتر مولدین دوساله درکنار آداپتاسیون سریعتر این مولدین با شرایط کارگاههای تکثیر بیشتر متقاضی این نوع مولد  بودند.اما این مسئله باید تداوم پیدا نمایدتا اولاً مشخص شود عمر مفید میگو چند سال است ،ثانیاً امکان لاین بریدینگ در نسلهای بیشتری فراهم گرددو ثالثاًتکرارپذیری صفات مطلوب در انواع آمیزش ها و با مولدین گوناگون مقایسه شود.

تا بعد "اگر عمری بود"بدرود.