آبزیستان Abzistan

وبلاگ شیلات،آبزی پروری و علوم زیستی

رقابتی عجیب در چین: پوششی از زنبور !!
ساعت ۱٢:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۳۱   کلمات کلیدی:


 
 
ساعت ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۳۱   کلمات کلیدی:


 
 
ساعت ٩:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۳٠   کلمات کلیدی:

مدیریت خاک استخرهای آبزی پروری

claude E. Boyd را تقریباً تمام محققین علوم آبزی پروری و کسانی که بطور حرفه ای در شاخه های مختلف صنعت آبزی پروری اشتغال دارند می شناسند.تقریباً در تمامی مقالاتی که در ارتباط با آب و خاک در پرورش آبزیان نگاشته می شود ،ردی از مقالات جدید و یا قدیم آقای بوید دیده می شود.

یکی از کتابچه هائی که از آقای بوید در اینترنت منتشر شده ،کتابی است تحت عنوان"مدیریت کیفیت خاک بستر در استخرهای آبزی پروری".در این کتابچه،موضوعات مختلف مرتبط با خاک استخرهای پرورش آبزیان از مرحله احداث تا دوره پرورش مورد بحث قرار گرفته و از بین آنها نکات بسیار مفیدی را می توان استخراچ نمود که در عین علمی بودن ،بسیار کاربردی نیز می باشند.

در مقدمه این کتابچه راهنما میخوانیم:

همواره کنترل کیفی آب را یکی از مهم ترین جنبه های مدیریتی در استخرهای آبزی پروری میدانسته اند اما در عوض ،توجه کمتری به مدیریت کیفیت خاک بستردر این استخرها معطوف بوده است .این در حالی است که شواهد روزافزونی مبنی بر تأثیر قابل ملاحظه شرایط بستر بر کیفیت آب و تبادل مواد بین خاک و آب ، توسط محققین به دست میآید.به همین دلیل امروزه توجه بیشتری صرف مطالعه خاک بستر شده و آبزی پروران ،به دنبال کسب اطلاعات بیشتر مربوط به مدیریت بستر استخرهای پرورش آبزیان می باشند.

ترجمه این کتابچه آماده شده که آن را  از روز شنبه در بخش مقالات برای استفاده علاقمندان قرار خواهم داد.

پیروز باشید

مدیریت وبلاگ

قوام پور


 
 
ساعت ٩:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٩   کلمات کلیدی:

همزیستی اسکوئید و باکتری پرتوزا

 

اسکوئید دم کوتاه هاوائی با نام علمی (Euprymna scolopes) برای فریب دشمنان خود،در طول فعالیت های شبانه اش ،راهی بسیار هوشمندانه را برگزیده است.

این جانور،به این منظور از همزیستی با گونه ای از باکتریهای ویبریو به نام Vibrio fischeri بهره می برد که نوعی باکتری پرتو افشان بوده و روی سطح بدن اسکوئید زندگی میکند.پرتو افشانی این باکتری باعث می شود سطح زیرین بدن اسکوئید نمائی شبیه آسمانی پر ستاره ایجاد کند که در تاریکی شب در اعماق دریا شکارچیان موجود در اعماق زیرین را به اشتباه انداخته و شکارچیان بالاتر نیز عملاً چیزی مشاهده نمیکنند.این اسکوئید در طول روز حدود 95 درصد از باکتریهای همزیست خود را از بدن خود جدا ساخته و به زیر شنهای بستر فرو می رود تا تمام روز را به استراحت بپردازد.5درصد باقیمانده باکتری های ویبریو نیز تا شب فرصت دارند تکثیر شده و جمعیت خود را به تعداد لازم برای شبیه سازی منظره آسمان افزایش دهند.

 


 
 
ساعت ٧:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٩   کلمات کلیدی:


 
 
ساعت ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢۸   کلمات کلیدی:

اخبار دانش و فنآوری به روز رسانی شد.از تفاوتهای گوگل پلاس و فیس بوک تا ریل درمانی در اندونزی را در این صفحه مطالعه کنید.


 
 
ساعت ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢۸   کلمات کلیدی:

تصویری از فسیل میگوی 245 میلیون ساله ای که در سال 2010 در اوکلاهاما توسط باستان شناسان یافت شد.طول این میگو حدود 3 اینچ بوده است


 
 
ساعت ۸:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢۸   کلمات کلیدی:

سلام

فایل پاورپوینت تحت عنوان "تاریخچه آبزی پروری" را امروز در بخش مقالات قرار دادم.امیدوارم مورد توجه بازدید کنندگان واقع شود.


 
بازسازی ذخایر چنانکه هست و چنانکه باید باشد(بخش پایانی)
ساعت ۱٢:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢۸   کلمات کلیدی: میگو ،بازسازی ذخایر ،ژنتیک آبزیان ،ژنتیک جمعیت

 

 

 

از دیگر معایبی که میتوان در خصوص پروژه های بازسازی ذخایر میگو(و مشخصاً پنئوس سمی سولکاتوس در خوزستان ) برشمرد و شاید از فرط تکرار نخ نما شده باشد،مکان،زمان و شیوه رها سازی لارو تولید شده است.

جهت تسهیل در روند بحث،مایلم این بخش را به زیر بخش هائی تقسیم نمایم و هریک را به فراخور وضعیت موجود مورد نقد قرار دهم.پیشاپیش نیز این نکته را عرض میکنم که اگر در این بحث نهاد یا بخش اقتصادی ،تحقیقاتی یا اجرائی خاصی روی سخن را متوجه خود دید،آن را صرفاً در قالب بحثی کارشناسی تعبیر نموده و مخالفان یا موافقان، نظرات اصلاحی خود را در این زمینه در وبلاگ منعکس نمایند.

-          لزوم  تعیین محدوده و مسیر مهاجرت گونه میگوی پنئوس سمی سولکاتوس  توسط پژوهشکده میگوی کشور  

در حال حاضر دقیقاً مشخص نیست رها سازی میگوی پنئوس سمی سولکاتوس با وزن یک گرم در موعد اعلام شده و در آبهای هندیجان ،تا چه حد از دقت و صحت برخوردار بوده و بر پایه نتایج تحقیقات هست یا نه؟به عبارتی در همین سئوال چند مشکل بروز مینماید:

آیا تعیین وزن یک گرم برای لارو تحویلی در فصل زمستان(بدون امکان نرسری در استخر خاکی) از نظر فنی دارای پشتوانه است؟

آیا موعد رها سازی بچه میگوی 1 گرمی در فصل زمستان است؟

آیا محل زمستان گذرانی بچه میگوهای یک گرمی پنئوس سمی سولکاتوس ،در زیستگاه ساحلی هندیجان است؟

-          لزوم برآورد کمّی از نتیجه میزان نتیجه بخش بودن پروژه های بازسازی ذخایر

سالانه چند درصد ازلارو رها سازی شده به جمعیت ذخایر وحشی افزوده می شود؟

چه روشی جهت برآورد نتایج حاصل از پروژه های بازسازی ذخایر پیش بینی گردیده است؟


 
 
ساعت ۸:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٧   کلمات کلیدی:

بازدید کننده عزیز

صفحات اخبار دانش و فنآوری و اخبار شیلاتی به روز رسانی شد.

 


 
 
ساعت ۸:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٧   کلمات کلیدی:


 
 
ساعت ٢:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٦   کلمات کلیدی:


 
 
ساعت ۱۱:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٥   کلمات کلیدی:

کتاب الکترونیکی(ایبوک)میکروبیولوژی صنایع فرآوری ماهی و فرآورده های دریائی به زبان انگلیسی جهت دانلود در بخش مقالات قرار گرفته است .علاقمندان به مباحث صنایع شیلاتی میتوانند آن را از صفحه مقالات دریافت کنند.

مدیریت وبلاگ


 
 
ساعت ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٥   کلمات کلیدی:


 
 
ساعت ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٥   کلمات کلیدی:

سلام

صفحات اخبار و مقالات به تازگی به روز رسانی شدند.بخش دوم مقاله بازسازی ذخایر هم در صفحه اول آورده ام.امید که مورد توجه واقع شود.

پیروز باشید

مدیریت وبلاگ،قوام پور


 
بازسازی ذخایر چنانکه هست و چنانکه باید باشد(بخش دوم)
ساعت ۸:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٥   کلمات کلیدی:

شاید بهتر بود این پست را پیش از طرح بحث پیشین قرار می دادم.ولی به هرحال حالا هم زیاد دیر نیست و امیدوارم در پیشبرد موضوع مؤثر واقع شود.اریک هالرمن در جلد دوم کتاب Population Genetics:Principles and Applications for Fisheries Scientists که آقای ایرج هاشم زاده سقر لو آن را ترجمه نموده،بر این اعتقاد است که بی توجهی به اصول صحیح ‍ژنتیکی ،تکاملی و اکولوژیک در آمیزش هدفمند آبزیان در مراکز تکثیر میتواند پیامدهای معکوسی را در روند فعالیت های بازسازی ذخایر داشته باشد.

وی معایب(آفات) این فعالیت ها را در چهار بخش طبقه بندی کرده است :

-انقراض(با احتمال کمتر نسبت به سه بند دیگر)

-از دست رفتن تنوع ‍ژنتیکی درون جمعیتی

- از دست رفتن تنوع ژنتیکی بین جمعیتی

-انتخاب اهلی گری

-انقزاض:این مورد شامل مشکلاتی است که ممکن است در هریک از مراحل تکثیر رخ داده و موجب حذف جمعیتی گردد که  تأمین کننده کل ذخیره ژنی جمعیتی کوچک و در معرض خطریا بخشی از جمعیت هدف می باشد.

- از دست رفتن تنوع ‍نتیکی درون جمعیتی : مهمترین علت در بروز این مشکل انحراف ژنتیکی حین نمونه گیری در جمعیتهای محدود می باشد.به عبارتی،هرگاه در تهیه مولدین مورد نیاز جهت پروژه بازسازی ذخایر،توزیع فراوانی ژنی در نمونه ، به هردلیلی همچون ناهمگونی پراکنش جمعیتی و ... بر توزیع فراوانی ژنی در کل جمعیت هدف منطبق نباشد و یا بصورت مصنوعی این توزیع دستخوش تغییر و عدم انطباق شود،ورود لارو به جمعیت هدف ،کاهش تنوع ژنتیکی را در پی خواهد داشت وسرعت این کاهش تنوع با اندازه مؤثر جمعیت رابطه عکس دارد.به این معنا که با کاهش اندازه مؤثر جمعیت ، تنوع ژنتیکی با سرعت بیشتری رو به کاهش خواهد گذارد.

- از دست رفتن تنوع ژنتیکی بین جوامع : بسیاری از گونه های آبزیان در زیر جمعیت هائی(Sub-Population) زندگی میکنند که از جمعیت اصلی بواسطه تغییرات بطئی در ژنوتیپ و فنوتیپ جدا شده اند.این تفاوتهای ژنوتیپی و فنوتیپی بعضاً توسط مهاجرت روند کندی می یابند ولی برنامه های بازسازی ذخایر ممکن است سرعت کاهش این تنوع را افزایش دهد و به همگونی جمعیت منجر شده و در پی آن فشار درون آمیزی(Inbreeding) یا افت قابلیت سازگاری(Adaptability) را موجب گردد.

- انتخاب اهلی گری: انتخاب طبیعی به بهترین شکلی صفات تعیین شونده توسط ژنوتیپ جمعیت را توزیع مینماید اما هرگونه تغییری در این توزیع ،کاهش سازگاری و شایستگی جمعیت را در پی خواهد داشت.مثال ساده ای در این خصوص ،انتخاب مولدین از نظر جثه و یا زمان تخمریزی است.در زمان صید مولدین میگو مورد نیاز بازسازی ذخایر ،بالطبع مولدینی که در

مراحل بالای رسیدگسی جنسی قراردارند و در رده بعد، مولدین فاقد مرحله ولی درشت صید می شوند.به این ترتیب بخشی از مولدین که در زمان صید در مرحله بالای رسیدگی نبوده و یا از نظر جثه نسبت به مولدین برگزیده شده ،برتری نداشته اند،در این شیوه انتخاب،حذف میگردند و این مسئله  افزایش شانس زاده های مولدین منتخب را نسبت به مولدین حذف شده و تغییر در توزیع فراوانی آللی و ژنی را در پی خواهد داشت.


 
بازسازی ذخایر ،چنان که هست و چنان که باید باشد(بخش اول)
ساعت ۱٢:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٤   کلمات کلیدی:

چندین سال است ،پروژه های بازسازی ذخایر آبزیان اعم از میگو وماهی توسط شیلات ایران اجرا می شود.سالیانه میلیاردها ریال بودجه دولتی صرف تولید و رها سازی بچه ماهی و بچه میگوهائی میگردد که ذخایر وحشی آنها ، نسل اندر نسل و حتی تا به امروز نیز ،غیر مسئولانه غارت شده و بعضاً شرایط آنها را میتوان بحرانی فرض نمود.

اما چنانچه بازده این هزینه ها قابل برآورد باشد تا بر اساس آن برنامه ریزی منطقی به منظور بهبود شرایط ممکن گردد،این صرف بودجه و هزینه هنگفت ،که شاید مصرف آن در بسیاری از پروژه های دیگر منجر به پیشرفتی ولو اندک شود،بطور حتم برکات بی شماری را عاید بخش صیادی این مرزو بوم خواهد ساخت.از اینرو،لازم است تمامی دست اندر کاران امر در بخشهای مختلف علمی ،پژوهشی،اجرائی و اقتصادی  با هرنگرشی  در این زمینه، راهکارهای اصلاحی  ارائه نمایند تا اگر مشکل و یا انحرافی از اهداف این پروژه ها متصور است ،بتدریج برطرف گشته و به مسیر اصلی خود هدایت گردد.اینجانب نیز با همین نیت و با توجه به رشته تحصیلی ،مطالعات ونیز اندک سابقه ای که در این خصوص داشته ام سعی دارم مواردی را که همواره به عنوان نقائص بنیادی در شیوه اجرا مشاهده نموده ام عنوان کنم.با ذکر این نکته که درقریب به اتفاق موارد عنوان شده،شیوه اجرائی در بازسازی ذخایر میگو(که تقریباً در ماهی نیز همان شیوه مورد اجراست)ملاک ارائه نظر قرار گرفته است.

بخش اول :عدم توجه به مخاطرات در تهیه مولدین مورد نیاز پروژه

شیوه موجود در تهیه مولدین مورد نیاز پروژه ،صید مولدین از صیدگاه مشخص گونه مورد نظر است.مخاطرات احتمالی این روش عبارتند از :

-          انتخاب لاین های مشخصی که تکثیر آنها افزایش سهم ژنوم منتخب را در حوضچه ژنی جمعیت هدف به دنبال خواهد داشت. در حقیقت انتخاب مصنوعی انجام شده به سود لاین(های) ژنتیکی خاصی صورت میگیرد و لاین یا لاین هائی در این انتخاب حذف میشوند.برآیند این وضع در دراز مدت کاهش تنوع ژنتیکی درون جمعیت و نیز افزایش ضریب همخونی خواهد بود.   

-          صید مولدین از زیستگاه طبیعی و انتقال آنها به کارگاههای تکثیر علاوه بر کاهش پتانسیل تولید در محیط وحشی،احتمال حذف کلی ژنوم منتخب را نیز افزایش می دهد.هرگاه به دلایلی (تلفات طبیعی مولدین در دوره نگهداری در کارگاه، عدم رسیدگی جنسی مولد در کارگاه تکثیر،تلفات پس از قطع پایه چشمی و یا تلفات مولد یا لارو در اثر شیوع بیماری)تمام یا بخشی از جمعیت انتخاب(صید) شده موفق به انتقال ذخیره ژنی خود به نسل بعد نگردند این ذخیره ژنتیکی سهمی در برآیند کلی تنوع ژنتیکی نداشته و حذف شده تلقی خواهد گردید.

-          در صورت عدم تناسب محل صید(مقصد مهاجرت جمعیت مولدین) با محل رها سازی(محل نوزادگاهی) به تدریج از جمعیت وحشی کاسته شده بدون آنکه پروژه بازسازی موجب افزایش ذخایر گردد.

-          انتخاب مولدین مناسب تکثیر از بین مولدین صید شده که توسط مدیران کارگاههای تکثیر و با توجه به پارامترهائی همچون:کاهش دوره فعالیت کارگاه (و به تبع آن،کاهش هزینه های کارگاهی)،تولید بیشتر لارو به ازاء هر مولد(بر اساس راندمان تولید بالاتر در مولدین درشت) و احیاناً آمادگی بیشتر جهت تکثیر(مرحله رسیدگی جنسی) انجام می شود،خود موجب حذف سهم لاین های خاص از جمعیت لارو تولیدی می گردد.


 
 
ساعت ۱:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢۳   کلمات کلیدی:


 
صفحه اخبار دانش و فنآوری
ساعت ۱:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢۳   کلمات کلیدی:

سلام

از امروز صفحه دانش و فنآوری به صفحات این وبلاگ افزوده شده و سعی میکنم در حد امکان این صفحه رو با اخبار جدید علمی به روز رسانی کنم.

مدیریت وبلاگ


 
 
ساعت ۸:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٢   کلمات کلیدی:

بازدید کننده عزیز

جدیدترین اخبار شیلات و آبزی پروری کشور را در صفحه اخبار مشاهده فرمائید.بزودی اخبار کشورهای دیگر نیز در زمینه شیلات و آبزی پروری در این صفحه قرار داده خواهد شد.

مدیریت وبلاگ


 
 
ساعت ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٢   کلمات کلیدی:

 لینکی که امروز در صفحه مقالات قرار داده ام ،در خصوص صنعت تکثیر میگو وانامی در چین است که بجز متن،تصاویر جالبی هم از کارگاه تکثیر شرکت EverGreen در این فایل آورده شده است .امیداست  که مورد پسند واقع گردد.قوام پور

 

 


 
سیستم های پرورش توأم VAC
ساعت ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٢   کلمات کلیدی: آبزی پروری ،ویتنام

سیستم های پرورش توأم   :   سیستم VAC،فرصت آبزی پروری برای افراد فقیر در ویتنام

منبع:مجله آبزی پروری آسیا –ژانویه 2011

ترجمه :علی قوامپور

VAC اصطلاحی است که در اصل کوتاه شده(مخفف) واژه ای ویتنامی شامل (باغ)Vuon ،(استخر)Ao و (دامداری)Chuong می باشد که به سیستمهای توأم کشاورزی ،دامپروری و آبزی پروری درویتنام اطلاق میگردد.

استخرهای آب بطور سنتی در مزارع ویتنام  چند منظور استفاده می شده است :

-تأمین آب مصرفی

-تأمین آب جهت آبیاری کشت

-کاشت گیاهان آبزی به منظور تغذیه خوک

-صید ماهیان وحشی

سیستم های VAC در حقیقت با استفاده از این قابلیت طراحی و ابداع شده اند.مزرعه داران در این سیستم(VAC)،انواع کپور ماهیان منجمله کپور معمولی ،کپور علفخوار(آمور)،کپور نقره ای(فیتوفاگ)،ماریگال(کپور هندی با نام علمیCirrhinus mrigala) و روهو(گونه دیگری از کپورماهیان هندی با نام علمی Labeo rohita) را پرورش می دهند.

عمدتاً غذای مصرفی در این استخرها را سبوس برنج ،علوفه و کود خوکی تشکیل می دهد و لجن استخر بصورت دوره ای از بستر خارج و به عنوان کود جهت نباتات کشت شده روی دایک ها استفاده می گردد.اخیراً غذای پلت آبزیان نیز جهت بهبود رشد در مزارع VAC بکار گرفته می شود.

دولت ویتنام در مزارع برنج کم محصول به پیاده سازی این سیستم پرداخته است که در آنها دایکهای نسبتاى پهن ،محل کشت برنج و استخرهای محصور در این دایکها،مکانی برای آبزی پروری میباشد.


 
 
ساعت ٦:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٢   کلمات کلیدی:


 
نخستین همایش ملی آبزی پروری ایران
ساعت ٥:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢۱   کلمات کلیدی:


 
 
ساعت ٤:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢۱   کلمات کلیدی:

امروز در بخش مقالات ،سه مطلب جدید پست کردم:مجله آبزی پروری آسیا شماره ژانویه مارس 2011،مقاله Soil and Water Quality Considerations in shrimp earming  به قلم کلود بوید و ترجمه این مقاله با عنوان ملاحظات آب و خاک در پرورش میگو.امیدوارم مورد توجه علاقمندان قرار بگیره.

ضمناً آماری از حجم تجارت آبزیان ایران در سال 89 به دستم رسیده که برای اطلاع مراجعه کنندگان به وبلاگ آبزیستان در صفحه مقالات قرار میدم.

موفق باشید.مدیریت وبلاگ گروه اینترنتی آبزیستان


 
 
ساعت ۳:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢۱   کلمات کلیدی:


 
گزارش فائو 2010: صید(3)
ساعت ۸:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٠   کلمات کلیدی: فائو ،گزارش صید

اگرچه تعداد صیادان  نسبت به آبزی پروران در سطح جهان هنوز هم  برتری دارد ولی به نظر می رسد این سهم(اشتغال)در بخش صید به نفع آبزی پروری رو به کاهش گذارده است.براساس برآوردهای انجام شده  در سال 2008 تعداد شاغلین در این سال در بخش آبزی پروری 11 میلیون نفر بوده که حدوداً یک چهارم کل شاغلین بخش شیلات را تشکیل داده است.از سال 1990 تعداد شاغلین در بخش آبزی پروری رشد چشمگیری داشته و در آسیا این رشد بیش از سایر نقاط جهان بوده است.بخصوص در کشور چین  این رشد بین سالهای 1990 تا 2008 حدود 189 درصد گزارش شده است.

در کشورهای پردرآمد تعداد صیادان کاهش بیشتری نشان می دهد.این امر بویژه در قاره اروپا ،آمریکای شمالی و ژاپن بوضوح مشاهده میگردد.در این  زمینه باید به نقش عواملی همچون کاهش تلاش صید، اجرای برنامه های کاهش ظزفیت شناورهای صیادی و افزایش تولید از طریق ارتقاء فنآوری اشاره نمود.


 
گزارش فائو2010:صید(2)
ساعت ۸:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٠   کلمات کلیدی:

بر اساس این گزارش(فائو 2010) صید بیش از نیمی از ذخایر آبزی جهان در حد نهائی میزان بهره برداری (Fully exploited)بوده ، بنابراین افزایش صید از این ذخایر ممکن نیست.از 47 درصد باقیمانده، صید 15 درصد از ذخایر در محدوده برداشت کمتر از حد بحرانی (Under exploited)و 3 درصد در محدوده متوسط(Moderately exploited) نسبت به موجودی ذخیره آبزی برآورد شده ودرخصوص مقدار باقیمانده،28 درصد صید بیش از اندازه مجاز(Over exploited) ،3 درصد کاهش ذخایر (Depleted) و یا در مرحله احیاء پس از کاهش(Recovery after depletion) قرار دارند.

آمارهای بالا به این معناست که به دلیل فشار بیش از حد بر ذخایر آبزی،تولید از این منابع کمتر از پتانسیل برآورد شده بوده و باید در اینخصوص راهکارهایی برای بازسازی اندیشیده شود. نکته دیگری که در این گزارش به چشم میخورد و به آن توجه نیز شده ، گرایش بیشتر به صید از ذخایر در معرض خطر و تمایل کمتر صیادان به برداشت از ذخایر کمتر در معرض آسیب(Under exploitation) است که در مجموع تأثیر منفی بر تولید گذاشته است.

در بین ده گونه برتر درجدول میزان صید ،صید اغلب گونه ها در نقطه ماکزیمم(حد نهائی) برداشت است.  به عبارتی میزان صید از ذخایر این گونه ها قابل افزایش نبوده و بالاتر بردن صید از آن منابع خطر کاهش ذخایر یا انقراض را در پی خواهد داشت.این مقدار در حدود 30 درصد از کل صید جهانی از دریا را شامل می شود.

همچنین به دلیل افزایش قابل ملاحظه نیاز بازار به گونه های تون ماهیان ،و بالطبع تلاش صید بیشتر شناورهای صد این گونه،در دراز مدت ذخایر اکثر ماهیهای متعلق به این گونه در معرض صید بی رویه قرار خواهد گرفت ،لذا لازم است تمهیدات مدیریتی در این مورد اندیشیده شود.


 
 
ساعت ۱٢:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/٢٠   کلمات کلیدی:


 
گزارش فائو2010: بخش صید(قسمت اول -شناورهای صیادی)
ساعت ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٩   کلمات کلیدی:

در زمینه شناورهای صیادی ،در سطح جهان در سال 2008 تعداد 4.3 میلیون فروند شناور صیادی فعال گزارش شده است .این تعداد از زمان آخرین گزارش FAO که در حدود یک دهه قبل ارائه شد(1998) افزایش قابل ملاحظه ای نشان نداده است .

59 درصد از این تعداد شناور صیادی موتور دار و 41 درصد دیگر فاقد موتور و سنتی هستند که سهم آسیا از این شناورهای فاقد موتور 77 و آفریقا 20 درصد میباشد.البته در تعداد شناورهای فاقد موتور و سنتی ،حدود 4 درصد کاهش را ظرف دهه گذشته (از 1998 تاکنون) شاهد بوده ایم .

از میان شناورهای موتور دار نیز سهم آسیا 75 درصد ، آمریکای لاتین و حوزه کارائیب 8 درصد،آفریقا 7 درصد و اروپا 4 درصد می باشد.

 در طول یک دهه گذشته 53 درصد از کشورهای اروپائی تعداد شناورهای خود را کاهش داده و تنها 19 درصد از این کشورها تعداد شناورهای صیادی فعال خود را افزایش داده اند.

در آمریکای شمالی تعداد شناور صیادی فعال ثابت مانده ولی در منطقه شرق نزدیک 4.6 درصد افزایش شناور را شاهد بوده ایم(شرق نزدیک کشورهایی از شمال آفریقا و خاورمیانه منجمله ایران را در بر میگیرد).در آمریکای لاتین و حوزه کارائیب ،آفریقا  و آسیا در اغلب کشورها تعداد شناورها افزایش یافته است.

 


 
گزارش فائو 2010: اشتغال
ساعت ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٩   کلمات کلیدی:

در دنیای امروز آمار و گزارشات آماری  چراغ راه توسعه و پیشرفت است. در پرتو آمار واقعی و منصفانه،برنامه ریزیهای کلان و نیز رفع نواقص موجود در پروژه های دردست اجرا محقق میگردد.به علاوه و تا جائی که به موضوع این ایمیل مربوط است ،بررسی جایگاه واقعی هر زیر بخش با نگاهی به آمارهای قابل اتکاء و موثق که از طرف مجامع و نهادهای بیطرف و منصف  ارائه میگردد ممکن خواهد بود.

چندی پیش سازمان فائو ،گزارش آبزی پروری و شیلات خود را با عنوان  مروری بر وضعیت شیلات و آبزی پروری جهان (که با وجود درج تاریخ 2010 ارقام مربوط به 2008 و بعضا 2009 در آن آورده شده بود) منتشر ساخت که مطمئناً بسیاری از علاقمندان این صنعت آن را مطالعه نموده اند. در این مجال بنده هم  قصد دارم مبحث اشتغال در بخش شیلات جهان را با تکیه بر بعضی آمارو ارقام مندرج در همین گزارش با عزیزان به بحث بگذارم.

  • از 1980سالانه بطور متوسط رشد اشتغال در بخش شیلات در جهان 3.6 درصد بوده است.
  • در سال 2008 تعداد شاغلینی که بطور مستقیم در زیر بخش شیلات مشغول بوده اند 44.9 میلیون نفر بوده است که حدود 12 درصد از این میزان را زنان تشکیل داده اند(0.65 درصد از کل جمعیت جهان).
  • در مقایسه با تعداد شاغلین این بخش در سال 1980 ،رقم اعلام شده فوق 167 درصد رشد نشان میدهد
  • اشتغال غیر مستقیم به ازاء هر نفر ،3 نفر برآورد شده که مجموعاً تعداد افراد شاغل در این زیر بخش بیش از 180میلیون نفر و با احتساب 3 نفر اعضاء خانواده برای هر شاغل کل افرادی که از محل شیلات(آبزی پروری و صید)ارتزاق میکنند به حدود 540 میلیون نفر بالغ میگردد(7.94درصد از کل جمعیت جهان در سال 2008).
  • اغلب صیادان و آبزی پروران در کشورهای در حال توسعه و عمدتاً آسیا(85.5 درصد) زندگی میکنند.رده های بعد را آفریقا(9.3درصد)،آمریکای لاتین و حوزه دریای کارائیب(2.9 درصد)،اروپا(1.4 درصد)،آمریکای شمالی (0.7 درصد)و اقیانوسیه(0.1 درصد) را به خود اختصاص داده اند.
  • کشور چین به تنهائی یک سوم کل شاغلین زیر بخش شیلات را در جهان به خود اختصاص داده که در سال 2008 تعداد شاغلین این کشور در بخش شیلات 13.3 میلیون نفر(8.5 میلیون نفر تمام وقت) اعلام گردیده است.
  • اما هرچند بیشترین تعداد شاغل در بخش شیلات متعلق به آسیاست ،تولید سرانه در این بخش در قاره آسیا بطور متوسط تنها 2.4 تن به ازاء هر نفر شاغل است(در سال 2008).این میزان در اروپا 24 و در آمریکای شمالی 18 تن بوده است.در گزارش، این مسئله، منعکس کننده سطح صنعتی شدن(Industrialization) عنوان گردیده که در مقابل اروپا و آمریکای صنعتی، تولید در آسیا و آفریقا غالباً منحصر به تشکل های خرد(Small Scale) شیلاتی است.
  • این اختلاف بویژه در زیر بخش آبزی پروری مشهود تر است جائیکه کشور نروژ با  172 تن ،شیلی 72 تن ،چین 6 تن و هند 2 تن تولید سرانه (به ازاء هر نفر شاغل  در بخش آبزی پروری)قرار دارند .

 


 
 
ساعت ۸:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٩   کلمات کلیدی:

در گزارش فائو از وضعیت تولید آبزیان در سال 2010(که معمولاً آمارهای مربوط به دو سال پیشتر از اون یعنی 2008رو ارائه میده)نکات جالبی وجود داره که اکثراً استخراج اونا میتونه مطالب خیلی مفید و بعضاً قابل تأملی رو به خواننده متن منتقل کنه.در سری مطالبی که تحت عنوان خلاصه گزارش فائو2010بصورت موردی در بخش مقالات قرار میدم بعضی از این موارد رو استخراج و انشاءالله ارائه میدم.این که عرض میکنم استخراج ،به این دلیله که مواردی در این خلاصه گزارشات میارم که در اصل گزارش مورد مقایسه قرار نگرفته ولی آمارش در اونجا هست.مثلاً رشد سهم آبزی پروری در سالهای مختلف در گزارش نیست ولی برای مقایسه در این خلاصه گزارشات اومده.امروز بخش اول رو در صفحه مقالات ارائه کردم.

در این گزارش مشخص شده که رشد سهم آبزی پروری از کل تولید در سال 2004 ،31 درصد ودرسال2009 به حدود 38 درصد از کل میرسه.این یعنی ظرف6سال آبزی پروری 22.6درصد سهم خودش رو در تولید آبزیان جهان افزایش داده.شاید بشه موضوع رو به صورت دیگه ای هم بررسی کرد یعنی افت یا رکود تولید از محل صید.بعضی کشورها و عمدتاً کشورهایی با درجه توسعه یافتگی بالاتر در مسیر کاهش برداشت از ذخایر طبیعی گام برداشته اند.این مورد بیشتر شامل کشورهای اروپائی و آمریکای شمالی میشه.بعضی دیگه بهره وری رو از بخش صید و صیادی افزایش داده اند که شاخص اونها کشور ژاپن بوده که در بحث فرآوری این مورد رو با موفقیت پیاده سازی کرده(در خلاصه گزارشات بعدی این موارد ارائه شده).به هرترتیب ،آبزی پروری با توجه به نیاز روز افزون جمعیت جهان به منابع غذائی آبزی از یکطرف و محدودیت ذخایر وحشی از طرف دیگه ،کم کم به سمتی پیش میره که ابتدا در وضعیت مساوی با صید قرار بگیره و بعدحتی از اون پیشی هم بگیره.اینکه سهم ما (کشور ایران)در این میدان کجاست رو باید برنامه ریزان و استراتژیست های شیلات و آبزی پروری مشخص کنند و با برنامه ریزی کمّی(و نه کلی گوئی صرف)و قابل پایش،در این جهت اقدام کنند.

با تشکر ،مدیریت وبلاگ گروه اینترنتی آبزیستان

 


 
 
ساعت ٧:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٩   کلمات کلیدی:


 
 
ساعت ۳:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۸   کلمات کلیدی:

سه مقاله "میگوی SPF از افسانه تا واقعیت"،"مولد سازی میگوی مونودون" و "تغذیه و ایمنی در آبزیان" را میتوانید در بخش مقالات مشاهده نمائید.ضمناً علاقمندان مباحث آبزی پروری را به عضویت در گروه اینترنتی آبزیستان به آدرس www.abzistan.yahoogroups.com دعوت مینمایم.با آرزوی توفیق.مدیریت وبلاگ گروه اینترنتی آبزیستان.


 
 
ساعت ٩:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۸   کلمات کلیدی:

انشاءالله سعی میکنم در صفحه مقالات بعضی مقاله ها رو به زبان اصلی هم ارائه کنم.بعلاوه در صفحه مولتی مدیا بعضی از فایل های تصویری با فرمت های مختلف در حد توان تقدیم میشه.راستش حیفم میاد با توجه به سرعت رشد علوم مختلف مرتبط با بیولو‍ژی این مطالب رو در این وبلاگ قرار ندم.البته اگر چنین تصمیمی بگیرم حتماً  صفحه ای جدا به اون اختصاص میدم .


 
 
ساعت ۸:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۸   کلمات کلیدی:


 
 
ساعت ٧:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱۸   کلمات کلیدی:

با سلام

امروز در بخش مقالات 3 مقاله جدید آپلود کردم.البته دو مقاله از آن را قبلا در صفحه اول طی دو پست مشاهده کرده بودید ولی اینبار نسخه PDF این مقالات را در این صفحه قرار داده ام.مقاله دیگر نیز در ارتباط با ژنتیک میگو است.امیدوارم برای علاقمندان به این رشته مفید باشد.


 
مقالات جدید
ساعت ٥:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٥   کلمات کلیدی:

امروز در قسمت مقالات، فصل های ترجمه شده از جزوه آموزشی NACA را تحت عنوان Small Scale Marine Fish Hatchery Management قرار داده ام.به امید اینکه مورد استفاده قرار گیرد.


 
نکاتی در خصوص مقالات
ساعت ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٤/۱٥   کلمات کلیدی:

لازم است به دوستان عزیزی که از این وبلاگ و مقالات آن بازدید مینمایند نکاتی را را یاد آور شوم:

- هدف اصلی از درج مقاله و مطلب در این وبلاگ برداشتن گامی هرچند کوچک در جهت پرکردن خلأ موجود در صنعت آبزی پروری کشور است لذا از تمامی دانشجویان،اساتید و علاقمندان به این صنعت تقاضا می شود در صورت تمایل ،مشارکت فعال خود را از این وبلاگ دریغ ننمایند.

- استفاده از مقالات این وبلاگ برای تمام علاقمندان،با ذکر نام مترجم و یا نام وبلاگ  آزاد است.این درخواست ارتباطی با حق کپی رایت و ...نداشته و صرفاً جهت معرفی بیشتر وبلاگ به دیگران می باشد. 

- متأسفانه به دلیل محدودیت هائی که در وبلاگ وجود دارد حتی درج مقالات با فرمت Word نیز بعضاً (بویژه در خصوص نمودارها و تصاویر)با مشکل مواجه است .به همین دلیل فرمت PDF هر مقاله نیز انشاءالله خیلی زود و پس از انتشار مطلب جدید در صفحه مقالات منعکس خواهد گردید.

- از بازدید کنندگان عزیز درخواست میکنم جهت ارتقاء سطح علمی صفحات وبلاگ نقطه نظرات خود را اعلام نمایند.

با تشکر

مدیریت وبلاگ آبزیستان